Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: nova story

  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Νομιζω οτι πρεπει να γνωστοποιησω την μικρη μου ιστορια, με nova, για να εχει υπ' οψην του ο καθε ενδιαφερομενος. Εχω συμβαση απο εποχης cyta, σταθερο, ιντερνετ, 3 κινητα. Πριν 5-6 μηνες προβλημα με ταχυτητα (8mbps max) και συχνες αποσυνδεσεις. Επικοινωνια με παροχο, στελνουν τεχνικο, μετραει βρισκει πως φταιει η εγκατασταση, παλαια καλωδια που εχουν πτωση. Αλλαζω καλωδια καταργω 2/4 τηλ πριζες, αφηνω 1 για ρουτερ μια για τηλ. συσκευη. Αποτελεσμα ιδιο. Μετα απο πολα τηλεφωνηματα διορθωνεται η κατασταση. Για καμποσο καιρο επερνα μετρησεις 15-17. Πριν καμια 20αρια ημερες, τα ιδια. Παλι επικοινωνιες, μυνηματα, τσεκαρισματα, στελνουν παλι τεχνικο, μετραει κουτι στην εισοδο μια χαρα μου λεει,15mbps, φταιει η εγκατασταση σου. Μα ρε φιλε πριν 6 μηνες τα αλλαξαμε. Α για να παρω και μια μετρηση στην πριζα τηλεφωνου. Κι εδω μια χαρα 15 μου δειχνει. Φταιει το καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ, υπογραψε εδω μου λεει. Ειπα να το φαω κι αυτο, στα κοματια ενα καλωδιο ειναι. Το αλλαζω κι αυτο, παλι τα ιδια. Πριν το προβλημα τα τεστ που ετρεχα εδειχναν 15-17,2 mbps. Τωρα 8-12,8. Και βεβαιως οι τεχνικοι χρεωνονται, εξτρα αφου παντα φταιει ο πελατης και ποτε οπαροχος. Αντε παλι επικοινωνιες με εξυπηρετηση πελατων, τσεκαρισματα, μυνηματα. Ευγενεστατη η Γαρυφαλια nova support, o Bαγγελης nova support, η Κατερινα nova support στα μυνηματα τους. Δεν καταλαβα ποτε γιναμε φιλοι με ολους αυτους και υπογραφουν με τα μικρα τους ονοματα, ενω εμενα μου ζητουν πληρη στοιχεια,Α.Τ. ΑΦΜ μεχρι και στεφανοχαρτι. Τες πα σημερα στελνουν παλι τεχνικο. Ενα νυσταγμενο, κουρασμενο παληκαρι. Τηλεφωναει, κατεβαινω, στο εν λειτουργια αυτ/το αυτος ζητα στοιχεια, τα δινω, χτυπα το τηλεφωνο του, "ελα αγαπη μου" λεει και κλινει το τζαμι. Περιμενω κανα 20αλεπτο, στην πορτα, μεσα στο εν λειτουργια αμαξι αυτος. Τελειωνει καποια στιγμη, βγαινει, "μηπως εχεις καμια σκαλιτσα να ανεβω να δω το κουτι?" (ο προηγουμενος ειχε) Αμε του λεω μηπως χρειαζεσαι και κανα κατσαβιδι, δοκιμαστικο, πολυμετρο, για να μηνανεβοκατεβαινω? Μπα οχι λεει μονο σκαλα. Μετραει, μια χαρα μου λεει 15, για να δουμε και την πριζα επανω, μια χαρα την βρικε κι αυτη. Το ρουτερ που ειναι ρωτα. Του δειχνω, Εδω λεει ειναι το προβλημα, μεγαλη αποσταση παλαιο καλωδιο. Η αποσταση μεταξυ πριζας-ρουτερ ειναι 6-7μ και το καλωδιο καινουργιο 3 ημερων. Να βαλεις UTP μου λεει. Μα δεν ταιριαζουν τα κλιπακια. Να τους πεις εκει που θα το παρεις να σου βαλουν κλιπακια τηλεφωνου, ακου εμενα που σου λεω, οι αλλοι δεν ξερουν, UTP να βαλεις. Λεω το ρουτερ που ειναι απο εποχης nova δεν θα το τσεκαρεις? Οχι δεν φταιει το ρουτερ, θελει UTP καλωδιο, υπογραψε εδω. Ρε φιλε στην γραμμη μου εχει εναν διακλαδωτη κι απο εκει περνουν 4 σπιτια και 3 μαγαζια και το καλωδιο αυτο ειναι 40 χρονων εξωτερικο. Εκει ο ΟΤΕ λεει. Υπογραψε εδω να φυγω. Λυθηκε το προβλημα, πληρωνω 24αρα, εχωμε το ζορι 13, ο νομος λεει οτι επιτρεπεται αποκλειση μεχρι 30% απο την διαφημηζομενη. Να τους παρεις τηλεφωνο να τους το πεις και να ζητησεις εκπτωση, μπορει να σου δωσουν και 17mbps, δεν στα δινουν για να εχεις σταθερο ιντερνετ, εμενα τι μου τα λες? Μαστα, να φωναξουμε κανα τεχνικο να του τα πω? Στη nova πες τα, μου λεει, εγω 40 ευρω περνω, υπογραψε να φυγω. Ε! οχι ρε φιλε δεν υπογραφω, το βλεπω οτι με θεωρεις μακακα, αλλα να το υπογραψω κι ολας, παει πολυ. ΟΚ εγω θα γραψω οτι δεν υπογραφεις. Την εκανε με ελαφρα, αφησε αντιγραφο δεν μπορω να πω. Αυριο θα παρω και την Γαρυφαλια nova support να της τα ψαλω ενα χερακι. Σημερα δεν αντεχω αλλη τεχνικη υποστηριξη. Βρηκα ομως κουραγιο συνεδεσα το ρουτερ σε αλλη πριζα με 3μ. καλωδιο. Απο τα 12,7 επεσα στα 12,45. Nαναι το UTP η κακια ωρα?
    Συγνωμη για το σεντονι, αλλα ανεβηκε η πιεση του ατμου κι ανοιξε το relief valve. Eκλεισε και Σηνιουρης και δεν ξερω που θα βρω την γιατρεια μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οπως βλεπεις, δεν υπαρχει μελλον...
    εγω εχω αποσυνδεσεις αβερτα, vdsl ομως.
    *Αυτο με το τηλεφωνο του τυπου στο αυτοκινητο μου θυμισε απιστευτα δικη μου περιπτωση οταν προσπαθουσα να βρω μεσω νοβα τι φταιει, πριν τα παρατησω δηλαδη... Πλεον εχω ακομα ενα ελεγχο να κανω, μονος μου, σιγα μη φωναξω νοβα - οτε (γιατι χρειαζονται και οι 2 για αυτο...).
    Μηπως αυτος ηταν σχετικα ψηλος και φορουσε γιαλια???

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Tι να πω? ουτε στον εχθρο μου τετοια ταλαιπορεια. Το κακο ειναι οτι κατι τετοιοι τυποι κυκλοφορουν ελευθεροι αναμεσα μας

  4. #4
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εχεις φωνάξει ποτέ τεχνικό εξωτερικό να δει το θέμα..? Ηελκτρολόγο εννοώ να βάλει τον router στο κουτί πάνω στο καλώδιο που έρχετε απο τον ΟΤΕ....? Αν όχι κάντο και να είναι παρών όταν θα ξαναέρθουν να μην είσαι μόνος γιατί δεν θα βγάλεις άκρη αλλιώς...

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.793
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα ματακια μας τι φταινε? Καμμια παραγραφο? Κατι?

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τυχερός είσαι, εγώ δεν είχα τηλέφωνο ένα μήνα και αναγκαστικά άλλαξα εταιρεία
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  7. #7
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ματακια μας τι φταινε? Καμμια παραγραφο? Κατι?
    Μ' έκανες και γέλασα και το χρειαζόμουν! Και νόμιζα πως εγώ είμαι παράξενο που δυσκολευόμουν να το διαβάσω.
    Πάντως αν τα καταφέρεις, είναι καλό κειμενάκι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK μπορει να κουρασε η ιστορια....
    Δεν κούρασε η ιστορία, μια χαρά ήταν. Το μονοκόμματο κούρασε λιγάκι αλλά δεν πειράζει.

    Εγώ μετά από 25+ χρόνια Forthnet/Nova από dial-up σε adsl-in-a-box σε adsl, έμαθα κάπου πριν 5-6 χρόνια ότι δεν έχει νόημα να μιλάς με εξυπηρέτηση πελατών της Forthnet/Nova.
    Έκανα την αίτηση μου το 2020 στην inalan όταν πέρασε απέναντι από το σπίτι μου, και 3.5 χρόνια αργότερα (πριν από 1 μήνα) κατάφεραν να στείλουν την οπτική ίνα και σε μένα. Δεν μπορούσαν να σκάψουν τον κεντρικό δρόμο κι έπρεπε να έρθουν από άλλο δήμο, από τις πίσω γειτονιές. Άξιζε η αναμονή
    Αλλά θέλω να τους το αναγνωρίσω εκεί στη Nova, έχουν και ipv6. Το θεωρούσα δεδομένο μέχρι που μπήκε η Inalan με το ipv4 only και ένιωσα λίγο 10 χρόνια πίσω.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Κυριοι, δεν σκοπευα το βραβειο Πουλιτζερ. Τα εγραψα, γιατι πιστευω, οτι ο κοσμος που τον ενδιαφερει το θεμα, πρεπει να γνωριζει τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισει.
    Τωρα, οσοι ενδιαφερονται, για συντακτικο/ορθογραφια, ενα κλικ μακρυα, ειναι το σαιτ της Ακαδημιας Αθηνων.
    Αν παλι, καποιων τα συμφεροντα τους με την Nova, θιγονται, τους καταλαβαινω, αλλα ποσως με ενδιαφερει η γνωμη τους.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Από τότε που πήγα ΟΤΕ ψιλό ξεμπέρδεψα με τέτοιες βλακειες και θα πληρώνω ΟΤΕ και ας είναι ακριβός... Δυστυχώς έτσι είναι

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, γνωρίζουμε αν ισχύει αυτό που γράφει εδώ: https://radar.gr/article/ston-elegch...-o-omilos-nova

    - Άκυρο -
    Είδα ότι το συζητάτε σε άλλο thread , ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brainmorf : 18-02-24 στις 08:11.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας