Σελ. 26 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 433
  1. #376
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το access forbidden το είχα θέμα και εγώ όταν προσπαθούσα να συνδεθώ στο 5G router το οποίο καθόταν μπροστά από το Mesh WiFi router. Με το που ενεργοποησεις το VPS οτιδήποτε κάθεται πίσω από το πρωτεύον NAT δεν είναι πλέον προσβάσιμο. Έχει μια λογική διότι εάν το σκεφτείς ανοίγεις ένα τούνελ το οποίο συνδέει p2p το client με το Server χωρίς τίποτα ενδιάμεσα.

    Με CG-NAT δεν παίζει τίποτα γενικά. Χρειάζεσαι PF και ο ISP θα στο μπλοκάρει μόλις φτάσει το traffic στο πρώτο κόμβο που διαχειρίζεται. Για αυτό έχεις μια και μόνο (εύκολη και άμεση) λύση με το zerotier.
    To zerotier όμως είναι πιο δύσκολο να το στησεις σε σχέση με το openvpn ε;
    Το p2p που λες πάνω το firewall του pc η των ρούτερ που μεσολαβούν δεν βοηθάνε πουθενά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #377
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.827
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως έχουμε ξεφύγει αρκετά. Για αυτό καλύτερα να έρθει άμεσα το SA να κλείσει το thread!! Σωστά (κάποια από) αυτά που παραθέτεις ΑΛΛΑ μπορείς κάλλιστα να στήσεις δικό σου ZT network controller (στον private Server σου και με ZTGUI παρακαλώ) και να γλιτώσεις όλα αυτά που λες συν το κοστολόγιο (εάν έχεις τόσο μεγάλο δίκτυο). Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για εντελώς ΔΩΡΕΑΝ υλοποίηση. Δεν χρειάζεται ούτε DNS, static/public IP, ούτε hosting ούτε τίποτα. Επίσης αυτό που λες για τα clients απλά δεν ισχύει διότι κανένας κοινός χρήστης δεν θα κληθεί να διαχειριστεί δίκτυα τύπου enterprise για να σετάρει δεκάδες clients για τον σκοπό που δημιουργήθηκε το ΖΤ. Ο επαγγελματίας IT admin θα επιλέξει άλλες λύσεις (π.χ. wireguard server). Εδώ μιλάμε για απλή πρόσβαση σε κάμερα σε απομακρυσμένο LAN. Αλλά ακόμα και 20 σταθμούς να έχεις διασκορπισμένους σε διάφορα LAN και subnet, πόσο δύσκολο είναι να εγκαταστήσεις ένα msi και να του κάνεις c&p το network ID; Επίσης μην ξεχνάς ότι σε clients δικτύου (πάσης φύσεως που για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορούν να τρέξουν το ZT), μπορείς κάλλιστα να εισάγεις ένα απλό Linux (ένα από τα πολλά server/desktop distros) σταθμό (π.χ. ένα απλό VM, Raspberry Pi, ένα παλίο PC) στο δίκτυό σου και να το σετάρεις να πασάρει όλη την κίνηση του LAN προς τα έξω με αξιοπρεπέστατη κρυπτογράφηση. Αυτό σημαίνει πως εάν το στήσεις σωστά (τίποτα το δύσκολο εάν δεις και tutorials) θα μπορείς να pingαρεις απομακρυσμένα ότι συσκευή του τοπικού δικτύου σου θέλεις και να την χρησιμοποιείς σαν να είσαι σπίτι σου.

    Αυτό με το man in the middle δεν το σχολιάζω. Ακούγεται περισσότερο σαν δικαιολογία παρά σαν κάτι απτό. Υπάρχει το επίσημο site, υπάρχει και το documentation. Τα πάντα είναι open source και ο καθένας μπορεί να βγάλει άκρη εάν το ψάξει καλά και αντιληφθεί το μέγεθος της ευελιξίας που του δίνεται για απλά θέματα δικτύωσης που απασχολούν την πλειοψηφία των απλών χρηστών (πως θα δώ μια κάμερα στο εξοχικό, πως να κάνω απλό file sharing με το NAS εκτός σπιτιού κτλ εύκολα γρήγορα και κατά δύναμη φθηνά). Εάν μελετήσεις λίγο και το documentation και κάνεις καλή προετοιμασία πριν το deployment θα δεις οτι υπάρχει η δυνατότητα για PRIVATE εικονικό δίκτυο defacto. Δεν μπαινοβγαίνει κανείς χωρίς την άδεια σου!

    Τα VPS είναι άλλη ιστορία (ασφάλεια, κτλ). ΑΛΛΑ εγώ ας πούμε συνδέομαι με VPS πολλές φορές στο σπίτι με το 5G router και από 60Mbps DL ανεβαίνω στα 200-250 (για το BW) με μια θυσία στο latency της τάξης των 20ms.
    Στο κειμενο σου εχεις αναφορες σε αγνωστες λεξεις για αρχαριο που θα του παρει κανα 6 μηνο να βγαλει ακρη. Επισης αν εχεις 20 sites και εισαι ασχετος τοτε ειτε πρεπει να το ξανασκεφτεις συνολικα, ειτε να προσλαβεις εναν sysadmin.

  3. #378
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κειμενο σου εχεις αναφορες σε αγνωστες λεξεις για αρχαριο που θα του παρει κανα 6 μηνο να βγαλει ακρη. Επισης αν εχεις 20 sites και εισαι ασχετος τοτε ειτε πρεπει να το ξανασκεφτεις συνολικα, ειτε να προσλαβεις εναν sysadmin.
    Ναι δυστυχώς όμως χωρίς αυτές τις στοιχειώδεις ορολογίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τι να κανουμε τωρα; Τα δίκτυα δεν προορίζονται για άσχετους defacto. Είναι ολόκληρη επιστήμη που απαιτεί να κάτσεις να μάθεις. Εξάμηνο; 2 χρόνια; 2 μήνες; Αδιάφορο. Να μην ξέρεις τι είναι το NAT; Τι κάνει το PF; Ποιός ο ρόλος του DMZ;

    Επίσης εδώ δώσαμε μερικές οδηγίες για ένα απλό σετάρισμα OpenVPN το οποίο υπάρχει ήδη ενσωματωμένο μέσα σε ορισμένα router σε επίπεδο δυσκολίας απλού κλικ. Δεν κληθηκαμε να στήσουμε το server, ουτε να κάνουμε κάποια απαιτητική παραμετροποίηση. Δεν προγραμματίζουμε nginx ούτε το παίζουμε networkChuck.

    Οι υπόλοιπες ορολογίες αφορούν τα προβλήματα που θα συναντήσει κάποιος όταν επιχειρήσει κάτι πιο σύνθετο οπως το tunnelling και προσπαθούμε να τα εξηγήσουμε όσο πιο απλά γίνεται (π.χ από προσωπική εμπειρία και trials που κάναμε οι ίδιοι) και πιθανούς τρόπους επίλυσης.

    Όταν όμως θέλεις κάτι το οποίο σαν αρχάριος το θεωρείς απλό (π.χ ένα remote session θέλω σιγά το δύσκολο) θα αντιληφθείς πολύ γρήγορα οτι δεν ισχύει και οτι θα πρέπει να μάθεις κάποια βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί το networking. Αλλιώς όπως το λες. Καλείς έναν πιο έμπειρο για βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To zerotier όμως είναι πιο δύσκολο να το στησεις σε σχέση με το openvpn ε;
    Το p2p που λες πάνω το firewall του pc η των ρούτερ που μεσολαβούν δεν βοηθάνε πουθενά;
    Καθόλου δύσκολο. Μπες να δεις ένα απλό tutorial και θα πάθεις πλάκα. Το ZT χτίζει ένα virtual network με virtual adapters πάνω στο φυσικό σου δίκτυο. Και λειτουργεί με τέτοιο τρόπο που κάνει p2p tunnelling χωρίς να το νοιάζει ούτε εάν έχεις firewall, CG-NAT ή κλειστό εταιρικό δίκτυο. Αρκεί να έχεις μία τυπική πρόσβαση στο internet. Η μόνη ρεαλιστική περίπτωση να μην δουλέψει είναι εάν έχεις ένα πολύπλοκο δίκτυο multi NAT στο οποίο η δρομολόγηση του traffic είναι ιδιαίτερα σύνθετη πριν βγει προς τα έξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LTEakias : 23-03-24 στις 10:47.

  4. #379
    Εγγραφή
    30-04-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/19999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δυστυχώς όμως χωρίς αυτές τις στοιχειώδεις ορολογίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τι να κανουμε τωρα; Τα δίκτυα δεν προορίζονται για άσχετους defacto. Είναι ολόκληρη επιστήμη που απαιτεί να κάτσεις να μάθεις. Εξάμηνο; 2 χρόνια; 2 μήνες; Αδιάφορο. Να μην ξέρεις τι είναι το NAT; Τι κάνει το PF; Ποιός ο ρόλος του DMZ;

    Επίσης εδώ δώσαμε μερικές οδηγίες για ένα απλό σετάρισμα OpenVPN το οποίο υπάρχει ήδη ενσωματωμένο μέσα σε ορισμένα router σε επίπεδο δυσκολίας απλού κλικ. Δεν κληθηκαμε να στήσουμε το server, ουτε να κάνουμε κάποια απαιτητική παραμετροποίηση. Δεν προγραμματίζουμε nginx ούτε το παίζουμε networkChuck.

    Οι υπόλοιπες ορολογίες αφορούν τα προβλήματα που θα συναντήσει κάποιος όταν επιχειρήσει κάτι πιο σύνθετο οπως το tunnelling και προσπαθούμε να τα εξηγήσουμε όσο πιο απλά γίνεται (π.χ από προσωπική εμπειρία και trials που κάναμε οι ίδιοι) και πιθανούς τρόπους επίλυσης.

    Όταν όμως θέλεις κάτι το οποίο σαν αρχάριος το θεωρείς απλό (π.χ ένα remote session θέλω σιγά το δύσκολο) θα αντιληφθείς πολύ γρήγορα οτι δεν ισχύει και οτι θα πρέπει να μάθεις κάποια βασικά πράγματα για το πως λειτουργεί το networking. Αλλιώς όπως το λες. Καλείς έναν πιο έμπειρο για βοήθεια.

    - - - Updated - - -



    Καθόλου δύσκολο. Μπες να δεις ένα απλό tutorial και θα πάθεις πλάκα. Το ZT χτίζει ένα virtual network με virtual adapters πάνω στο φυσικό σου δίκτυο. Και λειτουργεί με τέτοιο τρόπο που κάνει p2p tunnelling χωρίς να το νοιάζει ούτε εάν έχεις firewall, CG-NAT ή κλειστό εταιρικό δίκτυο. Αρκεί να έχεις μία τυπική πρόσβαση στο internet. Η μόνη ρεαλιστική περίπτωση να μην δουλέψει είναι εάν έχεις ένα πολύπλοκο δίκτυο multi NAT στο οποίο η δρομολόγηση του traffic είναι ιδιαίτερα σύνθετη πριν βγει προς τα έξω.
    Το Zero Tier ειναι πανευκολο στο σεταρισμα, υποθεση μερικων λεπτων και πραγματικα λυνει τα χερια. Απο θεμα ασφαλειας και μονο το port forwarding και dmz θα επρεπε να αποφευγετε. Εγω εχω στησει site to site vpn μεταξυ δουλειας και σπιτιου (5g συνδεση σπιτι και vdsl στην δουλεια) με mikrotik router και εδωσα και client στο κινητο και λαπτοπ για οποτε ειμαι on the go. Μην σου πω οτι χαιρομαι να ειμαι πισω το cgnat του 5g, αλλο ενα layer προστασιας για το δικτυο μου.

  5. #380
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από usergr123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Zero Tier ειναι πανευκολο στο σεταρισμα, υποθεση μερικων λεπτων και πραγματικα λυνει τα χερια. Απο θεμα ασφαλειας και μονο το port forwarding και dmz θα επρεπε να αποφευγετε. Εγω εχω στησει site to site vpn μεταξυ δουλειας και σπιτιου (5g συνδεση σπιτι και vdsl στην δουλεια) με mikrotik router και εδωσα και client στο κινητο και λαπτοπ για οποτε ειμαι on the go. Μην σου πω οτι χαιρομαι να ειμαι πισω το cgnat του 5g, αλλο ενα layer προστασιας για το δικτυο μου.
    Ακριβώς.

  6. #381
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    To zerotier αν δεν το υποστηρίζει το ρούτερ, που πως το στήνουμε; Σε υπολογιστή που θα πρέπει να είναι ανοιχτός η σε raspberry; Γιατί τέτοιες λύσεις δεν μου αρέσουν...
    Είμαι πιο πολύ να το υποστηρίζει ο εξοπλισμός....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #382
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To zerotier αν δεν το υποστηρίζει το ρούτερ, που πως το στήνουμε; Σε υπολογιστή που θα πρέπει να είναι ανοιχτός η σε raspberry; Γιατί τέτοιες λύσεις δεν μου αρέσουν...
    Είμαι πιο πολύ να το υποστηρίζει ο εξοπλισμός....
    Αυτα εδώ τα router τα υποστηρίζει: https://docs.zerotier.com/routers/
    Πέρα από pi, pc κτλ, έχεις την δυνατότητα να το στήσεις σε ένα Linux VM το οποίο θα μιλάει ελεύθερα με όλο το LAN (δεν το περιορίζεις με τίποτα VLAN κτλ), σετάρεις το ΖΤ, συνδέεσαι με το netID στο εικονικό σου δίκτυο και έπειτα σεταρεις το ZT να κάνει routing όλο το LAN δίκτυο ΚΑΙ μέσα από το virtual network σου προς τα έξω. Mπορείς επίσης να κάνεις και L2 bridging μεταξύ virtual και physical δίκτυα, αλλά είναι λίγο πιο σύνθετο στο στήσιμο από το routing: https://docs.zerotier.com/integratin...ical-networks/.

    Με άλλα λόγια παράλληλα με το physical network σου μέσα απο το οποίο το LAN θα συνεχίσει να μιλάει κανονικά με το Internet σαν να μην τρέχει τίποτα, τώρα θα έχεις επιπλέον την δυνατότητα να συνδέεσαι p2p με άλλα clients εκτός LAN και τα οποία θα εδρεύουν και αυτά εντός του εικονικού σου δικτύου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LTEakias : 23-03-24 στις 17:15.

  8. #383
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Γρήγορη ερώτηση, το openvpn παίζει πίσω από cgnat; Νομίζω όχι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #384
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρήγορη ερώτηση, το openvpn παίζει πίσω από cgnat; Νομίζω όχι;
    Αν και νομίζω ότι έχουμε βγει off topic, οποιοσδήποτε VPN Server θα πρέπει να είναι accessible από έξω. Οπότε αν θέλεις να στήσεις OpenVPN server πίσω από CGNAT, δυστυχώς δεν γίνεται.

  10. #385
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρήγορη ερώτηση, το openvpn παίζει πίσω από cgnat; Νομίζω όχι;
    Το openvpn παίζει αν ο client έχει cgnat και ο server έχει public ip.
    Αν και οι 2 έχουν cgnat, τότε δεν παίζει το openvpn και χρειάζεσαι το tailscale ή το zerotier.

  11. #386
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για τον server ήταν η ερώτηση κυρίως...
    Κοινώς όπως το φαντάστηκα...
    Thanks..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #387
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Με ipv6 δεν είσαι σαν να έχεις public ή εγώ δεν το έχω καταλάβει καλά?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #388
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτό έχω καταλάβει και εγώ, το NAT δεν υπάρχει καν σαν έννοια, κάθε host έχει δίκη του public IP.

  14. #389
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Το ipv6 της cosmote είναι πίσω από firewall. Δε μπορείς δηλαδή να ανοίξεις ports.

  15. #390
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κάποιο ρόλο παίζει σε όλο αυτό το ΜΑΡ-Ε που έχει επιλέξει η κοτε να υλοποιήσει και φαίνεται νομίζω σαν να έχεις public ipv4...
    Στην ουσία αν το έχω καταλάβει καλά εσύ έχεις public ipv6 και το gateway του isp ipv4 και με κάποιο τρόπο γίνεται η μετάφραση από v6@v4 και ανάποδα v4@v6 και τα πακέτα φτάνουν σωστά στο προορισμό τους...
    Δεν υπάρχει σε κάποιο σημείο private ip 100.. πχ όπως με το cgnat...
    To σύστημα ακούγεται καλό... Το θέμα είναι να υιοθετηθεί από όλους τους κατασκευαστές....
    Τα λέγαμε και σε κάποιο άλλο νήμα αυτά πρόσφατα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχω καταλάβει και εγώ, το NAT δεν υπάρχει καν σαν έννοια, κάθε host έχει δίκη του public IP.
    Public ip έχουν όλοι σε cgnat.... Αυτό από τη πλευρά του isp που βγαίνεις στο ίντερνετ...
    Την ίδια public έχουν πολλοί χρήστες και εσύ έχεις private range 100.. H 10..
    Δεν είναι το ίδιο με το να έχεις αληθινή public ip, την ίδια στο ρούτερ και στο whatismyip...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 26 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας