Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Port Forwarding

  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2023
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα. Έχω το Speedport Plus και επειδή μου βγάζει θέματα ξαφνικά με το PS4, έστειλα μήνυμα στην Sony και στην βοήθεια μου έλεγε να κάνω port forwarding. Το πάλεψα λίγο γιατί δεν ξέρω πολύ για αυτό αλλά το βρήκα σιγά σιγά. Όταν προσπαθώ να κάνω forward το 443 με πετάει τελείως και λέει ότι η σελίδα δεν έστειλε δεδομένα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στην βοήθεια μου έλεγε να κάνω port forwarding.
    Πιθανότατα όντως θα το προτείνει η sony (για να καλύψει όλες τις περιπτώσεις),
    εξαιρετικά αμφίβολο το αν θα βοηθήσει την κατάσταση.

    Το ps4 μπορεί να κάνει αυτόματα τα όποια port-mappings θέλει μέσω upnp.
    Τα speedport υποστηρίζουν upnp (και αν θυμάμαι καλά από default είναι ενεργό... έλεγξε το),
    οπότε αν/όταν το ps4 θέλει να κάνει port forward κάποια ports για δική του χρήση,
    τυπικά θα το κάνει αυτόματα μέσω upnp.

    Οπότε, αν/όταν το x παιχνίδι στο ps4 εξαρτάται απο port forwards για να παίξει σωστά (που δεν θα έπρεπε...),
    αυτά θα έπρεπε να ρυθμίζονται αυτόματα.
    Το μόνο ενδεχόμενο που θα εμπόδιζε το παραπάνω είναι να είσαι πίσω απο cg-nat (έλεγξε το...)
    στην οποία περίπτωση το όποιο port forward *δεν* θα δουλέψει είτε το κάνεις ο ίδιος στο router,
    είτε γίνεται αυτόματα μέσω upnp.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν προσπαθώ να κάνω forward το 443 με πετάει τελείως και λέει ότι η σελίδα δεν έστειλε δεδομένα.
    Τυπικά το cpe θα έχει κρατήσει τις 80/443 για δική του χρήση (για το gui του),
    οπότε δεν θα επιτρέπει να κάνεις port-forward τις παραπάνω πόρτες.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-03-2023
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Τι είναι το cg-nat και πως τι βλέπω?

    - - - Updated - - -

    Επίσης το πρόβλημα μου είναι ότι ξαφνικά βγάζει ένα θέμα με κατακερματισμό πακέτων IP, και έστειλα στην SONY και όλα μου στείλανε ένα λινκ με γενικές λύσεις και μια έλεγε αυτό.. Και λέω να το προσπαθήσω μιας που έχω διαβάσει ότι το πρόβλημα αυτό πολλές φορές έχει σχέση με το firewall. Αλλά λογικά είναι κάτι του ps4, όχι του ρούτερ διότι και με hotspot να μπω πάλι εμφανίζεται..

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για δοκίμασε να κάνεις αυτά που λέει το βίντεο ή ο σύνδεσμος και μετά άνοιξε το ps4 και τσέκαρε να δεις αν είναι ανοιχτή η θήρα.
    https://www.pcsteps.gr/21656-%CE%AC%...%CF%82-router/
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το cg-nat
    Μια περίληψη -> https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT

    Χονδροειδώς, είναι ένα nat που κάνει ο isp για να κάνει οικονομία στις public ip adresses,
    που και ακριβές είναι και σπανίζουν πλέον.
    Και πλέον τείνει να γίνει ο κανόνας...
    Για τον isp ωφέλιμο είναι, ο τυπικός χρήστης δεν θα καταλάβει διαφορά (σε web/facebook/κλπ),
    *αλλά* εφόσον δεν ελέγχουμε το nat/firewall του isp δεν έχουμε εισερχόμενη κίνηση web->cpe,
    οπότε δεν γίνεται να κάνουμε port-forward/mapping.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως τι βλέπω?
    Το πρώτο βήμα είναι να δεις αν όντως είσαι πίσω απο cg-nat:
    1. κάπου στο router θα λέει την public(?) ip που έχει το wan interface,
    την σημειώνεις κάπου.
    2. πας σε ένα site που σου λέει την public ip σου,
    πχ: https://www.whatismyip.com/
    σημειώνεις την public(?) ip που σου λέει το παραπάνω site.

    Συγκρίνεις τις ip (v4) από τα 1 & 2 παραπάνω.
    Αν είναι ίδιες, μια χαρά, δεν είσαι πίσω απο cg-nat, έχεις public/routable ip στην wan,
    τα όποια port-forwards είτε τα κάνεις ο ίδιος είτε γίνουν μέσω upnp θα παίξουν.
    Προυπόθεση να είναι απενεργοποιημένη και η "αυξημένη προστασία" στο cpanel
    της cosmote.

    Αν είναι διαφορετικές, είσαι πίσω απο cg-nat,
    κανένα port-forward δεν θα παίξει *ποτέ* είτε το κάνεις ο ίδιος στο router, είτε το κάνει αυτόματα το ps4 με upnp.
    Οπότε αν θες/χρειάζεσαι port-forward για το ps4 (που δεν θα έπρεπε, αλλά μπορεί όντως να χρειάζεται για multi-player παιχνίδια...),
    επικοινωνείς με τον isp και τους λές να σε βγάλουν απ'το cg-nat (πες τους ότι έχεις κάμερες και θες να τις βλέπεις απομακρυσμένα).
    Τυπικά θα σε βγάλουν απο το cg-nat (μέχρι κάποια στιγμή να μην σε βγάζουν...) και θα έχεις public ip πλέον.

    Σημειωτέον:

    1. Όσο δεν έχεις business σύνδεση με static ip, ακόμα και αν σε βγάλουν από το cg-nat σήμερα,
    μπορεί να σε ξαναβάλουν αύριο.
    Και κάλλιστα μπορεί αύριο να είναι όλοι οι οικιακοί πελάτες πίσω απο cg-nat.
    Οπότε, αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις μια public ip κάνεις μια σύνδεση business (που θάχει τα διπλά λεφτά).

    2. γενικά τα πράγματα κινούνται προς μια κατεύθυνση που δεν είναι καθόλου δεδομένο
    ότι ο τυπικός/οικιακός χρήστης θα έχει μια public ip(v4) διαθέσιμη στην σύνδεση του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spjder_Venom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά λογικά είναι κάτι του ps4, όχι του ρούτερ διότι και με hotspot να μπω πάλι εμφανίζεται..
    Αν το ps4 γενικότερα ή/και το συγκεκριμένο παιχνίδι ειδικότερα θέλει open nat για να παίξει,
    ούτε με το hotspot θα παίξει σωστά γιατί και αυτό nat κάνει,
    και δεν μπορείς να κάνεις port-forward, και δεν υποστηρίζει upnp,
    και ως τηλέφωνο είναι 100% πίσω από cg-nat το ίδιο.

    Οπότε, *αν* το συγκεκριμένο παιχνίδι όντως θέλει open nat για να παίξει σωστά
    (που *δεν* το ξέρω... ψάξ'το..),
    η μόνη λύση είναι να ρυθμίσεις σωστά το δίκτυο σου, να πάρεις μια public ip(v4) στο cpe σου,
    και είτε ο ίδιος είτε με upnp (προτιμώτερο) να γίνουν τα port-forwards που θέλει ώστε να πετύχεις open nat status στο ps4.

    Τυπικά πάντως, ακόμα και με strict nat, μπορεί κάλλιστα να είχες προβλήματα συνδεσιμότητας σε multiplayer παιχνίδια,
    αλλά πρόβλημα με κερματισμένα πακέτα δεν θα έπρεπε να έχεις (όσο το ps4 έχει mtu=1492).

    Αυτά επί της αρχής, τι άλλο μπορεί να φταίει στην περίπτωση σου, δεν το ξέρω.

    Επίσης, τα παραπάνω έχουν συζητηθεί πολάκις στο forum,
    κάνε έναν κόπο να ψάξεις/βρείς/διαβάσεις παλαιότερα σχετικά posts.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας