Σελ. 10 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 575
  1. #136
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό υποθέτω ότι δεν αλλάζει εύκολα.

    Ίσως να είναι ευκαιρία να το αλλάξει για το FTTH? Για DSL όμως δύσκολα...
    Αυτό πρέπει να αρχίσουμε να ζητάμε, κατά τη γνώμη μου πάντα.

  2. #137
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ ethernet και Dhcp? Πολλες αλλαγες, παρα πολλες.. Χλωμο.

  3. #138
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα που μας δημιουργούν οι πάροχοι είναι ότι μας υποχρεώνουν να χρησιμοποιούμε Pppoe που είναι single core και αχρηστεύει κάθε σοβαρό εξοπλισμό που θα αγοράσουμε και θα χρησιμοποιήσουμε.
    Γιατί τον αχρηστεύει; Δεν έχει το processing power για pppoe?
    OK boomer

  4. #139
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τον αχρηστεύει; Δεν έχει το processing power για pppoe?
    Πρώτον δεν είναι efficient και δεύτερον οι σύγχρονοι ρουτερς δεν είναι optimised για να λειτουργούν με το ppppoe που είναι ένα ξεπερασμένο πρωτόκολλο που ανήκει στο παρελθόν. Για να το πω με ενα παράδειγμα, είναι σαν να σου δίνουν τη δυνατότητα να αγοράσεις formula1 και να σε υποχρεώνουν να της βάζεις 95άρα αμόλυβδη.
    Για να συζητάμε για επιλογή τερματικού εξοπλισμού σημαίνει οτι σκοπεύουμε να βάλουμε τον καλύτερο ρουτερ (κάτι αντίστοιχο με τη formula1 στο παράδειγμα μου), αλλιώς θα βολευόμασταν με το speedport του παρόχου.

  5. #140
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Μπορείς να τεκμηριώσεις τον παραπάνω ισχυρισμό;

    Αν δεν απατώμαι, έχει να κάνει με το router, αν είναι βελτιστοποιημένο για PPPoE κι αν χρησιμοποιεί περισσότερους από έναν πυρήνες για τη διαχείριση της σχετικής δικτυακής κίνησης. Το PPPoE είναι πολύ διαδεδομένο για να μην το λαμβάνουν όλοι υπόψη και είναι πρωτόκολλο με πακέτα. Δεν βρίσκω λόγο να μην μπορεί να σπάσει η επεξεργασία τους σε threads, εφόσον το firmware το επιτρέπει.

    CPU efficient δεν είναι, σε σχέση π.χ. με IPoE, έχει και παραπάνω overhead. Γι' αυτό χρειάζεσαι καλό router, ώστε να πετυχαίνεις τη βέλτιστη ταχύτητα, χωρίς bottleneck από την επεξεργαστική ισχύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 20-03-23 στις 11:11.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #141
    Εγγραφή
    09-04-2009
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    pfSense 2.4.4_p3
    SNR / Attn
    4.4(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν να πώ ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν αλλά πατάω στο quote για να συνεχίσω την κουβέντα.

    Να επισημάνω απλά πώς άλλο το απόρρητο (secrecy), άλλο η ιδιωτικότητα (privacy) και άλλο η εμπιστοσύνη (trust). Πολλές φορές αυτά αλληλεπικαλύπτονται. Ναι στην ιδιωτικότητα, ναι στο απόρρητο αλλά να λέμε και ναι στην εμπιστοσύνη και να μην προσπαθούμε να πάμε στο άλλο άκρο και να θέλουμε να είμαστε "αόρατοι" σε αυτόν τον κόσμο. Ο πάροχος γνωρίζει: το ονοματεπώνυμο μας, την διεύθυνση μας, τα στοιχεία της ταυτότητας μας (μέχρι και φωτοαντίγραφο έχει) γιατί κολλάμε στο αν ξέρει ή όχι μέσω του Τ.Ε. τα MAC addresses ή τα ονόματα των συσκευών που μιλάνε με τον Τ.Ε?

    Ο Τ.Ε. είναι του παρόχου και σύμφωνα με τα πολυσέλιδα κουραστικά νομικά κείμενα που έχουμε υπογράψει και σπανίως διαβάζουμε (γενικοί όροι, ειδικοί όροι, data privacy notices) έχει δικαίωμα πρόσβασης σε αυτόν και στις πληροφορίες που παρέχει ο εξοπλισμός σε τεχνικό επίπεδο. Με την υπογραφή μας δηλώνουμε οτι αποδεχόμαστε το παραπάνω και εμπιστευόμαστε τον πάροχο ότι οι πληροφορίες αυτές δεν θα γίνουν βούκινο.

    Αν γίνουν βούκινο, απευθυνόμαστε στις αρμόδιες αρχές: ΑΔΑΕ, ΑΠΔΠΧ, ΕΕΤΤ οι οποίες θα ρίξουν τα κατάλληλα πρόστιμα και αν αυτό δεν μας αρκεί ή έχουμε υποστεί σημαντική ζημιά απευθυνόμαστε στα δικαστήρια.

    Και ο υδραυλικός που βάζουμε στο σπίτι μας παίρνει μάτι τις συσκευές που έχουμε αλλά τον εμπιστευόμαστε παρότι δεν έχουμε υπογράψει πολυσέλιδη σύμβαση μαζί του και δεν υπάρχει καμία αρχή να τον ελέγξει πειθαρχικά.
    Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που λες περί απορρήτου, ιδιωτικότητας και εμπιστοσύνης. Δεν υπάρχουν μόνο αυτά. Υπάρχουν και οι δυνατότητες του εξοπλισμού σε σχέση μεαυτό που θες να κάνεις. Πχ κάποιος μπορεί να είναι χομπίστας και να θέλει να φτιάξει έξυπνο σπίτι. Χρειάζεται να έχει στην διάθεση του ένα συστημα το οποίο θα μπορεί να υποστηρίξει ένα μεγάλο αριθμό συσκευών (κάμερες, αισθητήρες, έξυπνους διακόπτες και λάμπες και πολλά άλλα). Εκ των πραγμάτων προκύπτει οτι ο παρεχόμενος εξοπλισμός δεν φτάνει. Από εδώ είναι πολύ εύκολο να πηδήξει κάποιος και στο θέμα της ιδιωτικότητας και της εμπιστοσύνης. Τι εννοώ. Ο χρήστης έχει εμπιστοσύνη στον πάροχο αλλά ΔΕΝ έχει εμπιστοσύνη στην Google την Apple ήξ την Amazon. Δεν έχει εμπιστοσύνη στην Dahua και την Hikvision και δεν θέλει να φεύγουν δεδομένα του από το σπίτι. Εκ των πραγμάτων το router του παρόχου είναι λίγο γιατί δεν παρέχει ευρος ρυθμίσεων που θα επιτρέψει την δημιουργία ας πουμε VLAN's που θα δουλεύουν οι IoT συσκευές χωρίς πρόσβαση στο internet. Τελικά καταλήγουμε στο ότι το πρόβλημα με τον παρεχόμενο εξοπλισμό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τον πάροχο αυτόν καθεαυτόν αλλά πολύ πιο απλά με τον ίδιο τον εξοπλισμό και τις δυνατότητες που έχει σαν μηχάνημα. Εκεί βέβαια που εκνευρίζομαι εγώ προσωπικά με τον πάροχο και αποφασίζω οτι δεν θέλω να έχω τον εξοπλισμό του παρόχου είναι όταν στον εξοπλισμό του το firmware που έχει περάσει ο πάροχος έχει κλειδώσει δυνατότητες που υπό Κ.Σ ο συγκεκριμένοπς εξοπλισμός είχε εκ κατασκευής.

  7. #142
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ είμαι της άποψης ότι είναι τουλάχιστον καλό ότι θα υποχρεωθούν κάποιοι πάροχοι να βάζουν ΟΝΤ (για σένα λέω wind που έγινες νόβα και υιοθέτησες τα στραβά της νόβα που δεν έβαζε ΟΝΤ)
    Από κει και πέρα το να βάλω παράλληλα και το σάπιο το ρούτερ τους για την τηλεφωνία δε μου λεει τίποτα, σιγά τ' αυγά...
    Παραπίσω μπήκε ένα λινκ για υλοποίηση του δικού σου ACS. ΟΚ, νο πρόμπλεμ, αλλά αυτοί που χρησιμοποιούμε firewall /UTM λύσεις δε νομίζω να μας λύνει τα χέρια αυτό.. π.χ. (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα) το sophos XG (που έχω εγώ) δεν έχει ΤR-069 support, νομίζω ούτε τα pfsense/opnsense, oύτε τα untangle /ipfire κλπ..
    Μπορεί και να κάνω λάθος γι' αυτά, διορθώστε με αν όντως κάνω λάθος..
    ΟΚ, κάποια ρούτερ του εμπορίου έχουν υποστήριξη, αλλά από την άλλη λίγα είναι τα ρούτερ του εμπορίου που είναι αξιοπρεπή σε σημείο που να αξίζει να επενδύσεις κάποιο σεβαστό ποσό που κάνουν.
    Αλλά από την άλλη δεν φτάνουν ούτε στο ελάχιστο τις λύσεις firewall/utm που ανέφερα πιο πάνω.
    Οπότε λοιπόν, τουλάχιστον κατά την άποψή μου, το καλό είναι που θα γίνει (??) υποχρεωτικό το ONT, από κει και πέρα αν θέλω τηλεφωνία, χ€στηκα αν θα έχω και το σάπιο του ISP κάπου χωμένο για αυτή.. Και ακόμη και αν το firewall μου υποστήριζε TR-069, για ποιο λόγο να πάω να στήσω TR-069 server? Για να μην καίω άλλα 6-7 βάτ του θα καίει το ρούτερ; Γιατί, ένα έξτρα VM στην υποδομή μου δεν αυξάνει την κατανάλωση;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #143
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Pppoe σε οποιαδήποτε BSD/OPENBSD (Pfsense/opnsense κτλ) δυστυχώς είναι single core. Που σημαίνει για οτιδήποτε άνω του 1GBPS θες υψηλά CPU frequency για να τα φέρει βόλτα ειδικά αν θες να παίξεις με IDS/IPS, VPN κτλ.

  9. #144
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    απο τον οκτωβριο θα μπορουμε να εχουμε το δικο μας ρουτερ σε ολες τις εταιριες και αυτες θα μας δινουν ιντερνετ, και τηλεφωνια και κωδικους; δηλαδη εγω στο fritz 7590 μπορει να συνδεω το ρουτερ και να αναγνωριζει αυτοματα την εταιρια και τους κωδικους της οπως τωρα στην κοσμοτε;

  10. #145
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τον οκτωβριο θα μπορουμε να εχουμε το δικο μας ρουτερ σε ολες τις εταιριες και αυτες θα μας δινουν ιντερνετ, και τηλεφωνια και κωδικους; δηλαδη εγω στο fritz 7590 μπορει να συνδεω το ρουτερ και να αναγνωριζει αυτοματα την εταιρια και τους κωδικους της οπως τωρα στην κοσμοτε;
    To πιο πιθανό είναι να πρέπει να τα περάσεις μόνος σου manually.

  11. #146
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mammouhalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pppoe σε οποιαδήποτε BSD/OPENBSD (Pfsense/opnsense κτλ) δυστυχώς είναι single core. Που σημαίνει για οτιδήποτε άνω του 1GBPS θες υψηλά CPU frequency για να τα φέρει βόλτα ειδικά αν θες να παίξεις με IDS/IPS, VPN κτλ.
    Αυτό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα που μας δημιουργούν οι πάροχοι είναι ότι μας υποχρεώνουν να χρησιμοποιούμε Pppoe που είναι single core και αχρηστεύει κάθε σοβαρό εξοπλισμό που θα αγοράσουμε και θα χρησιμοποιήσουμε.
    Από αυτό, απέχει λίγο.

    Δεν είμαστε η μόνη χώρα που παίζουμε με PPPoE πάντως.
    OK boomer

  12. #147
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι κάνετε την τρίχα, τριχιά — κλασσικό φαινόμενο στο adslgr πλέον (μαζί με την αύξηση μέσου όρου ηλικίας).

    Συζητάμε για μία νομοθέτηση που αφορά ένα υποσύνολο των χρηστών. Η πλειοψηφία δεν θα / δεν θέλει να ασχοληθεί για χρήση δικού του εξοπλισμού.

    Όλα αυτά που περιγράφονται ως προβλήματα (πως θα μας δίνει τους κωδικούς τηλεφωνίας το router, άλλο VLAN για τηλεφωνία, θα είναι TR-069? θα μας δίνουν άλλα credentials και θα τραβάει τα δικά μας? αν δεν είναι; θα πρέπει οι κατασκευαστές να ακολουθήσουν το API κάθε ISP? ωχ αμάν ωχ αμάν) ουσιαστικά δεν αποτελούν πρόβλημα για αυτό το υποσύνολο χρηστών.

    Κάνετε λες και θα τρέξουν όλοι να πάρουν δικό τους εξοπλισμό και θα απαιτούν να είναι και plug & play. Από που προκύπτει αυτό;

    Θα κάνουν publish και τις ρυθμίσεις / τεχνικά χαρακτηριστικά που υποστηρίζονται, θα ανοίξουν τα bridge mode (κάποιοι θα κόψουν και τα PPPoE passthrough με τις αβέρτα public IPs), θα στήσουν ένα workflow να δίνουν κωδικούς τηλεφωνίας και τέλος.

    Τώρα αν θα δίνουν τους κωδικούς τηλεφωνίας μέσω TR-069 ή μέσω API και αν κάποιοι κατασκευαστές το κάνουν implement στο firmware τους, μικρή σημασία έχει για αυτό το υποσύνολο των χρηστών από την στιγμή που θα υπάρχει δημοσιοποιημένος τρόπος. Λες και δεν θα υπάρξουν utilities στο community, ή ακόμη και από τους ίδιους τους ISP, για να παίρνεις τους κωδικούς.

    Τηλεφωνία σε διαφορετικό VLAN επίσης γιατί αποτελεί πρόβλημα; Δεν μπορούν να κάνουν 2 connections τα modem/router της αγοράς? Μακάρι να έδινε και η COSMOTE την τηλεφωνία σε διαφορετικό VLAN για να μπορούσαμε να έχουμε το Internet VLAN σε bridge mode και το telephony VLAN για VoIP στο modem/router της.

    Πολύ σωστά. Το 99% των χρηστών δεν ξέρει καν ότι μπορεί να μπει στο ρουτερ μέσα. Ακόμα και ο κωδικός του wifi αλλάζει από την εφαρμογή του κινητού.

    Το σχολιο για την ηλικία είναι απο τα πιο έγκυρα που έχω δει εδώ μέσα. Ο ένας από τώρα πήγε και αγόρασε καινούργιο ρουτερ για όταν έρθει η δυνατότητα, ο άλλος έχει πρόβλημα για το πώς θα περασει το PPPoE σε FreeBSD δλδ έλεος.

    Ας το πάρουμε χαμπάρι, η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών δεν ασχολείται καν με αυτά που ασχολούμασταν εμείς τη δεκαετία του 90 και οι εταιρίες φυσικά προσαρμοζονται ανάλογα. Δεν μπορείς να απαιτείς από μια εταιρία να εξυπηρετήσει την πολύ μικρή μειοψηφία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος YaWnX : 27-03-23 στις 08:26.

  13. #148
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YaWnX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το πάρουμε χαμπάρι, η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών δεν ασχολείται καν με αυτά που ασχολούμασταν εμείς τη δεκαετία του 90 και οι εταιρίες φυσικά προσαρμοζονται ανάλογα. Δεν μπορείς να απαιτείς από μια εταιρία να εξυπηρετήσει την πολύ μικρή μειοψηφία.
    Η μεγάλη πλειοψηφία θα ρωτήσει κάποιο γνωστό που θα προτείνει ένα ρουτερ από το σκρουτζ και θα κινηθεί η αγορά αντί να μαζεύει όλο το χρήμα ο προμηθευτής του ISP.

  14. #149
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεγάλη πλειοψηφία θα ρωτήσει κάποιο γνωστό που θα προτείνει ένα ρουτερ από το σκρουτζ και θα κινηθεί η αγορά αντί να μαζεύει όλο το χρήμα ο προμηθευτής του ISP.
    Ούτε καν. Αυτά είναι όνειρα θερινής νύχτας εκτός αν ο παροχος αναγκάσει τον πελάτη να πάρει δικό του ρουτερ.

  15. #150
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εκτος απο τους ψαγμενους, υπαρχουν και πολλες επαγγελματικες εγκαταστασεις που ΔΕΝ τις βλεπουν ως τετοιες οι παροχοι.

    Εκει συνηθως υπαρχουν αυξημενες αναγκες και αυτοι δεν ειναι ακριβως λιγοι, και συνηθως υπαρχει καποιος εκει που ΞΕΡΕΙ., ακομα και ως εξωτερικος συνεργατης.

    Επισης αυτοι συνηθως πληρωνουν αρκετα παραπάνω.
    Εκτος αν νομιζετε οτι οι αμπαλοι οικιακοι χρηστες βαζουν ftth gigabit.. (και ψαχνονται και για 2.5G interfaces.)..

Σελ. 10 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας