Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να βάλω το νήμα και μιας και έχω android είπα να το βάλω εδώ.

    Ψάχνομαι στον χώρο και δυσκολεύομαι να καταλήξω κάπου γιατί έχει και άπειρες επιλογές και ένα κριτήριο μου δεν είναι εύκολο να το βάλεις σε φίλτρα.

    Γενικά δεν μου αρέσουν τα ακουστικά αλλά τα χρειάζομαι. Ποτέ δεν μου αρέσαν οι ψείρες και γενικά το αυτί μου ερεθίζεται. Την σχετική λύση την είχα βρει με ακουστικά σαν αυτά. Το μόνο πρόβλημα τους, και έχω αλλάξει αρκετά τα τελευταία πολλά χρόνια, είναι η ποιότητα ήχου του πως ακούγομαι όταν ειμαι έξω. Ειδικά στον αερα δεν την παλεύουν. ΤΟ καλύτερο τους όμως χαρακτηριστικό είναι ότι είναι σαν να μην τα αισθάνεσαι πάνω σου.

    Στον χώρο που δουλεύω έχω πολύ φασαρία με φωνές και αρχικά σκέφτηκα ANC. Έχω κάτι ακουστικά EPOS ADAPT 360 με ANC και δυστυχώς δεν κάνουν αυτό που ήθελα, δηλαδή να μπλοκάρουν τις φωνές. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ειναι ότι νιώθω ότι πιέζουν πολύ τα αυτιά μου και με κουράζουν. Σε σύγκριση με τα παραπάνω είναι καταπίεση.

    Τέλος δοκίμασα και πρόσφατα pods στιλ και συγκριμένα τα 1More Aero Bluetooth Headphones Wireless with Spacious Audio που τα είχε κάνει review και στο LTT. Γενικά δεν μου αρέσει η αίσθηση και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν μιλάω αισθάνομαι ότι κάποιος μου κρατάει την μύτη. Ο τρόπος που μπλοκάρει τον αέρα δεν μου αρέσει πιστεύω. Και επίσης το ANC δεν κάνει δουλειά. Επίσης η μουσική δεν ακούγεται καλά που μου φαίνεται και λογικό. Τα φθηνιάρικα που παραθέτω πρώτα έχουν πολύ καλύτερο ήχο κατά την γνώμη μου σε ήσυχο περιβάλλον.

    Προς το παρών θα αγοράσω ένα νέο σετ από αυτά γιατί ειναι τα πιο άνετα όταν θέλω να ακουσω κάτι και δεν χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο. Αλλά χρειάζομαι κάτι για το γραφείο σε στιλ over-ear και ίσως κάτι για όταν μιλάω όταν περπατάω. Για το γραφείο σκέφτομαι κάτι σε over ear και για την ομιλία κάτι σε pods που να έχει ANC και ENC. Αν το τελευταίο βγεi καλό ίσως δεν πάρω ένα από τα άλλα δύο. Κάποιος φίλος πήρε τα QCY-T13 και ειναι ευχαριστημένος και η τιμή ειναι καλή. Για το γραφείο θέλω κάτι που να μην πιέζει τα αυτιά. Από ότι έχω καταλάβει, ουσιαστικά ή στέκα πρέπει να έχει μαξιλάρι για άνεση και τα ακουστικά να κάθονται κυρίως λόγω βάρους και όχι πίεσης στα αυτιά.

    Ο λόγος που είμαι περίεργος ειναι ότι όταν χρησιμοποιήσα παλιά ακουστικά ήμουν με 3 χρόνια ωτιτηδες και μάλλον έχω ευαισθησία λογω 4ρων που είχα περάσει σαν παιδί.

    Επιπλέον, θα ήθελα η συσκευή να παίζει με δύο συσκευές bluetooth. πχ τα EPOS, ειναι συνδεδεμένα και στο λάπτοπ και στο κινητό και όποιο βγάλει ήχο ακούγεται. Τα 1More όμως συνδέονται μόνο με μια συσκευή. Ακόμα και τα φτηνό σετ που έχω που κρεμονται έξω από τα αυτιά δουλεύουν με δύο συσκευές. Γενικά αν έχει ANC και ENC τότε το καλύτερο.

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια, ποια κατηγορία ειναι αυτών. Δεν μπορω να την βρω ξεκάθαρα πουθενά.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έχω πάρει τα JBL Tour One (~200€) και είναι σούπερ! Πολύ καλά μικρόφωνα, καθαρότατος ήχος (σε κλήσεις, Teams, Viber, κτλ), καλή μπαταρία, μεγάλη εμβέλεια, σχετικά καλό ANC (για γραφείο είναι μια χαρά), πάρα πολύ άνετα και γενικότερα πολύ καλύτερα από κάτι Beats που μας είχαν δώσει ως δώρο στην προηγούμενη δουλειά μου. Αν είχαν και συμβατότητα με Teams θα ήταν τέλεια. Όχι ότι δεν παίζουν πάντως για να είμαι ξεκάθαρος, αλλά πχ δεν μπορώ να κάνω mute/unmute το μικρόφωνο ακουμπώντας το δεξί ακουστικό.

    Τα πήρα γιατί στην τωρινή δουλειά για Teams αρχικά μας είχαν δώσει κάτι Jabra Evolve 65e που δεν τα μπορώ καθόλου (συν μικρή εμβέλεια, μικρή μπαταρία ). Τώρα μας έδωσαν κάτι Jabra Evolve2 65e, που είναι κλάσεις ανώτερα από τα προηγούμενα Jabra και τα JBL τα έχω για έξω.

    Έχει βγει και δεύτερη έκδοση (JBL Tour One M2), αλλά είναι ακριβότερα. Στα ίδια περίπου λεφτά με τα JBL μου δες και τα Sony WH-1000XM3 ή XM4 που έχουν πουλήσει σα ζεστό ψωμί πολλά χρόνια τώρα (ε, κάποιος λόγος θα υπάρχει ).

    Αν θες κάτι over ear, αλλά φθηνότερο (από αυτά που έβαλες καταλαβαίνω ότι δε θες να ξοδέψεις πολλά), δες αυτά:

    Soundcore by Anker Life Q30
    Soundcore by Anker Life Q35
    Jabra Elite 45h

    Τα δύο πρώτα έχουν κάνει θραύση σε αυτή την κατηγορία τιμής, ειδικά το Q30 έχει πουλήσει τρελά απ' ότι έχω καταλάβει. Επίσης είχα δει στο reddit πως τα Soundcore μπορείς να τα κάνεις να παίζουν με Teams όσον αφορά το mute/unmute του μικροφώνου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    megahead πως ξέρεις αν πιέζει τα αυτιά; Αυτά τα δύο που έχεις εσύ, κρεμονται κατά βάση από την στέκα ή ουσιαστικά στέκονται πιέζοντας τα αυτιά;
    Εγώ δεν αντέχω την πίεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ούτε εγώ μπορώ την πίεση. Πχ τα φθηνά JBL των 50-60€, που βλέπω πολύ κόσμο να τα έχει, είναι πανάθλια στην άνεση (τα έχω δοκιμάσει σε Κωτσόβολο). Απορώ πως τα αντέχουν οι χρήστες τους. Σκληρά μαξιλαράκια, απαράδεκτη στέκα και πιέζουν πολύ. Τα αντίστοιχα Sony είναι αρκετά καλύτερα (και γενικότερα τα Sony από το λίγο που θυμάμαι στον Κωτσόβολο είναι αρκετά άνετα σε κάθε κατηγορία τιμής).

    Τα JBL μου και τα Jabra στη δουλειά είναι πολύ άνετα. Πίεση όσο πρέπει, πολύ μαλακά μαξιλαράκια και με πολύ καλή στέκα. Το μόνο θεματάκι στα JBL είναι ότι το υλικό στα μαξιλαράκια ζεσταίνει τα αυτιά, κυρίως το καλοκαίρι ή αν είσαι στο τρέξιμο. Αλλά εντάξει, προσωπικά δε μου προκαλεί πρόβλημα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    megahead πως ξέρεις αν πιέζει τα αυτιά; Αυτά τα δύο που έχεις εσύ, κρεμονται κατά βάση από την στέκα ή ουσιαστικά στέκονται πιέζοντας τα αυτιά;
    Εγώ δεν αντέχω την πίεση.
    Δεν είμαι ο megahead, αλλά η δική μου εμπειρία είναι πως δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τα δοκιμάσεις. Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια κάτι πολύ καλά Klipsch με διθυραμβικές κριτικές για ήχο, για noise cancellation, για ποιότητα. Όμως ήταν πολύ σφιχτά και τα έστειλα πίσω.

    Από την άλλη, αν ακουστικά ταιριάζουν σε κάποιον που λέγεται megahead, οι πιθανότητες είναι να ταιριάζουν και σε σένα, εκτός αν το μεσαίο σου όνομα είναι evenbiggerhead
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ο megahead, αλλά η δική μου εμπειρία είναι πως δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τα δοκιμάσεις. Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια κάτι πολύ καλά Klipsch με διθυραμβικές κριτικές για ήχο, για noise cancellation, για ποιότητα. Όμως ήταν πολύ σφιχτά και τα έστειλα πίσω.
    Αυτό ακριβώς Τα JBL μου τα πήρα με λίγο ρίσκο, γιατί δε μπορούσα να τα δοκιμάσω και ούτε να τα στείλω πίσω και καλά λόγω της φύσης του προϊόντος, αλλά από τις κριτικές διάβαζα θετικά σχόλια για την άνεση. Τελικά όλα καλά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη, αν ακουστικά ταιριάζουν σε κάποιον που λέγεται megahead, οι πιθανότητες είναι να ταιριάζουν και σε σένα, εκτός αν το μεσαίο σου όνομα είναι evenbiggerhead
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ο megahead, αλλά η δική μου εμπειρία είναι πως δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν τα δοκιμάσεις. Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια κάτι πολύ καλά Klipsch με διθυραμβικές κριτικές για ήχο, για noise cancellation, για ποιότητα. Όμως ήταν πολύ σφιχτά και τα έστειλα πίσω.
    Ελεγα μήπως υπήρχε κάτι που δεν ήξερα. Κοινώς πάμε στο μαγαζί για δοκιμή και αλλιώς μπρος πισω με το ταχυδρομείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη, αν ακουστικά ταιριάζουν σε κάποιον που λέγεται megahead, οι πιθανότητες είναι να ταιριάζουν και σε σένα, εκτός αν το μεσαίο σου όνομα είναι evenbiggerhead
    για κεφάλι δεν ξέρω. Μύτη έχω όμως μεγάλη. Αρμενική που λένε γιατί έχω και την καταγωγή. Δεν βοηθάει όμως η μύτη στα ακουστικά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας