Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 56
  1. #16
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Η πιο σωστή λύση αν βλέπεις αρκετές ταινίες και σειρές είναι να στήσεις Plex ή kodi ή κατι ανάλογο. Απλά θα βάζεις τις ταινίες σου σε έναν φάκελο στο pc και θα ανοίγεις την τηλεόραση. Το μόνο αρνητικό είναι οτι ο υπολογιστής πρέπει να είναι ανοιχτός και να καίει ρεύμα. Με σωστό σετάρισμα θα έχεις αυτόματα υπότιτλους, artwork και μια πολύ οργανωμένη βιβλιοθήκη όσο προσθέτεις πράγματα και πλοηγήσιμη σαν το netflix. Ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί εμένα μου διευκόλυνε την ζωή με τις ταινίες. Μπορώ να στριμάρω και υλικό απο την βιβλιοθήκη μου σε σπίτια φίλων κλπ. Δεν είναι όσο πολύπλοκο φαίνεται αλλα πρέπει να αφιερώσεις λιγο λιγο χρονο μέχρι να την στήσεις σωστά. Στα συν οτι δεν θα πηγαινοφέρνεις δίσκους απο τον υπολογιστή στην τηλεόραση. Αρκεί να μιλάμε για smart tv. Έτσι κοιτάς ενα σκληρό μεγάλο και αξιόπιστο να βάλεις στο PC σου. Εχω δίσκο απο αυτή την σειρά παραπάνω απο δεκαπενταετία, πλεον έχει γινει αποθήκη και ειναι αξιοπρεπέστατος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 09-03-23 στις 07:55.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  2. #17
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Υπάρχει και η λύση του DNLA, κατεβάζεις στο pc και τα παιζει η τηλεόραση εφόσον έχεις smartTV και είναι συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο σωστή λύση αν βλέπεις αρκετές ταινίες και σειρές είναι να στήσεις Plex ή kodi ή κατι ανάλογο. Απλά θα βάζεις τις ταινίες σου σε έναν φάκελο στο pc και θα ανοίγεις την τηλεόραση. Το μόνο αρνητικό είναι οτι ο υπολογιστής πρέπει να είναι ανοιχτός και να καίει ρεύμα. Με σωστό σετάρισμα θα έχεις αυτόματα υπότιτλους, artwork και μια πολύ οργανωμένη βιβλιοθήκη όσο προσθέτεις πράγματα και πλοηγήσιμη σαν το netflix. Ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί εμένα μου διευκόλυνε την ζωή με τις ταινίες. Μπορώ να στριμάρω και υλικό απο την βιβλιοθήκη μου σε σπίτια φίλων κλπ. Δεν είναι όσο πολύπλοκο φαίνεται αλλα πρέπει να αφιερώσεις λιγο λιγο χρονο μέχρι να την στήσεις σωστά. Στα συν οτι δεν θα πηγαινοφέρνεις δίσκους απο τον υπολογιστή στην τηλεόραση. Αρκεί να μιλάμε για smart tv. Έτσι κοιτάς ενα σκληρό μεγάλο και αξιόπιστο να βάλεις στο PC σου. Εχω δίσκο απο αυτή την σειρά παραπάνω απο δεκαπενταετία, πλεον έχει γινει αποθήκη και ειναι αξιοπρεπέστατος
    Αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση. Δεν την πρότεινα στο φίλο γιατί βλέπω ότι ήδη δυσκολεύεται να διαλέξει σκληρό, πως να του πω για Plex...
    Εγώ έχω το Plex server πακέτο στο Synology και έχω λύσει το θέμα "ταινίες" για εμένα αλλά και για κάποιους συγγενείς και φίλους που βλέπουν από εμένα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η λύση του DNLA, κατεβάζεις στο pc και τα παιζει η τηλεόραση εφόσον έχεις smartTV και είναι συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο.
    Δυστυχώς αυτή η λύση δεν αποδίδει σωστά με τους υπότιτλους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας. Χρισημοτατες για μενα που ειμαι ασχετος με το σπορ. Νομιζω πιο βολικη λυση ειναι μια θηκη κι ενας sata hdd 1 η 2 ΤΒ. Θα μπορω να χρισημοποιω και καποιους αλλους sata hdd μικροτερης χωριτικοτητας που εχω για διαφορα μπακ απ. Εχετε να μου συστησετε καποια αξιοπιστη θηκη?
    Ανάλογα αν θα πας για 2.5' ή 3.5', πάρε ένα από τους παρακάτω. Τα έχω και τα δύο και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

    Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III με σύνδεση USB3.0

    Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 3.5" SATA III με σύνδεση USB3.0

  4. #19
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο σωστή λύση αν βλέπεις αρκετές ταινίες και σειρές είναι να στήσεις Plex ή kodi ή κατι ανάλογο. Απλά θα βάζεις τις ταινίες σου σε έναν φάκελο στο pc και θα ανοίγεις την τηλεόραση. Το μόνο αρνητικό είναι οτι ο υπολογιστής πρέπει να είναι ανοιχτός και να καίει ρεύμα. Με σωστό σετάρισμα θα έχεις αυτόματα υπότιτλους, artwork και μια πολύ οργανωμένη βιβλιοθήκη όσο προσθέτεις πράγματα και πλοηγήσιμη σαν το netflix. Ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί εμένα μου διευκόλυνε την ζωή με τις ταινίες. Μπορώ να στριμάρω και υλικό απο την βιβλιοθήκη μου σε σπίτια φίλων κλπ. Δεν είναι όσο πολύπλοκο φαίνεται αλλα πρέπει να αφιερώσεις λιγο λιγο χρονο μέχρι να την στήσεις σωστά. Στα συν οτι δεν θα πηγαινοφέρνεις δίσκους απο τον υπολογιστή στην τηλεόραση. Αρκεί να μιλάμε για smart tv. Έτσι κοιτάς ενα σκληρό μεγάλο και αξιόπιστο να βάλεις στο PC σου. Εχω δίσκο απο αυτή την σειρά παραπάνω απο δεκαπενταετία, πλεον έχει γινει αποθήκη και ειναι αξιοπρεπέστατος
    Αυτόν ακριβώς το σκληρό έχω και εγώ και η TV που έχω είναι Android

    Από εκεί και πέρα θα προτιμούσα μια λύση να είναι κλειστός ο υπολογιστής, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη οικονομική λύση θα το κοιτάξω.

    Υπάρχουν πουθενά οδηγίες για το πως κάνω στο στήσιμο;

  5. #20
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peris Teris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν ακριβώς το σκληρό έχω και εγώ και η TV που έχω είναι Android

    Από εκεί και πέρα θα προτιμούσα μια λύση να είναι κλειστός ο υπολογιστής, αλλά αν δεν υπάρχει άλλη οικονομική λύση θα το κοιτάξω.

    Υπάρχουν πουθενά οδηγίες για το πως κάνω στο στήσιμο;
    Ο Plex server πρέπει να τρέχει κάπου. Αναγκαστικά σε υπολογιστή αφού δεν έχεις κάποιο άλλο τρόπο, πχ NAS.
    Στην Android TV σου θα βάλεις τον Plex client.

    Αν πας σε λύση με σκληρό δίσκο, είτε στο ρούτερ είτε κατευθείαν στην TV σου, εκμεταλλεύσου το Android και βάλε KODI. Έτσι θα μπορείς να έχεις και αντίστοιχη λειτουργία του Plex, εννοώ με λεπτομέρειες για τις ταινίες, σενάριο, συντελεστές κλπ. Πολύ καλή λύση και στην προτείνω αφού δεν έχεις μια ανεξάρτητη συσκευή για να εγκατασταθεί ο Plex server και δεν θα χρειάζεσαι το PC εντός.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αυτή η λύση δεν αποδίδει σωστά με τους υπότιτλους.
    Εαν είναι σε ξεχωριστό .srt αρχείο, έχεις δίκιο, συνήθως υπάρχει θέμα.
    Ωστόσο, εαν είναι εμφυτευμένοι μέσα στο ίδιο το video αρχείο (.mkv ή .mp4), τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και παίζουν κανονικότατα.

    Η εμφύτευση είναι πολύ γρήγορη (κάποια δευτερόλεπτα συνήθως), καθώς γίνεται ένα απλό remuxing (προστίθεται το srt text stream) και όχι re-encoding. Και φυσικά, μπορεί εύκολα να αυτοματοποιηθεί με ένα script-άκι ή ένα bat-άκι.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #22
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν είναι σε ξεχωριστό .srt αρχείο, έχεις δίκιο, συνήθως υπάρχει θέμα.
    Ωστόσο, εαν είναι εμφυτευμένοι μέσα στο ίδιο το video αρχείο (.mkv ή .mp4), τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και παίζουν κανονικότατα.

    Η εμφύτευση είναι πολύ γρήγορη (κάποια δευτερόλεπτα συνήθως), καθώς γίνεται ένα απλό remuxing (προστίθεται το srt text stream) και όχι re-encoding. Και φυσικά, μπορεί εύκολα να αυτοματοποιηθεί με ένα script-άκι ή ένα bat-άκι.

    Ναι, έτσι είναι.
    Εγώ πάντως κατέληξα να χρησιμοποιώ το DLNA μόνο για τα οικογενειακά αρχεία μου (φωτο/video) και για τις ταινίες πέρασα σε Plex.

  8. #23
    Το avatar του μέλους Peris Teris
    Peris Teris Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Plex server πρέπει να τρέχει κάπου. Αναγκαστικά σε υπολογιστή αφού δεν έχεις κάποιο άλλο τρόπο, πχ NAS.
    Στην Android TV σου θα βάλεις τον Plex client.

    Αν πας σε λύση με σκληρό δίσκο, είτε στο ρούτερ είτε κατευθείαν στην TV σου, εκμεταλλεύσου το Android και βάλε KODI. Έτσι θα μπορείς να έχεις και αντίστοιχη λειτουργία του Plex, εννοώ με λεπτομέρειες για τις ταινίες, σενάριο, συντελεστές κλπ. Πολύ καλή λύση και στην προτείνω αφού δεν έχεις μια ανεξάρτητη συσκευή για να εγκατασταθεί ο Plex server και δεν θα χρειάζεσαι το PC εντός.
    Επειδή το σκληρό τον έχω κάνει εξωτερικό, πως το συνδέω στο ρουτερ ώστε να τον βλέπουν και άλλες συσκευές; (Δεν ενοοώ να τον βάλω στο USB του ρούτερ)

  9. #24
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς αυτή η λύση δεν αποδίδει σωστά με τους υπότιτλους.
    Ανάλογα με τον server που έχεις. Υπάρχουν dnla clients που κατεβάζουν μόνοι τους υπότιτλους. Σε εμένα το serviio στα windows ή το minidlna σε linux παίζει εξωτερικούς υπότιτλους αν το αρχείο υποτίτλων .srt έχει το ίδιο όνομα με το αρχείο αναπαραγωγής. Για αυτόματο κατέβασμα εξωτερικών υποτίτλων παίζω το video σε smplayer και κατεβάζει μόνο του τους υπότιτλους και μετονομάζει το αρχείο υποτίτλων το ίδιο με το αρχείο του video.

    Και για μένα το θέμα "ταινίες και σειρές από το internet" στην τηλεόραση είναι λυμένο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 09-03-23 στις 14:19.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα με τον server που έχεις. Υπάρχουν dnla clients που κατεβάζουν μόνοι τους υπότιτλους. Σε εμένα το serviio στα windows ή το minidlna σε linux παίζει εξωτερικούς υπότιτλους αν το αρχείο υποτίτλων .srt έχει το ίδιο όνομα με το αρχείο αναπαραγωγής. Για αυτόματο κατέβασμα εξωτερικών υποτίτλων παίζω το video σε smplayer και κατεβάζει μόνο του τους υπότιτλους και μετονομάζει το αρχείο υποτίτλων το ίδιο με το αρχείο του video.

    Και για μένα το θέμα "ταινίες και σειρές από το internet" στην τηλεόραση είναι λυμένο.
    Τα γνωρίζω όλα αυτά αλλά...
    Δυστυχώς, η Samsung TV με περιορίζει σε αυτό το θέμα. Δεν παίζει τους υπότιτλους σε εξωτερικό αρχείο σε καμία περίπτωση μέσω DLNA. Αναφέρομαι πάντα στον ενσωματωμένο player της TV και για αρχεία οου βρίσκονται είτε στο PC είτε στο NAS, με dlna διαμοιρασμό και ατις δύο περιπτώσεις.
    Μικρό το κακό φυσικά, έτσι και αλλιώς είναι κρίμα να έχεις τη δυνατότητα πχ ενός Plex ή ενός Kodi και να μην τα αξιοποιείς! Όπως γνωρίζεις, αν τα δοκιμάσεις δεν υπάρχει γυρισμός!

    Για τα προσωπικά videos και φωτογραφίες πάντως (γάμος, βαπτίσεις, εκδρομές, γιορτές, ψησίματα, "πανηγύρια" κλπ) μια χαρά εξυπηρετεί το DLNA για να βλέπω στην TV...

  11. #26
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Και εγώ με DLNA παίζω. Αν μάλιστα "το έχεις" λίγο με scripting, ώστε να αυτοματοποιήσεις το mux-άρισμα των υποτίτλων, μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.
    Οι εποχές που περιφερόταν ένας USB δίσκος μέσα στο σπίτι, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  12. #27
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Να ευχαριστησω ακομα μια φορα για τις πληροφοριες. Eχω smart TV, αλλα οχι συνδεδεμενη με το ρουτερ. Θα πρεπει να περασω καλωδιο στο ταβανι του σαλονιου κι αυτο προς το παρον δεν γινεται. Η πιο βολικη λυση για μενα ειναι ενα dock station,κι ενας hdd 2ΤΒ για τις ταινιες. Το συνδεω στο PC, γραφω και μετα συνδεση στην TV. Moυ μενει και το station να κανω οτι back up χρειαστω σε εξωτερικους δισκους.

  13. #28
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    delete me
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dark-Side : 09-03-23 στις 23:28.

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  14. #29
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    467
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ευχαριστησω ακομα μια φορα για τις πληροφοριες. Eχω smart TV, αλλα οχι συνδεδεμενη με το ρουτερ. Θα πρεπει να περασω καλωδιο στο ταβανι του σαλονιου κι αυτο προς το παρον δεν γινεται. Η πιο βολικη λυση για μενα ειναι ενα dock station,κι ενας hdd 2ΤΒ για τις ταινιες. Το συνδεω στο PC, γραφω και μετα συνδεση στην TV. Moυ μενει και το station να κανω οτι back up χρειαστω σε εξωτερικους δισκους.

    Εννοείται, όπως βολεύει εσένα θα πορευτείς.
    Ωστόσο, μιας και έχεις Smart TV και μάλιστα Android είναι κρίμα να μην τη συνδέσεις στο internet!
    Για ένα Plex ή ένα Kodi με ένα build βρε αδερφέ..

  15. #30
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για server με plex nvidia shield , nas , pc unraid η με windows



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας