Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: SIP Tokens

  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άλλαξε κάτι με τους κωδικούς του για την τηλεφωνεία;

    Παλιότερα έπαιρνες τηλέφωνο τους ζήταγες και σε λίγη ώρα ερχόταν το SMS με τα token.

    Προσπαθώ 3 βδομάδες τώρα τίποτα έχω κάνει γύρω στις 5 αιτήσεις... και κανένας υπάλληλος δεν ξέρει τι συμβαίνει... (και μερικοί ότι νάναι κάνανε και λάθος αίτηση -σύμφωνα με τους συναδέλφους τους- για "ρεσετ κωδικών" ή κάτι τέτοιο και περίμενα τζάμπα)

    και οι μισοί μου λέγανε ότι σε λίγη ώρα θα μου έρθουν σε SMS (οι άλλοι απλά δεν ξέρανε)


    Τέσπα με τα πολλά μου ήρθε εμαιλ σήμερα ένα email που ζήταγε την μάνα του και τον πατέρα του μόνο γραμματόσημο δεν θέλανε ... (δεν ξέρω αν φαίνεται και στην αίτηση στο email μου ζητήσανε μια πρόσφατη φωτογραφία και μια φωτοτυπία μπρός πίσω της ταυτότητας μου ) υπόψιν έχω λευκό ποινικό μητρώο και δεν ειμαι αλλοδαπός ή απλά κάτοχος ελληνική υπηκοότης (μιας και γίνανε τα πρόσφατα με την Ρωσίδα κατάσκοπο) ειμαι Έλληνας πάππου προς πάππου...

    Το επισυνάπτω εδώ.

    ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΚΩΔΙΚΩΝ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ.pdf

    Πέσανε και στην περίπτωση τώρα πέρα ότι πρόσφατα μετακόμισα στο σπίτι στο χωριό (υπήρχε υφιστάμενη γραμμή εδω) φαίνεται κάπου έχασα την ταυτότητα μου και εκτός αυτού δεν έχω εκτυπωτή και το χωριό ειναι μικρό σε βουνό και δεν έχει κάποιο μαγαζί με εκτυπωτή και scanner για να εκτυπώσω το έγγραφο να το συμπληρώσω και να το σκανάρω κτλ

    Και στην τελική δεν θέλω ρε αδερφέ γιατί να με υποχρεώσουν να κάνω όλες αυτές τις βλακείες για να μου δώσουν το δικαίωμα άκουσον άκουσον να μπορέσω να ρυθμίσω το fritzbox μου (που το χρειάζομαι γιατί πέρα ότι το χρέπι που δώσανε αυτοί έχει χάλια wifi QoS και 100mbps lan μόνο έχει χάλάσει ! ) ώστε να μπορώ να παίρνω τηλέφωνο ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Δηλαδή δεν μπορώ καν να καταλάβω την λογική αυτής της γραφειοβλακείας πχ έστω και να μην ειμαι ο κάτοχος της γραμμής τι μπορώ να κάνω με τους κωδικούς sip;;; (υπόψιν οι οποίοι παύουν να ισχύουν σε 40 λεπτά όποτε η όποια κομπίνα θα πρέπει να ειναι επιπέδου CIA/mission impossible για να γίνει κάτι τόσο γρήγορα χωρίς να το παρώ εγώ ή οτε χαμπάρι.. )


    Να τους βάλω σε ρούτερ άλλης γραμμής ; πέρα ότι οι κλήσεις ειναι δωρεάν άρα δεν χρεώνομαι εγώ (αλλά πες χρεώνεται ο κακόβουλος και γιαυτό θέλει τον αριθμό αν και πάλι συνήθως έστω τα αστικά ειναι δωρεάν... ) δεν θα το έπαιρνα εγώ χαμπάρι; ή δεν θα έβλεπε ο οτε ότι ο αριθμός τηλεφώνου μου μεταφέρθηκε σε άλλη γραμμή με άλλο όνομα στο συμβόλαιο;;;

    βλακείες!!!

    Αλλά επειδή σε αυτές τις 3 βδομάδες πέτυχα αρκετά βούρλα (κάποιος ενώ ήδη του έδωσα ονοματεπώνυμο ΑΦΜ και αριθμό γραμμής και καλούσα απο το ίδιο τηλέφωνο -όχι πχ απο κινητό ή απο γείτονα- μου ζήτησε και διεύθυνση σπιτιού και αριθμό ταυτότητας) λέω μήπως έπεσα σε τέτοιο..

    μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να πάρει τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να ζητήσει SIP token (κωδικούς για να ρυθμίσει το τηλέφωνο στο νέο router αν δεν ξέρουν και ρωτήσουν) για να δούμε αν του στείλουν SMS (οπότε έπεσα εγώ απλά στην περίπτωση και έτσι να το χειριστώ αναλόγως)

    Είναι δωρεάν δεν θα πάθουν τίποτα τα τηλεφωνά σας (δεν γίνεται κάποιο reset στις ρυθμίσεις του router) δεν έχετε να χάσετε κάτι πέρα απο λίγο χρόνο δηλαδή και θα με βοηθήσετε!

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 23-03-23 στις 18:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εισαι ο μονος. Εχω πεσει σε παρομια περιπτωση και ακομη τους στελνουν. Παρολες τις ταυτοτητες και τις αιτησεις.
    Εχει περασει πανω απο μηνας.
    Βαρεθηκα να περιμενω, οποτε τους πηρα με σχετικο εργαλειο, χωρις πολλα πολλα. Μπορεις να κανεις το ιδιο/

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι έχουν αλλάξει την διαδικασία. Και εγώ έπεσα σε άσχετους και μου έστελναν τους κωδικούς του ίντερνετ αντί της τηλεφωνίας. Μίλησα στο chat και μου έστειλαν το ίδιο έντυπο. Το έστειλα και μου απάντησαν μετά από λίγο με τους κωδικούς
    Eπιτελους VDSL

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2018
    Περιοχή
    Δυτ Θεσ/νικη
    Ηλικία
    18
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εκτός αυτού δεν έχω εκτυπωτή και το χωριό ειναι μικρό σε βουνό και δεν έχει κάποιο μαγαζί με εκτυπωτή και scanner για να εκτυπώσω το έγγραφο να το συμπληρώσω και να το σκανάρω κτλ
    hellosign.com άγιο πράγμα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας