Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού τα είπαμε παραπάνω.
    Είπαμε για τα devolo, που ναι μεν μπορεί να είναι εγγύηση στη κατηγορία τους, αλλά οικονομικα για τώρα δεν... Έλεγα μήπως κάτι σε tplink/dlink..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγα μήπως κάτι σε tplink/dlink..
    Και τα δύο εξίσου καλά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έβλεπα κάτι dlink PLC τα P601AV και σκέφτομαι να τα χτυπήσω...

    Η καλωδίωση και τα 2,4 a.p από ρουτερ παρόχων είναι έτοιμα και περιμένουν τα plc...

    Μετά... 2 θεματάκια....
    Βρήκα ένα καλώδιο το οποίο το είχα τερματίσει για άγνωστο λόγο με 568Α και από τις 2 μεριές... Κοινώς straight...
    Αν δεν κάνω λάθος στη πράξη θα παίζει και φαίνεται να παίζει το ίδιο με straight 568B.... Oπότε λογικά δεν τίθεται λόγος να το τερματίσω ξανά με 568Β... Σωστά;

    Μετά... Έχω ένα παλιό c2d μηχανάκι με 100αρα κάρτα στη γωνία στο σαλόνι... Αυτό είχε 100αρα κάρτα και έπαιρνε από το ενδιάμεσο a.p στο σχέδιο που και αυτό ήταν 100αρι και οπότε έτσι έπαιζε...
    Χτες του έφτιαξα νέο καλώδιο 10μ για να έχω γιγαμπιτ και να πιάνει και τα 500... Αλλά ξέχασα τη κάρτα δικτύου που ήταν 100αρα...
    Ξέθαψα έναν αντάπτορα usb3->gigabit lan που είχα πάρει από ebay και τον κούμπωσα πάνω σε μια κάρτα pcie x1 usb3 hub που είχα πάρει...
    Και ενώ κάνει link στο 1γιγαμπιτ, δεν μου δίνει πάνω από 200 σε τεστ....
    Μου βγάζει και μνμ ότι η συσκευή θα παίξει πιο γρήγορα αν συνδεθεί σε usb 3υποδοχή super speed.... Δοκίμασα και τις 4 υποδοχές της κάρτας, = το ίδιο.... Ίσως δεν υποστηρίζουν SS...
    Έψαξα λίγο, βρήκα και κάποια ssd tests σε usb3 και δεν πέρναγαν και αυτοί τα 200....
    Πατέντες...
    Μάλλον πρέπει να πάρω pcie κάρτα γιγαμπιτ... Η υποδοχή είναι pcie x1.... Αν δεν κάνω λάθος θα παίξει σωστά ε;
    Αλλά αν το κάνω έτσι θα μου κλείσει την υποδοχή της χ16 που είναι για τη γραφικών και πιάνει 2 θέσεις...
    Μετά θα θέλει low profile vga για μια υποδοχή... Η να το αφήσω με την onboard vga... Η να βγάλω τη usb3...

    Και ένα τελευταίο... Τα plc μόνο πατας το κουμπί να συνδεθούν; Η θέλει να σετάρεις κάτι από software...
    Τη ταχύτητα που μιλάνε μεταξύ τους, πως τη βλέπουμε; Σε οποιοδήποτε μηχάνημα μέσω δικτύου; Η κάπως αλλιώς;
    Ταχύτητα πραγματική υποθέτω θα μετρήσω με οοκλα μόλις συνδεθούν..
    50 αν φέρουν μέσα θα είμαι οκ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-05-23 στις 21:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τλκ πήρα το dlink...
    Βέβαια αφού το πήρα έμαθα τις διαφορές των φθηνών plc με των πιο ακριβών...
    Κάτι με τα πρωτόκολλα av2 και g.hn πως το λένε...
    Αλλά anyway... Στο θέμα μας....

    Το ένα το έβαλα σαλόνι στο ρουτερ και το άλλο στο μέσα υπνοδωμάτιο που μεσολαβούν άλλο ένα υπνοδωμάτιο, κουζίνα, τουαλέτα, χωλ... Όπως φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα στο σποιλερ.. Από τα 100 που του έχω δώσει γραμμή από ένα 100αρι a.p αφού τα a.p που έβαλα στα δωμάτια είναι 2,4 με 100 θύρες...

    Μου έφερε λοιπόν τα 50-70 χωρίς αστάθειες η διακοπές προς το παρόν... Τους έριξα και τα άλλα access point επάνω και οκ και με το ασύρματο κομμάτι..

    Τελικά παίζει πάρα πολύ ρόλο και η καλωδίωση η και η πρίζα που θα το βάλεις... Κανόνας είναι αποκλειστικά και μόνο κατευθείαν στη πρίζα.. Σε πολύπριζο δεν μου συνδεόταν καθόλου και σε προστατευτικό μονόπριζο υπέρτασης μου έκοβε τη μισή ταχύτητα...

    Μπορεί φυσικά να χρησιμοποιηθεί και σουκο Τ για τη σύνδεση στη πρίζα αν χρειαστεί καθώς δεν επηρεάζει σε κάτι από ότι είδα...

    Γενικά αν και είχε λίγο τρέξιμο στην αρχή μέχρι να στηθεί όλα βαίνουν καλώς.... Αυτά... Τι άλλο.. Ίσως και ότι ζεσταίνονται ελαφρώς... Αλλά γενικά θα έλεγα οκ....

    Μετά από μερικές ημέρες βέβαια παρατήρησα τα παρακάτω... Δεν αποσυνδέθηκαν, ούτε ενόχλησαν κατά κάποιο τρόπο τη περιήγηση μου στο ίντερνετ... Αλλά άρχισαν να μου δίνουν κάπως χαμηλές ταχύτητες από ότι είχα μετρήσει στην αρχή όταν τα έβαλα... Σχεδόν τις μισές....

    Το θέμα λύθηκε κάπως με βάλε/βγάλε και ξανά pair... Επίσης μου φάνηκε ότι αργεί να κάνει το pair... Το λαμπάκι έδειχνε κόκκινο/πράσινο ότι προσπαθούσε να συνδεθούν μέχρι να σταθεροποιηθεί πράσινο... Ίσως η απόσταση Η οι ώρες που λειτουργούν οι διάφορες συσκευές με ότι αυτό συνεπάγεται στο δίκτυο ρεύματος (θόρυβος) κλπ....

    Να αναφέρω επίσης ότι παρατήρησα πως ανά διαστήματα φαίνεται να ανεβάζει και το latency κάπως... Δεν είναι το ίδιο χαμηλό όπως όταν συνδέεσαι κατευθείαν στο κυρίως ρουτερ..

    Κακά τα ψέματα... Σαν το καλώδιο δικτύου δεν είναι... Μόνο προσωρινή λύση ανάγκης.. Αυτό..
    Ημίμετρα αλλά τι να κάνουμε...
    Ίσως κάποια στιγμή όταν αποφασίσω για πιο σοβαρή ανανέωση εξοπλισμού και των a.p η των συσκευών που ως επί το πλείστον δεν έχουν 5αρα μπάντα, ίσως τότε λοιπόν, να περάσω καλώδιο...

    Η αλήθεια είναι ότι τα υπόλοιπα μέλη στο σπίτι δεν μου έφεραν αντιρρήσεις για τη διέλευση καλωδίου, αλλά εμένα δεν μου έκανε κλικ αυτή τη περίοδο...

    Αυτό...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ένα άλλο θεματακι που αντιμετώπισα
    ..
    Έχω ένα Η1600 που κάθεται και είπα να το βάλω να κάνει το a.p σε ένα δωμάτιο που τώρα εχω επισης ένα 2,4 a.p ένα 108ns που επίσης μου είχε μείνει, ώστε να εκμεταλλευτεί τη ταχύτητα που φέρνει το powerline μέσω της 5αρας μπάντας... Το 108 μου έδινε μετά βίας μέχρι 45/45 και το Η1600 με τη 5αρα μπάντα μου φέρνει τη πλήρη ταχύτητα από το σαλόνι που είναι το ρούτερ, γύρω στα 80/45 ανάλογα την ώρα της ημέρας... Ίσως κάτι με το traffic στο ασύρματο Η τη χρήση του δικτύου Η τις παρεμβολές στην επικοινωνία των powerline στο δίκτυο ρεύματος... Το έχω σε 100αρα θύρα σε άλλο 108l a.p νομίζω ότι είναι το μοντέλο... Εφόσον το powerline δεν δίνει πάνω από 100 δεν υπήρχε λόγος για γιγαμπιτ θύρα...
    Όλα αυτά θα ήταν αλλιώς αν είχα τραβήξει καλώδιο, αλλά δεν μπόρεσα, και δεν υπήρχε και πολύ λόγος για τώρα γιατί δεν κάνω πολύ χρήση των μέσα δωματίων και αυτοί που τα χρησιμοποιούν έχουν μόνο 2,4 ασύρματες συσκευές.... Συν ότι οι συσκευές μου xiaomi δεν πάνε λόγω κλειδώματος πάνω από 72 στη 2,4 με τα overhead....
    Αναφέρω το θέμα βασικά γιατί το Η1600 που μου είχε μείνει με fw V7.0.3_OTE.2.T2p1A, μου έκανε κάτι κουλό... Με κλειστό dhcp όπως γίνεται, ο dhcp είναι στο ρούτερ στο σαλόνι της οπτικής, ενώ αρχικά το κινητό μου γινόταν connected, και μου έβγαζε παραδόξως τη συσκευή και στο μενού του Η1600 που δεν έχει dhcp, την επόμενη φορά δεν γινόταν ξανά ποτέ connected αν άλλαζα δίκτυο, παρά μόνο αν άλλαζα θύρα lan στα a.p, Η αν έβγαζα τελείως το άλλο 108ns που είχα επάνω του... Μετά αν το αφηνα ως είχε με το 108 πάνω γινόταν connected και μετά ξανά πάλι δεν γινόταν... Δεν έμπαινε δλδ...
    Η συνδεσμολογία είναι ως εξής..
    Ftth router-> 108L ενδιάμεσο a.p στο σαλόνι -> powerline.
    Μετά στο μέσα δωμάτιο Powerline -> 108ns-> σε άλλο δωμάτιο με καλώδιο ενδιάμεσα στο άλλο πάλι 108ns-> H1600...
    Βρήκα τη λύση στις ρυθμίσεις του κινητού τελικά αλλάζοντας τη ρύθμιση της mac αντί να στέλνει του κινητού, να στέλνει random mac... Κουφό;
    Το έλυσα μεν αλλά γιατί όλο αυτό το κουφό;
    Δεν μου έχει συμβεί ξανά με a.p αυτό...
    Το κινητό μου έβγαζε κάποιο μήνυμα για πρόβλημα στις ρυθμίσεις απόδοσης ip...
    Λέω κόλλημα θα είναι, reboot όλα αλλά τπτ...
    Σκέφτηκα σε κάποια δόση πριν βρω τη λύση με τη mac, να βάλω το H1600 με διπλό ΝΑΤ και δικό του dhcp και άλλο εύρος ip όπως είχα κάνει κάποτε με το entry στη wan του... Αλλά το Η1600 είναι κλειδωμένο και δεν μπορεί να το κάνει αυτό... Οπότε μόνο κλασσικό a.p...
    Καταλαβαίνω φυσικά ότι όλο το setup μου είναι Frankenstein αλλά δεν βαριέσαι....
    Υπάρχει και άλλο παράλληλο wifi repeaters δίκτυο το παλιό που μου έφερε μόνο 10/10 στα μέσα δωμάτια που δεν έχω ξηλώσει, τo έχω αφήσει για ιοτ συσκευές και ip cams...
    Βασικά απλά ήθελα να αναφέρω το κουφό με τη mac και το 1600..
    Κάποια στιγμή όταν τα κονομησουμε η έρθουν νέες συσκευές που απαιτούν 5αρα μπάντα η ενσύρματο ίσως το κατεδαφισω να τραβήξω καλώδιο και να κάνω πιο σοβαρό σχεδιασμό... Αλλά για τώρα παλεύεται..
    Και μια σκέψη που γυρνάει επίσης στο μυαλό μου είναι ότι το powerline τελικά ήταν ημίμετρο... Που όμως καλύπτει τις τώρα ανάγκες.. Δεν ξέρω αν τα devolo θα έπαιζαν καλύτερα..... Αλλά τουλάχιστον δεν έδωσα μια περιουσία για τα dlink...
    Με καλώδιο dedicated προς το H1600 μέσα θα είχα τη πλήρη ταχύτητα αλλά.... Ίσως κάποτε.... Για τώρα ακούω ιδέες για το κουφό με τη mac k το 1600....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 16-07-23 στις 17:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας