Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

    Μόλις σήμερα το πρωί ήρθε ο τεχνικός της Cosmote και μου τοποθέτησε το κουτί της οπτικής ίνας στο σπίτι μου.
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η πρίζα βρίσκεται στο σαλόνι, ενώ το modem router είναι στο δωμάτιό μου αρκετά μακριά.

    Μου είπε ότι έχω 2 επιλογές.
    1) Η να μεταφέρω το modem router στο σαλόνι και από εκεί να τραβήξω ένα καλώδιο ethernet μέχρι τον υπολογιστή.
    2) Η εάν δεν θέλω να μετακινήσω το router να πάρω ένα καλώδιο οπτικής ίνας από την πρίζα μέχρι το modem στο δωμάτιό μου.

    Επειδή δεν θέλω να μετακινήσω το router για πολλούς λόγους πρακτικούς αλλά και χωροταξιακούς είπα να επιλέξω την 2η επιλογή.
    Δηλαδή να αγοράσω ένα καλώδιο οπτκής ίνας από την πρίζα μέχρι το δωμάτιό μου.

    Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:
    Τι καλώδιο οπτικής πρέπει να αγοράσω για να είναι συμβατό με την πρίζα του ΟΤΕ;
    Βλέπω για παράδειγμα στο modem router AVM Fritz 5530 που δίνει ο ΟΤΕ στα τεχνικά χαρακτηριστικά να γράφει: (Fiber optics for AON, GPON and XGS-PON).
    Δεν ξέρω καν τι είναι αυτά και τι σημαίνουν!

    Εγώ το modem router που έχω είναι το AVM Fritz 5590.

    Είναι εφικτό να τραβήξω απευθείας γραμμή οπτικής ίνας από την πρίζα στο σαλόνι μέχρι το δωμάτιό μου;
    Μήπως χρειάζομαι κάποιο αντάπτορα ή κάτι παρόμοιο;

    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Το καλώδιο οπτικής που χρειάζεσαι είναι αυτό
    https://www.linkshop.gr/optikes-ines...-ofnr-10m.html
    Υπόψιν οτι δεν κόβεται, παίρνεις αναλόγως τα μέτρα που χρειάζεσαι και θέλει πολλή προσοχή στις γωνίες μη τσακίσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TearDrop : 01-04-23 στις 13:54.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας και για την βοήθειά σας!!
    Να είστε καλά!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.

    Εύχομαι καλή εβδομάδα σε όλους!



    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει να μου απαντήσει σχετικά με το παραπάνω θέμα.

    Επικοινώνησα με την επίσημη αντιπροσωπεία της AVM στην Ελλάδα (εταιρεία ΑΜΥ Α.Ε.) για κάτι που ήθελα να τους ρωτήσω, οι οποίοι μου είπανε ότι μόνο το AVM Fritz 5530 το υποστηρίζει ο ΟΤΕ και ότι το 5590 δεν θα δουλέψει στην Ελλάδα γιατί δεν το υποστηρίζει η Cosmote.



    Επειδή το modem router το έχω παραγγείλει από Ελλάδα (δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου) μπορεί κάποιος που να γνωρίζει εάν ισχύει αυτό που μου είπαν στην αντιπροσωπεία;

    Τουλάχιστον αν δεν δουλεύει να προλάβω να ακυρώσω την παραγγελία.



    Ο μόνος λόγος που επέλεξα το 5590 έναντι του 5530 το οποίο δίνει δωρεάν ο ΟΤΕ (μέσω χρησιδάνειου) αλλά μόνο για ταχύτητες από 500Mbps και άνω, είναι γιατί διάβασα κριτικές ότι το 5530 έχει πολλά προβλήματα με το WiFi του.



    Σας παρακαλώ πολύ εάν κάποιος έχει το 5590 και πάροχο Cosmote να μου πει εάν δουλεύει ή όχι.



    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Να το επιστρέψεις. Επίσημα δεν το υποστηρίζουν. Ανεπίσημα, μπορεί να παίξει αλλά είναι σε ποιον θα πέσεις και αν θα έχει όρεξη να σε εξυπηρετήσει.
    Εγώ δεν θα το ρίσκαρα.

    Καλύτερα τα χρήματα να τα δώσεις και να πάρεις ενα καλό AP WiFi 6E

  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παρακαλώ πολύ εάν κάποιος έχει το 5590 και πάροχο Cosmote να μου πει εάν δουλεύει ή όχι.
    Κάνε και μια ανάγνωση στο νήμα του Fritzbox 5590 και μετά πάρε τις αποφάσεις σου.

    Υπάρχει η εκτίμηση ότι και το 5590 θα υποστηριχθεί κάποια στιγμή καθώς ήδη υποστηρίζει αρκετά μοντέλα της AVM όπως τα 7530/7590 για vdsl, το 5530 για fiber και αν δεν κάνω λάθος και κάποιο 5G μοντέλο.

    Το πότε ακριβώς θα το υποστηρίξει είναι άγνωστο. Μπορεί αύριο μπορεί και από Σεπτέμβριο.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε και μια ανάγνωση στο νήμα του Fritzbox 5590 και μετά πάρε τις αποφάσεις σου.

    Υπάρχει η εκτίμηση ότι και το 5590 θα υποστηριχθεί κάποια στιγμή καθώς ήδη υποστηρίζει αρκετά μοντέλα της AVM όπως τα 7530/7590 για vdsl, το 5530 για fiber και αν δεν κάνω λάθος και κάποιο 5G μοντέλο.

    Το πότε ακριβώς θα το υποστηρίξει είναι άγνωστο. Μπορεί αύριο μπορεί και από Σεπτέμβριο.
    Μπορεί και ποτέ. Είναι αρκετά ακριβό το 5590 για να το ρισκάρεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και ποτέ. Είναι αρκετά ακριβό το 5590 για να το ρισκάρεις.
    Η αλήθεια είναι οτι και το ποτέ είναι μια πιθανότητα.

    Πολύ μικρή όμως κατά την άποψη μου γιατί το πρόβλημα με το 5590 και τον οτε δεν είναι άλλο από την δήλωση/αλλαγή του SN στο OLT.
    Για την ακρίβεια, αν είσαι σε Huawei OLT παίζει και το SN spoofing οπότε ούτε αυτό το πρόβλημα υπάρχει στην πράξη.

    Οι ρυθμίσεις για internet & voip γίνονται χειροκίνητα και από τον χρήστη. Για την αλλαγή του SN όμως με πρωτοβουλία του χρήστη, η διαδικασία αυτή δεν υπάρχει ακόμα στις επίσημες διαδικασίες στα συστήματα του ΟΤΕ. Υπομονή μέχρι να την υλοποιήσει και αυτή. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το υλοποιήσει, είναι βασικά πράγματα αυτά στο GPON/FTTH που τα κάνουν όλοι οι σοβαροί ISP σε όλο τον κόσμο.

    Για το αν θα το υποστηρίξει και μέσω ΤR069 εκτιμώ ότι και αυτό είναι θέμα χρόνου. Δεν είναι κάτι περίεργο ούτε δύσκολο να γίνει. Δοκιμές χρειάζεται να κάνουν οι τεχνικοί του όπως κάνουν για όλα τα cpe που δίνουν όλα αυτά τα χρόνια από τους διάφορους προμηθευτές τους (ZTE, Sercomm, κλπ). Μόλις δεήσουν και το εντάξουν και αυτό στο TR069 τους ούτε τις χειροκίνητες ρυθμίσεις θα χρειάζεται να κάνει ο τελικός χρήστης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 05-04-23 στις 00:45.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα σε όλους!
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και την βοήθειά σας!

    Σε επικοινωνία που είχα με την ΑΜΥ Α.Ε. (επίσημη αντιπροσωπεία των AVM Fritz στην Ελλάδα) μου επιβεβαίωσαν ότι η Cosmote δεν το υποστηρίζει και μάλιστα από όσο γνωρίζουν μου είπε ότι έχει ειπωθεί από την Cosmote πως κοιτάζουν να κλείσουν αυτή την παράκαμψη που κάνουν ορισμένοι και τους δουλεύει διότι τους ταλαιπωρούν όταν δεν δουλεύει η παράκαμψη.

    Επίσης ήθελα να σας αναφέρω ότι σε πολλές επικοινωνίες που είχα πρόσφατα με την Cosmote, μου είπαν ότι το πιθανότερο είναι να δουλέψει γιατί γενικώς υποστηρίζουν τα AVM routers και ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά τον δικό τους εξοπλισμό. Μου είπαν μάλιστα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε modem θέλω!

    Τώρα εάν μου είπαν ψέματα, ψέματα σας λέω και εγώ!!
    Θα μπορούσα να επιλέξω το 5530 που ξέρω σίγουρα ότι το υποστηρίζουν αλλά διάβασα κριτικές που έλεγαν ότι έχει πολλά προβλήματα με το WiFi του.

    Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2006
    Περιοχή
    κ.Τούμπα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritzbox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα να επιλέξω το 5530 που ξέρω σίγουρα ότι το υποστηρίζουν αλλά διάβασα κριτικές που έλεγαν ότι έχει πολλά προβλήματα με το WiFi του.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...56#post7411256
    Δράμα το wifi ...
    Γρηγόρης Γ. Δάρης

  11. #11
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα και πάλι!
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τον χρήστη TearDrop που απάντησε πιο πάνω στην ερώτησή μου για το τι καλώδιο οπτικής ίνας χρειάζομαι ή όποιον γνωρίζει.
    Προμηθεύτηκα το καλώδιο Οπτικής Ίνας SC/APC-SC/APC το οποίο και ταιριάζει και στο πριζάκι του ΟΤΕ αλλά και στο Nokia ONT.

    Η ερώτηση είναι η εξής:
    Εάν υποθέσουμε ότι το 5590 δουλέψει με την Cosmote μπορώ με αυτό το καλώδιο να συνδέσω την μία άκρη στην πρίζα του ΟΤΕ και την άλλη άκρη απευθείας στην έξοδο του 5590; (χωρίς να χρησιμοποιήσω το Nokia ONT).

    Επειδή το Modem δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου, δεν ξέρω τι έξοδο οπτικής ίνας έχει και εάν ταιριάζει με το καλώδιο που πήρα.

    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

    Μόλις σήμερα το πρωί ήρθε ο τεχνικός της Cosmote και μου τοποθέτησε το κουτί της οπτικής ίνας στο σπίτι μου.
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η πρίζα βρίσκεται στο σαλόνι, ενώ το modem router είναι στο δωμάτιό μου αρκετά μακριά.

    Μου είπε ότι έχω 2 επιλογές.
    1) Η να μεταφέρω το modem router στο σαλόνι και από εκεί να τραβήξω ένα καλώδιο ethernet μέχρι τον υπολογιστή.
    2) Η εάν δεν θέλω να μετακινήσω το router να πάρω ένα καλώδιο οπτικής ίνας από την πρίζα μέχρι το modem στο δωμάτιό μου.
    Υπάρχει και η τρίτη επιλογή:
    Να βάλεις UTP καλώδιο από το σαλόνι μέχρι το δωμάτιό σου, και να βάλεις το modem στο δωμάτιό σου (στο σαλόνι θα είναι μόνο το ΟΝΤ).
    Αυτό θα το κάνεις μόνος σου, αφού φύγει ο τεχνικός που θα το έχει βάλει στο σαλόνι.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Ok σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! Το θέμα βέβαια είναι να δουλέψει το 5590 με την Cosmote. Γιατί εάν δεν δουλέψει καήκαμε!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η τρίτη επιλογή:
    Να βάλεις UTP καλώδιο από το σαλόνι μέχρι το δωμάτιό σου, και να βάλεις το modem στο δωμάτιό σου (στο σαλόνι θα είναι μόνο το ΟΝΤ).
    Αυτό θα το κάνεις μόνος σου, αφού φύγει ο τεχνικός που θα το έχει βάλει στο σαλόνι.
    Αν μιλάμε για 5530 και 5590 δεν υπάρχει ξεχωριστό ΟΝΤ, είναι ενσωματωμένο.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάμε για 5530 και 5590 δεν υπάρχει ξεχωριστό ΟΝΤ, είναι ενσωματωμένο.
    Είναι τόσο δύσκολο στην COSMOTE να δώσει υποστήριξη ή πρέπει να αλλάξει κάτι από μέρος της ;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας