Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 88
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα δεν ξερω αν γραφω σε σωστο νήμα αν όχι αν μπορεί κάποιος admin να το μεταφέρει εκεί που πρέπει.
    Εχω το εξής θέμα είχα ένα ds920+ με 2 δίσκους μέσα 2tb ο καθένας σε σχήμα jbod
    με πολλά αρχεία ξαφνικά χθες σταμάτησε να δουλεύει
    μετα από ελέγχους που εκανα βρέθηκε ότι ο ενας από τους 2 μάλλον χωρίς λογο εφυγε εκτός με αποτέλεσμα να μην φορτώνει τίποτα ούτε λειτουργικό ούτε αρχεία.
    Η μονη λύση που βρήκα ήταν να βρω το προβληματικο δίσκο να τον βγάλω και μετα βαζωντας ένα άλλο δίσκο ποιο μικρο αφού δεν είχα αλλον.
    Το σχήμα που εφταξα παλι ήταν jbod και να ξαναπερασω τα αρχεια αν τα βρω φυσικα

    Το ερώτημα ειναι πως μπορώ να αποφυγω κατι τετοιο στο μελλον?

    Μπορώ να αλλάξω τον μικρο δίσκο που έβαλα με αλλον και να μην χάσω οτι εχω περάσει μεχρι τωρα ?

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το JBOD δεν σου παρέχει εφεδρεία. Το ίδιο πράγμα θα πάθεις και όταν σκάσει ο άλλος δίσκος. Χρειάζεσαι RAID.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 18-03-23 στις 13:21.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω πολυ
    μπορω να αλλαξω σε raid απο jbod (το θεωρει raid η synology οπως λεει τουλαχιστον )χωρις να πειραξω αρχεια?βαζωντας πχ ενα ακομα δισκο?αν και απο οτι βλεπω στην synology δεν γινεται παρα μονο αν βαλλω 2 δισκους σε raid κανω copy τα παντα στο νεο raid και μετα καταργηση jbod και add τους δισκους στο raid ετσι εχω 3 δισκους και ενα backup ή καταλαβα λαθος ?
    και μηπως ξερεις προσπαθω να μπω απο windows explorer με την ip και δεν με αφηνει μονο με το ονομα πρεπει να ρυθμισω κατι καπου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 18-03-23 στις 14:05.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ
    μπορω να αλλαξω σε raid απο jbod (το θεωρει raid η synology οπως λεει τουλαχιστον )χωρις να πειραξω αρχεια?βαζωντας πχ ενα ακομα δισκο?αν και απο οτι βλεπω στην synology δεν γινεται παρα μονο αν βαλλω 2 δισκους σε raid κανω copy τα παντα στο νεο raid και μετα καταργηση jbod και add τους δισκους στο raid ετσι εχω 3 δισκους και ενα backup ή καταλαβα λαθος ?

    Φύγε μακριά από το JBOD. Ακυρώνει το βασικό ρόλο ενός NAS που είναι η εφεδρεία και δεν εξυπηρετεί σχεδόν πουθενά.

    Αν προσθέσεις δίσκους σε υπάρχον σύστημα RAID τότε ο νέος δίσκος πρέπει να είναι τουλάχιστον ίδιου μεγέθους με το τους παλιούς (για SHR πάντα και δεν βρίσκω λόγο να επιλέξεις κάτι άλλο). Αν βάλεις μεγαλύτερους, για να αξιοποιήσεις την επιπλέον χωρητικότητα πρέπει να βάλεις δύο. Με αυτά κατά νου, θα πρότεινα τα εξής:

    - αν μπορείς, βρες έναν usb δίσκο που να είναι αρκετός για τα δεδομένα σου (όπως τα περιγράφεις δεν είναι πάνω από 4TB συνολικά), σύνδεσέ τον και αντέγραψε σε αυτόν όσα δεδομένα θες να σωθούν. Μπορείς να το κάνεις αυτό με διάφορους τρόπους, πιο εύκολος είναι το USBCopy αλλά και το Hyper Backup για να αποθηκεύσεις επιπλέον και τις εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ. Στη συνέχεια, και αφού βεβαιωθείς 100% ότι έχεις σώσει όσα χρειάζονται, διέγραψε τους δίσκους από το storage pool και φτιάξε ένα νέο όπου πλέον θα προσθέσεις τους δίσκους σε SHR raid type. Εκεί πλέον αντέγραψε πίσω όσα δεδομένα θέλεις στο NAS. Η χωρητικότητα που θα έχεις θα είναι 2TB αλλά θα έχεις και έναν δίσκο redundancy οπότε αν χαλάσει ο ένας από τους δύο δεν θα χάσεις δεδομένα. Αν επιθυμείς να προσθέσεις δίσκους, μπορείς να βάλεις έναν 2TB ανεβάζοντας τη χωρητικότητα σε 4ΤΒ ή δύο μεγαλύτερους ίδιας χωρητικότητας για να την αυξήσεις αντιστοίχως. Αν πχ. προσθέσεις 2x4TB τότε συνολικά θα έχεις 2+4=6ΤΒ.

    - αν δεν μπορείς να βρεις usb δίσκο, και θέλεις απλά να προσθέσεις δίσκο(ους) στο NAS, μπορείς να πάρεις έναν 2ΤΒ ή 2x2TB και να φτιάξεις ένα νέο storage pool με αυτούς και πάλι SHR. Αντιγράφεις τα δεδομένα από τους παλιούς δίσκους εκεί, και ομοίως διαγράφεις το παλιό storage pool και προσθέτεις τους παλιούς δίσκους στο νέο που έκανες προηγουμένως. Ο λόγος που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερους νέους δίσκους είναι ότι πάντα οι δίσκοι που προστίθενται στο RAID πρέπει να είναι τουλάχιστον ίδιοι με τους υπάρχοντες. Συνεπώς δεν θα μπορούσες να προσθέσεις τους 2x2TB σε υπάρχον RAID με δίσκους 4ΤΒ. Εκτός φυσικά αν θέλεις να καταργήσεις τελείως τους παλιούς και να τους αφαιρέσεις.

    Το ξέρω ότι ακούγονται λίγο πολύπλοκα, αλλά δεν είναι καθόλου. Ανάλογα με το budget που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις, θα επιλέξεις κάτι από τα παραπάνω.
    Η πιο οικονομική λύση θα ήταν να ακολουθήσεις την πρώτη μέθοδο αν σου βρίσκεται ένας usb σκληρός δίσκος διαθέσιμος, και με μικρό κόστος αν θέλεις να προσθέσεις άλλον ένα 2TB οπότε καταλήξεις με 4TB χωρητικότητα και έναν δίσκο redundancy.
    Αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν τότε πάρε 2 δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας και θα γίνουν όλα πιο εύκολα

    και μηπως ξερεις προσπαθω να μπω απο windows explorer με την ip και δεν με αφηνει μονο με το ονομα πρεπει να ρυθμισω κατι καπου?
    Τι εννοείς; Θα έπρεπε να μπορείς. Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φύγε μακριά από το JBOD. Ακυρώνει το βασικό ρόλο ενός NAS που είναι η εφεδρεία και δεν εξυπηρετεί σχεδόν πουθενά.

    Αν προσθέσεις δίσκους σε υπάρχον σύστημα RAID τότε ο νέος δίσκος πρέπει να είναι τουλάχιστον ίδιου μεγέθους με το τους παλιούς (για SHR πάντα και δεν βρίσκω λόγο να επιλέξεις κάτι άλλο). Αν βάλεις μεγαλύτερους, για να αξιοποιήσεις την επιπλέον χωρητικότητα πρέπει να βάλεις δύο. Με αυτά κατά νου, θα πρότεινα τα εξής:

    - αν μπορείς, βρες έναν usb δίσκο που να είναι αρκετός για τα δεδομένα σου (όπως τα περιγράφεις δεν είναι πάνω από 4TB συνολικά), σύνδεσέ τον και αντέγραψε σε αυτόν όσα δεδομένα θες να σωθούν. Μπορείς να το κάνεις αυτό με διάφορους τρόπους, πιο εύκολος είναι το USBCopy αλλά και το Hyper Backup για να αποθηκεύσεις επιπλέον και τις εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ. Στη συνέχεια, και αφού βεβαιωθείς 100% ότι έχεις σώσει όσα χρειάζονται, διέγραψε τους δίσκους από το storage pool και φτιάξε ένα νέο όπου πλέον θα προσθέσεις τους δίσκους σε SHR raid type. Εκεί πλέον αντέγραψε πίσω όσα δεδομένα θέλεις στο NAS. Η χωρητικότητα που θα έχεις θα είναι 2TB αλλά θα έχεις και έναν δίσκο redundancy οπότε αν χαλάσει ο ένας από τους δύο δεν θα χάσεις δεδομένα. Αν επιθυμείς να προσθέσεις δίσκους, μπορείς να βάλεις έναν 2TB ανεβάζοντας τη χωρητικότητα σε 4ΤΒ ή δύο μεγαλύτερους ίδιας χωρητικότητας για να την αυξήσεις αντιστοίχως. Αν πχ. προσθέσεις 2x4TB τότε συνολικά θα έχεις 2+4=6ΤΒ.

    - αν δεν μπορείς να βρεις usb δίσκο, και θέλεις απλά να προσθέσεις δίσκο(ους) στο NAS, μπορείς να πάρεις έναν 2ΤΒ ή 2x2TB και να φτιάξεις ένα νέο storage pool με αυτούς και πάλι SHR. Αντιγράφεις τα δεδομένα από τους παλιούς δίσκους εκεί, και ομοίως διαγράφεις το παλιό storage pool και προσθέτεις τους παλιούς δίσκους στο νέο που έκανες προηγουμένως. Ο λόγος που σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερους νέους δίσκους είναι ότι πάντα οι δίσκοι που προστίθενται στο RAID πρέπει να είναι τουλάχιστον ίδιοι με τους υπάρχοντες. Συνεπώς δεν θα μπορούσες να προσθέσεις τους 2x2TB σε υπάρχον RAID με δίσκους 4ΤΒ. Εκτός φυσικά αν θέλεις να καταργήσεις τελείως τους παλιούς και να τους αφαιρέσεις.

    Το ξέρω ότι ακούγονται λίγο πολύπλοκα, αλλά δεν είναι καθόλου. Ανάλογα με το budget που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις, θα επιλέξεις κάτι από τα παραπάνω.
    Η πιο οικονομική λύση θα ήταν να ακολουθήσεις την πρώτη μέθοδο αν σου βρίσκεται ένας usb σκληρός δίσκος διαθέσιμος, και με μικρό κόστος αν θέλεις να προσθέσεις άλλον ένα 2TB οπότε καταλήξεις με 4TB χωρητικότητα και έναν δίσκο redundancy.
    Αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν τότε πάρε 2 δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας και θα γίνουν όλα πιο εύκολα



    Τι εννοείς; Θα έπρεπε να μπορείς. Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;
    σε ευχαριστώ για την αναλυτική συμβουλή θα καταχραστω την καλοσυνη σου να ρωτησω:
    1. Ίσως παω σε μια λύση με μεγαλύτερους δίσκους (ironwolf 4 tb x 2 )(shr1 raid0) να τελειώνω οπότε φτιάχνοντας ένα νέο storage poll σε shr ποσό εύκολο η δύσκολο είναι να αντιγράψω τα δεδομένα που εχω στο καινούργιο? γιατί ειλικρινά εχω μπερδευτεί πως ακριβως γίνεται αυτό και με φοβίζει πχ εγώ βλέπω αυτή την στιγμή ένα λογαριασμό με φακέλους (πχ dimos σπίτι κλπ κλπ ) θα πρέπει να φτιάξω άλλο shared folder στο νέο storage pool(πως?) και μετα να τα αντιγράψω εκεί?αλλα οι ρυθμισεις πως περνανε στο νεο storage pool ?
    2.Σκεφτομουν μετα καταργήσω το storage pool με το jbod και το ένα απο τους δυο δίσκους (2tb) να τον εντάξω (αλλα οπως μου ειπες αυτο δεν γινεται σωστα? θα πρέπει οτι βαζω να ειναι 4tb στο shr pool? )οπότε θα είμαι οκ με 8tb δίσκους και ενας απο τους 4 tb θα παίζει τον ρολο του backup σωστά?
    3.το τελευταίο ερώτημα μου ειχε να κανει με το οτι δεν μπορουσα να δω απο το δικτυο τον nas με την ip του πχ.\\192.168... αλλά μόνο με το ονομα του \\dimos το έφτιαξα τελικά δεν ξερω πως βέβαια ενεργοποιώντας και το nfs οχι μονο το smb και στα advance το ntlm1 και μου γνωρισε απο υπολογιστη στο δικτυο την ip του οχι μονο με ονομα βεβαια δεν εχω καταφερει απο ενα nvidia να δω folders μεσω nfs γιατι δεν ξερω τι ρυθμισεις να κανω οταν το πρωτοειχα σεταρει δεν ειχα τετοια θεματα ή ξεχασα εντελως τισ ρυθμισεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 19-03-23 στις 01:56.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ για την αναλυτική συμβουλή θα καταχραστω την καλοσυνη σου να ρωτησω:
    1. Ίσως παω σε μια λύση με μεγαλύτερους δίσκους (ironwolf 4 tb x 2 )(shr1 raid0) να τελειώνω οπότε φτιάχνοντας ένα νέο storage poll σε shr ποσό εύκολο η δύσκολο είναι να αντιγράψω τα δεδομένα που εχω στο καινούργιο? γιατί ειλικρινά εχω μπερδευτεί πως ακριβως γίνεται αυτό και με φοβίζει πχ εγώ βλέπω αυτή την στιγμή ένα λογαριασμό με φακέλους (πχ dimos σπίτι κλπ κλπ ) θα πρέπει να φτιάξω άλλο shared folder στο νέο storage pool(πως?) και μετα να τα αντιγράψω εκεί?αλλα οι ρυθμισεις πως περνανε στο νεο storage pool ?
    SHR1 και RAID0 είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Κράτα στο μυαλό σου το SHR1 και χρησιμοποίησε αυτό ως raid type, είναι υπεραρκετό για ένα 4-bay NAS σε οικιακή χρήση.
    Οι μεταφορές αρχείων θα είναι πανεύκολες χρησιμοποιώντας τον File Station του DSM. Ρυθμίσεις κλπ θα τακτοποιηθούν από το DSM όταν θα φτιάχνει τα parity, αλλά θα πρέπει βέβαια κάποια πράγματα να τα ρυθμίσεις ξανά "με το χέρι".
    Ο πιο εύκολος όμως τρόπος (και συνιστάμενος) είναι να χρησιμοποιήσεις το Hyper Backup το οποίο θα κάνει backup όσα data επιθυμείς μαζί με ρυθμίσεις και εφαρμογές του DSM. Μετά θα τα κάνεις αποκατάσταση στο NAS όταν θα έχεις καταλήξει στο configuration των δίσκων που επιθυμείς. Θα χρειαστείς βέβαια έναν εξωτερικό δίσκο για μέγιστη ευκολία, αλλά όπως είπαμε τα δεδομένα σου δεν φαίνεται να είναι πολλά προς το παρόν οπότε θα είναι εύκολο να βρεις έναν ή ίσως και να έχεις ήδη κάποιον που να χωράει ένα backup set. Θα άξιζε ακόμα και να αγοράσεις έναν οικονομικό 4ΤΒ usb, ένα ακόμη backup είναι σημαντικό να υπάρχει έτσι και αλλιώς.
    Αν επιλέξεις αυτό τον τρόπο, θα κάνεις ένα πλήρες backup set και μετά θα φτιάξεις από την αρχή το NAS βάζοντας όλους τους δίσκους (2x2TB που έχεις και 2x4TB που σκέφτεσαι να αγοράσεις) και θα καταλήξεις με SHR1 σε 8ΤΒ διαθέσιμο χώρο και 1 drive redundancy.

    2.Σκεφτομουν μετα καταργήσω το storage pool με το jbod και το ένα απο τους δυο δίσκους (2tb) να τον εντάξω (αλλα οπως μου ειπες αυτο δεν γινεται σωστα? θα πρέπει οτι βαζω να ειναι 4tb στο shr pool? )οπότε θα είμαι οκ με 8tb δίσκους και ενας απο τους 4 tb θα παίζει τον ρολο του backup σωστά?
    Όχι, δεν θα μπορείς να τον εντάξεις. Η καλύτερη και σωστότερη λύση είναι το Hyper Backup που σου περιγράφω παραπάνω. Αν δεν την επιλέξεις όμως, θα μπορούσες πάντως και να φτιάξεις ένα ακόμα storage pool (προσωρινά ή και μόνιμα αν σε βολεύει) με αυτούς τους 2x2TB δίσκους για να μην πάνε χαμένοι! Είναι από τα καλά της επιλογής ενός 4-bay αντί για ένα 2-bay NAS! Υπάρχει μεγάλη ευελιξία, αξίζει να την εκμεταλλευτείς. Θα μπορούσες ακόμα σε αυτό το storage pool να βάλεις τους δίσκους σε Raid0 ώστε να σου δώσουν 4ΤΒ, στα οποία βέβαια θυμίζω ότι δεν θα έχεις redundancy οπότε καλύτερα να μπαίνουν δεδομένα που είτε α) δεν θα "πονέσει" αν τα χάσεις είτε β) θα φροντίζεις για τακτικό backup.
    Το SHR1 σου δίνει 1 drive redundancy. Σε 2x4TB setup δεσμεύονται από το parity τα 4TB (όχι ένας συγκεκριμένος δίσκος) ώστε όποιον δίσκο και αν χάσεις να μη χάσεις δεδομένα. Και αυτό θα συνεχιστεί όσους δίσκους και αν προσθέσεις σε αυτό το Storage Pool. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4x4TB σε ένα DS923+ και μου δίνει χώρο κάπου στα 11ΤΒ μετά το initialize. Όποιος δίσκος και αν πάθει ζημιά, δεν χάνονται δεδομένα. Αρκεί να χαλάσει μόνο ένας ταυτόχρονα (φτου-φτου σκόρδα...)

    3.το τελευταίο ερώτημα μου ειχε να κανει με το οτι δεν μπορουσα να δω απο το δικτυο τον nas με την ip του πχ.\\192.168... αλλά μόνο με το ονομα του \\dimos το έφτιαξα τελικά δεν ξερω πως βέβαια ενεργοποιώντας και το nfs οχι μονο το smb και στα advance το ntlm1 και μου γνωρισε απο υπολογιστη στο δικτυο την ip του οχι μονο με ονομα βεβαια δεν εχω καταφερει απο ενα nvidia να δω folders μεσω nfs γιατι δεν ξερω τι ρυθμισεις να κανω οταν το πρωτοειχα σεταρει δεν ειχα τετοια θεματα ή ξεχασα εντελως τισ ρυθμισεις
    Θα έπρεπε να το βλέπεις, δεν μπορώ να καταλάβω από αυτά που μου περιγράφεις τι έγινε. Αλλά, προσωπικά πάντα το όνομα χρησιμοποιώ! Ποιος ο λόγος να χρειάζεται να βάλεις ντε και καλά την IP για smb πρόσβαση; Βέβαια, μια χαρά μου δουλεύει και με IP και δεν έχω NFS ενεργοποιημένο.
    Δεν έχω καμία επαφή με nVidia shield και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για να σε βοηθήσω με ρυθμίσεις σε αυτό.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    SHR1 και RAID0 είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Κράτα στο μυαλό σου το SHR1 και χρησιμοποίησε αυτό ως raid type, είναι υπεραρκετό για ένα 4-bay NAS σε οικιακή χρήση.
    Οι μεταφορές αρχείων θα είναι πανεύκολες χρησιμοποιώντας τον File Station του DSM. Ρυθμίσεις κλπ θα τακτοποιηθούν από το DSM όταν θα φτιάχνει τα parity, αλλά θα πρέπει βέβαια κάποια πράγματα να τα ρυθμίσεις ξανά "με το χέρι".
    Ο πιο εύκολος όμως τρόπος (και συνιστάμενος) είναι να χρησιμοποιήσεις το Hyper Backup το οποίο θα κάνει backup όσα data επιθυμείς μαζί με ρυθμίσεις και εφαρμογές του DSM. Μετά θα τα κάνεις αποκατάσταση στο NAS όταν θα έχεις καταλήξει στο configuration των δίσκων που επιθυμείς. Θα χρειαστείς βέβαια έναν εξωτερικό δίσκο για μέγιστη ευκολία, αλλά όπως είπαμε τα δεδομένα σου δεν φαίνεται να είναι πολλά προς το παρόν οπότε θα είναι εύκολο να βρεις έναν ή ίσως και να έχεις ήδη κάποιον που να χωράει ένα backup set. Θα άξιζε ακόμα και να αγοράσεις έναν οικονομικό 4ΤΒ usb, ένα ακόμη backup είναι σημαντικό να υπάρχει έτσι και αλλιώς.
    Αν επιλέξεις αυτό τον τρόπο, θα κάνεις ένα πλήρες backup set και μετά θα φτιάξεις από την αρχή το NAS βάζοντας όλους τους δίσκους (2x2TB που έχεις και 2x4TB που σκέφτεσαι να αγοράσεις) και θα καταλήξεις με SHR1 σε 8ΤΒ διαθέσιμο χώρο και 1 drive redundancy.



    Όχι, δεν θα μπορείς να τον εντάξεις. Η καλύτερη και σωστότερη λύση είναι το Hyper Backup που σου περιγράφω παραπάνω. Αν δεν την επιλέξεις όμως, θα μπορούσες πάντως και να φτιάξεις ένα ακόμα storage pool (προσωρινά ή και μόνιμα αν σε βολεύει) με αυτούς τους 2x2TB δίσκους για να μην πάνε χαμένοι! Είναι από τα καλά της επιλογής ενός 4-bay αντί για ένα 2-bay NAS! Υπάρχει μεγάλη ευελιξία, αξίζει να την εκμεταλλευτείς. Θα μπορούσες ακόμα σε αυτό το storage pool να βάλεις τους δίσκους σε Raid0 ώστε να σου δώσουν 4ΤΒ, στα οποία βέβαια θυμίζω ότι δεν θα έχεις redundancy οπότε καλύτερα να μπαίνουν δεδομένα που είτε α) δεν θα "πονέσει" αν τα χάσεις είτε β) θα φροντίζεις για τακτικό backup.
    Το SHR1 σου δίνει 1 drive redundancy. Σε 2x4TB setup δεσμεύονται από το parity τα 4TB (όχι ένας συγκεκριμένος δίσκος) ώστε όποιον δίσκο και αν χάσεις να μη χάσεις δεδομένα. Και αυτό θα συνεχιστεί όσους δίσκους και αν προσθέσεις σε αυτό το Storage Pool. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4x4TB σε ένα DS923+ και μου δίνει χώρο κάπου στα 11ΤΒ μετά το initialize. Όποιος δίσκος και αν πάθει ζημιά, δεν χάνονται δεδομένα. Αρκεί να χαλάσει μόνο ένας ταυτόχρονα (φτου-φτου σκόρδα...)



    Θα έπρεπε να το βλέπεις, δεν μπορώ να καταλάβω από αυτά που μου περιγράφεις τι έγινε. Αλλά, προσωπικά πάντα το όνομα χρησιμοποιώ! Ποιος ο λόγος να χρειάζεται να βάλεις ντε και καλά την IP για smb πρόσβαση; Βέβαια, μια χαρά μου δουλεύει και με IP και δεν έχω NFS ενεργοποιημένο.
    Δεν έχω καμία επαφή με nVidia shield και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για να σε βοηθήσω με ρυθμίσεις σε αυτό.

    με ip δεν το γνωριζε με τιποτα μεχρι που ενεργοποιησα το nfs ισως και ηταν κόλλημα των windows
    μετα δεν μου αναγνώριζε τα δεδομενα που ηθελα να φερω στο nvidia μεσω nfs μεχρι που εβαλα δικαιωματα στο nfs για την ip του nvidia μαζι με τους υποφακελλους (ουε αυτο ξερω γιατι το εκανε)
    για να συνοψισω παίρνω δυο δισκους 2χ4 τους φτιάχνω σε σχημα shr1 αν και καποτε που ειχα διαβάσει στη synology ελεγε οτι πρεπει να διαλεξεις και raid ισως θυμαμαι λαθοσ στο νεο σχημα περναω με hyper back up τα αρχεια σε ενα κοινοχρηστο φακελλο θα εχω φτιαξει σωστα¨? γιατι οχι copy paste ?και τις ρυθμισεις πως τις περναω αν κανεις backup και restore δεν ερχονται?
    καταργω το jbod αφαιρω τους δικους και εχω 4 + 4 χωρο για backup σωστα?
    καποιον απο τουσ δυο δισκους που βγαζω πχ τον 2tb μπορω να τον βαλω στο σχημα η αποκλειεται ?
    πχ εδω λεει οτι γινεται αλλα δεν ξερω αν ειναι το αρθρο σωστο

    https://recoverit.wondershare.com/ha...4aAn1PEALw_wcB

    αυτο εδω τι σημαινει γιατι αναφερει μονο shr και raid και λεει οτι μπορω να βαλω και μικροτερους δισκους

    https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|2%20TB

    συγνωμμη για τις πολλες ερωτησεις απλα εχω ενα θεμα να καταλαβω την διαδικασια του backup- restore χρησιμοποιωντας τους δυο νεους δισκους ετσι ωστε να μην χρειαστει να περασω ρυθμισεις απο την αρχη ενταξει ποιο ευκολο ειναι ο εξωτερικος σκληρος αλλα ειπα να τον αποφυγω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 19-03-23 στις 18:09.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να συνοψισω παίρνω δυο δισκους 2χ4 τους φτιάχνω σε σχημα shr1 αν και καποτε που ειχα διαβάσει στη synology ελεγε οτι πρεπει να διαλεξεις και raid ισως θυμαμαι λαθοσ στο νεο σχημα περναω με hyper back up τα αρχεια σε ενα κοινοχρηστο φακελλο θα εχω φτιαξει σωστα¨? γιατι οχι copy paste ?και τις ρυθμισεις πως τις περναω αν κανεις backup και restore δεν ερχονται?
    Το SHR1 είναι ένα από τα RAID types. Μην μπερδεύεσαι. Όταν θα σου ζητηθεί, ως raid type θα επιλέξεις το SHR.
    Όπως σου είπα, το Hyper Backup θα κάνει backup και τα δεδομένα που θα επιλέξεις, και τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που επίσης θα επιλέξεις. Μετά θα τα κάνεις restore αντιστοίχως. Ως επιπλέον βήμα (αν δεν το κάνεις ήδη) μπορείς να κρατήσεις ξεχωριστό αρχείο Configuration Backup μέσα από το Control Panel --> Update & Restore --> Configuration Backup και να το χρησιμοποιήσεις στην επαναφορά.
    Το απλό copy/paste(ή move) θα χρειαστεί και επιπλέον βήματα από εσένα, ενώ το Hyper Backup θα σου αποκαταστήσει μέχρι και τα υπάρχοντα Shared Folders.
    Επειδή βλέπω ότι ακόμα δεν έχεις άνεση με αυτές τις έννοιες, γι' αυτό επιμένω ότι η σωστή λύση είναι το backup/restore μέσω του Hyper Backup.

    καταργω το jbod αφαιρω τους δικους και εχω 4 + 4 χωρο για backup σωστα?
    καποιον απο τουσ δυο δισκους που βγαζω πχ τον 2tb μπορω να τον βαλω στο σχημα η αποκλειεται ?
    Στα έγραψα προηγουμένως αναλυτικά. Όχι, δεν μπορείς να προσθέσεις δίσκο 2ΤΒ σε raid με 2x4TB. Γενικώς, ο δίσκος που προσθέτεις σε υπάρχον κλασσικό RAID πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσος με το μικρότερο της ομάδας ενώ για το SHR πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσος με το μεγαλύτερο. Με τους παλιούς δίσκους μπορείς να φτιάξεις ένα νέο pool που θα είναι είτε SHR είτε RAID0 και θα σου δώσουν 2ΤΒ με έναν δίσκο redundancy στην πρώτη περίπτωση και 4ΤΒ χωρίς redundancy στη δεύτερη.

    πχ εδω λεει οτι γινεται αλλα δεν ξερω αν ειναι το αρθρο σωστο

    https://recoverit.wondershare.com/ha...4aAn1PEALw_wcB
    Όχι, δεν γίνεται. Ξαναλέω, ο δίσκος που προσθέτεις πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσος με το μικρότερο του RAID0 ή τουλάχιστον ίσος με το μεγαλύτερο του SHR.

    αυτο εδω τι σημαινει γιατι αναφερει μονο shr και raid και λεει οτι μπορω να βαλω και μικροτερους δισκους

    https://www.synology.com/en-global/s...|4%20TB|2%20TB
    Ο Raid Calculator αναφέρεται μόνο σε αρχικά configurations. Όχι αν προσθέσεις δίσκους εκ των υστέρων όπου τα δεδομένα αλλάζουν. Είναι η περίπτωση που σου ανέφερα σε προηγούμενη απάντηση. Αν κρατήσεις ένα backup set με το Hyper Backup σε έναν εξωτερικό σκληρό usb τότε μπορείς να φτιάξεις ένα pool από την αρχή που θα έχει και τους 2x2TB και τους 2x4TB δίνοντάς σου συνολικά 8TB διαθέσιμου χώρου με έναν δίσκο redundancy. Για να συμβεί αυτό στη δική σου περίπτωση θα πρέπει να γίνουν όλοι οι δίσκοι initialized οπότε θα σωσεις δεδομένα και ρυθμίσεις μόνο αν τα κρατήσεις με hyper backup σε έναν εξωτερικό δίσκο.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε ευχαριστω και παλι δεν εχω λογια καποιες ερωτησεις μονο
    1.γραφεις <<Όπως σου είπα, το Hyper Backup θα κάνει backup και τα δεδομένα που θα επιλέξεις, και τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που επίσης θα επιλέξεις>>που κάνουμε backup αν δεν επιλέξουμε εξωτερικο σκληρο? στο νεο pool ή καπου αλλου?
    2.η διαδικασια γινεται οπως στις φωτο με την διαφορα οτι εχουμε επιλεξει φυσικα αλλο target?
    3.και αν θελουμε στο νεο pool να επαναφερουμε το backup που προφανως θα ειναι σε αυτο πως το κανουμε?
    4.και αφου εχουμε οτι θελουμε υπαρχει αυτοματο καθημερινο backup στον δισκο που κραταει για αυτο και επανερχεται μονο του αν εχουμε προβλημα?


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-19 182906.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  203,3 KB 
ID: 246872Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-19 182906.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  203,3 KB 
ID: 246872Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-19 183024.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  181,4 KB 
ID: 246873Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-19 183024.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  181,4 KB 
ID: 246873Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-19 183153.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  233,3 KB 
ID: 246874

  10. #10
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω και παλι δεν εχω λογια καποιες ερωτησεις μονο
    Τα forums για αυτό το λόγο υπάρχουν! Έχω πάρει πολύ βοήθεια, όπου μπορώ ανταποδίδω. Ειδικά αυτές τις ημέρες που ένας τραυματισμός στο γόνατο με υποχρεώνει να μένω σπίτι, υπάρχει άπλετος χρόνος! Μην ευχαριστείς λοιπόν, θεωρώ ότι κάνω το αυτονόητο σε ένα forum...

    1.γραφεις <<Όπως σου είπα, το Hyper Backup θα κάνει backup και τα δεδομένα που θα επιλέξεις, και τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που επίσης θα επιλέξεις>>που κάνουμε backup αν δεν επιλέξουμε εξωτερικο σκληρο? στο νεο pool ή καπου αλλου?
    Με δεδομένο λοιπόν ότι ψάχνεις λύση που δεν περιλαμβάνει usb δίσκο, σαν λύση βλέπω το εξής:
    - τοποθετείς τους νέους δίσκους, φτιάχνεις το νέο pool σε shr1, και με το Hyper Backup φτιάχνεις ένα πλήρες backup set των δεδομένων σου, των εφαρμογών και των ρυθμίσεων με destination το νέο volume στο νέο pool (ας το λέμε volume2 για ευκολία στο εξής). Κρατάς επίσης και ένα επιπλέον configutration backup από το control panel
    - διαγράφεις το παλιό pool και δημιουργείς νέο με τους ελεύθερους πλέον 2x2TB και φυσικά νέο volume σε αυτούς (ας το λέμε volume1 στο εξής). Μπορείς να επιλέξεις shr ή raid0, δική σου η επιλογή, σου έγραψα σε προηγούμενο σχετικά. Θα πρότεινα να παραμείνεις παντού σε shr για να είσαι ευέλικτος σε οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή
    - αντιγράφεις ή μεταφέρεις το backup set από το volume 2 στο volume 1 και το κάνεις relink
    - τέλος, κάνεις restore το backup set με destination το νέο pool

    Προσοχή, πάντα κρύβουν κινδύνους όλες αυτές οι ενέργειες οπότε επιμένω ότι ένα backup τουλάχιστον από όσα θεωρείς σημαντικά πρέπει να βρίσκεται και αλλού για να αποφύγεις "κλάματα"...

    2.η διαδικασια γινεται οπως στις φωτο με την διαφορα οτι εχουμε επιλεξει φυσικα αλλο target?
    3.και αν θελουμε στο νεο pool να επαναφερουμε το backup που προφανως θα ειναι σε αυτο πως το κανουμε?
    4.και αφου εχουμε οτι θελουμε υπαρχει αυτοματο καθημερινο backup στον δισκο που κραταει για αυτο και επανερχεται μονο του αν εχουμε προβλημα?
    2. Ναι, έτσι. Η διαδικασία είναι εύκολη, προφανώς θα επιλέξεις target στο νέο volume
    3. Δεν γνωρίζω (γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν έχει νόημα) αν το Hyper Backup μπορεί να κάνει καθολικό restore στο ίδιο volume στο οποίο βρίσκεται το backup set. Γι' αυτό σου πρότεινα να το κάνεις copy και relink. Μπορείς αν θέλεις να το κάνεις copy και πριν το relink να κάνεις μια δοκιμή. Αν δεν γίνεται, δεν θα σε αφήσει να προχωρήσεις οπότε συνεχίζεις με τη διαδικασία του relink. Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο και θα προσπαθούσα να το αποφύγω ακόμα και αν το επιτρέπει το σύστημα
    4. Δεν κατάλαβα καλά αυτή την ερώτηση. Αν εννοείς το Hyper Backup, εσύ ορίζεις schedule και retention policy αλλά δεν μπορεί να γίνει αυτομάτως restore, πρέπει να το κάνεις εσύ αν διαπιστώσεις κάποιο πρόβλημα. Αν εννοείς το raid type, όχι, δεν κρατάει κάποιο backup πουθενά. Απλά τα paritys διασφαλίζουν ότι τα δεδομένα έχουν μοιραστεί σε όλους τους δίσκους ώστε αν χαλάσει ένας να μην χάσεις δεδομένα και να ξαναδημιουργηθεί μόλις τον αντικαταστήσεις

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το relink πως γινεται? απο το hyper backup ?
    restore το backup σε αυτο απο το ιδιο προγραμμα hyper backup?
    Τελικα βρηκα οτι η καλλυτερη λυση ειναι

    1. εξωτερικος σκληρος
    2.backup τα δεδομενα ολα και τις ρυθμισεις σε αυτον
    3. καταργουμε το pool και αφαιρουμε τουσ δισκους
    4.βαζουμε τους νεους δισκους και κανουμε ενα pool shr1
    5. restore to backup απο το hyper backup ?
    6.και relink απο που ή δεν χρειαζεται αφου το επαναφερουμε απο εξωτερικο σκληρο?
    7.Restore το config file απο τον εξωτερικο σκληρο
    8.βαζουμε οποιον δισκο θελουμε απο τους παλιους σε ενα αλλο pool και οριζουμε να παιρνει backup σε καποιο λογικο χρονο
    9.οποτε εχω 4+4 στο βασικο pool και ενα αλλο Backup στον 3 .

    Τα εγραψα σωστα ?

  12. #12
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το relink πως γινεται? απο το hyper backup ?
    Ναι, φαίνεται και σε ένα από τα screenshot. Στην ουσία του λες δηλαδή ότι για ένα νέο backup task που δημιουργείς έχεις ήδη κάποιο set που θέλεις να χρησιμοποιηθεί.

    restore το backup σε αυτο απο το ιδιο προγραμμα hyper backup?
    Τελικα βρηκα οτι η καλλυτερη λυση ειναι

    1. εξωτερικος σκληρος
    2.backup τα δεδομενα ολα και τις ρυθμισεις σε αυτον
    3. καταργουμε το pool και αφαιρουμε τουσ δισκους
    4.βαζουμε τους νεους δισκους και κανουμε ενα pool shr1
    5. restore to backup απο το hyper backup ?
    6.και relink απο που ή δεν χρειαζεται αφου το επαναφερουμε απο εξωτερικο σκληρο?
    7.Restore το config file απο τον εξωτερικο σκληρο
    8.βαζουμε οποιον δισκο θελουμε απο τους παλιους σε ενα αλλο pool και οριζουμε να παιρνει backup σε καποιο λογικο χρονο
    9.οποτε εχω 4+4 στο βασικο pool και ενα αλλο Backup στον 3 .

    Τα εγραψα σωστα ?
    1. και πολύ καλά θα κάνεις
    2. σωστά
    3. δεν είναι απαραίτητο, αφού χρησιμοποιείς εξωτερικό δίσκο μπορείς τελικά να χρησιμοποιήσεις όλους τους δίσκους σε ένα pool εάν επιθυμείς με συνολική χωρητικότητα 8TB. Έχεις ευελιξία. Θα έλεγα να τους χρησιμοποιήσεις όλους σε ένα pool, έτσι και αλλιώς το backup είναι σωστότερο να βρίσκεται σε ανεξάρτητη συσκευή από το NAS
    4. σωστά
    5. σωστά, με target φυσικά το νέο pool. Αν ακολουθήσεις βέβαια αυτό που λέω στο (3) τότε θα έχεις μία μοναδική επιλογή ως target
    6. δεν χρειάζεται αυτό το βήμα αφού έχεις τον usb δίσκο
    7. σωστά
    8. σωστά, αν σε εξυπηρετεί έτσι φτιάξε νέο pool με αυτούς και αξιοποίησέ τους ως target για backup. Μπορείς τον έναν ή και τους δύο. Καλύτερα βάλε τον έναν, ώστε να έχεις ένα bay κενό και να μεγαλώσεις στο μέλλον το βασικό σου pool. Και εδώ όμως κολλάει η συμβουλή του (3), αν φτιάξεις ένα pool με όλους τους δίσκους θα αξιοποιήσεις αυτά που έχεις καλύτερα και θα παραμείνεις ευέλικτος σε μελλοντικές αλλαγές
    9. να ξεκαθαρίσουμε τι είναι το 4+4... Θα είναι 4ΤΒ διαθέσιμα + 4ΤΒ redundancy. Στον άλλο, όπως είπαμε, θα έχεις χωρητικότητα ανάλογα τι θα επιλέξεις...

  13. #13
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι επειδη θα παω σε αγορα 2 με 4tb ο καθένας πρεπει να φτιαξω ενα pool οι αλλοι που εχω ειναι 2tb οποτε δεν μπαίνουν γι αυτο μιλησα για 2 pool
    με το δευτερο να παιζει το rolo του ανεξαρτητου backup
    Σωστα?
    Το restore γίνεται αφου εχει φτιαχτει το pool και eχει ενεργοποιθει απο το hyper backup? η υπαρχει αλλο tool?
    οποτε παμε backup usb εξωτερικο
    καταργηση pool
    neo pool shr1
    επαναφορα απο εξωτερικο
    ξαναβαζουμε τους δισκους μεσα και φτιαχνουμε ενα pool backup στους 2 μικρους να το πουμε ετσι
    restore μονο αυτο δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται στο νεο pool
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 19-03-23 στις 21:54.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι επειδη θα παω σε αγορα 2 με 4tb ο καθένας πρεπει να φτιαξω ενα pool οι αλλοι που εχω ειναι 2tb οποτε δεν μπαίνουν γι αυτο μιλησα για 2 pool
    με το δευτερο να παιζει το rolo του ανεξαρτητου backup
    Σωστα?
    Το restore γίνεται αφου εχει φτιαχτει το pool και eχει ενεργοποιθει απο το hyper backup? η υπαρχει αλλο tool?
    οποτε παμε backup usb εξωτερικο
    καταργηση pool
    neo pool shr1
    επαναφορα απο εξωτερικο
    ξαναβαζουμε τους δισκους μεσα και φτιαχνουμε ενα pool backup στους 2 μικρους να το πουμε ετσι
    restore μονο αυτο δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται στο νεο pool
    Προσοχή, γιατί είναι κομβικό σημείο: επαναλαμβάνω ότι μιας και θα χρησιμοποιήσεις σκληρό δίσκο για το backup set τότε είναι ευκαιρία (και προτείνω να το κάνεις) να φτιάξεις το NAS από την αρχή και να χρησιμοποιήσεις όλους του δίσκους σε ένα pool με SHR1. Σε αυτή την περίπτωση ΜΠΟΡΕΙΣ όπως ήδη σου έχω πει να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και τους παλιούς και τους νέους δίσκους σε ένα pool, άσχετα με το μέγεθός τους.
    Άλλη μια φορά: να τους προσθέσεις μετά ΔΕΝ μπορείς γιατί είναι μικρότεροι, αλλά ΜΠΟΡΕΙΣ να τους βάλεις μαζί με τους μεγαλύτερους αν φτιάξεις το pool με όλους μαζί από την αρχή.

    Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:
    - backup στον εξωτερικό δίσκο όπως ήδη σου περιέγραψα (και configuration backup από το control panel)
    - reset του NAS για να είναι "μαμά"
    - δημιουργία ενός pool ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, 2x2TB+2x4TB σε SHR1 που θα σου δώσουν 8ΤΒ διαθέσιμο χώρο και 4ΤΒ redundancy
    - εγκατάσταση του Hyper Backup από το Package Center και αποκατάσταση από τον εξωτερικό δίσκο στο νέο συνολικό πια volume. Αποκατάσταση και των ρυθμίσεων από το control panel του DSM

    Πιο εύκολο δεν γίνεται!

    Σου έχω παραθέσει και άλλες λύσεις αλλά αφού θα έχεις εξωτερικό δίσκο τελικά, η παραπάνω διαδικασία είναι η ασφαλέστερη, ενδεδειγμένη και σωστότερη διαδικασία. Έχεις 4-bay NAS, γιατί να μην το αξιοποιήσεις πλήρως;
    Σε κάθε περίπτωση πάντως, εσύ αποφασίζεις πως σε βολεύει.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.974
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή, γιατί είναι κομβικό σημείο: επαναλαμβάνω ότι μιας και θα χρησιμοποιήσεις σκληρό δίσκο για το backup set τότε είναι ευκαιρία (και προτείνω να το κάνεις) να φτιάξεις το NAS από την αρχή και να χρησιμοποιήσεις όλους του δίσκους σε ένα pool με SHR1. Σε αυτή την περίπτωση ΜΠΟΡΕΙΣ όπως ήδη σου έχω πει να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα και τους παλιούς και τους νέους δίσκους σε ένα pool, άσχετα με το μέγεθός τους.
    Άλλη μια φορά: να τους προσθέσεις μετά ΔΕΝ μπορείς γιατί είναι μικρότεροι, αλλά ΜΠΟΡΕΙΣ να τους βάλεις μαζί με τους μεγαλύτερους αν φτιάξεις το pool με όλους μαζί από την αρχή.

    Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:
    - backup στον εξωτερικό δίσκο όπως ήδη σου περιέγραψα (και configuration backup από το control panel)
    - reset του NAS για να είναι "μαμά"
    - δημιουργία ενός pool ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, 2x2TB+2x4TB σε SHR1 που θα σου δώσουν 8ΤΒ διαθέσιμο χώρο και 4ΤΒ redundancy
    - εγκατάσταση του Hyper Backup από το Package Center και αποκατάσταση από τον εξωτερικό δίσκο στο νέο συνολικό πια volume. Αποκατάσταση και των ρυθμίσεων από το control panel του DSM

    Πιο εύκολο δεν γίνεται!

    Σου έχω παραθέσει και άλλες λύσεις αλλά αφού θα έχεις εξωτερικό δίσκο τελικά, η παραπάνω διαδικασία είναι η ασφαλέστερη, ενδεδειγμένη και σωστότερη διαδικασία. Έχεις 4-bay NAS, γιατί να μην το αξιοποιήσεις πλήρως;
    Σε κάθε περίπτωση πάντως, εσύ αποφασίζεις πως σε βολεύει.
    εννοείται πως έτσι θα παω γιατί βλέπω οτι είναι η καλύτερη λύση ετσι θα εχω 4+4+2 αφού βλέπω οτι ο δεύτερο με 2 που είχα μάλλον τα έπαιξε όπως βλέπω σήμερα στην δουλειά ούτε καν τον αναγνωρίζει η διαχείριση δίσκων

    απλα μια ερώτηση

    ξεκινάω το Back up στον εξωτερικο σκληρο ποια απο τισ δυο επιλογες παιρνω

    1.Local folder & usb ή local folder & usb (single version )?
    2.Η διαδικασία του restore όταν φτιαχτεί και εκκινηθει το pool φυσικά πως γίνεται από το hyper back up γιατί δεν βρήκα τέτοια επιλογή ?
    3. reset του NAS για να είναι "μαμά"δεν γινεται διαγραφωντας απλα το pool?
    4.Δηλαδη διόρθωσε με αν καταλαβα καλα οτι βαλεις στο αρχικο pool οκ (4+4+2) μόνο μετα για να βαλλεις χρειάζεσαι οπωσδήποτε 4 ή παραπάνω αν φυσικά κατάλαβα σωστά?
    5.εχεις να προτεινεις καποιους δισκους για αυτη την δουλεια ειδα τον ironwolf και καποιους αλλους γιατι φυσικα τησ synology ειναι πανακριβοι

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας