Σελ. 20 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 575
  1. #286
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις με ενημερωσαν επισημα οτι η Νοβα ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ κωδικους voip
    Επομένως, αρχίζουμε ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙΕΣ για παραβίαση κανονισμού. Εγώ πάντως αύριο, έφυγα για κάποιο κατάστημα Cosmote να μεταφέρω τις συνδέσεις μου! Όσο για τα πέναλτι πρόωρης αποχώρησης, αν θέλουν ας τα διεκδικήσουν δικαστικώς, γιατί δεν πρόκειται να τους τα πληρώσω. Ας τα στείλουν σε όσες "εισπρακτικές" θέλουν, αφού αυτές δεν μπορούν να μας πειράξουν ούτε μια τρίχα από τα @@ μας!!!

    ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΘΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HomeCinemaLover : 02-10-23 στις 16:29.

  2. #287
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Γράφει κάπου ο κανονισμός, ότι είναι υποχρεωμένοι να δώσουν,τους κωδικους για την τηλεφωνια

  3. #288
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Καλά γνωρίζοντας την Nova, το πιό πιθανό είναι το support τους να μην έχει ενημερωθεί καν ότι παίζει η φάση με τους κωδικούς και την τηλεφωνία. Εδώ για κανα 3μηνο δεν ήξεραν ότι διαχειριζόταν 2 δίκτυα

  4. #289
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει κάπου ο κανονισμός, ότι είναι υποχρεωμένοι να δώσουν,τους κωδικους για την τηλεφωνια
    Μα για να λέει περι ελευθερίας χρήσης εξοπλισμού, είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να έχεις και κωδικούς VOIP. Τους πήρα τηλέφωνο και σε "έντονο" ύφος τους είπα σχετικά με τον κανονισμό και ότι αν αρνηθούν να μου τους δώσουν θα φύγω γιατί έτσι παραβιάζουν τον νόμο και σε "παράνομες" εταιρίες δεν πληρώνω!

    Βέβαια δεν περιμένω κάτι (μου είπε ότι και καλά θα με καλέσει κάποιος άλλος συνάδελφος να με ενημερώσει) αλλά ας αρχίσουμε να τους πιέζουμε μπας και αναγκαστούν και τους δώσουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά γνωρίζοντας την Nova, το πιό πιθανό είναι το support τους να μην έχει ενημερωθεί καν ότι παίζει η φάση με τους κωδικούς και την τηλεφωνία. Εδώ για κανα 3μηνο δεν ήξεραν ότι διαχειριζόταν 2 δίκτυα
    Καθόλου απίθανο και αυτό

  5. #290
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα για να λέει περι ελευθερίας χρήσης εξοπλισμού, είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να έχεις και κωδικούς VOIP. Τους πήρα τηλέφωνο και σε "έντονο" ύφος τους είπα σχετικά με τον κανονισμό και ότι αν αρνηθούν να μου τους δώσουν θα φύγω γιατί έτσι παραβιάζουν τον νόμο και σε "παράνομες" εταιρίες δεν πληρώνω!

    Βέβαια δεν περιμένω κάτι (μου είπε ότι και καλά θα με καλέσει κάποιος άλλος συνάδελφος να με ενημερώσει) αλλά ας αρχίσουμε να τους πιέζουμε μπας και αναγκαστούν και τους δώσουν.



    Καθόλου απίθανο και αυτό
    Eλευθερία χρήσης εξοπλισμού σημαίνει ακόμα κι ότι μπορούν και να σου το σετάρουν απομακρυσμένα
    χωρίς ποτέ να μάθεις τους κωδικούς.
    Ας πούμε λχ ότι και με το δικό τους εξοπλισμό, απομακρυσμένο σετάρισμα και φόρτωση των κωδικών γίνεται.
    Υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις και επιλογές.

    Άλλο πράγμα πρέπει να ζητάτε για να είστε τυπικά καλυμμένοι,
    να τους λέτε
    «θέλω να βάλω σήμερα το δικό μου εξοπλισμό, παρακαλώ κάντε τις απαραίτητες ενέργειες τώρα».

  6. #291
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    https://www.eett.gr/wp-content/uploa...58-011-020.pdf

    6. Σύμφωνα με τα ανωτέρω καθώς και τις κατευθυντήριες γραμμές του σώματος ευρωπαίων ρυθμιστών ηλεκτρονικών επικοινωνιών (ΒEREC) (σχετ. στ), στη μία πλευρά του ΣΤΔ βρίσκεται ο τομέας με τον εξοπλισμό του δημόσιου δικτύου επικοινωνιών · Στην άλλη πλευρά του ΣΤΔ βρίσκεται ο τομέας του τελικού χρήστη που περιλαμβάνει το ιδιωτικό δίκτυο του τελικού χρήστη και τον τερματικό εξοπλισμό (TE).
    7. Εφόσον το ΣΤΔ αντιπροσωπεύει ένα όριο, σύμφωνα με τα ανωτέρω, ο καθορισμός του προσδιορίζει εάν ένα κομμάτι του εξοπλισμού είναι μέρος του δημόσιου δικτύου ή μέρος του ιδιωτικού δικτύου του τελικού χρήστη.


    Άρθρο 3
    Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας προσδιορίζεται, στο φυσικό παθητικό σημείο στο οποίο παρέχεται πρόσβαση στο δημόσιο σταθερό δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών στον τελικό χρήστη, με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής «οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH)» όπου το σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό (router)
    Άρα, δεν είναι δικό τους κομμάτι.

  7. #292
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eλευθερία χρήσης εξοπλισμού σημαίνει ακόμα κι ότι μπορούν και να σου το σετάρουν απομακρυσμένα
    χωρίς ποτέ να μάθεις τους κωδικούς.
    Ας πούμε λχ ότι και με το δικό τους εξοπλισμό, απομακρυσμένο σετάρισμα και φόρτωση των κωδικών γίνεται.
    Υπάρχουν πολλές υλοποιήσεις και επιλογές.
    Και θα σου κάνει η Nova τέτοιο πράμα; Εγώ πάντως αύριο το πρωί πάω να κάνω αιτήσεις να μεταφέρω τις συνδέσεις μου στην Cosmote, εκτός και αν μέχρι το βράδυ μου του έχουν δώσει. Φυσικά δεν πρόκειται να πάρουν φράγκο για τους λογαριασμους και τα πέναλτι. Η Nova είναι έτοιμη να δεχτεί κόκκινη καρτα από εμένα!

  8. #293
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει κάπου ο κανονισμός, ότι είναι υποχρεωμένοι να δώσουν,τους κωδικους για την τηλεφωνια
    https://www.eett.gr/wp-content/uploa...58-011-020.pdf

    6. Σύμφωνα με τα ανωτέρω καθώς και τις κατευθυντήριες γραμμές του σώματος ευρωπαίων ρυθμιστών ηλεκτρονικών επικοινωνιών (ΒEREC) (σχετ. στ), στη μία πλευρά του ΣΤΔ βρίσκεται ο τομέας με τον εξοπλισμό του δημόσιου δικτύου επικοινωνιών · Στην άλλη πλευρά του ΣΤΔ βρίσκεται ο τομέας του τελικού χρήστη που περιλαμβάνει το ιδιωτικό δίκτυο του τελικού χρήστη και τον τερματικό εξοπλισμό (TE).
    7. Εφόσον το ΣΤΔ αντιπροσωπεύει ένα όριο, σύμφωνα με τα ανωτέρω, ο καθορισμός του προσδιορίζει εάν ένα κομμάτι του εξοπλισμού είναι μέρος του δημόσιου δικτύου ή μέρος του ιδιωτικού δικτύου του τελικού χρήστη.


    Άρθρο 3
    Το σημείο τερματισμού δικτύου (ΣΤΔ) για παροχή σταθερής υπηρεσίας προσδιορίζεται, στο φυσικό παθητικό σημείο στο οποίο παρέχεται πρόσβαση στο δημόσιο σταθερό δίκτυο ηλεκτρονικών επικοινωνιών στον τελικό χρήστη, με την εξαίρεση της αρχιτεκτονικής «οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH)» όπου το σημείο τερματισμού δικτύου προσδιορίζεται μετά το τερματικό οπτικού δικτύου (Optical Network Terminal, ONT) και πριν τον τερματικό εξοπλισμό (router)
    Άρα, δεν είναι δικό τους κομμάτι.

  9. #294
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζει αυτό, είναι εκτός κανονισμού.



    Ζήτα τους γραπτώς την απάντηση, επειδή συντάσσεις καταγγελία καθώς από χθες 1/10 αυτό τους καθιστά παράνομους.
    φυσικα εχω στειλει μαιλ αλλα δεν απαντου ποτε σε μαιλ γιατι ειναι γραπτη αποδειξη για μη εφαρμογη νομου

  10. #295
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα σου κάνει η Nova τέτοιο πράμα; Εγώ πάντως αύριο το πρωί πάω να κάνω αιτήσεις να μεταφέρω τις συνδέσεις μου στην Cosmote, εκτός και αν μέχρι το βράδυ μου του έχουν δώσει. Φυσικά δεν πρόκειται να πάρουν φράγκο για τους λογαριασμους και τα πέναλτι. Η Nova είναι έτοιμη να δεχτεί κόκκινη καρτα από εμένα!
    Η Vodafone εκτός από τους κωδικούς που μπορεί να σου τους δώσει απευθείας,
    κάνει και απομακρυσμένο σετάρισμα λχ στα Fritz.

    Για μένα κι η Nova θα επιλέξει μια υλοποίηση στο τέλος και θα προχωρήσει στην εφαρμογή του κανονισμού.
    Δεν έχει επιλογή, αργά ή γρήγορα.
    Υπομονή.

  11. #296
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα σου κάνει η Nova τέτοιο πράμα; Εγώ πάντως αύριο το πρωί πάω να κάνω αιτήσεις να μεταφέρω τις συνδέσεις μου στην Cosmote, εκτός και αν μέχρι το βράδυ μου του έχουν δώσει. Φυσικά δεν πρόκειται να πάρουν φράγκο για τους λογαριασμους και τα πέναλτι. Η Nova είναι έτοιμη να δεχτεί κόκκινη καρτα από εμένα!
    εδω μεσα στο σιτε ρωτησες το Νοβα support?
    σου απαντησε κανεις η κανουν οτι δε δουλευει ουτε εδω το support ?

  12. #297
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα εχω στειλει μαιλ αλλα δεν απαντου ποτε σε μαιλ γιατι ειναι γραπτη αποδειξη για μη εφαρμογη νομου
    Ε τότε στην καταγγελία θα αναφέρεις, ότι ο πάροχος ουδέποτε σου απάντησε γραπτώς. Και αυτό εις βάρος τους είναι!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω μεσα στο σιτε ρωτησες το Νοβα support?
    σου απαντησε κανεις η κανουν οτι δε δουλευει ουτε εδω το support ?
    Δεν απαντάει κανένας ούτε εδώ ούτε μέσω messenger. Μάλλον η Nova, "Tetelest"!!!

  13. #298
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε στην καταγγελία θα αναφέρεις, ότι ο πάροχος ουδέποτε σου απάντησε γραπτώς. Και αυτό εις βάρος τους είναι!
    φιλε μου , μαλλον δε ξερεις απο Νοβα .... με τα ενα μηνα θα πουν οτι το μαιλ ειχε παει στο spam Θα το εξετασουμε ... περομενε αλλος 2 μηνες ....

  14. #299
    Εγγραφή
    08-07-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου , μαλλον δε ξερεις απο Νοβα .... με τα ενα μηνα θα πουν οτι το μαιλ ειχε παει στο spam Θα το εξετασουμε ... περομενε αλλος 2 μηνες ....
    Ναι, αλλά μέχρι τότε εγώ θα είμαι στην Cosmote.. Οπότε πάλι αυτοί θα είναι χαμένοι. Όχι εγώ

  15. #300
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HomeCinemaLover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά μέχρι τότε εγώ θα είμαι στην Cosmote.. Οπότε πάλι αυτοί θα είναι χαμένοι. Όχι εγώ
    αυτη ειναι η μιση αληθεια ... η αλλη μιση ειναι οτι τοτε θα ησουν απ την αρχη cosmote αλλα ειναι 150€ ακριβοτερος (περιπου) αλλιος ολοι cosmote θα ηταν

Σελ. 20 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας