Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 67
  1. #31
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    4.722
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εναν απλό χρηστη που μία στο τόσο μπορει να κατεβάσει καποιο λογισμικό , ενα απο τa γνωστά VPN πχ Nord ή Express μπορεί να να κανει ασφαλες το κατεβασμα απο torrent?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά κρατάνε logs νομίζω. Θεωρητικά μπορούν να σε βρουν, αν πιέσουν οι θιγόμενοι. Μιλάμε για εκτός Ελλάδας φυσικά. Αν είσαι Ελλάδα, προς το παρόν δεν κινδυνεύεις.
    Τυχαίνει να έχω λογαριασμό χρήστη στο Proton Mail, η οποία υπηρεσία παρέχει και VPN (Proton VPN), στην οποία μπορείς να συνδεθείς με τα ίδια στοιχεία (user | pass). Στα παρεχόμενα χαρακτηριστικά για το VPN ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #32
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπαίνεις σε private trackers, νοικιάζεις ένα seedbox, κατεβάζεις ό,τι θέλεις εκεί και μετά τα τραβάς μέσω FTP και είσαι μια χαρά.

  3. #33
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Όλα τα VPN δεν υποστηρίζουν ότι δεν κρατάνε Logs και φουλ ανωνυμία; ΑΠό την άλλη δεν υπάρχει νομοθεσία που του επιβάλει να κρατάνε τα logs;

  4. #34
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εντος Ελλαδας, εχετε ακουσει ποτέ να υπάρξει κάποια δίωξη/προστιμο απο καποιον που κατεβαζε μέσω τορρεντ?
    Όχι δεν έχω ακούσει. Ακόμα δεν εφαρμόζεται κάποια χρηματική ποινή προφανώς, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει να εμφανίζεται μήνυμα πως το εκάστοτε περιεχόμενο αφορά copyrighted υλικό που διακινείται παράνομα, μπλα, μπλα, μπλα.

    Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα πάντως, όταν θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται κάποια ποινή. Είτε θα βγει ενημέρωση που θα λέει "από τις τάδε του μηνός θα ισχύει ποινή", είτε θα ξεκινήσουν τα πρόστιμα, απροειδοποίητα, οπότε και θα ξεκινήσει το πανηγύρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχαίνει να έχω λογαριασμό χρήστη στο Proton Mail, η οποία υπηρεσία παρέχει και VPN (Proton VPN), στην οποία μπορείς να συνδεθείς με τα ίδια στοιχεία (user | pass). Στα παρεχόμενα χαρακτηριστικά για το VPN ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs.
    Κι εγώ paid user στην proton είμαι (απ'τους πρώτους μάλιστα, το 2015).

    Ισχύει πως δεν κρατάνε logs. Τα μόνα logs που κρατάνε, είναι πότε και από που έκανες login στην υπηρεσία τους. Κάτι το οποίο μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

    Πριν κάποιο διάστημα που είχε γίνει μία ιστορία με έναν, που τους ζητήθηκε να δώσουν στοιχεία και έδωσαν, ήταν γι'αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είχε ενεργοποιημένα τα connection logs.

    Τώρα από κει και πέρα, όταν δεν μιλάμε για χοντρά σκηνικά, όπως διακίνηση παιδικής πορνογραφίας και τα σχετικά, δεν νομίζω να ασχοληθούν με τους vpn χρήστες, όχι σε πρώτη φάση τουλάχιστον.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχω ακούσει. Ακόμα δεν εφαρμόζεται κάποια χρηματική ποινή προφανώς, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει να εμφανίζεται μήνυμα πως το εκάστοτε περιεχόμενο αφορά copyrighted υλικό που διακινείται παράνομα, μπλα, μπλα, μπλα.

    Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα πάντως, όταν θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται κάποια ποινή. Είτε θα βγει ενημέρωση που θα λέει "από τις τάδε του μηνός θα ισχύει ποινή", είτε θα ξεκινήσουν τα πρόστιμα, απροειδοποίητα, οπότε και θα ξεκινήσει το πανηγύρι.



    Κι εγώ paid user στην proton είμαι (απ'τους πρώτους μάλιστα, το 2015).

    Ισχύει πως δεν κρατάνε logs. Τα μόνα logs που κρατάνε, είναι πότε και από που έκανες login στην υπηρεσία τους. Κάτι το οποίο μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

    Πριν κάποιο διάστημα που είχε γίνει μία ιστορία με έναν, που τους ζητήθηκε να δώσουν στοιχεία και έδωσαν, ήταν γι'αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είχε ενεργοποιημένα τα connection logs.

    Τώρα από κει και πέρα, όταν δεν μιλάμε για χοντρά σκηνικά, όπως διακίνηση παιδικής πορνογραφίας και τα σχετικά, δεν νομίζω να ασχοληθούν με τους vpn χρήστες, όχι σε πρώτη φάση τουλάχιστον.
    Πως το γνωρίζεις αυτό; Πως μπορείς να το ξέρεις;

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα VPN δεν υποστηρίζουν ότι δεν κρατάνε Logs και φουλ ανωνυμία; ΑΠό την άλλη δεν υπάρχει νομοθεσία που του επιβάλει να κρατάνε τα logs;
    Όχι, δεν το υποστηρίζουν όλα, συγκεκριμένοι μόνο.

    Η no log policy εφαρμόζεται ανάλογα και με την νομοθεσία στην οποία υπάγεται η κάθε υπηρεσία.

    Η proton πχ υπάγεται στην δικαιοδοσία της Ελβετίας και όχι στη νομοθεσία της αμερικής και της υπόλοιπης ευρώπης.

    Προφανώς και αν βγει κάποιο ένταλμα, ίσως αναγκαστεί να υπακούσει, αλλά τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη, επειδή ασχολούμαι χρόνια και έχω καλή εικόνα για το ποιόν τους, εμπιστεύομαι το no log policy που αναφέρουν.

    Όπως επίσης και το mullvad απ'όσο ξέρω. Αναλυτικά:

    Για proton: https://protonvpn.com/secure-vpn/no-logs-policy
    Για mullvad: https://mullvad.net/en/help/no-logging-data-policy/

    Ο καθένας από 'κει και πέρα, πορεύεται όπως κρίνει. Αν κάποιος έχει ενδοιασμούς, απλώς δεν κατεβάζει από torrent και τελειώνει εκεί η ιστορία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το γνωρίζεις αυτό; Πως μπορείς να το ξέρεις;
    Η απάντηση σ'αυτό βρίσκεται στο επόμενο ποστ απ'αυτό που ρωτάς. Αν δεν πείθεσαι με κανένα τρόπο, απλώς δεν μπλέκεις και τέλος.

    Κι εγώ πχ δεν πιστεύω σε θεούς. Όσο και να προσπαθείς να με πείσεις πως υπάρχει θεός, δεν θα το δεχτώ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.604
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Και να κρατάνε log δεν είναι μια απλή διαδικασία:
    για σου voda θέλω να μου πεις αν ο Χ-πελάτης σου στις 10-12πμ κατέβαζε και τι;

    Το δεύτερο είναι ότι το logάρισμα δεν αφορά πακέτα κίνησης.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να κρατάνε log δεν είναι μια απλή διαδικασία:
    για σου voda θέλω να μου πεις αν ο Χ-πελάτης σου στις 10-12πμ κατέβαζε και τι;

    Το δεύτερο είναι ότι το logάρισμα δεν αφορά πακέτα κίνησης.
    Η ερωτηση δεν ειναι τι traffic είχες. Αυτό δεν το ξέρει ούτε ο provider όταν ειναι encrypted.
    Η ερώτηση ειναι ip

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν το υποστηρίζουν όλα, συγκεκριμένοι μόνο.

    Η no log policy εφαρμόζεται ανάλογα και με την νομοθεσία στην οποία υπάγεται η κάθε υπηρεσία.

    Η proton πχ υπάγεται στην δικαιοδοσία της Ελβετίας και όχι στη νομοθεσία της αμερικής και της υπόλοιπης ευρώπης.

    Προφανώς και αν βγει κάποιο ένταλμα, ίσως αναγκαστεί να υπακούσει, αλλά τουλάχιστον για τη συγκεκριμένη, επειδή ασχολούμαι χρόνια και έχω καλή εικόνα για το ποιόν τους, εμπιστεύομαι το no log policy που αναφέρουν.

    Όπως επίσης και το mullvad απ'όσο ξέρω. Αναλυτικά:

    Για proton: https://protonvpn.com/secure-vpn/no-logs-policy
    Για mullvad: https://mullvad.net/en/help/no-logging-data-policy/

    Ο καθένας από 'κει και πέρα, πορεύεται όπως κρίνει. Αν κάποιος έχει ενδοιασμούς, απλώς δεν κατεβάζει από torrent και τελειώνει εκεί η ιστορία.

    - - - Updated - - -



    Η απάντηση σ'αυτό βρίσκεται στο επόμενο ποστ απ'αυτό που ρωτάς. Αν δεν πείθεσαι με κανένα τρόπο, απλώς δεν μπλέκεις και τέλος.

    Κι εγώ πχ δεν πιστεύω σε θεούς. Όσο και να προσπαθείς να με πείσεις πως υπάρχει θεός, δεν θα το δεχτώ.
    Απλά ρώτησα πως εισαι σίγουρος. Τίποτα άλλο. Από την απάντηση σου ξεκάθαρα είσαι όσο σίγουρος μπορείς αλλά από την άλλη δεν επαληθεύεται 100%. Σε ένα προηγούμενο σου ποστ το έγραψες με απολυτη βεβαιωση ότι ξέρεις και έτσι ρώτησα.

  9. #39
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ρώτησα πως εισαι σίγουρος. Τίποτα άλλο. Από την απάντηση σου ξεκάθαρα είσαι όσο σίγουρος μπορείς αλλά από την άλλη δεν επαληθεύεται 100%. Σε ένα προηγούμενο σου ποστ το έγραψες με απολυτη βεβαιωση ότι ξέρεις και έτσι ρώτησα.
    Είπα ισχύει, όσον αφορά το no log policy. Ισχύει σαν fact. Εφόσον το αναφέρουν με αναλυτικό τρόπο στο site τους.

    Αν θεωρείς ότι το λένε για να το λένε, δεκτό.

    Για μένα αυτός είναι ένας απ'τους λόγους που χρησιμοποιώ τη δική τους υπηρεσία. Με συμφέρει περισσότερο να πάω σε κάτι πιο τετριμμένο, όπως το nord vpn που έχει σπαμάρει το μισό yt με τα ads του.

    Απ'την άλλη, δεν βλέπω πουθενά επιθετικό μάρκετινγκ απ'την proton πχ. Δεν το διατυμπανίζει. Και έχει δημιουργηθεί από επιστήμονες στο CERN. Και υπάγεται σε swiss law.

    Εγώ τα παίρνω πολύ σοβαρά υπόψιν όλα αυτά. Εσύ μπορεί να τα αμβισβητείς. Κανένα πρόβλημα με αυτό.

    Ούτως ή άλλως στην πράξη δεν μπορείς να επαληθεύσεις 100% αν ισχύει ή όχι.

    Αν όμως πεις να επιλέξεις με βάση το πιο private, τότε αυτά τα λαμβάνεις υπόψη μέχρι ένα βαθμό. Αλλιώς επιλέγεις ένα στην τύχη κι ότι βγει. Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω πάνω σ'αυτό
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.178
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Gentoo δεν σε αμφισβητώ. Αυτό.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Gentoo δεν σε αμφισβητώ. Αυτό.
    Όχι. Δεν υπάρχει θέμα. Συζήτηση κάνουμε.

    Απλώς δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί αυτό. Βαδίζεις σύμφωνα με τα δεδομένα.

    Ούτως ή άλλως είναι υπερβολικό να αγχωνόμαστε τόσο πολύ γύρω από τη χρηση VPN, όταν μιλάμε για απλό torrenting.

    Δεν νομίζω να φτάσει σε σημείο κάποια θιγομενη εταιρεία σε βαθμό που να αναγκάσει VPN provider να δώσει στοιχεία απλού leecher. Όταν και άμα οδηγηθούμε σε τέτοια σκηνικά, το ξαναεξεταζουμε το ζήτημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath

  13. #43
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Προφανώς και υπάρχουν κι άλλα. Απλώς δεν έχω ασχοληθεί με όλα. Το έχω ακουστά το συγκεκριμένο, αλλά δεν ασχολήθηκα. Εφόσον υποστηρίζει no logs και το απέδειξε και στην πράξη με το περιστατικό που παρέθεσες, μια χαρά
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  14. #44
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικά κατεβάζει τα torrent στο cloud (cache) και μετά σου δίνει τα αρχεία με http από την cache.
    Για δώστε για οποιον ασχολείται κανένα αξιόλογο link και υπηρεσία για τα Derbid να ρίξουμε καμιά ματιά περί τίνος προκειται

  15. #45
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δώστε για οποιον ασχολείται κανένα αξιόλογο link και υπηρεσία για τα Derbid να ρίξουμε καμιά ματιά περί τίνος προκειται
    Ανυπόγραφος

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας