Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 67
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Για να το δούμε και αυτό γιατί μου φαίνεται πολύ καλή λύση.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    11-11-2010
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Σημερα εκανα παραγγελια και εγω!παρεα με ενα Mercusys AX1800!

  3. #18
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ane189 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα εκανα παραγγελια και εγω!παρεα με ενα Mercusys AX1800!
    εγω χθες βρηκα χρονο να το τοποθετησω μεχρι στιγμης ολα κομπλε.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω χθες βρηκα χρονο να το τοποθετησω μεχρι στιγμης ολα κομπλε.
    Από ταχύτητες? Δοκίμασες μήπως κάποιο από τα κόλπα είτε με javascript είτε τα software του mu5001 να δεις αν μπορείς να κλειδώσεις συχνότητες? Εκτός αν σε αφήνει μαμά να το κάνεις δεν ξέρω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #20
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω χθες βρηκα χρονο να το τοποθετησω μεχρι στιγμης ολα κομπλε.
    Ανεβάστε μερικές πληροφορίες από το web interface που έχει, δυνατότητες που έχει για cell lock, band selection κτλ κτλ. Πολλαπλά APN με διαφορετικά VLAN υποστηρίζει;
    ---
    mp

  6. #21
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δώσε μας λίγο παραπάνω πληροφορίες. Το έβαλες έξω και τι ταχύτητες βλέπεις ενσύρματα;

  7. #22
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ειναι τοποθετημενο εξω ,ποιανει ακριβως τη ταχυτητα που πιανω στο ιδιο σημειο με to iphone 13 μου γυρω στα 300 download ειμαι επαρχια ,το εχω συβδεσει με ενα mr 600 και μετα στους αλλους δυο ορπφπυς με δυο unifi ap lr δυο μερες παιζουν ολα κομπλε.Με συνδεμενες καμια 30 αρια συσκευες ταυτοχρονα

  8. #23
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Μιας και έχουμε πλέον εντυπώσεις, μήπως γνωρίζετε κάτι από τα παρακάτω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας (διάβασα αρκετό από το παρόν thread και ορισμένα άλλα, όμως θέλω να βεβαιωθώ ότι έχω καταλάβει σωστά):

    Πρόκειται σύντομα να μετακομίσω σε μια μονοκατοικία που ατυχώς, ειλικρινά δεν ξέρω τον λόγο, βρίσκεται σε ορισμένα οικοδομικά τετράγωνα που ενώ είχε εξαγγείλει η Cosmote αναβάθμιση σε VDSL, μάλλον δεν την έκανε ποτέ. Πράγματι, έχω περάσει και έχω δει το αρχαίου τύπου καφάο στο οποίο συνδέεται (και) το συγκεκριμένο σπίτι.

    Η Cosmote η ίδια δε γνωρίζει τι ταχύτητα μπορεί να δώσει εκεί, το wizard της λέει έως 50, τηλεφωνικά ανέφεραν ότι ίσως να δίνουν έως 100 (από διπλανή καμπίνα; δεν έχω ιδέα), αλλά δεν είναι καθόλου σίγουροι -και θα είναι σίγουροι μόνο αφού μετακομίσω την γραμμή μου εκεί, με διεύθυνση δεν δεσμεύονται να μου απαντήσουν. Όπως και να έχει και το έως 50 και το έως 100 δεν μου κάνουν αμφότερα, εδώ έχω 200/20 VDSL και ψάχνω να δω πώς θα σώσω την κατάσταση μέχρι να υπάρξει κάποια πιο major αναβάθμιση στην περιοχή με FTTH ή ό,τι άλλο.

    Προς το παρόν αυτό που έχω κάνει είναι μερικά πρόχειρα speedtest με 5G κινητό, τα οποία μου έδειξαν σε βραδυνή ώρα 640/20 Mbps έξω από την εξώπορτα του σπιτιού και σε μεσημεριανή ώρα γύρω στα 240/20. Το upload είναι χαμηλό σχετικά και μέσα στο σπίτι πέφτει κι άλλο, στα 10 ή και χαμηλότερα.

    Εφόσον είναι μονοκατοικία και βλέπω ότι στο μπαλκόνι δίπλα από την εξώπορτα της πιάνει σαφώς καλύτερο upload αρχικά (και δευτερευόντως και download, OK) σκέφτομαι να πάρω το νέο outdoor ZTE889 που είδα ότι βγήκε.

    Και εδώ ξεκινάνε οι απορίες

    1. Τι να κάνω για να αποφασίσω πού ακριβώς θα βάλω το ZTE889? Να κάνω πάλι speedtest σε διάφορες ώρες κτλ και να βεβαιωθώ ότι υπάρχει καλύτερο σήμα δίπλα στην εξώπορτα για να πω στον ηλεκτρολόγο να το κάνει mount κάπου εκεί; Είναι de facto ότι υπάρχει καλύτερο σήμα έξω απ' ότι μέσα οπότε δεν έχει και νόημα να βάλω οποιαδήποτε λύση εσωτερικού χώρου απ' ότι αντιλαμβάνομαι.
    2. Υποθέτω παίρνουν στάνταρ καλώδιο ρεύματος αυτά; Θα πρέπει να μου φέρει ένα καλώδιο από μέσα από το σπίτι στο μπαλκόνι ο ηλεκτρολόγος, και υποθέτω και ένα LAN καλώδιο;
    3. Ως τώρα για wifi είχα ένα Ubiquiti AC Lite. Μπορώ να συνδέσω το ΑΡ με το ZTE889 για να μοιράζει το AP το internet ή πρέπει να χρησιμοποιήσω το wifi του ZTE889 αναγκαστικά;
    4. Υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί;


    Επειδή το κινητό 5G πριν 1 εβδομάδα το πήρα ακριβώς για να δω αν παίζει 5G στο νέο σπίτι και με καλύψει σα λύση, πέραν του ότι απ' ότι φαίνεται η Cosmote έχει όντως το γρηγορότερο/κτλ 5G δίκτυο, κατά τα άλλα δηλώνω ακόμα άσχετος με τα small print του 5G. Πρέπει να κοιτάξω αν πιάνω συγκεκριμένες συχνότητες/μπάντες; Αναμένεται όταν είναι διαθέσιμο το 5G SA να ανέβουν κι άλλο οι ταχύτητες; Κάθε πρόσθετη άποψη/συμβουλή ευπρόσδεκτη
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #24
    Εγγραφή
    11-11-2010
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Παρελαβα και γω την περασμενη εβδομαδα,σημερα βρηκα χρονο να το ψιλοδοκιμασω.
    Αρχικα απ οτι ειδα εχει το ιδιο μενου με το mu5001.
    Συμφωνα με τον Ιταλο φιλο μας στο βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=Pb0FkrpshXc παιζει κανονικα το hack για cell lock, band selection κλπ.Δεν το δοκιμασα για να εχω γνωμη.
    Χωρις να πειραξω τιποτα ολα στο αυτοματο, και τοποθετημενο προχειρα εντος σπιτιου μου εδωσε διπλασιες ταχυτητες στο ιδιο σημειο απο ενα samsung a52s σε download και upload.
    Μεσα στην εβδομαδα θα το δοκιμασω και σε εξωτερικο χωρο στο μπαλκονι και θα σας μεταφερω τα αποτελεσματα.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ane189 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρελαβα και γω την περασμενη εβδομαδα,σημερα βρηκα χρονο να το ψιλοδοκιμασω.
    Αρχικα απ οτι ειδα εχει το ιδιο μενου με το mu5001.
    Συμφωνα με τον Ιταλο φιλο μας στο βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=Pb0FkrpshXc παιζει κανονικα το hack για cell lock, band selection κλπ.Δεν το δοκιμασα για να εχω γνωμη.
    Χωρις να πειραξω τιποτα ολα στο αυτοματο, και τοποθετημενο προχειρα εντος σπιτιου μου εδωσε διπλασιες ταχυτητες στο ιδιο σημειο απο ενα samsung a52s σε download και upload.
    Μεσα στην εβδομαδα θα το δοκιμασω και σε εξωτερικο χωρο στο μπαλκονι και θα σας μεταφερω τα αποτελεσματα.
    Από που το πήρες; Περιμένουμε αποτελέσματα και από εξωτερικό χώρο!

  11. #26
    Εγγραφή
    11-11-2010
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άρης13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που το πήρες; Περιμένουμε αποτελέσματα και από εξωτερικό χώρο!
    Το πηρα απο το dexter.com.gr οπως και ο T.S.Σε εξωτερικο χωρο αναμενω καλυτερα αποτελεσματα δεδομενου οτι απεχω γυρω στα 300 μετρα απο την κεραια της cosmote.Με το ZTE οπως ειπα και πιο πανω,εντος σπιτιου εχω 220 down 45 up με 2 γραμμες σημα.
    Στο ιδιο σημειο με το a52s ειχα max 120 down 25 up.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα κι εγώ σήμερα μια παραγγελία και μου είπαν για 10 εργάσιμες μέρες. Μόλις έρθει θα το συγκρίνω με την mikrotik lte 18 που είναι τώρα σε λειτουργία δοκιμαστικά.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-03-2020
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    650/130
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αν σου ειναι ευκολο ποσταρε μας καμια εικονα απο μετρησεις και τα menu του

  14. #29
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το εβαλα σε λειτουργια σημερα με πολλες δοκιμες σε διαφορα σημεια. Αυτο που παρατηρησα στην δικια μου περιπτωση ειναι οτι δεν καθεται σταθερο στο ca και αλλαζει συνεχεια συχνοτητες. Σε ενα σημειο καταφερα και επιασε σε 5G την Ν1 και ηταν οκ με ταχυτητες 200+. Σαν μενου με οποια αλλαγη και να κανεις σε μπαντες κλπ ζηταει ξανα να κανεις login.

    Θεωρω για καποιον που εχει mikrotik lte 18 δεν αξιζει η αλλαγη σε αυτο. Δεν ειδα ουσιαστικα αποτελεσματα σε ταχυτητες και ping χρονους.

    Εγω θα το βαλω σε αγγελια μιας και βλεπω οτι δεν αξιζει την διαφορα με την Mikrotik.

  15. #30
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Άρης13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εβαλα σε λειτουργια σημερα με πολλες δοκιμες σε διαφορα σημεια. Αυτο που παρατηρησα στην δικια μου περιπτωση ειναι οτι δεν καθεται σταθερο στο ca και αλλαζει συνεχεια συχνοτητες. Σε ενα σημειο καταφερα και επιασε σε 5G την Ν1 και ηταν οκ με ταχυτητες 200+. Σαν μενου με οποια αλλαγη και να κανεις σε μπαντες κλπ ζηταει ξανα να κανεις login.

    Θεωρω για καποιον που εχει mikrotik lte 18 δεν αξιζει η αλλαγη σε αυτο. Δεν ειδα ουσιαστικα αποτελεσματα σε ταχυτητες και ping χρονους.

    Εγω θα το βαλω σε αγγελια μιας και βλεπω οτι δεν αξιζει την διαφορα με την Mikrotik.
    Δοκίμασες να του αφήσεις στο 4G μόνο b1,b3,b7 και στο 5G την N78?. Αν δεν κλειδώσει στην N78, άσε και την N1 στο 5G.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας