Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos.tap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον πονηρό δεν κάνω, αλλά ναι... αυτές είναι οι διαφορές που έφερε η απόλυτη ιδιωτικοποίηση.
    Μάλλον είσαι μικρός και δεν ξέρεις ότι την εποχή του κρατικού και μονοπωλιακού ΟΤΕ έπρεπε να περιμένεις χρόνια ή δώσεις ένα νεφρό στη μαύρη αγορά για να πάρεις γραμμή στο σπίτι σου.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.692
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον είσαι μικρός και δεν ξέρεις ότι την εποχή του κρατικού και μονοπωλιακού ΟΤΕ έπρεπε να περιμένεις χρόνια ή δώσεις ένα νεφρό στη μαύρη αγορά για να πάρεις γραμμή στο σπίτι σου.
    Εμένα πάλι μου θύμισε αυτό
    https://www.youtube.com/watch?v=SfZJZgtuFvA

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.976
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αποζημειωση αλλωστε μπορει να δωσει η Vodafone στην περιπτωση μου, που καλουν οι πελατες στο καταστημα 8 μερες και νομιζουν οτι εχει κλεισει;
    Ηθικά ίσως θα όφειλε.
    Πρακτικά, καμία αποζημίωση δεν θα σου δώσει, δεν υποχρεούται τα σχετικά γιατί δεν έχεις sla.
    Όπως δεν θα σου δώσει η αποζημίωση η ΔΕΗ αν μείνεις μια βδομάδα απο ρεύμα,
    ή η ΕΥΔΑΠ αν μείνεις μια βδομάδα χωρίς νερό.
    Όλες αυτές οι υπηρεσίες είναι σε best-effort basis.
    Και απο τότε που γίναν ιδιωτικές είναι effort/expenses vs profits.
    Την παλιά-καλή εποχή που αυτά ήταν Δημόσια, είχαν μεν τα προβλήματα τους,
    *αλλά* οι ΔΕΗ/ΟΤΕ θα ξόδευαν εκατομμύρια για να έχει ρεύμα/τηλέφωνο η άνω τραχανοπλαγιά.
    Τώρα μούτζωτα.

    Αν για σενα είναι κρίσιμη η πρόσβαση στις παραπάνω υπηρεσίες παίρνεις τα μέτρα σου αναλόγως.

    Για το άμεσο πρόβλημα, και υποθέτωντας ότι λόγω last-mile δεν μπορεί να έχεις vdsl,
    μια καλή ιδέα θα ήταν θα πάς τα τηλέφωνα σε έναν voip provider,
    να βρεις μια sim με public ip και να βγάλεις την τηλεφωνία πάνω απ'το lte.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Ανεξαρτητα απο το αν το δικτυο ειναι ιδιωτικο ή δημοσιο και απο το αν υπαρχει SLA ή οχι τα πραγματα ειναι λιγο-πολυ ξεκαθαρα.
    H Vodafone αγοραζει χονδρικη απο τον ΟΤΕ, το δικτυο ειναι εν ενεργεια και πληρωνονται παγια. Αλλιως, αν το δικτυο εχει εγκαταλειφθει γιατι πληρωνουμε παγια;
    Αλλο πραγμα το best effort και το SLA (το SLA εξασφαλιζει την ποιοτητα και το uptime) κι αλλο πραγμα η αρνηση του παροχου να επιλυσει βλαβη σε δικτυο ενω πληρωνεται για αυτο.

    Την ΕΕΤΤ μπορει σε διπλανα θεματα να της ασκω κριτικη, θα αναγνωρισω ομως οτι την μια φορα που την χρειαστηκα στο παρελθον (αφορουσε ταχυδρομικες υπηρεσιες και τραγικες καθυστερησεις) αμεσως αναγκασε τον παροχο να με αποζημειωσει χρηματικα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως δεν θα σου δώσει η αποζημίωση η ΔΕΗ αν μείνεις μια βδομάδα απο ρεύμα,
    Ασχετο, αλλα αυτο εχει πλεον αλλαξει και μαλιστα προσφατα.
    Ιδια περιπτωση - πληρωνεις παγια για την συντηρηση του δικτυου (ρυθμιζομενες χρεωσεις στην προκειμενη περιπτωση), οποτε το δικτυο οφειλει να ειναι συντηρημενο να παρεχει την υπηρεσια που πληρωνεις on top.

    - - - Updated - - -

    Μολις μιλησα και με τον φιλο μου (πρωην δικηγορο της ΕΕΤΤ) και μου ανεφερε (σε μηνυμα) οτι ο ΟΤΕ πρεπει να το αναλαβει εφοσον ενημερωθηκε.
    Θα μαθω περισσοτερες λεπτομερειες σημερα που θα κανουμε τη καθιερωμενη μας σχολικη μαζωξη

    Μιλησα με Modulus για φορητοτητα, 1 εργασιμη μερα αρκει για να γινει η φορητοτητα (εφοσον ο παροχος απαντησει θετικα) και μαλλον προς τα εκει θα παω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 12-04-23 στις 11:17.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.976
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο πραγμα το best effort και το SLA (το SLA εξασφαλιζει την ποιοτητα και το uptime) κι αλλο πραγμα η αρνηση του παροχου να επιλυσει βλαβη σε δικτυο ενω πληρωνεται για αυτο.
    Σύμφωνοι.
    Και ο πάροχος δεν θα σου πεί ποτέ (επισήμως) ότι *δεν* θα το φτιάξουμε.
    Θα το φτιάξουν, έχει προγραμματιστεί, αργεί ο εργολάβος, κλπ.
    Αν ψάχνεις να βρεις αν έχεις δίκιο, προφανώς έχεις.
    Αν θα βγάλεις άκρη να το αποδείξεις αναλόγως είναι που αμφιβάλω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο, αλλα αυτο εχει πλεον αλλαξει και μαλιστα προσφατα.
    OT όντως, ευχαριστώ, δεν ήμουν ενήμερος.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι.
    Και ο πάροχος δεν θα σου πεί ποτέ (επισήμως) ότι *δεν* θα το φτιάξουμε.
    Θα το φτιάξουν, έχει προγραμματιστεί, αργεί ο εργολάβος, κλπ.
    Αν ψάχνεις να βρεις αν έχεις δίκιο, προφανώς έχεις.
    Αν θα βγάλεις άκρη να το αποδείξεις αναλόγως είναι που αμφιβάλω.
    Καλα ναι, αλλωστε εχω πει και στον πατερα μου πως ακομα κι η προθεση να υπηρχε η βλαβη θα αργησει να διορθωθει (αδειες, σκαψιματα κτλ), για να μην εχουμε ψευτικες προσδοκιες.
    Οποτε εδω ψαχνω λυση ηδη για την επομενη μερα, και με βλεπω για την ωρα σε LTE με public IP και modulus.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    OT όντως, ευχαριστώ, δεν ήμουν ενήμερος.
    Κουβεντα να γινεται, γιατι τις τελευταιες δεκαετιες γινεται μια προσπαθεια να ειναι διακριτος ο διαχωρισμος "δικτυου" και "υπηρεσιας".
    Αναποφευκτα αυτο θα εγειρει και τις αναλογες υποχρεωσεις για τους διαχειριστες δικτυων.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποια στιγμή θα πρέπει στην Ελλάδα να αναβαθμιστούμε σαν χώρα και να είμαστε ισάξιοι με όλους τους ευρωπαίους πολίτες, σε όλα τα θέματα Τεχνολογίας, Υγείας, Παιδείας, κτλ.
    Ακούγεται ουτοπικό αλλά είναι στο χέρι μας όλοι πρέπει να βάζουμε ένα λιθαράκι όπως και όσο μπορεί ο καθένας μας.
    Δηλαδή θα πρέπει να γίνουμε πιο ενεργοί πολίτες αυτό είναι το ρεζουμέ.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.767
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα ναι, αλλωστε εχω πει και στον πατερα μου πως ακομα κι η προθεση να υπηρχε η βλαβη θα αργησει να διορθωθει (αδειες, σκαψιματα κτλ), για να μην εχουμε ψευτικες προσδοκιες.
    Οποτε εδω ψαχνω λυση ηδη για την επομενη μερα, και με βλεπω για την ωρα σε LTE με public IP και modulus.
    public ip? για την τηλεφωνια σιγουρα οχι.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή θα πρέπει στην Ελλάδα να αναβαθμιστούμε σαν χώρα και να είμαστε ισάξιοι με όλους τους ευρωπαίους πολίτες, σε όλα τα θέματα Τεχνολογίας, Υγείας, Παιδείας, κτλ.
    Ακούγεται ουτοπικό αλλά είναι στο χέρι μας όλοι πρέπει να βάζουμε ένα λιθαράκι όπως και όσο μπορεί ο καθένας μας.
    Δηλαδή θα πρέπει να γίνουμε πιο ενεργοί πολίτες αυτό είναι το ρεζουμέ.
    Συνυπογραφω και παρολο που ειμαι κοντα στο να βρω εναλλακτικη λυση, η καταγγελια δεν θα αποσυρθει για κανενα λογο.

    Στα τελευταια νεα, μιλησα με τον δικηγορο και μου ειπε πανω κατω αυτα που εχω αναφερει ηδη.
    Οτι ο ΟΤΕ θα πρεπει να διορθωσει τη βλαβη στη γραμμη, που ακομα κι αν το θελει εχει αντικειμενικες δυσκολιες (π.χ. αδειες εκσκαφης κτλ) θα παρει χρονο.
    Αλλα μου ειπε σε καμια περιπτωση να μην αποσυρω την καταγγελια, γιατι η βλαβη οφειλει να επιδιορθωθει. Αν δεν το κανει θα φαει προστιμο.

    Αυτα τα ολιγα, θα επανελθω οταν θα εχω νεοτερα.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοινως μου ειπαν οτι σαπισε το καλωδιο, δεν μπορουμε να παρεχουμε υπηρεσια
    Από αυτό το καλώδιο μόνο εσύ παίρνεις γραμμή, άλλος εκεί κοντά γείτονας δεν έχει πρόβλημα

  11. #26
    Εγγραφή
    15-04-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πληροφοριακά για τους φίλους, ενημερώνω ότι στην Γαλλία όπου ζω ένα μεγάλο μέρος του χρόνου, εδώ και πολλά χρόνια, την μια και μοναδική φορά που συνέβη ένα χειμωνιάτικο απόγευμα κάτι τέτοιο δηλ. διακοπή σύνδεσης (σε συνέχεια ισχυρότατης χιονοθύελλας), επικοινώνησα μέσω κινητού με τον πάροχο (Orange ), ανέφερα το πρόβλημα και μου έδωσαν 2 επιλογές : 1) πήγαινα και έπαιρνα αμέσως από το τοπικό υποκατάστημα (στα 12 χλμ από το σπίτι μου) ένα Huawei router 4G με SIM με απεριόριστα δεδομένα και την τηλεφωνική μου γραμμή άμεσα ενεργοποιημένη σε φορητότητα (μέσω VoIP) , με application για να κάνω / δέχομαι κλήσεις μέσω Wi-Fi σύνδεσης στο 4G router από το κινητό μου. Εάν ήθελα μπορούσα να νοικιάσω και συσκευή SIP με PoE injector για όσες ημέρες κρατούσε η βλάβη προς 0.99 € την ημέρα και να την συνδέσω στο router για να κάνω κλήσεις. Όλα τα υπόλοιπα δωρεάν. Υποχρέωση μου να τους γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό εντος μια εβδομάδας από την αποκατάσταση της βλάβης. 2) Μου έφερναν τα παραπάνω με courier δωρεάν στο σπίτι μου, την επομένη ημέρα μέχρι το μεσημέρι… Επέλεξα την λύση 1. Σύγκριση με εδώ? Ημέρα με την νύχτα… Την μια -από τις πολλές φορές- που συνέβη αντίστοιχη βλάβη στην πεθερά μου στην Δροσιά Αττικής και το ανέφερα αυτό στο άτομο που απαντούσε στο call center του 13888, μόνον που δεν του έπεσε το κεφαλοφωνο από το κεφάλι… Δεν είχε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο… Όλα αυτά για μια απλή οικιακή σύνδεση. Συμπέρασμα: Ο φόβος του πραγματικού ανταγωνισμού (που δεν υπάρχει εδώ) φυλάει τα έρημα…

  12. #27
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tassosx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακά για τους φίλους, ενημερώνω ότι στην Γαλλία όπου ζω ένα μεγάλο μέρος του χρόνου, εδώ και πολλά χρόνια, την μια και μοναδική φορά που συνέβη ένα χειμωνιάτικο απόγευμα κάτι τέτοιο δηλ. διακοπή σύνδεσης (σε συνέχεια ισχυρότατης χιονοθύελλας), επικοινώνησα μέσω κινητού με τον πάροχο (Orange ), ανέφερα το πρόβλημα και μου έδωσαν 2 επιλογές : 1) πήγαινα και έπαιρνα αμέσως από το τοπικό υποκατάστημα (στα 12 χλμ από το σπίτι μου) ένα Huawei router 4G με SIM με απεριόριστα δεδομένα και την τηλεφωνική μου γραμμή άμεσα ενεργοποιημένη σε φορητότητα (μέσω VoIP) , με application για να κάνω / δέχομαι κλήσεις μέσω Wi-Fi σύνδεσης στο 4G router από το κινητό μου. Εάν ήθελα μπορούσα να νοικιάσω και συσκευή SIP με PoE injector για όσες ημέρες κρατούσε η βλάβη προς 0.99 € την ημέρα και να την συνδέσω στο router για να κάνω κλήσεις. Όλα τα υπόλοιπα δωρεάν. Υποχρέωση μου να τους γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό εντος μια εβδομάδας από την αποκατάσταση της βλάβης. 2) Μου έφερναν τα παραπάνω με courier δωρεάν στο σπίτι μου, την επομένη ημέρα μέχρι το μεσημέρι… Επέλεξα την λύση 1. Σύγκριση με εδώ? Ημέρα με την νύχτα… Την μια -από τις πολλές φορές- που συνέβη αντίστοιχη βλάβη στην πεθερά μου στην Δροσιά Αττικής και το ανέφερα αυτό στο άτομο που απαντούσε στο call center του 13888, μόνον που δεν του έπεσε το κεφαλοφωνο από το κεφάλι… Δεν είχε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο… Όλα αυτά για μια απλή οικιακή σύνδεση. Συμπέρασμα: Ο φόβος του πραγματικού ανταγωνισμού (που δεν υπάρχει εδώ) φυλάει τα έρημα…
    Και στην NOVA αλλά και στην VF (Onenet) αν υπάρχει πολυήμερη βλάβη μπορείς να απαιτήσεις 4G router για να έχεις υπηρεσίες και στο δίνουν.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Σημερα ελαβα και τις 2 απαντησεις (στη ληξη της προθεσμιας που ειχε ορισει η ΕΕΤΤ).

    Εν κατακλειδει οι απαντησεις σε απλα λογια

    1. Vodafone - το εδωσε για βλαβη, ο ΟΤΕ δεν την διορθωσε και εκλεισε το αιτημα.
    2. ΟΤΕ - Ελαβε τη βλαβη, ορισε ραντεβου αλλα δεν κατεστη δυνατο εκεινη τη στιγμη να διορθωθει και εκλεισε το αιτημα βλαβης. Εκτοτε η Vodafone δεν επανηλθε με νεο αιτημα για βλαβη.

    Απαραδεκτοι και οι 2.
    Καλα για τον ΟΤΕ δεν επεσα απο τα συννεφα.
    Ειδικα δε η Vodafone ειναι 2 φορες απαραδεκτη που αντι να πιεσει τον ΟΤΕ (οπως ειχα ζητησει 2 φορες τηλεφωνικως) να διορθωσει τη βλαβη, δεν εβλεπε την ωρα να με ξεφορτωθει απο (εταιρικο) πελατη.

    Επιφυλασσομαι για τα δεοντα και θα κραταω το θεμα ενημερο.
    Σε καθε περιπτωση δεν προκειται να αρκεστω σε 3 παγια αποζημειωσης, για να υπαρξει δεδικασμενο για μελλοντικες αναλογες περιπτωσεις.

    ΥΓ: Μηπως να μεταφερθει το θεμα στο Vodafone VDSL;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vodafone1.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  233,6 KB 
ID: 248148Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Vodafone2.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  200,1 KB 
ID: 248149
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote1.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  267,9 KB 
ID: 248154Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cosmote2.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  64,5 KB 
ID: 248155
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 02-05-23 στις 12:08.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας