Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Μύστες μου καλημέρα!

    Έπειτα από έτη σιωπής, λόγω δεκαετούς απουσίας από τη μαμά πατρίδα, ήγγικεν η ώρα να θέσω σοβαρό και φλέγον ερώτημα, αναζητώντας διαφώτιση από τους ειδικότερους των ειδικών σε θέματα φορητής επεξεργασίας βίντεο, φωτογραφίας, γραφικών και ευχάριστης παρακολούθησης ταινιών και βίντεο υπερυψηλής πιστότητας!

    Ετοιμάζομαι να επενδύσω σε φορητό υπολογιστικό σύστημα τελευταίας τεχνολογίας, με επεξεργαστή τουλάχιστον 14 πυρήνων, ταχύτατη μνήμη DDR5 και καρτούλα RTX 40xx (με τη 4070 να αποτελεί την πιο έντιμη και προσιτή λύση) για απρόσκοπτο editing και γρήγορο rendering.

    Έχω δει αρκετά μοντελάκια, με τις MSI και Gigabyte να μου έχουν πάρει τα μυαλά. Αλλά υπάρχει ένα μελανό σημείο, που θα ήθελα να τύχει διευκρίνησης, προτού προχωρήσω στο απονενοημένο διάβημα να αποχωριστώ 2-3 χιλιαρικάκια για μια νέα (φορητή) αγάπη...

    Βλέπω ότι τα ελάχιστα laptops, που διαθέτουν σήμερα τα χαρακτηριστικά τα οποία αποζητώ από έναν νέο ηλεκτρονικό έρωτα (sic), είναι εξοπλιμένα ως επί το πλείστον με οθόνες QHD με αρκετά καλό ρυθμό ανανέωσης (από 165Hz μέχρι και 240Hz). ΑΛΛΑ όσα έρχονται με UHD οθόνες (π.χ. Gigabyte AERO 16 BSF) έχουν σημαντικά χαμηλότερο ρυθμό ανανέωσης (60Hz-90Hz max).

    Από τα μικράτα μου, θυμάμαι ότι ακόμα κι όταν εμφανίστηκαν στην αγορά οι πρώτες τηλεοράσεις με 100Hz refresh rate, μιλούσαμε για "ανώτερη εμπειρία θέασης". Και ερωτώ: Αν στραφώ σε οθόνη, με UHD οθόνη με ρυθμό ανανέωσης 60Hz, θα μπορώ να έχω μια άνετη, ξεκούραστη και "smooth" εμπειρία θέασης και επεξεργασίας 4Κ movies ή να προτιμήσω μια οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης με καλύτερο refresh rate, αφού μάλιστα μιλάμε για laptop του οποίου η οθόνη δεν θα ξεπεράσει τις 17'';

    Να σημειώσω ότι το gaming ΔΕΝ είναι στο πεδίο των ενδιαφερόντων μου. Τουτέστιν ότι οι βασικές εργασίες, που θα πρέπει να κάνει το υποψήφιο ηλεκτρονικό μου ταίρι (εκτός από καφέ το πρωί και κανένα σάντουιτς το μεσημέρι ) θα είναι επεξεργασία 4Κ βίντεο, επεξεργασία εικόνας, 4K movies, κανένα Netflix κ.λπ.

    * Σημείωση ότι έχω πατήσει τα 40 και τα μάτια μου χρειάζονται πλέον αυξημένη φροντίδα, στοργή και προδέρμ!
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DeMaitre Εμφάνιση μηνυμάτων
    απονενοημένο διάβημα να αποχωριστώ 2-3 χιλιαρικάκια για μια νέα (φορητή) αγάπη...
    ..........κυριολεκτικά όμως, αφού σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά για να κάνεις δουλειά σε 17αρα οθόνη και εκ των πραγμάτων σε πράγμα που δεν είναι φορητό λόγω διαστάσεων.
    Μήπως να το σκεφτόσουν καλύτερα για desktop που θα στοιχίσει λιγότερα, θα αναβαθμίζεται, θα έχει την οθονάρα του και να σου μείνουν και ρέστα να πάρεις ένα αξιοπρεπές Laptop???
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    Στα σύννεφα...
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    1
    Uploads
    3
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........κυριολεκτικά όμως, αφού σκέφτεσαι να δώσεις τόσα λεφτά για να κάνεις δουλειά σε 17αρα οθόνη και εκ των πραγμάτων σε πράγμα που δεν είναι φορητό λόγω διαστάσεων.
    Μήπως να το σκεφτόσουν καλύτερα για desktop που θα στοιχίσει λιγότερα, θα αναβαθμίζεται, θα έχει την οθονάρα του και να σου μείνουν και ρέστα να πάρεις ένα αξιοπρεπές Laptop???
    Υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες και —δυστυχώς— χρειάζομαι κατά κύριο λόγο τη φορητότητα...
    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΕΡΩΤΕΥΤΩ...
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ PM.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας