Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Καλησπέρα αγαπητοί συνφορουμίτες,

    Έχω υποστεί μια ρήξη οπίσθιου χιαστού και είμαι στην φάση που πρέπει να αρχίσω να σκέπτομαι την χειρουργική αποκατάσταση ή την συντηρητική αγωγή κτλ. Υπάρχει κάποιος που πέρασε τέτοιο τραυματισμό και θα ήθελε να μοιραστεί μερικές πληροφορίες από την εμπειρία του;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσοι βοηθήσουν ή συμμετάσχουν στο νήμα με κάποιες πιο ιδιαίτερες πληροφορίες από αυτά που μαθαίνουμε στο Internet, ή αυτά που λένε γενικά οι γιατροί.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    στα 18 μου ειχα παθει ρηξη εσω μηνισκου και μερικη ρηξη προσθιου χιαστου στο δεξι γονατο.
    εκανα αρθροσκοπηση για την αποκατασταση του μηνισκου που μου προκαλουσε απιστευτο πονο και δεν ακουμπησαμε καθολου τους χιαστους γιατι ηταν μικρη η βλαβη.
    στα 21 μου εκανα μια ακομα μαγνητικη που εδειχνε οτι το προβλημα με τους χιαστους παρεμενε αλλα απο την στιγμη που δεν ειχα πονους συνεχισα συντηρητικα με καποιες ασκησης ενδυναμωσεις του γονατου που αλλωστε ημουν και υποχρεωμενος να κανω μετα την επεμβαση, βεβαια σταματησα και το ποδοσφαιρο αμεσα για να μην κανω περαιτερω ζημια,περιστασιακα ενιωθα το γονατο μου σαν να φευγει καπως αλλα τιποτα παραπανω.
    σημερα στα 40 μου πλεον εχω τυπου ρευματικα στο γονατο,δλδ τα γνωστα που λενε και οι γεροι,πονανε τα γονατα μου αρα θα χαλασει ο καιρος αλλα και παλι ο χιαστος δεν με εχει ενοχλησει ποτε.

    τωρα για εσενα το θεμα ειναι τι δειχνει η μαγνητικη,ποσο μεγαλη ειναι η ζημια στον χιαστο και βεβαια αν πονας.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου.

    Ώστε ένιωθες αστάθεια παρά το γεγονός πως δεν είχες ολική ρήξη; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Εγώ έχω ολική ρήξη του οπίσθιου χιαστού και ακόμη, δεν διακρίνω κάποια αστάθεια. Ο τραυματισμός μου έγινε πριν δυο μήνες και τώρα άρχισα να χρησιμοποιώ το σκέλος και να αποκτώ ξανά εύρος στην κίνηση στης άρθρωσης... Έχω αγχωθεί διότι το επάγγελμα μου έχει να κάνει και με ορθοστασία και με κινήσεις με βάρος...
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώστε ένιωθες αστάθεια παρά το γεγονός πως δεν είχες ολική ρήξη; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Εγώ έχω ολική ρήξη του οπίσθιου χιαστού και ακόμη, δεν διακρίνω κάποια αστάθεια.
    Άλλο ΠΧΣ και άλλο ΟΧΣ!
    Και βέβαια, ακόμη και σε τραυματισμό του ίδιου συνδέσμου, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες εφόσον μιλάς για μερική ρήξη.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Προφανώς!
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν η ρήξη είμαι μερική, κάθε περίπτωση είναι πολύ ξεχωριστή και ιδιαίτερη. Σε αρκετές περιπτώσεις με συντηρητική αγωγή, η μερικές ρήξεις, επανέρχονται σε αρκετά καλό επίπεδο, αλλά και πάλι όχι 100%. Στην ολικές, οι περισσότερες περιπτώσεις ομοιάζουν και 90% δεν επανέρχονται με συντηρητική αγωγή καθώς τα ελέυθερα άκρα κολυμπούν μέσα στο αίμαρθρο που συγκεντρώνεται και δεν συναντώνται για να "κολλήσουν" έστω και λίγο και περνάει ο καιρός και χάνεται η ευκαιρία. Αν ο χιαστός δεν κοπεί στην μέση αλλά ξηλωθεί μάζι με κομμάτι οστού, υπάρχουν πάρα πολύ καλές πιθανότητες να διορθωθεί πιο αποτελεσματικά με μια επέμβαση.
    Τέλος πάντων, υποτίθεται πως με ολική ρήξη που έχω έγω, θα έπρεπε να μην μπορώ να κάνω έυκολα υπερέκταση και θα έπρεπε να νιώθω μια αστάθεια σε κάποιες κινήσεις. Τώρα που επανέρχεται σιγά-σιγά το εύρος της κίνησης, δεν διακρίνω πως κάτι δεν πάει καλά. Ούτε νιώθω την κνήμη να έχει αλλάξει θέση ή να "γλυστράει". Νιώθω όπως πριν την ρήξη του οίσθιου χιαστού και αυτό με παραξενευει... Σε κάθε περίπτωση, ρωτάω να μάθω για την πιθανότητα της επέμβασης και τι πέρασε κάποιος που έκανε τέτοια επέμβαση, όχι για τα της κλινικής είκονας μιας ρήξης χιαστού.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας