Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2012
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα!

    Είχα το s10+ και αγόρασα το s23 ultra για να το αντικαταστήσω.

    Ο πωλητής μου είπε ότι πρέπει να αγοράσω το νέο φορτιστή της samsung που κάνει γρήγορη φόρτιση, γιατί αν το φορτίζω με του s10+ θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.
    (Απ'όσο το έψαξα στο internet να καταλάβω τη διαφορά των φορτιστών, ο νέος φορτιστής της samsung δίνει περισσότερα Ampere)

    Ωστόσο χθες πέτυχα ένα άρθρο στο internet που έλεγε ότι για τη διατήρηση της μπαταρίας να αποφεύγουμε τη πολύ γρήγορη φόρτιση στα κινητά αλλιώς θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.

    Τι ισχύει τελικά; Με τι θα πρέπει να φορτίζω το νέο μου κινητό ώστε να μακροημερευσει η μπαταρία;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πωλητής μου είπε ότι πρέπει να αγοράσω το νέο φορτιστή της samsung που κάνει γρήγορη φόρτιση
    "Πρέπει" όχι, δεν είναι αναγκαιότης, αλλά είναι nice-to-have (και ενδεχομένως βγάζει και ποσοστό ο πωλητής...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το φορτίζω με του s10+ θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.
    Ζημιά δεν θα πάθει μεν, δεν θα έχει το super-duper-fastest-bestest-PD (+ whatever fresh marketing term) charging.
    Και θα αργεί η φόρτιση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο το έψαξα στο internet να καταλάβω τη διαφορά των φορτιστών, ο νέος φορτιστής της samsung δίνει περισσότερα Ampere
    Οι νέοι φορτιστές (usb-pd & friends) σε συνεργασία με ανάλογο καλώδιο/τηλέφωνο
    δίνουν και περισσότερα Α (νομίζω μέχρι 5?) και μέχρι 30V.
    Και υποστηρίζουν και νεότερα πρωτόκολλα φόρτισης (γιατί καλή η safe/αργή φόρτιση, αλλά κάποια στιγμή πρέπει και να φορτίσει...).
    Δεν είναι τόσο απλό το τι δίνουν γιατί το x τηλέφωνο πλέον διαπραγματεύεται την στρατηγική φόρτισης με το τηλέφωνο
    (και αναλόγως και των δυνατοτήτων του καλωδίου...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο χθες πέτυχα ένα άρθρο στο internet που έλεγε ότι για τη διατήρηση της μπαταρίας να αποφεύγουμε τη πολύ γρήγορη φόρτιση στα κινητά αλλιώς θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.
    Παλιά ήταν ο χρυσούς κανών, σήμερα όχι τόσο...
    και οι φορτιστές είναι εξυπνότεροι, και το συζητάνε το πράγμα με το ίδιο το τηλέφωνο.
    Με το δικό του φορτιστή δεν θα πάθει ζημιά
    ("ζημιά" με την έννοια ότι θα καταστραφεί η μπαταρία πριν την ώρα της),
    το ερώτημα βέβαια είναι ποια είναι η "ώρα" της (δλδ τι θεωρεί η samsung ως προς την ωφέλιμη/αναμενόμενη ζωή της).
    Φροντίζει ο controller από την πλευρά του τηλεφώνου να μην ξεπεράσει κάποια όρια ρεύματος/θερμοκρασίας.

    Αν θες να προστατέψεις την μπαταρία κάπου έχουν μια ρύθμιση τα samsung να την γεμίζουν μέχρι 85%,
    αυτό^ θα ήθελες ίσως να το ενεργοποιήσεις.

    Το απολύτως ασφαλέστερο θα ήταν όντως να φορτίζεις με "αργό" φορτιστή (500-1000mA/5V),
    αλλά θα κάνει μιά μέρα να φορτίσει.

    Στα δικά μου έχω πάρει 2 καινούργιους της samsung + τα ανάλογα καλώδια,
    μέχρι στιγμής καλά πάνε.
    Υπολόγισε κάτι σαν 30-50€ ο φορτιστής + ~10€ έκαστο καλώδιο.
    Τα δικά μου φορτίζουν με μέχρι 25W (τόσο επιτρέπουν τα συγκεκριμένα τηλέφωνα).
    Θα ζούσε η μπαταρία τους περισσότερο με αργό φορτιστή? ενδεχομένως,
    αλλά θα έκαναν και μια μέρα να φορτίσουν...

    Μόνο μην πάρεις φορτιστή QC/PD από e-bay από αυτούς με τα 5$.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα μοντέλα της Samsung πλέον παίζουν με πρότυπο Power Distribution (PD). Ο φορτιστής του S10+ δεν μπορεί να σου φορτίσει την συσκευή σε 1 και κάτι ώρες. Καλό είναι να πάρεις ένα σύγχρονo στα 25W της Samsung.

    https://www.e-shop.gr/samsung-travel...k-p-TEL.077479
    κατά διαστήματα τον έχει και στα 7,90€

    Γνήσιος και φορτίζει σωστά.

    Πήρες ακριβό κινητό, μην παίζεις για 10-15€.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    12-09-2012
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο φορτιστής του S10+ φορτίζει το S23 ultra από 20% σε πλήρη φόρτιση σε 1μιση ώρα (με βάση την εκτίμηση του κινητού).
    Άρα πόσο λιγότερο να κάνει ο φορτιστής του S23; Μισή ώρα λιγότερη; Δεν θα μου κάνει μεγάλη διαφορά από άποψη χρόνου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι νέοι φορτιστές (usb-pd & friends) σε συνεργασία με ανάλογο καλώδιο/τηλέφωνο
    δίνουν και περισσότερα Α (νομίζω μέχρι 5?) και μέχρι 30V.
    Και υποστηρίζουν και νεότερα πρωτόκολλα φόρτισης (γιατί καλή η safe/αργή φόρτιση, αλλά κάποια στιγμή πρέπει και να φορτίσει...).
    Δεν είναι τόσο απλό το τι δίνουν γιατί το x τηλέφωνο πλέον διαπραγματεύεται την στρατηγική φόρτισης με το τηλέφωνο
    (και αναλόγως και των δυνατοτήτων του καλωδίου...).
    Απ'όσο έχω κατάλαβει από αυτά που διάβασα:

    1) Με φορτιστή 45W και καλώδιο 5A πιάνει την ταχύτερη φόρτιση του.
    2) Με φορτιστή 25W (υποθέτω είναι από S22; ) ή καλώδιο 3A κάνει την πολύ γρηγορη φόρτιση.
    3) Ο S10+ υποθέτω ότι είναι στα 15W (δεν γράφει κάτι πάνω) κάνει γρηγορη φόρτιση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μοντέλα της Samsung πλέον παίζουν με πρότυπο Power Distribution (PD). Ο φορτιστής του S10+ δεν μπορεί να σου φορτίσει την συσκευή σε 1 και κάτι ώρες. Καλό είναι να πάρεις ένα σύγχρονo στα 25W της Samsung.

    https://www.e-shop.gr/samsung-travel...k-p-TEL.077479
    κατά διαστήματα τον έχει και στα 7,90€

    Γνήσιος και φορτίζει σωστά.

    Πήρες ακριβό κινητό, μην παίζεις για 10-15€.
    Αυτό είναι ουσιαστικά που ψάχνω, κάποιον φορτιστή για να μην κάνω ζημιά στο κινητό. Απλά δεν ξέρω αν τα 45W που προτείνονται είναι και τα πιο safe για τη μπαταρία του κινητού.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ουσιαστικά που ψάχνω, κάποιον φορτιστή για να μην κάνω ζημιά στο κινητό. Απλά δεν ξέρω αν τα 45W που προτείνονται είναι και τα πιο safe για τη μπαταρία του κινητού.
    Στα 25W παίζει το S23+ ή κάνω λάθος ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν ξέρω αν τα 45W που προτείνονται είναι και τα πιο safe για τη μπαταρία του κινητού.
    Ο φορτιστής μπορεί να είναι 45W (ή 65, ή 120) η φόρτιση θα συμφωνηθεί απο κοινού με το τηλέφωνο
    λαμβάνοντας υπόψιν και τις δυνατότητες του καλωδίου.

    Το s23 επιτρέπει μέχρι 45W με usb-pd 3.0
    (που βασικά είναι PD 3.0 ala samsung, οπότε πάρε ένα δικό τους φορτιστή).

    Αν εσύ πάρεις έναν φορτιστή 65W (πχ) pd 3+ ή QC 4+ ή PD/QC-whatever-version-next-year, δεν πρόκειται να χαλάσει το τηλέφωνο,
    μέχρι 45 υποστηρίζει το τηλέφωνο, μέχρι 45 θα φορτίσει.
    Οπότε, μεγαλύτερο φορτιστή μπορείς να πάρεις χωρίς να κάνεις ζημιά.

    Τώρα, πόσο safe είναι τα 45W (vs αργή φόρτιση) μόνο η samsung θα μπορούσε να το απαντήσει (και δεν θα το κάνει).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-09-2012
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αφορμή τη συγκεκριμένη συζήτηση είδα οτι κάποιος έκατσε και έκανε το πειραμα κατά πόσο η γρηγορη φόρτιση επηρεαζει μακροπρόθεσμα τη ζωή της μπαταρίας.

    Ανεβασε ενα βιντεο με τη μεθοδολογία του και τα αποτελέσματα και νομίζω έχει αρκετό ενδιαφέρον.

    https://www.youtube.com/watch?v=iMn2yVoEqPs

  8. #8
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Είχα το s10+ και αγόρασα το s23 ultra για να το αντικαταστήσω.

    Ο πωλητής μου είπε ότι πρέπει να αγοράσω το νέο φορτιστή της samsung που κάνει γρήγορη φόρτιση, γιατί αν το φορτίζω με του s10+ θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.
    (Απ'όσο το έψαξα στο internet να καταλάβω τη διαφορά των φορτιστών, ο νέος φορτιστής της samsung δίνει περισσότερα Ampere)

    Ωστόσο χθες πέτυχα ένα άρθρο στο internet που έλεγε ότι για τη διατήρηση της μπαταρίας να αποφεύγουμε τη πολύ γρήγορη φόρτιση στα κινητά αλλιώς θα πάθει ζημιά η μπαταρία μακροπρόθεσμα.

    Τι ισχύει τελικά; Με τι θα πρέπει να φορτίζω το νέο μου κινητό ώστε να μακροημερευσει η μπαταρία;
    ο αυθεντικος φορτιστης και καλωδιο που φορτιζει πιο αργα δεν κανει κακο στη μπαταρια (η γρηγορεη φορτιση μπορει να μειωσει το χρονο ζωης, ο αργος οχι)
    Για την καλυτερη διατηρηση μπαταριας ειναι καλυτερα να μην αδειαζει και να μην φορτιζει πλήρως

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας