Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τις καλησπέρες μου σε όλη την ομάδα,
    Έχω 6 μήνες στο νέο διαμέρισμα και τόσο καιρό παιδεύομαι να βγάλω άκρη με τα προβλήματα της ADSL γραμμής που έρχεται στο διαμέρισμά μου. Εδώ και καιρό έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι διακοπές προκαλούνται απ' το ασανσέρ: Συγκεκριμένα, κάθε φορά που αυτό λειτουργεί, το SNR πέφτει στο 0 και μου κόβεται ακαριαία η σύνδεση έπειτα από αλλεπάλληλα CRC errors. Επειδή οι σπιτονοικοκύριδες δεν το κατέχουν με τη τεχνολογία, έχω φέρει μόνος μου 2 ηλεκτρολόγους, κανένας εκ των οποίων δε μπόρεσε να βρει το πρόβλημα. Έως τώρα έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα πριζάκια στον πίνακα της πολυκατοικίας, ενώ η τελευταία μου απόπειρα ήταν να περαστεί ολοκαίνουριο εξωτερικό UTP καλλώδιο απ τον πίνακα μέχρι το διαμέρισμά μου, το οποίο ήταν η τελευταία μου ελπίδα και επίσης απέτυχε. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι στο υπόγειο, ακριβώς στην ίδια κατακόρυφη ευθεία με τον πίνακα κατανομής της πολυκατοικίας, βρίσκονται ώρα τα ρολόγια της ΔΕΗ, ολων των διαμερισμάτων, μαζί με τη κεντρική παροχή. Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι που μου καταστρέφει τη σύνδεση? Και αν ναι, γνωρίζει κάποιος παρόμοια περιστατικά και πιθανές λύσεις? Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

    Υ.Γ. Μου έχουν ήδη προτείνει να γυρίσω σε πρόγραμμα data για οικειακή χρήση, αλλά το πακέτο με τα απεριόριστα data είναι πανάκριβο (τουλάχιστον 2.5 φορές πάνω της τιμής ADSL) ενώ τα ~300gb που μου παρέχουν τα φθηνότερα πακέτα, σε καμία περίπτωση δε μου επαρκούν.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Θυμάμαι είχε αναφερθεί ίδια περίπτωση στο φορουμ πριν πολλά χρόνια, ίσως μια αναζήτηση την εντοπίσει.

    πχ βρήκ αυτό:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...29#post6703829

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Ηλικία
    21
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ενημέρωση στο ποστ:
    Ήρθε ο τεχνικός της nova σήμερα. Αρχικά δεν του είπα τίποτα για το ασανσερ μήπως βρει από μονος του θόρυβο στη γραμμή. Πράγματι εντόπισε μπόλικο θόρυβο, ο οποίος μετά από 5 λεπτάκια και με ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά λύθηκε δια μαγείας χωρίς να έχει γίνει κάποια ουσιαστική "χειροπιαστή" αλλαγή . Όταν ανέφερα τη συσχέτιση με το ασανσέρ, το θεώρησε παράλογο δεδομένου ότι έχω εγκαταστήσει εξωτερικό καλώδιο. Παρ' όλα αυτά άφησε ως ενδεχόμενο να δημιουργείται παρεμβολή στον πίνακα κατανομής αν όντως περνάει από πίσω κάποιο κεντρικό καλώδιο παροχής ρεύματος της πολυκατοικία. Κλασσικά όπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις, τα 20 λεπτά που έπαιρνε τις μετρήσεις ο τεχνικός, οι θεοί του ιντερνετ δεν μου κάνανε τη χάρη να παρουσιαστεί το πρόβλημα με το ασανσερ (που τον υπόλοιπο καιρό γίνεται 99% των φορών). Πιθανότατα γιατί τις πρωινές ώρες λείπουν όλοι και το ρεύμα που τραβάει το ασανσερ από μονο του δεν είναι αρκετό για να δημιουργήσει πρόβλημα, χωρίς έξτρα φορτίο από θερμοσίφωνες/πλυντήρια κτλπ. όπως και να χει, πλησιάζω 7ο μήνα χωρίς αξιόπιστη γραμμή και ο αγώνας συνεχίζεται ....

    Να ευχαριστήσω και για την αναφορά στο παλιότερο thread, ήταν ενδιαφέρουσα ανάγνωση

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το router πάνω σε mini-ups??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας