Έχω Nova vdsl 100 μαζί με ΕΟΝ και μέχρι την αποτυχημένη συγχώνευση όλα ήταν μια χαρά! Από τη μέρα που wind και nova έγιναν ένα, δεν κατάφερα να μπω ποτέ στο my account απο web browser. Ήμουν όμως ΟΚ με την εφαρμογή ios. Πλέον, εδώ και δύο εβδομάδες, δεν μπαίνει ούτε από την εφαρμογή! Στο web μου ζητάει αριθμό τηλεφώνου, τον δίνω, βάζω τον κωδικό μιας χρήσης και μετά με πετάει πάλι στο πεδίο εισαγωγής τηλεφώνου. Στην εφαρμογή μου βγάζει το μήνυμα ότι κάτι πήγε στραβά! Δοκίμασα να επικοινωνήσω μέσω του chat της σελίδας αλλά μετά από 30 λεπτά αναμονής τα παράτησα. Έστειλα μήνυμα από το πεδίο επικοινωνία αλλά πέρασαν πάνω από 7 ημέρες και απάντηση καμία. Κάλεσα στο 13700 (δεν έχω κινητό nova και επίσης ούτε σταθερό γιατί δεν χρησιμοποιώ το ρούτερ του παρόχου) και μια ευγενική κυρία (έχω το όνομά της) μου είπε να μην ανησυχώ, να της δώσω λίγο χρόνο να το κοιτάξει και θα με καλέσει πίσω. Αυτό έγινε πριν 5 ημέρες. Χτες κάλεσα εκ νέου αλλά μια άλλη κυρία μου είπε ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί από το τεχνικό τμήμα (αν και κατά τη γνώμη μου είναι... τεχνικό το πρόβλημα) και θα πρέπει να καλέσω στο 13800 με χρέωση. Της ανέφερα ότι δεν σκοπεύω να χρεωθώ με χρονοχρέωση για δικό τους σφάλμα και μου πρότεινε να πάω σε κατάστημα για να καλέσουν αυτοί για μένα! Να σημειώσω ότι την περασμένη παρασκευή δοκίμασα και μια κλήση στο 13800 αλλά όταν έδωσα τον αριθμό μου, το αυτοματοποιημένο μήνυμα ανέφερε ότι.. δεν είμαι στο δίκτυο της nova! Έχω ήδη αναφέρει το πρόβλημα και στην ΕΕΤΤ και το αναφέρω και εδώ ως μια τελευταία ευκαιρία αποκατάστασης του προβλήματος (αν και όχι και της γνώμης μου για την εταιρίας). Δυστυχώς αν είναι τόσο δύσκολο να επιλυθεί κάτι τόσο απλό, απορώ τι θα γίνει σε κάποιο σοβαρό τεχνικό θέμα...