Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Καλησπέρα στην υπέροχη παρέα.

    Όπως λέει και ο τίτλος είμαι σε αναζήτηση για το καλύτερο value for money office build με το μικρότερο δυνατό κόστος. Η χρήση θα είναι καθαρά word/excel/powerpoint, internet surfing και webex (χρήση από εκπαιδευτικό δευτεροβάθμιας).

    Οθόνη και περιφερειακά υπάρχουν όπως υπάρχουν και διάφορα κουτιά αλλά δε θέλω να μπω στη διαδικασία χωράει δε χωράει όποτε ας συνυπολογίσουμε το κουτί και το τροφοδοτικό.

    Το υπάρχον σύστημα είναι ένας i7-2nd gen με 10gb ram (2+8, ξέρω απαράδεκτο αλλά δεν το έστησα εγώ) και HDD και θέλει 25 λεπτά να μπουτάρει.

    Θα ήθελα να πάω σε 2x8gb ram για να είναι futureproof.

    Δε με νοιάζει intel ή ryzen. Οι περισσότεροι είδα ότι προτείνουν είτε i3-12100 είτε ryzen 5 4600g. Δεν έχω άποψη.

    Θα ήθελα έναν m2 ssd για να εκμεταλλευτώ τις ταχύτητες 1000-2000 read write σε σχέση με τους 2.5 που είναι γύρω στα 550mb/s.

    Θα ήθελα το φθηνότερο δυνατό σύστημα που να είναι value for money. Η χρήση είναι καθαρά η προαναφερθείσα. Δεν θα υπάρξει ανάγκη για οτιδήποτε άλλο ούτε στο μέλλον.

    Δε με ενδιαφέρουν rgb και εφέ.

    Έχετε να προτείνετε κάποια ολοκληρωμένη λύση;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τα 25 λεπτά loading time 99,9% φταίει ο σκληρός, πιθανότατα έχει πεθάνει και δεν το ξέρει.
    Γιαυτό που το θέλεις το σύστημα δεν ξέρω καν αν χρειάζεσαι αναβάθμιση, αλλά καλύτερα ας απαντήσει και κάποιος άλλος.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για αυτα που θες το pc που εχεις τωρα ειναι παραπανω απο αρκετο, ο λογος που αργει να ανοιξει ειναι η corrupted file system η σχεδον τελειωμενος σκληρος, παρε εναν 250gb ssd sata 3 και με ενα φρεσκο format θα εισαι κομπλε.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    4 cores, 8 threads δεν εχει κανενα θεμα για αυτα που το θελεις
    1 ssd Samsung η Crucial και εισαι οκ
    ακομα καλυτερα χωρις να ειναι απαραιτητο παρε 1 μνημη ιδια με 8αρα που εχειςνα πας στα 16

    το χειροτερο boot μπορει να κανει 4, 5 λεπτα οποτε εσενα εχει σιγουρα προβλημα κατι
    με ssd λογικα θα εχεις 5 με 10 δευτερολεπτα περιπου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 17-04-23 στις 14:26.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Θα συμφωνήσω και εγώ για τον ψόφιο σκληρό. Βάλε έναν φτηνό sata ssd και κάνε ένα clean install σε αυτόν.
    Γενικά το μηχανάκι είναι πολύ παλιό και προσωπικά δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ παραπάνω, πέραν των λεφτών του ssd.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2016
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Σκοπός μου δεν ήταν να αναβαθμίσω το μηχάνημα αλλά να το αντικαταστήσω με ένα καινούργιο που θα κρατήσει στα επόμενα χρόνια. Παρόλα αυτά θα το κάνω αυτό με τον sata ssd και βλέπουμε…

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τετοια χρηση , μεσα στη καραντινα και εως πριν λιγους μηνες που δε εβρισκες ουτε εξαρτημα λογο chip shortage προτεινα σε αρκετους γνωστους μου refurbished pcs που τοτε εβρισκα με κατω απο 100€ μαζι με εναν ssd καλης μαρκας (samsung , sandisk , kingston ) και εναν wd blue 1tb .
    Δουλευαν και δουλευουν ως σημερα πολυ καλα τα μηχανηματα αυτα , με τον μοναδικο μου ενδοιασμο να ειναι το custom psu που φορανε τα περισοτερα απο αυτα , πως δε θα βρισκα ανταλακτικο καθως δε ηταν atx , αλλα κατι custom .

    Ξερω πως σε αρκετους δε θα "καθησει" καλα το οτι ειναι refurbished , αλλα τοτε τουλαχιστον το vfm δε μπορουσε να το νηκισει καμια αλλη συνθεση , θυμαμαι επερνες ολοκληρωμένο συστημα i5 4ης -5ης γενιας με ενα 100€
    Απλα , απαραιτήτως SSD και καινουριο δικο σου HDD γιατι σε ανακασκευασμενο σκληρο δε τα εμπιστεύεσαι τα αρχεια σου ...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας