Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Καλημέρα!

    Σε ένα MacBook που το χρησιμοποιώ με μια εξωτερική οθόνη*, έχω συνδέσει έναν εξωτερικό δίσκο, κυρίως γιατί ο εσωτερικός είχε γεμίσει.

    Αρχικά όλα καλά. Λειτουργεί κανονικά κλπ. Ωστόσο εδώ και μερικές μέρες τον ακούω να δουλεύει συνέχεια! Σημειώνω ότι δεν χρησιμοποιώ ούτε το TimeMachine ούτε κάποιο άλλο Backup πρόγραμμα κλπ. ( από άποψη )
    Παρόλο που ο θόρυβος που κάνει είναι ανεπαίσθητος, αναρωτιέμαι, "Γιατί να "δουλεύει" συνεχώς ακόμα και όταν δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου για αρκετή ώρα;". Τον άφησα νύχτα να ακούγεται και τον άκουσα και το πρωί!

    Βλέπωντας την "Παρακολούθηση δραστηριότητας" βλέπω πολλά services που μάλλον, τα περισσότερα είναι άχρηστα!
    Ωστόσο, το βλέμμα μου έπεσε στο mds και mds_stores (βλέπε screenshots), δεν έχω ιδέα τί είναι και πήγα να τα σβήσω με τον "τερματισμό", αλλά μετά από λίγο επανεμφανίζονταν!

    α) Γνωρίζει κανείς τί είναι συγκεκριμένα αυτά τα δύο services;
    β) είναι κάποιο service άλλο που πιθανόν να προκαλεί αυτήν την συνεχόμενη λειτουργία του εξωτερικού σκληρού; (εννοώ από αυτά που φαίνονται στο screenshot)
    γ) Πώς αλλιώς θα μπορούσα να ψάξω να βρω, τί προκαλεί αυτήν την συνεχή λειτουργία του εξωτερικού σκληρού;
    δ) Στα Windows χρησιμοποιώ τον CCleaner. Απ'όσο βλέπω υπάρχει πλέον και για Mac. Θα μου τον συνιστούσατε ή υπάρχει κάτι καλύτερο;

    Παρακαλώ μόνο για έγκυρες και δοκιμασμένες προτάσεις!


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



    *Το αναφέρω με την έννοια ότι το MacBook δεν είναι άμεσα προσβάσιμο.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mds_stores.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  274,1 KB 
ID: 247366

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mds+mds_stores.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  212,9 KB 
ID: 247367
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 03-04-23 στις 07:47. Αιτία: File upload didn't work

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας