Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-07-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Καλησπέρα!

    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    Έχω 4 αριθμούς COSMOTE, 1 κύριο και 3 βοηθητικούς (MSN).
    Πρόσφατα αγόρασα ένα Yealink W76P (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w76p) μαζί με 3 Yealink W56H (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w56h).
    Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Με άλλα λόγια, έχω ρυθμίσει τα SIP accounts και έχω αναθέσει σε κάθε συσκευή από 1 τηλεφωνικό αριθμό.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι εισερχόμενες κλήσεις πάνε στον κύριο αριθμό. Όποιον από τους 4 αριθμούς και να καλέσω πάντα χτυπάει ο κύριος.
    Αντιθέτως, οι εξερχόμενες κλήσεις δουλεύουν σωστά. Δηλαδή, αν καλέσω από οποιοδήποτε συσκευή εμφανίζεται ο σωστός αριθμός.

    Αρχικά, έψαξα μήπως είναι κάποια ρύθμιση των συσκευών. Δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αν έχετε κάποια ιδέα καλοδεχούμενη.
    Έπειτα, κάλεσα τη COSMOTE οι οποίοι έχουν την νοοτροπία πως είναι πρόβλημα του εξοπλισμού μου και ότι δεν φέρουν ευθύνη.
    Προσωπικά, πιστεύω πως η COSMOTE "δρομολογεί" όλες τις κλήσεις από τα MSN στο κύριο αριθμό.

    Any tips?

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifounon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    Έχω 4 αριθμούς COSMOTE, 1 κύριο και 3 βοηθητικούς (MSN).
    Πρόσφατα αγόρασα ένα Yealink W76P (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w76p) μαζί με 3 Yealink W56H (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w56h).
    Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Με άλλα λόγια, έχω ρυθμίσει τα SIP accounts και έχω αναθέσει σε κάθε συσκευή από 1 τηλεφωνικό αριθμό.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι εισερχόμενες κλήσεις πάνε στον κύριο αριθμό. Όποιον από τους 4 αριθμούς και να καλέσω πάντα χτυπάει ο κύριος.
    Αντιθέτως, οι εξερχόμενες κλήσεις δουλεύουν σωστά. Δηλαδή, αν καλέσω από οποιοδήποτε συσκευή εμφανίζεται ο σωστός αριθμός.

    Αρχικά, έψαξα μήπως είναι κάποια ρύθμιση των συσκευών. Δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αν έχετε κάποια ιδέα καλοδεχούμενη.
    Έπειτα, κάλεσα τη COSMOTE οι οποίοι έχουν την νοοτροπία πως είναι πρόβλημα του εξοπλισμού μου και ότι δεν φέρουν ευθύνη.
    Προσωπικά, πιστεύω πως η COSMOTE "δρομολογεί" όλες τις κλήσεις από τα MSN στο κύριο αριθμό.

    Any tips?
    Ξερω οτι δεν θα σου εχει περασει απο το μυαλο αλλα μηπως ισχύει αυτο ?

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Το ζήτημα είναι ότι οι τερματικές συσκευές, όπως στην περίπτωση εδώ, δεν είναι σε θέση να αντλήσουν την πληροφορία που στέλνει ο πάροχος σχετικά με τον καλούμενο αριθμό.

    Η cosmote στην υλοποίηση των MSN αριθμών στέλνει την πληροφορία στην κεφαλίδα Το. Οι συσκευές - κέντρα που δεν «διαβάζουν» αυτήν την κεφαλίδα απλά δρομολογούν την κλήση με βάσει τον κεφαλικό αριθμό που φαίνεται στο γενικό sip invite.

    Στα κέντρα που έχουν σαν βάση τον Asterisk, είναι απλή υπόθεση η άντληση και η δρομολόγηση των εισερχομένων κλήσεων με βάσει αυτήν την κεφαλίδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kronos911 : 19-03-23 στις 03:03.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifounon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    Έχω 4 αριθμούς COSMOTE, 1 κύριο και 3 βοηθητικούς (MSN).
    Πρόσφατα αγόρασα ένα Yealink W76P (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w76p) μαζί με 3 Yealink W56H (https://www.yealink.com/en/product-d...ect-phone-w56h).
    Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις. Με άλλα λόγια, έχω ρυθμίσει τα SIP accounts και έχω αναθέσει σε κάθε συσκευή από 1 τηλεφωνικό αριθμό.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι εισερχόμενες κλήσεις πάνε στον κύριο αριθμό. Όποιον από τους 4 αριθμούς και να καλέσω πάντα χτυπάει ο κύριος.
    Αντιθέτως, οι εξερχόμενες κλήσεις δουλεύουν σωστά. Δηλαδή, αν καλέσω από οποιοδήποτε συσκευή εμφανίζεται ο σωστός αριθμός.

    Αρχικά, έψαξα μήπως είναι κάποια ρύθμιση των συσκευών. Δεν βρήκα κάτι σχετικό. Αν έχετε κάποια ιδέα καλοδεχούμενη.
    Έπειτα, κάλεσα τη COSMOTE οι οποίοι έχουν την νοοτροπία πως είναι πρόβλημα του εξοπλισμού μου και ότι δεν φέρουν ευθύνη.
    Προσωπικά, πιστεύω πως η COSMOTE "δρομολογεί" όλες τις κλήσεις από τα MSN στο κύριο αριθμό.

    Any tips?
    Ανέβασε print screens των ρυθμίσεων που έχεις κάνει.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-07-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epp82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερω οτι δεν θα σου εχει περασει απο το μυαλο αλλα μηπως ισχύει αυτο ?
    Δεν είναι αυτό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Το ζήτημα είναι ότι οι τερματικές συσκευές, όπως στην περίπτωση εδώ, δεν είναι σε θέση να αντλήσουν την πληροφορία που στέλνει ο πάροχος σχετικά με τον καλούμενο αριθμό.

    Η cosmote στην υλοποίηση των MSN αριθμών στέλνει την πληροφορία στην κεφαλίδα Το. Οι συσκευές - κέντρα που δεν «διαβάζουν» αυτήν την κεφαλίδα απλά δρομολογούν την κλήση με βάσει τον κεφαλικό αριθμό που φαίνεται στο γενικό sip invite.

    Στα κέντρα που έχουν σαν βάση τον Asterisk, είναι απλή υπόθεση η άντληση και η δρομολόγηση των εισερχομένων κλήσεων με βάσει αυτήν την κεφαλίδα.
    Καλησπέρα,

    Ναι, μου φαίνεται λογικό πως είναι αυτό. Αναφέρεσαι στη config στο Asterisk "context=from-pstn-toheader", σωστά;
    Κοίταξα τις ρυθμίσεις πάλι και δεν βρίσκω κάποια να ταιριάζει για αυτή την περίπτωση που συζητάμε.
    Θα στείλω ticket στη Yealink για να το επιβεβαιώσουν ή να ενημερώσουν τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις. (Θα επανέλθω)

    Σε ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifounon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Ναι, μου φαίνεται λογικό πως είναι αυτό. Αναφέρεσαι στη config στο Asterisk "context=from-pstn-toheader", σωστά;
    Κοίταξα τις ρυθμίσεις πάλι και δεν βρίσκω κάποια να ταιριάζει για αυτή την περίπτωση που συζητάμε.
    Θα στείλω ticket στη Yealink για να το επιβεβαιώσουν ή να ενημερώσουν τι πρέπει να αλλάξω στις ρυθμίσεις. (Θα επανέλθω)

    Σε ευχαριστώ!
    Σωστά, αν τα raspberry pi 4b ήταν σε λογική τιμή τότε θα σου πρότεινα να βάλεις ένα τέτοιο mini pbx ανάμεσα στο DECT και την cosmote sip trunk.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-07-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Η απάντηση της Yealink:

    Dear customer

    This is Dylan from yealink. Glad to work with you.
    Please configure your server to resolve the issue.
    And you can also contact your service provider for help.


    BR
    Dylan

  8. #8
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Classic

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας