Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Σε συνεχεια του τοπικ εδω, ενα μικρο update σχετικα με το πως πηγε η εγκατασταση και μερικες ερωτησεις μιας και ολα αυτα ειναι καινουρια για μενα.

    Εχω σεταρει την LHGG εδω και 10 μερες και μετα απο καμποσο ψαξιμο για την πιο καταλληλη θεση, σταθεροποιησα το link στα 90Mbit download και 20Mbit upload με CA, στη B7. Η κεραια που μου εβγαζε το opensignal στα 800 μετρα, δε φαινεται σε αλλα προγραμματα, ουτε καν στο Cellmapper, δεν ξερω γιατι, ουτε καταφερα να δω κατι δυνατο στρεφοντας την LHGG προς το σημειο εκεινο, οποτε την κεντραρισα προς το λοφο απεναντι μου, οπου ειναι συγκεντρωμενες διαφορες κεραιες, κινητης, τηλεορασης, ραδιοφωνου κλπ. Το σημειο αυτο ειναι ακριβως 5 χιλιομετρα απ την ταρατσα μου, αλλα υπαρχει καθαρη οπτικη επαφη και ειναι το πιο δυνατο σημειο που βρηκα.

    Το σημα φαινεται να ειναι σταθερο στο σημειο αυτο, αλλα εχω προβλημα με το SINR, το οποιο συνηθως ειναι γυρω στα -2 με -5db, αλλα το εχω δει να πεφτει και στα -9db καποιες φορες. Αλλες φορες μπορει να ανεβει και στα +9db αλλα μονο σε μια απ τις δυο κεραιες της B7 μπαντας. Το RSSI ειναι καρφωμενο στα -47db χωρις να μεταβαλλεται καθολου, οπως επισης και το RSRP που ειναι στα -67 -69db σταθερα. Το RSRQ παιζει απο -6.5 μεχρι -8db και ο δεικτης RI ειναι παντα 2. Καποιες φορες μου αναβει και μια ενδειξη CQI 15, αλλα δεν εχω καταλαβει τι σημαινει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_250.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  6,3 KB 
ID: 246847

    Αυτο που διαπιστωσα περιστρεφοντας την κεραια προς διαφορετικες κατευθυνσεις με μικρες κινησεις, ειναι οτι οταν κοιταει λοξως αριστερα ή δεξια απ τις κεραιες στο λοφο, το SINR αυξανεται, φτανει γυρω στα 12db, αλλα πεφτουν οι αλλοι δεικτες, πχ το RSRP φτανει -80db μετα και εχω λιγοτερη ταχυτητα ετσι. Οταν κεντραρω στις κεραιες, αυξανεται το σημα αλλα και ο θορυβος. Πως θα μπορουσα να εχω φουλ σημα αλλα να εξαλειψω το θορυβο ωστε να αυξηθει το SINR? Δεν εχω δυνατοτητα ρυθμισης για κλιση πανω κατω και το μετανιωσα που δεν πηρα τελικα τη βαση της mikrotik, οποτε εβαλα το λαμακι που δινει 5 μοιρες και με βαση τους υπολογισμους που εκανα, η κεραια πρεπει να βαραει γυρω στα 50 μετρα πιο πανω απ την κορυφη του πυργου των κεραιων, δηλαδη βαραει ουρανο. Οταν την ειχα χωρις το λαμακι βεβαια, χτυπουσε καπου στα 300 μετρα κατω απ τον πυργο, στους προποδες του λοφου, χωρις ομως να θυμαμαι καποια σημαντικη διαφορα στις μετρησεις που παιρνω τωρα, αν και δε συγκρατησα λεπτομερειες...

    Πως λοιπον θα βελτιωσω το σημα? Θα δω διαφορα με μικρορυθμισεις της solidMOUNT αραγε? Μια αλλη λυση θα ηταν να φτιαξω 2-3 λαμακια απο ανοξειδωτο ατσαλι, δεν ειναι και κατι δυσκολο, ωστε να μειωσω τις μοιρες με τον τροπο αυτο, δηλαδη ενα λαμακι για 4 μοιρες, ενα για 3 κλπ, ομως ετσι ισως δε θα πεσω ποτε ακριβως εκει που πρεπει...

    Σχετικα με τις ρυθμισεις στο μενου της lhgg, επαιξα με τις 4 μπαντες που υποστηριζονται απ την κεντρικη κεραια, οι οποιες ειναι 1,3,7,20, αλλα κατεληξα στην 7 η οποια μου δινει την περισσοτερη ταχυτητα. Σε αυτη τη μπαντα, ενω στο cell monitor μου εμφανιζει διαφορες "κεραιες να το πω? (δεν ξερω και τις ορολογιες, οποτε βοηθηστε με να τις μαθω!), συνδεομαι μονο σε 2 απ αυτες, η μια ειναι στα 10Μhz και η αλλη στα 20Mhz. Ομως η μια εχει καλυτερο SIRN απ την αλλη και παιζουν μονο αυτες οι 2 μεταξυ τους ως CA. Αν προσπαθησω να κλειδωσω μεσω του τερμιναλ με τη γνωστη εντολη σε αλλη κεραια αυτης της μπαντας, δεν κανουν τιποτα. Για την ωρα το εχω αφησει λοιπον σε αυτες τις 2 κεραιες και παιζει καλα.

    Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω, σχετικα με τις ρυθμισεις στο μενου της κεραιας, ωστε να βελτιωσω την κατασταση? Δεν εχω πειραξει κατι αλλο περαν των παραπανω ρυθμισεων, ολα τα αλλα ειναι στο default. Επισης εχω κανει update στο routerOS, στην καρτα δικτυου και στο routerboard. Ελπιζω να μη θελει και κατι αλλο update...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_247.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  46,1 KB 
ID: 246849
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arvacon : 19-03-23 στις 00:12.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Είσαι μια χαρά σε ότι έχεις κάνει και μπράβο σου που έκανες τις απαραίτητες ενημερώσεις διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην τελευταία ROS σχετικά με το LTE. Στο θέμα σου όμως, δεν γνωρίζω 100% γιατί γίνεται αυτό με το SINR. Το έχω και εγώ στο δικό μου, βέβαια αυτό εξαλείφεται όταν το κλειδωσω στην Β20 μπάντα που την πιάνω πολύ καλύτερα όμως δεν έχω καλές ταχύτητες με αυτήν. Η μια λύση είναι να κάτσεις όπως είσαι αν υπάρχει σταθερότητα και να μην ασχολεισαι με μετρήσεις. Την λύση του να κλειδώσεις σε μια μόνο Β7 δεν πιστεύω πως θα την θες αφού θα πέσεις στο μισό στην ταχύτητα. Τώρα την λύση του να πάρεις την ειδική βάση της Mikrotik μήπως φτιάξει μου φαίνεται ακραίο. Δεν θα μπορούσες να την κρατήσεις εσυ με το χέρι να κανεις δοκιμές ας πούμε για να δεις αν όντως φταίει η βάση. Δεν ξέρω μήπως παίζει και το σενάριο το SINR να είναι τόσο χάλια λόγω διπλανής κεραίας είτε της ίδιας εταιρίας είτε άλλης που να παίζει σε πολύ κοντινή ή ίδια συχνότητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Νομιζω το εχω αναφερει οτι η τοσο ακριβης στοχευση σε αυτες τις συχνοτητες δεν προσφερει τιποτε.

    Παράδειγμα ενα κινητο που μπορει να σου φερει τα ιδια ή και καλύτερα αποτελέσματα στο ιδιο σημειο

    κι απ την ιδια κεραια.

    ΔΕΝ φταιει η στοχευση λοιπον.

    Για να βελτιωσεις τωρα τον θόρυβο μπορεις να δοκιμασεις να κανεις τεστ

    καπου που θα προστατεύσεις την κεραία απο πίσω ή το πλαϊ απο θεμα παρεμβολων.

    Εχεις δοκιμασει με κανα δυο κινητα στον ιδιο σημειο ?

    Ποσο παραπανω εχεις?

    Αν ο θόρυβος προέρχεται απ το σημειο που στοχεύεις (εννοω την ιδια κατεύθυνση)

    δεν μπορεις να κανεις τίποτε και καλο παρα να συμβιβαστείς.

    Στη φωτο που βλεπω εχεις 2 συχνοτητες η μια με 20 και η αλλη με 10Mhz συνολο 30.

    Θα ελεγα οτι το θεωρητικο ταχύτητας θα μπορουσε να ειναι 150-200 αλλα εχει να δωσει?

    Πανε με το κινητο σου οσο πιο κοντα σε αυτες τις κεραιες και κανε δοκιμη.

    Τελος ασε την κεραια να αποφασίσει και μην την κλειδώνεις εκτος αν αυτο ειναι απαραίτητο.

    υ.γ.

    1. Θα μπορουσες να γραψεις στο νημα Μικροτικ που ειναι σχετικοτερο

    2. Οταν ενισχυουμε το σημα αλλα υπάρχει θόρυβος τοτε ενισχύουμε και τον θόρυβο αν υπάρχει.

    Σαν μπούσουλα μπορουμε να πουμε οτι αν το σημα μας εχει μια διαφορα τουλάχιστον 20db απ το θόρυβο τοτε δεν εχουμε πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 19-03-23 στις 12:40.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι μια χαρά σε ότι έχεις κάνει και μπράβο σου που έκανες τις απαραίτητες ενημερώσεις διότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην τελευταία ROS σχετικά με το LTE. Στο θέμα σου όμως, δεν γνωρίζω 100% γιατί γίνεται αυτό με το SINR. Το έχω και εγώ στο δικό μου, βέβαια αυτό εξαλείφεται όταν το κλειδωσω στην Β20 μπάντα που την πιάνω πολύ καλύτερα όμως δεν έχω καλές ταχύτητες με αυτήν. Η μια λύση είναι να κάτσεις όπως είσαι αν υπάρχει σταθερότητα και να μην ασχολεισαι με μετρήσεις. Την λύση του να κλειδώσεις σε μια μόνο Β7 δεν πιστεύω πως θα την θες αφού θα πέσεις στο μισό στην ταχύτητα. Τώρα την λύση του να πάρεις την ειδική βάση της Mikrotik μήπως φτιάξει μου φαίνεται ακραίο. Δεν θα μπορούσες να την κρατήσεις εσυ με το χέρι να κανεις δοκιμές ας πούμε για να δεις αν όντως φταίει η βάση. Δεν ξέρω μήπως παίζει και το σενάριο το SINR να είναι τόσο χάλια λόγω διπλανής κεραίας είτε της ίδιας εταιρίας είτε άλλης που να παίζει σε πολύ κοντινή ή ίδια συχνότητα.
    Ναι πραγματι, μετα τα updates βελτιωθηκε αρκετα το σημα της, αν και δεν ηταν απλως ενημερωσεις αυτα, ηταν ολοκληρη αναβαθμιση, μιας και πηγαμε απ την 6.49κατι στην 7.8 version.
    Σταθεροτητα δε θα λεγα ότι υπαρχει, γιατι καποιες φορες συγχρονιζει στα 90 και άλλες στα 75, αλλα δεν επιρρεαζει αυτό τη λειτουργια γενικα της γραμμης, βλεπω δηλαδη ότι εχει καλη αποκριση και το ιντερνετ δουλευει χωρις θεματα, απλα όταν κατεβαζεις κατι, βλεπεις διακυμμανσεις από 6 εως 9-10ΜΒ/s, ενώ όταν είναι καλο το SIRN, βλεπεις σταθερη ταχυτητα download γυρω στα 10-11ΜΒ/s, οποτε τα πραγματα είναι σιγουρα καλυτερα τοτε.
    Τωρα σχετικα με το κλειδωμα σε μονο μια B7, δε νομιζω πως είναι εφικτο, μιας και απ ότι ειδα δεν πρεπει να υπαρχει τροπος να απενεργοποιησεις τη λειτουργια CA, οποτε το μονο που μπορεις να κανεις είναι να κλειδωσεις μονο ως primary τη B7 που θες, και μετα το συστημα επιλεγει οποια άλλη είναι διαθεσιμη για CA.
    Θα λασκαρω τις βασεις και θα παιξω λιγο κουνωντας τη με το χερι παλι, να δω αν υπαρξει καποια διαφορα, γιατι δε μου περισσευει το 40αρι τωρα για βαση, και βλεπουμε..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω το εχω αναφερει οτι η τοσο ακριβης στοχευση σε αυτες τις συχνοτητες δεν προσφερει τιποτε.

    Παράδειγμα ενα κινητο που μπορει να σου φερει τα ιδια ή και καλύτερα αποτελέσματα στο ιδιο σημειο

    κι απ την ιδια κεραια.

    ΔΕΝ φταιει η στοχευση λοιπον.

    Για να βελτιωσεις τωρα τον θόρυβο μπορεις να δοκιμασεις να κανεις τεστ

    καπου που θα προστατεύσεις την κεραία απο πίσω ή το πλαϊ απο θεμα παρεμβολων.

    Εχεις δοκιμασει με κανα δυο κινητα στον ιδιο σημειο ?

    Ποσο παραπανω εχεις?

    Αν ο θόρυβος προέρχεται απ το σημειο που στοχεύεις (εννοω την ιδια κατεύθυνση)

    δεν μπορεις να κανεις τίποτε και καλο παρα να συμβιβαστείς.

    Στη φωτο που βλεπω εχεις 2 συχνοτητες η μια με 20 και η αλλη με 10Mhz συνολο 30.

    Θα ελεγα οτι το θεωρητικο ταχύτητας θα μπορουσε να ειναι 150-200 αλλα εχει να δωσει?

    Πανε με το κινητο σου οσο πιο κοντα σε αυτες τις κεραιες και κανε δοκιμη.

    Τελος ασε την κεραια να αποφασίσει και μην την κλειδώνεις εκτος αν αυτο ειναι απαραίτητο.

    υ.γ.

    1. Θα μπορουσες να γραψεις στο νημα Μικροτικ που ειναι σχετικοτερο

    2. Οταν ενισχυουμε το σημα αλλα υπάρχει θόρυβος τοτε ενισχύουμε και τον θόρυβο αν υπάρχει.

    Σαν μπούσουλα μπορουμε να πουμε οτι αν το σημα μας εχει μια διαφορα τουλάχιστον 20db απ το θόρυβο τοτε δεν εχουμε πρόβλημα.

    Δε νομιζω πως δεν προσφερει τιποτε η ακριβης στοχευση, διοτι αλλαζοντας ελαφρως τη θεση της κεραιας προς τα δεξια ή αριστερα, βλεπω πως πεφτει αρκετα το σημα, καθως μειωνεται και η ταχυτητα, αρα σιγουρα παιζει ρολο που κοιταζει ακριβως η κεραια, μιας και μιλαμε για αποσταση 5 χιλιομετρων και για κεραια κατευθυντικη.
    Με κινητα ναι, εχω δοκιμασει, αλλα δεν παρατηρησα τοτε που εκανα τις δοκιμες σε ποιες κεραιες ειχαν συνδεθει, όμως το σημα τους δεν ηταν τοσο δυνατο οσο της κεραιας και η ταχυτητα εφτασε τα 230Μbit, γιατι ειδικα του Huawei P20 το lte chip είναι CAT.16.

    Σχετικα με τη θεση της κεραιας, θα μπορουσα να την κατεβασω απ την ταρατσα και να τη βαλω στον τοιχο στο μπαλκονι, οπου δε θα βρεχεται κιολας και εχει κ εκει οπτικη επαφη με τις κεραιες στο λοφο, αλλα δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να μπει εκει, γιατι πισω απ τον τοιχο αυτόν είναι υπνοδωματιο και θα βρισκεται κανα 2 μετρα πανω από το κεφαλαρι του κρεβατιου, αν και θα μεσολαβει βεβαια ο τοιχος, αλλα φοβαμαι μην εκπεμπει ακτινοβολια, μιας και στο manual αναφερει ρητα ότι πρεπει να βρισκεσαι σε αποσταση τουλαχιστον 1,30 μετρα απ την κεραια… Σε εκεινο το σημειο όμως λογικα θα εξαλείψω τις παρεμβολες, γιατι είναι απάγκιο, εκτος κ αν είναι χειροτερα λογω αντανακλασεων μετα, αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει. Ετσι ισως διαπιστωσω κ αν ο θορυβος τελικα ερχεται απ το ιδιο σημειο, γιατι εκει στο λοφο οντως γινεται χαμος από κεραιες διαφορων εταιρειων αλλα και τηλεορασης.

    Σχετικα με τις συχνοτητες που βλεπεις στη φωτο, εναλλασονται στην primary θεση, ποτε η μια και ποτε η άλλη. Αυτή με τα 10Μhz, δινει το πιο καθαρο σημα, εχει το λιγοτερο θορυβο δηλαδη (0 με 9db), αλλα λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα κατι φορες, γυρω στα 5-10Μbit λιγοτερο, ενώ η άλλη φουλαρει στα 90-93, αλλα εχει αρκετο θορυβο. Αυτό που παρατηρησα όταν ένα βραδυ με δυνατη βροχη χαθηκε η 20Μhz και εμεινε η 10αρα, είναι ότι δεν υπηρξε διαφορα στην ταχυτητα, ειχα και παλι 80-90Μbit, και το ιδιο εγινε και αργοτερα που εχασα τη 10αρα ενώ ειχε επανελθει η 20αρα, οπου και αυτή εξακολουθουσε να δινει την ιδια ταχυτητα. Αυτό σημαινει ότι κατι συμβαινει και δε δουλευουν ως CA, οποτε δηλαδη η ταχυτητα που λαμβανω είναι μονο από μια κεραια, παρολο που φαινεται η δευτερη στο πεδιο CA. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτό?

    Αυτό με τη δοκιμη με κινητο κοντα στις κεραιες, θα το δοκιμασω καποια στιγμη. Αν αφησω παντως την κεραια να αποφασισει και δεν κλειδωσω στη Β7, δε μου δινει καλες ταχυτητες στις άλλες 3 μπαντες, γι αυτό και επελεξα να μεινω στην Β7.

    Σχετικα με τη διαφορα που αναφερεις των 20db ως προς το θορυβο και το σημα, εννοεις ότι συγκρινουμε το SINR με τον δεικτη RSRP ή καποιον απ τους αλλους?

    Ο λογος που δεν εγραψα στο νημα Mikrotik, ειναι γιατι εχω και καποιες αποριες σχετικα με το ρουτερ που εχω συνδεσει πανω, τις οποιες θα αναφερω αργοτερα, αλλα αν είναι θεμα, ας μεταφερει καποιος moderator το νημα μου στο καταλληλο σημειο.

    - - - Updated - - -

    Υγ: Τετοια ωρα συνηθως (5-6 το πρωι δηλαδη), η B7@10ΜHz, παιζει χωρις ιδιαιτερο θορυβο...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_251.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  6,3 KB 
ID: 246884

  5. #5
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    δηλαδή νωρίς το πρωί πιάνεις καλύτερα ενώ τις υπόλοιπες ώρες πέφτει; πολύ περίεργο.. να ανεβάζει αυτόματα ισχύ η κεραία το βράδυ αντί για το πρωί;

    - - - Updated - - -

    δεν αποκλειεται να εχει κανει πατατα η κοσμοτε, καλεσε τους να το δηλωσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Ναι, πάντα εκείνες τις ώρες έχω μειωμένο θόρυβο, δεν ξέρω γιατί. Δύσκολο να βγάλεις άκρη με το τεχνικό τμήμα σε ένα τόσο λεπτό θέμα φαντάζομαι...

    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις. Στην αρχή νόμιζα πως η κεραία είναι απλώς ένα μόντεμ και ότι θέλει απαραίτητα ένα ρούτερ για να μοιράσει ίντερνετ στις συσκευές. Στην πορεία παρατήρησα όμως ότι έχει DHCP server και δουλεύει και με ένα σκέτο switch, καθώς μοιράζει τις δικές της ip τύπου 192.168.188.x και απ' τη στιγμή που έχει και firewall, λογικά είναι ένα αυτονομο modem router τελικά, σωστά;

    Αν τώρα συνδέσεις την Ethernet της κεραίας στη θύρα wan ενός ρούτερ, τότε τη διαχείριση δικτύου την αναλαμβάνει το ρούτερ, δίνοντας τις δικές του ip τύπου 192.168.1.x. Αν συνδέσεις την Ethernet σε μια απ' τις θύρες lan όμως, μάλλον το ρούτερ λειτουργεί μετά ως switch, μιας και αναλαμβάνει η κεραία να μοιράσει ips.

    Στην κεραία πάντως, δεν έχω κάνει καμμία ρύθμιση πέραν του κλειδώματος της band και των updates. Όταν είναι συνδεδεμένη στη wan του ρούτερ, θα πρεπει να απενεργοποιήσω το firewall, NAT και dhcp που βλέπω στο quick setup, επειδή τα κάνει ήδη το ρούτερ αυτά, ή δε χρειάζεται; Υπάρχει περίπτωση να καθυστερεί το σύστημα το διπλό firewall και ο δεύτερος DHCP server, ή δεν επιρρεαζουν κάτι; (Η αλήθεια είναι ότι όταν απενεργοποίησα κάποια απ' τις τρεις αυτές λειτουργίες (δε θυμάμαι ποια), έχασα την κεραία μετά και δε μπορούσα να μπω στο μενού της ούτε με απευθείας σύνδεση με το pc, με αποτέλεσμα να κάνω reset...)

    Επίσης αν συνδεθεί με το δεύτερο τρόπο, δηλαδή στη lan του ρούτερ και αναλάβει τη διαχείριση του δικτύου η κεραία, αυτό σημαίνει πως πρέπει να απενεργοποιηθουν οι αντίστοιχες λειτουργίες (firewall,DHCP κλπ) στο ρουτερ, ή πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν και στις δύο συσκευες ανοιχτές;

    Ποια απ' τις παραπάνω περιπτώσεις είναι η ιδανικοτερη συνδεσμολογία με τις λιγότερες καθηστερησεις στην απόκριση του ίντερνετ;

    Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω σχετικά με τις ρύθμισεις γενικά;

    - - - Updated - - -

    Καλημερα.

    Θα μπορουσε καποιος moderator ή admin να μεταφερει αυτο το νημα στην παρακατω κατηγορια της mikrotik?

    https://www.adslgr.com/forum/forums/...s-routerBOARDs

    Ευχαριστω εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arvacon : 20-03-23 στις 18:04.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά είναι ένα αυτονομο modem router τελικά, σωστά;
    Καλα Modem δε το λες (router με lte modem εχει) αλλα σωστά σκεφτεσαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τώρα συνδέσεις την Ethernet της κεραίας στη θύρα wan ενός ρούτερ, τότε τη διαχείριση δικτύου την αναλαμβάνει το ρούτερ, δίνοντας τις δικές του ip τύπου 192.168.1.x. Αν συνδέσεις την Ethernet σε μια απ' τις θύρες lan όμως, μάλλον το ρούτερ λειτουργεί μετά ως switch, μιας και αναλαμβάνει η κεραία να μοιράσει ips.
    Μη τα μπερδεύεις τα πράγματα.

    Η κεραία σου ειναι μια χαρα ρουτερ και δε χρειάζεται να βάλεις άλλο.

    Ενα απλο switch θα βαλεις για να συνδεσεις οτι συσκευες εχεις.

    Αν τωρα θελεις Wifi στο χωρο θα βαλεις και ενα access point και τελειωσες.

    Μη βαλεις δευτερο ρουτερ εκτος κι αν ειναι απολυτη αναγκη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κεραία πάντως, δεν έχω κάνει καμμία ρύθμιση πέραν του κλειδώματος της band και των updates. Όταν είναι συνδεδεμένη στη wan του ρούτερ, θα πρεπει να απενεργοποιήσω το firewall, NAT και dhcp που βλέπω στο quick setup, επειδή τα κάνει ήδη το ρούτερ αυτά, ή δε χρειάζεται; Υπάρχει περίπτωση να καθυστερεί το σύστημα το διπλό firewall και ο δεύτερος DHCP server, ή δεν επιρρεαζουν κάτι; (Η αλήθεια είναι ότι όταν απενεργοποίησα κάποια απ' τις τρεις αυτές λειτουργίες (δε θυμάμαι ποια), έχασα την κεραία μετά και δε μπορούσα να μπω στο μενού της ούτε με απευθείας σύνδεση με το pc, με αποτέλεσμα να κάνω reset...)
    Το καλυτερο ειναι να μην εχεις διπλο ΝΑΤ.

    Τα πραγματα ειναι απλα αρκει να τα βαζεις στη σωστη σειρα.

    Το Firewall αλλα και ολες οι ρυθμισεις που εχει στο default configuration η κεραια σου ειναι υπεραρκετα για τον μεσο χρηστη.

    Μη κανεις τη ζωη σου δύσκολη προσθετοντας κι αλλες συσκευες ενω δεν χρειάζεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arvacon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω σχετικά με τις ρύθμισεις γενικά;
    Αν ασχοληθεις λιγες απ τις ελευθερες ωρες σου με το Μικροτικ τοτε το πρωτο που θα κανεις ειναι reset χωρις default config.

    Εχει αρκετα πραγματα να διαβασεις εδω στο φορουμ που θα σε βοηθησουν να το φτιαχνεις απ το 0 σε λιγα λεπτα οπως εσυ θελεις.

    Αλλα κι αν κατι παει στραβα εδω θαμαστε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillyVan : 22-03-23 στις 22:16.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα Modem δε το λες (router με lte modem εχει) αλλα σωστά σκεφτεσαι.
    Ενα απλο switch θα βαλεις για να συνδεσεις οτι συσκευες εχεις.
    Αν τωρα θελεις Wifi στο χωρο θα βαλεις και ενα access point και τελειωσες.
    Το καλυτερο ειναι να μην εχεις διπλο ΝΑΤ.
    Τα πραγματα ειναι απλα αρκει να τα βαζεις στη σωστη σειρα.
    Το Firewall αλλα και ολες οι ρυθμισεις που εχει στο default configuration η κεραια σου ειναι υπεραρκετα για τον μεσο χρηστη.
    Μη κανεις τη ζωη σου δύσκολη προσθετοντας κι αλλες συσκευες ενω δεν χρειάζεται.

    Ευχαριστω για τη βοηθεια.

    Τελικα αυτο το ΣουΚου που ειχα χρονο, καθησα και επαιξα λιγο με τις ρυθμισεις του openWRT, το οποιο περασα σε ενα παλιο ρουτερ tp-link που εχω, το WR-740n. Πριν το ειχα απλα συνδεσει πανω στο LHGG, χωρις να κανω καποια ρυθμιση και επαιζε σαν εξτρα ρουτερ, αποδιδοντας δικες του ip. Ομως επειτα απο λιγο ψαξιμο, ανακαλυψα αυτο το βιντεο και καταφερα να το στησω ως managed switch και wifi access point, οποτε μετετρεψα τη WAN σε LAN, απενεργοποιησα και το firewall και οτι αλλο χρειαζοταν για να μη σπαταλα πορους τζαμπα, μιας και δεν εχει και πολυ ram το συγκεκριμενο μηχανακι. Επισης αλλαξα την ip του mikrotik συμφωνα με αυτο το βιντεο και δινει τωρα ips τυπου 192.168.1.Χ, οποτε δε χρειαστηκε να αλλαξω πολλες ρυθμισεις απο τις υπολοιπες συσκευες που συνδεσα πανω, οπως πχ μια κεραια εξωτερικη της ubiquiti που ειχε καρφωτη κλπ.

    Εχω την αισθηση οτι βελτιωθηκε η αποκριση του ανοιγματος των σελιδων μετα τις παραπανω αλλαγες, μιας και πλεον δε μεσολαβει δευτερο ρουτερ, firewall κλπ, παρα τα κανει ολα το Mikrotik.



    Υγ: Τελικα αφησα τις μπαντες ελευθερες, χωρις κλειδωμα δηλ. και βλεπω οτι παιζει καλυτερα ετσι. Για καποιο λογο συνδιαζει συνηθως την 7 ως primary, με την 3 ως CA, αλλα βελτιωθηκε λιγο το SINR με αυτον τον συνδιασμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arvacon : 29-03-23 στις 05:57. Αιτία: Υγ.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Συγνώμη για το hijack, αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ.

    Είμαι σε δύσκολη περιοχή, καλώδιο δεν ξέρω πότε και να έρθει, μιλάω για απλό, οπτική δεν το βλέπω και με τα πολλά κοιτάω τη λύση 4g και mikrotek.

    Υπάρχει τρόπος να έχω και static ip?
    ...και όπως λέει ένας φίλος, ανοίγω τον Internet Explorer μόνο για να κατεβάσω τον Firefox.
    .........................I don't care about winning, but I hate it when I lose!

  10. #10
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Για static δεν ξέρω, αλλά υπάρχει τρόπος να γίνει public, οπότε μετά θα μπορείς να ανοίξεις ports για κάμερες κλπ.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Απ οσο γνωριζω στατικες στις σιμ δεν δινουν.

    Οπως σωστα ειπε ο απο πανω φιλος θα ζητησεις public και θα κανεις χρηση του apn = vpn-internet

    Στη συνεχεια θα μπορεις να ενημερωνεις το mikrotik cloud dns και με το ανοιγμα των πορτων

    που θελεις θα εχεις τις υπηρεσιες που θες.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι σίγουρο ότι δίνουν οι εταιρείες public ip σε sim; Ο cosmote που ρωτήσαμε μας το απέκλεισε.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-09-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote 4G+
    Σε extra sim του προγραμματος unlimited, η οποια ειναι μονο για δεδομενα, ναι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας