Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 50
  1. #16
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    ΛΟΛ ήμουν σίγουρος ότι θα φρίξεις μόλις δεις την φωτο με την κουπαστή

    Και εγώ όταν ακουσα οτι θα το κανουν ετσι είπα ώπα, τι λέτε, που ακούστηκε αυτό, ειστε σίγουροι, τι πράματα είναι αυτά? Μου είπαν ναι, το κάνουμε συχνά.

    Ε τελικά δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Γλιτώσαμε το κανάλι πολλών μέτρων στις σκάλες. Εκεί που τις έχωσαν ούτε που παίρνεις χαμπάρι πως φτάνει η ίνα στα FB.

    Ναι, αν βάλουμε κάτω τις φώτο και τις ελέγξουμε με αυστηρό βλέμμα είναι μια αηδία και μισή αλλά στην πράξη μετά απο 2-3 μέρες κανείς δεν τις κοιτάει ξανά και τέλος.

    Πράγματι σε κυριλέ νεόδμητη πολυκατοικία οι εργασίες αυτές είναι σαν να της γδέρνεις το sculp.

    Αλλά και τι άλλο μπορεί να γίνει? Να σκάψουν τοίχους, να περαστούν conduit, να κλείσουν τείχους, να βάψουν τοίχους αυτό μόνο στο μέγαρο Μαξίμου και αν.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΛΟΛ ήμουν σίγουρος ότι θα φρίξεις μόλις δεις την φωτο με την κουπαστή
    Λόγω επαγγέλματος δυστυχώς τα βλέπω κάθε μέρα και αυτό με την κουπαστή εφαρμόστηκε από την πρώτη μέρα, μιλάμε για αυθεντική Greek patent

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και τι άλλο μπορεί να γίνει? Να σκάψουν τοίχους, να περαστούν conduit, να κλείσουν τείχους, να βάψουν τοίχους αυτό μόνο στο μέγαρο Μαξίμου και αν.
    Δεν γίνεται τίποτα, οπότε όποιος δεν ενδιαφέρεται δεν θα δώσει την συγκατάθεση του για τέτοιο αποτέλεσμα.

    Αν οι ένοικοι είναι ματσό και ενδιαφέρονται για οπτική θα κάνουν μόνοι τους την προεργασία και θα τα έχουν όλα έτοιμα για τον εργολάβο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Γιατί δεν σας αρέσει να περνάνε τις οπτικές μέσα από τις κούφιες σωλήνες των κολονών της σκάλας - "κουπαστών" (βασικά κουπαστή είναι άλλο πράγμα). Εμένα θα μου άρεσε κάτι τέτοιο, δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου, δεν περισσεύει κανένα "ξένο στοιχείο" όπως πλαστικό κανάλι (προφανώς άλλου χρώματος) και θεωρητικά είναι πιο ασφαλές αφού δεν φαίνεται η διαδρομή του, δεν μπορεί κατά λάθος/επίτηδες να χτυπηθεί, κλπ. Μακάρι να το περνούσαν και εμένα μέσα από τον σωλήνα της σκάλας.

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν σας αρέσει να περνάνε τις οπτικές μέσα από τις κούφιες σωλήνες των κολονών της σκάλας - "κουπαστών" (βασικά κουπαστή είναι άλλο πράγμα).
    Να αφήσουμε το αισθητικό, που είναι υποκειμενικό και να πιάσουμε το πρακτικό.
    Αν χρειαστεί να αντικατασταθεί η κολόνα(για να μην το λέμε κουπαστή) για Χ λόγους(παλαιότητας, ανακαίνισης, κ.λ.π.) τι θα γίνει με την οπτική??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα ξαναπεραστει. Αν κατεδαφιστει το κτιριο, το ιδιο. Ειναι και αυτα στο προγραμμα. Οπως και με τα διαφορα box που ειναι τοποθετημενα σε τοιχους σπιτιων και γινεται ανακαινιση κλπ.
    Το οτι δεν υπαρχει καποιος που να το εκανε, δεν σημαινει οτι δεν γινεται

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ξαναπεραστει.
    Eίπες το αυτονόητο που το ξέρουμε όλοι, το θέμα είναι σε πόσα τέρμινα θα ξαναπεραστεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αφήσουμε το αισθητικό, που είναι υποκειμενικό και να πιάσουμε το πρακτικό.
    Αν χρειαστεί να αντικατασταθεί η κολόνα(για να μην το λέμε κουπαστή) για Χ λόγους(παλαιότητας, ανακαίνισης, κ.λ.π.) τι θα γίνει με την οπτική??
    Πολύ όμορφα. Κατάλαβα γιατί το αναφέρετε, αν και δεν νομίζω ότι τα πλαστικά καναλάκια μπορεί να έχουν μεγαλύτερη ζωή από μία εσωτερική και προστατευμένη από τις καιρικές συνθήκες σιδερένια κολώνα. Σε εμένα με κανάλια μου τα πέρασαν, όμορφα - περιποιημένα οι άνθρωποι, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να έχουν περαστεί μέσα από την κολώνα έτσι όμορφα που τα βλέπω στις φωτογραφίες παραπάνω (κάτι που το ρώτησα αλλά είπαν ότι δεν το κάνουν). Θεωρώ θα ήταν πολύ πιο προστατευμένες οι οπτικές έτσι, φαντάσου να ανεβάζουν κάνα έπιπλο ή ποδήλατο και να μαζέψουν κανένα κανάλι, μην πω τίποτα για εσκεμμένες ζημιές, καθώς αυτές θα γίνουν όσο και να προστατευτείς, απλά είναι πιο εύκολο με τα εμφανή κανάλια (που για μένα είναι πιο αντιαισθητικά).

    Να κάνω μία ερώτηση ακόμη;
    Στα λεπτά καναλάκια από το floor box, στο διαμέρισμα και το τελικό πριζάκι της οπτικής, τι περνάνε ακριβώς;
    Ρωτάω γιατί αυτό είναι το τελευταίο που έχει μείνει επιτέλους και πριν έρθουν τα αντίστοιχα συνεργεία σκέφτομαι όσο προλαβαίνω να σκάψω τον τοίχο και να περάσω κανάλι Ø16 (με μεγάλες καμπύλες όπου χρειάζεται) το οποίο θα σοβαντίσω από πάνω να μην φαίνεται τίποτα. Να βάλω και κανένα πιο λείο κανάλι μέσα ή να υπολογίσω καμιά χοντρή πετονιά κάτι να μπορεί να δεθεί ό,τι είναι αυτό που βάζουν να τραβηχτεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 03-04-23 στις 11:09.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλες αυτές οι εγκαταστάσεις που γίνονται από τους παρόχους είναι τσαπατσουλιά και οπτική μόλυνση, απλά δεν γίνεται διαφορετικά όταν δεν υπάρχει υποδομή.
    Εν τω μεταξύ να γίνεται σε πολυκατοικία παλιά που να κουβαλάει και άλλα ακαλαίσθητα πράγματα, εντάξει, το παραβλέπεις, φαντάσου να γίνεται σε πολυκατοικία νεόδμητη και προσεγμένη πως θα φαίνονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σκάψω τον τοίχο και να περάσω κανάλι Ø16
    Να σκάψεις και να περάσεις σωλήνα εννοείς.
    Κι' εκεί οπτική θα περάσει και την περνάνε με ατσαλίνα, δεν χρειάζεται να βάλεις εσύ κάτι μέσα στον σωλήνα.
    Έχουμε ανεβάσει παλιότερα τις προδιαγραφές για την οπτική,
    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post7328893
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από το floor box μέχρι το διαμέρισμα, πέρασαν ένα λευκό πλαστικό κανάλι 10x12. Αρχικά ψηλά στον τοίχο, κατεβασιά στην γωνία του διαμερίσματος και μέχρι το σοβατεπί που ακριβώς εκεί ήταν το σημείου εισόδου.

    Εκ των προτέρων είχα ανοίξει τρύπα στο σημείο που ήθελα να μπει μέσα, με 6άρι τρυπάνι (δουλειά θα έκανα και με 5άρι) και είχα αφήσει αναμονή μέσα στη τρύπα κομμάτι από πλαστικό καλαμάκι του καφέ. Ο λόγος ότι ήταν (όπως αποδείχθηκε) πανεύκολο να περαστεί η οπτική ίνα αργότερα.
    Από την μέσα πλευρά στο δωμάτιο, είχα περάσει 1,5 μέτρα αυτοκόλλητο κανάλι 7x10 πάνω από το σοβατεπί στο ίδιο χρώμα με αυτό, έως την οπτική πρίζα.

    Στο διπλανό διαμέρισμα, χρησιμοποιήθηκε το ίδιο κανάλι από το floor box έως το σοβατεπί κι εκεί απλά τρύπησαν για να μπουν μέσα, όπου συνέχισαν με το ίδιο λευκό κανάλι έως την οπτική πρίζα.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σκάψεις και να περάσεις σωλήνα εννοείς.
    Ναι σωλήνα εννοούσα. Έχω τον ίδιο με αυτόν που χρησιμοποιούν τα συνεργεία τους και σκόπευα να σκάψω ώστε να τον χώσω μέσα στον τοίχο, να στοκάρω και να βάψω, αντί να φαίνονται καναλάκια εξωτερικά.

    Δηλαδή για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά. Μέσα στα αυτοκόλλητα καναλάκια που βάζουν από το floor box έως και την τρύπα προς το διαμέρισμα είναι σκέτη η οπτική ίνα; Αν είναι έτσι χύμα, ένας λόγος παραπάνω να την εξαφανίσω μέσα στον τοίχο για να την περάσουν και να έχει λίγο μεγαλύτερη προστασία. Πίστευα ότι μέσα στα καναλάκια ίσως είχαν κάποιο λετπό σωλήνα όπως αυτόν που βάζουν έως τα floor box (κάτι λευκά με μία κίτρινη επένδυση που συνήθως την αφαιρούν - τα ίδια που πάνε από το πεζοδρόμιο έως την πολυκατοικία). Αν είναι μπορώ να βάλω μέσα στην πλαστική σωλήνα που θέλω να φυτέψω στον τοίχο μία τύπου ποτίσματος τις λεπτές (που πάνε στα μπεκάκια) για να περάσουν από εκεί την οπτική αν και από αυτά που μου λέτε είναι περιττό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 03-04-23 στις 15:24.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι μέσα σε μόνωση η οπτική ίνα, αλλοίμονο αν ήταν έτσι χύμα μέσα στα κανάλια και τους σωλήνες, στην πρίζα αφαιρούν την μόνωση για να βάλουν τον ακροδέκτη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    δες και αυτό για να σε βοηθήσει. To οπτικό καλώδιο που περνάνε τα συνεργεία απο το FB μέχρι το σπίτι έχει μόνο το coating αν τα λέω σωστά. Δεν γνωρίζω ακριβώς την διάμετρο του μαζί με το coating αλλά είναι πάρα πολύ λεπτό και εύκαμπτο.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...t=#post7403103

  13. #28
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    OK, Τώρα κατάλαβα. Ναι τα είδα που κρεμόντουσαν από τα floor box πριν τα κλείσουν. Άρα σκέτο αυτό το πολύ λεπτό "καλώδιο-οπτική" μέσα στα καναλάκια χωρίς κάτι επιπλέον. Όμορφα, το Ø16 είναι υπερβολή αλλά αφού το έχω τι να κάνω θα βάλω αυτά. Σας ευχαριστώ όλους.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Ø16 είναι υπερβολή αλλά αφού το έχω τι να κάνω θα βάλω αυτά. Σας ευχαριστώ όλους.
    Μάλλον δεν διάβασες τις προδιαγραφές σε προηγούμενο post.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν διάβασες τις προδιαγραφές σε προηγούμενο post.
    Τις είδα και τις διάβασα επιγραμματικά τις προδιαγραφές και σε ευχαριστώ που μου τις έδειξες. Εκεί διάβασα το παρακάτω:
    Το καλώδιο από την πρίζα του χώρου Συνδρομητή έως τον κατανεμητή του ορόφου
    θα είναι συνεχές και πάντα εντός σωλήνα (ηλεκτρολογικός σωλήνας ή μικροσωλήνας
    ή πλαστικό κανάλι ή σχάρα καλωδίων).
    Λίγο που έψαξα είδα ότι υπάρχουν μικροσωλήνες από 3mm για χρήση οπτικών και οι ίδιοι βάζουν κάτι μικρά καναλάκια. Οπότε σκεφτόμουν αντί των 16mm μήπως έβαζα μικρότερο για να σκάψω και λιγότερο, μήπως γλιτώσω το σκάψιμο στα τούβλα αν είναι λεπτός ο σοβάς. Εκτός και αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

    Σκεφτόμουν να πάρω αυτόν εδώ να γλιτώσω λιγάκι σκάψιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 04-04-23 στις 10:41.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας