Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    ευτυχισμενος κατοχος μιας adsl στο κεντρο της κερκυρας με τον παροχο forthnet, μετα nova... απλα γραφω λιγο ιστορια για να μπουμε στο νοημα.
    μου ερχεται προσφορα οτι αν φερω και το σταθερο στην cosmote θα εχω μια εκπτωση και στο σταθερο και στο κινητο, τα βαζουμε κατω και εχει νοημα.
    Οποτε φευγω απο nova και παω cosmote
    Απλη συνδεση 24 adsl χωρις τιποτα αλλο
    Πριν (nova) με τα ιδια πραγματα, ιδιο εξοπλισμο, προφανως καλωδιωση (δεν αλλαξα κατι) ιδιες συσκευες πανω, μια τηλεοραση ειχα μια καλη ταχυτητα μιας και χρονιζα στα 20-21 μερικες φορες και 22 και ειχα σταθερες συνδεσεις ανω των 18-19mbs
    Μολις βαλαμε cosmote επεσε ο χρονισμος στα 16, θα το δουνε θα το δουνε τιποτα δεν εγινε...
    Μου λενε στο τελος βαλε τον δικο μας εξοπλισμο
    Βγαζω το δικο μου modem βαζω της cosmote και πεφτω στα 14-15 χρονισμο και ανω του 300 ολα τα ping στα δε test με το δικο τους site δεν ξεπερασα ποτε τα 14
    Του πηρα ξανα τηλεφωνο, το εχουν δωσει αριθμο βλαβης και εδω και 3 μερες δεν εχω κανενα νεο τους.
    Υποψιν δεν εχω πληρωσει τον λογαριασμο και εχει ληξει γιατι εχω ακριβως αυτο θεμα...
    Τι μπορω να κανω για να φυγω χωρις κοστος απο την συμβαση των 2 ετων και να παω στην nova ξανα? πως να το χειριστω, εχει καποιους ορους που περιγραφει ποσο ειναι το ελαχιστο που πρεπει να μου δωσει απο τα 24 που πληρωνω?
    βρηκα επισης αυτο https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...diadiktyo.html και ειμαι στην αναγνωση αλλα ειπα να ρωτησω και εσας
    Σας ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του θεματος

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο router σου έχουν δώσει??
    Ανέβασε και τα στοιχεία της γραμμής μέσα από το μενού του router.

    Για το άλλο που λες περί ταχύτητας, ρίξε μια ματιά στο Link,
    https://www.adslgr.com/forum/threads...63#post7369163
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    απο το παραπανω link
    oi ταχυτητες που μου δινει ειναι τραγικες !!!
    Download (Mbps)
    16.73
    10.79
    5.13
    Μιλαμε για κεντρο πολης δυο τετραγωνα πανω απο το κεντρικο κτιριο του οτε που καταληγουν ολα....
    και λεω μα πριν ειχα μια χαρα ταχυτητα!!! τι σκατα εγινε? για τα στοιχεια πρεπει να παω εκει για να παρω.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν διαβάσεις και τα άλλα που είναι στα υπόλοιπα Links θα καταλάβεις γιατί το έχουν κάνει έτσι.

    Γιατί δεν θα πάρετε αποζημίωση για το ίντερνετ που... σέρνεται
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η διαφορά στον συγχρονισμό βρίσκεται στο διαφορετικό SNR Margin, όπου σε Nova/Wind κατεβαίνει μέχρι 6 ενώ σε Cosmote στο 9.
    Αν έχεις συσκευή που μπορείς να ρυθμίσεις το SNR, ίδιο συγχρονισμό με πριν θα έχεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    Δε με νοιάζει να πάρω αποζημίωση, να φύγω θέλω.
    Δε με νοιάζει καθόλου η αποζημίωση.
    Να σπασουν το συμβόλαιο με νοιάζει να γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση ή και καθόλου αν θα έχω για κάποιο λόγο πρόβλημα πάλι.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν παίζει αυτό το σενάριο με τον συγχρονισμό που έχεις και τις ταχύτητες που αναφέρεις. Μόνον αν είσαι στο ελάχιστο όριο και είναι σταθερό σε αυτό ο έλεγχος που θα γίνει από την εταιρεία.
    Φυσικά μπορείς να διακόψεις και να φύγεις οπότε θέλεις, αλλά όχι αζημίως.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με νοιάζει καθόλου η αποζημίωση.
    Το ίδιο είναι, αλλά αν δεν πας στον πάτο δεν φεύγεις αζημίως, αυτό αναφέρεται στο Link.

    Παραδείγματα επανορθώσεων ή αποζημιώσεων είναι έκπτωση στο λογαριασμό, δυνατότητα για διακοπή του συμβολαίου χωρίς χρέωση, επιστροφή τμήματος ή συνόλου του παγίου, ή συνδυασμός αυτών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευτυχισμενος κατοχος μιας adsl στο κεντρο της κερκυρας με τον παροχο forthnet, μετα nova... απλα γραφω λιγο ιστορια για να μπουμε στο νοημα.
    μου ερχεται προσφορα οτι αν φερω και το σταθερο στην cosmote θα εχω μια εκπτωση και στο σταθερο και στο κινητο, τα βαζουμε κατω και εχει νοημα.
    Οποτε φευγω απο nova και παω cosmote
    Απλη συνδεση 24 adsl χωρις τιποτα αλλο
    Πριν (nova) με τα ιδια πραγματα, ιδιο εξοπλισμο, προφανως καλωδιωση (δεν αλλαξα κατι) ιδιες συσκευες πανω, μια τηλεοραση ειχα μια καλη ταχυτητα μιας και χρονιζα στα 20-21 μερικες φορες και 22 και ειχα σταθερες συνδεσεις ανω των 18-19mbs
    Μολις βαλαμε cosmote επεσε ο χρονισμος στα 16, θα το δουνε θα το δουνε τιποτα δεν εγινε...
    Μου λενε στο τελος βαλε τον δικο μας εξοπλισμο
    Βγαζω το δικο μου modem βαζω της cosmote και πεφτω στα 14-15 χρονισμο και ανω του 300 ολα τα ping στα δε test με το δικο τους site δεν ξεπερασα ποτε τα 14
    Του πηρα ξανα τηλεφωνο, το εχουν δωσει αριθμο βλαβης και εδω και 3 μερες δεν εχω κανενα νεο τους.
    Υποψιν δεν εχω πληρωσει τον λογαριασμο και εχει ληξει γιατι εχω ακριβως αυτο θεμα...
    Τι μπορω να κανω για να φυγω χωρις κοστος απο την συμβαση των 2 ετων και να παω στην nova ξανα? πως να το χειριστω, εχει καποιους ορους που περιγραφει ποσο ειναι το ελαχιστο που πρεπει να μου δωσει απο τα 24 που πληρωνω?
    βρηκα επισης αυτο https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...diadiktyo.html και ειμαι στην αναγνωση αλλα ειπα να ρωτησω και εσας
    Σας ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του θεματος
    κοιταξες την καλωδιωση σου; πως συνδεεσαι ; εχεις βαλει φιλτρα; και splitter ; δοκιμασες να τα βγαλεις ολα και να βαλεις το ρουτερ στην πρωτη μπριζα του σπιτιου; σκετο; να δεις τι κανει; . Εχω διαβασει οτι το speedport το μαυρο το νεο που δινουνε ειναι πολυ καλο και αλλοι γραφουνε και πολυ καλα λογια και στο zte που δινει ο οτε ενα ορθιο μαυρο για ρωτησε τους . Επισης μπορεις να μπεις εδω https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res και βαλεις τον αριθμο του τηλεφωνου σου και μετα πατησεις να δεις τα μεγιστα ,τα συνηθη και ελαχιστα ορια στην ταχυτητα . Παιζεις παιχνιδια; παντως αμα βαλεις και το home booster θα φτασεις στα εως 50mbs ( ειναι κλειδωμενο εως 50 με 6,80 ευρω παγιο εξτρα ., αξιζει διοτι δεν μενεις απο το ιντερνετ αμα κοπει η σταθερη συνδεση. Οσο για την διακοπη συμβολαιου σιγουρα υπαρχει πεναλτυ. Εκτος και αμα εκανες την αιτηση τηλεφωνικα απο το 13888 τοτε εχεις δικαιωμα υπαναχωρησης νομιζω οτι υπαρχει .

  10. #10
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    NetGear DG834G
    SNR / Attn
    28(dB) / 35(dB)
    οπως εγραψα δεν αλλαξα τιποτα!!!!
    απλα παροχο.
    ουτε καλωδιωση ουτε κατι αλλο.
    δεν με ενδιαφερει να βαλω κατι αλλο και να πληρωνω και αλλα λεφτα, θελω να φυγω απο την μαλακια!!!
    εχει ανοιχθει case αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα εδω και μια βδομαδα (6 μερες πλεον).
    ο λογαριασμος ακομα απληρωτος και εγω τι αλλο να κανω πλεον.
    Τα ειδα αυτα που λες ...ετεροχρονισμενα, το θεμα μου ειναι οτι ΠΡΙΝ με παροχο την Nova ΔΕΝ ειχα χαμηλη ταχυτητα που υποτιθεται οτι παταει πανω στο δικτυο της cosmote.... και η cosmote στο δικο της δικτυο δεν μπορει να μου δωσει την ιδια ταχυτητα τουλαχιστον ???!!!
    και τι με νοιαζει εμενα αν στην γειτονια ή ακομα και στην πολυκατοικια δεν εχουν αλλαξει καλωδιωση ποτε πχ και η ταχυτητα που πιανει ειναι 5mb???οταν εγω τα αλλαξα ολα και ειχα μια χαρα ταχυτητα?

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως εγραψα δεν αλλαξα τιποτα!!!!
    απλα παροχο.
    ουτε καλωδιωση ουτε κατι αλλο.
    δεν με ενδιαφερει να βαλω κατι αλλο και να πληρωνω και αλλα λεφτα, θελω να φυγω απο την μαλακια!!!
    εχει ανοιχθει case αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα εδω και μια βδομαδα (6 μερες πλεον).
    ο λογαριασμος ακομα απληρωτος και εγω τι αλλο να κανω πλεον.
    Τα ειδα αυτα που λες ...ετεροχρονισμενα, το θεμα μου ειναι οτι ΠΡΙΝ με παροχο την Nova ΔΕΝ ειχα χαμηλη ταχυτητα που υποτιθεται οτι παταει πανω στο δικτυο της cosmote.... και η cosmote στο δικο της δικτυο δεν μπορει να μου δωσει την ιδια ταχυτητα τουλαχιστον ???!!!
    και τι με νοιαζει εμενα αν στην γειτονια ή ακομα και στην πολυκατοικια δεν εχουν αλλαξει καλωδιωση ποτε πχ και η ταχυτητα που πιανει ειναι 5mb???οταν εγω τα αλλαξα ολα και ειχα μια χαρα ταχυτητα?
    πολυ παραξενο αλλα οπως ειπανε και οι προηγουμενοι συμφουρομητες εχει να κανει με το κλειδωμα του snr. Ζητα υπαναχωρηση μεσω του 13788 δωρεαν απο το κινητο σου. Αλλα αμα εχεις ηδη εναν λογαριασμο οτε απληρωτο δεν πρεπει να γινεται. πρεπει να εχει περασει ο χρονος υπαναχωρησης . Τοτε κληση στα παραπονα του οτε στο 13788 και καταγγελια στην εετ να δεις την απαντηση του παροχου. Δεν εχω τυχει ποτε να κανω καταγγελια στην εετ.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το δικαίωμα υπαναχώρησες αυτόματα σταματά εφόσον ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Αζημίως διακοπή ή φορητότητα γίνεται εφόσον αποδεδειγμένα και μετά από έλεγχο του παρόχου, έχει συγχρονισμό μικρότερο από τον ελάχιστο.
    Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει στον φίλο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα μου ειναι οτι ΠΡΙΝ με παροχο την Nova ΔΕΝ ειχα χαμηλη ταχυτητα που υποτιθεται οτι παταει πανω στο δικτυο της cosmote.... και η cosmote στο δικο της δικτυο δεν μπορει να μου δωσει την ιδια ταχυτητα τουλαχιστον ???!!!
    Το "πατάει στο δίκτυο" σημαίνει ότι χρησιμοποιεί την καλωδίωση του ΟΤΕ και όχι ότι παίρνει από αυτόν υπηρεσία για να σου την δώσει.
    Έχεις μικρότερο συγχρονισμό διότι η Cosmote δίνει έως 9 SNRM ενώ η Nova κατεβαίνει έως το 6.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verylife78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις βαλαμε cosmote επεσε ο χρονισμος στα 16, θα το δουνε θα το δουνε τιποτα δεν εγινε...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hahaha-no.gif 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  1,48 MB 
ID: 247027

    Αν δεν είναι απο 6 και κάτω δεν το βλέπει κανένας. με 16 σε θεωρούν σφαίρα! Στην Γερμανία νομίζεις ότι είσαι; ή Στην Ιταλία(λόγω Κέρκυρας); :P

    EDIT

    Έχοντας πει αυτό έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο σίγουρα μέσα σε 14 ημέρες απο τότε που παρέλαβες τον εξοπλισμό -και επίσης αν δεν ανταποκρίνονται στις υποχρεώσεις τους αλλά θες δικηγόρο για αυτό-

    Ψάξε για την λεξη υπαναχώρηση μέσα στο συμβόλαιο εκει θα σου πει ακριβώς πόσο καιρό έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 23-03-23 στις 19:08.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο σίγουρα μέσα σε 14 ημέρες απο τότε που παρέλαβες τον εξοπλισμό
    Από την υπογραφή του συμβολαίου και όχι από την παραλαβή του εξοπλισμού και έως να ενεργοποιηθεί η σύνδεση αν γίνει εντός των 14 ημερών.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Όχι απο την υπογραφή του συμβολαίου αλλά απο την ημερομηνία έναρξης της σύμβασης που ορίζεται απο την παραλαβή κωδικών/εξοπλισμού.

    Έτσι ήταν τώρα αν το αλλάξανε δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι το αναφέρει αυτό στο συμβόλαιο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας