Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Λοιπόν.. Επειδή τώρα με την οπτική το παρόν δίκτυο αποδείχθηκε αδύναμο... Αρκετά....
    Πριν με την adsl άντεχε...
    Ανοίγω και εγώ ένα σχετικό θέμα...
    Και... Θέλω μερικές συμβουλές στο τι να κάνω...


    Έχω βάλει σχέδιο του σπιτιού στο περίπου... Μιλάμε για 90m2...
    Σπίτι του 80... Χωρίς περασμένα από την αρχή καλώδια δικτύου φυσικά.. Μόνο μερικά που έβαλα εγώ στο πάτωμα εδώ και εκεί όπου δεν φαίνονται πίσω από πράγματα.. Χειροποίητα.. Ftp cat5e..


    Στο σαλόνι που είναι το ρουτερ της οπτικής μέχρι το ένα υπνοδωμάτιο το wifi πατώνει, μεσολαβεί κουζίνα-παιδικό (άδειο)-υπνοδωμάτιο..
    Συν ο τοίχος του μπάνιου...


    Σκεφτόμουν για ασύρματο powerline με το μισό κόστος και ότι δώσει στο υπνοδωμάτιο, δλδ η μια πρίζα ενσύρματα στο ρουτερ και η άλλη στο υπνοδωμάτιο να έχει ενσωματωμένο και wifi..
    Αλλά η λύση mesh αν και με διπλάσιο κόστος; (ανάλογα τη μάρκα πχ deco/xiaomi) από το powerline δείχνει πιο καλή... Νομίζω...
    Δεν ξέρω... Θα έχει αποτελέσματα; Οπτική επαφή στο διάδρομο νομίζω θα υπάρχει με μια απόσταση 30-40μ...

    Ένας φίλος μου λέει πέρασε καλώδιο που είναι και φθηνό και βάλε ένα a.p μετά εκεί...
    Αλλά το να περάσω καλώδιο είναι ολίγον μανίκι... Δεν είναι ότι δεν μπορώ αλλά θέλει πολύ βαβούρα στο σπίτι... Και να μετακινηθεί πολύ πράγμα...
    Χώρια που θα θέλει σίγουρα κανα 30-40μ καλώδιο.. Κανάλια, ρόκα και ιστορίες...
    Έτσι βέβαια θα μπορούσα να βάλω και αναμονές δικτύου και στα άλλα δωμάτια, αν περάσω καλώδιο..
    Αλλά.... Που να ανοίξω τέτοια δουλειά.. Με τρυπάνια, σφυριά και ιστορίες....


    Στη θέση που τώρα έχω ένα παλιό Η108L για a.p, μετά το ρουτερ της οπτικής, σκέφτηκα μήπως έβαζα ένα Η1600 που έχω και κάθεται...
    Αλλά μήπως είναι ημίμετρο; Θα δώσει τίποτα το παραπάνω γενικά; Η στο repeater (της πλάκας) μέσα;
    Και υπάρχει και το ρίσκο να μου ζητήσουν το Η1600 πίσω... Κόστος 60ε αν το κρατήσω.. Αξίζει;


    Η ας πούμε κάτοψη...

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο2.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  132,9 KB 
ID: 247766


    Τι λέτε; Ιδέες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Βάζεις ένα ρούτερ της προκοπής πχ ΜΤ.
    Στους χώρους που θέλεις πηγαίνεις με power lines πχ devolo.
    Αυτός σε γλυτώνει από τον κόπο να τραβάς καλώδια
    + ότι βγάζουν και eth και ασύρματο κάποια μοντέλα της.
    Ο άλλος τρόπος είναι να τραβήξεις καλώδια βάζοντας ΑΡ πχ MT ή ubi.
    Όχι repeater, όχι παλιότερα ρούτερ σε ΑΡ mode.
    Τα περισσότερα από τα μοντέλα της ΜΤ και ubi βγάζουν και επιπλέον eth αν την χρειάζεσαι.
    Αυτές είναι λύσεις ακριβές σχετικά σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες
    είτε έχουν φασαρία στην εγκατάσταση.
    Έχουν όμως ένα τεράστιο πλεονέκτημα: τα στήνεις μια φορά και δεν ασχολείσαι με αυτά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις ένα ρούτερ της προκοπής πχ ΜΤ.
    Στους χώρους που θέλεις πηγαίνεις με power lines πχ devolo.
    Αυτός σε γλυτώνει από τον κόπο να τραβάς καλώδια
    + ότι βγάζουν και eth και ασύρματο κάποια μοντέλα της.
    Ο άλλος τρόπος είναι να τραβήξεις καλώδια βάζοντας ΑΡ πχ MT ή ubi.
    Όχι repeater, όχι παλιότερα ρούτερ σε ΑΡ mode.
    Τα περισσότερα από τα μοντέλα της ΜΤ και ubi βγάζουν και επιπλέον eth αν την χρειάζεσαι.
    Αυτές είναι λύσεις ακριβές σχετικά σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες
    είτε έχουν φασαρία στην εγκατάσταση.
    Έχουν όμως ένα τεράστιο πλεονέκτημα: τα στήνεις μια φορά και δεν ασχολείσαι με αυτά.
    Όταν λες ρουτερ... Μιλάμε να αντικαταστήσει το κυρίως ρουτερ;
    Μετά για powerline σκεφτόμουν και εγώ... Ασύρματο powerline όμως... Αλλά θα κάνουν δουλειά της προκοπής;
    Το ασύρματο πως θα απλωθεί; Από ποια συσκευή;
    Το μεσαίο a.p δίνει και σε έναν υπολογιστή πέρα από το repeater μέσα στο υπνοδωμάτιο.. Οπότε καλό είναι να υπάρχουν θύρες δικτύου επιπλέον..
    Κοίταζα και για mesh τύπου xiaomi/deco αλλά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ... Ακούω όμως καλά λόγια... Ούτε αυτά όμως είναι ιδιαίτερα οικονομικά..
    Για να είμαι ειλικρινής η πιο οικονομική λύση θα ήταν να βάλω το Η1600 στη μέση να δω τι θα κάνει, αλλά δεν ξέρω μη το στήσω άδικα και μου το ζητήσουν πίσω μετά... Η να βάλω και ένα οικονομικό powerline για το υπνοδωμάτιο.... Η να μην κάνω τίποτα από αυτά και να δω κάτι οικονομικό σε mesh deco/xiaomi..
    Κάποια πρόταση από τα μοντέλα που ανέφερες υπάρχει να μη ψάχνω;
    Ψάχνω γενικότερα οικονομικές λύσεις μέχρι τα 50-100-150πχ μαξ... Σε αυτό το εύρος... Δεν θα ήθελα να ξεφύγω πιο πάνω Η σε πιο πολλές συσκευές...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλωδια. Το φτηνοτερο, καλυτερο και μακροπροθεσμα παντα αξιοπιστο.
    ροκα οχι.. πλαστικο αυτοκολλητο καναλακι. Τελειωνεις γρηγορα.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωδια. Το φτηνοτερο, καλυτερο και μακροπροθεσμα παντα αξιοπιστο.
    ροκα οχι.. πλαστικο αυτοκολλητο καναλακι. Τελειωνεις γρηγορα.
    Tι έλεγα πιο πάνω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος μου λέει πέρασε καλώδιο που είναι και φθηνό και βάλε ένα a.p μετά εκεί...
    Αλλά το να περάσω καλώδιο είναι ολίγον μανίκι... Δεν είναι ότι δεν μπορώ αλλά θέλει πολύ βαβούρα στο σπίτι... Και να μετακινηθεί πολύ πράγμα...
    Χώρια που θα θέλει σίγουρα κανα 30-40μ καλώδιο.. Κανάλια, ρόκα και ιστορίες...
    Έτσι βέβαια θα μπορούσα να βάλω και αναμονές δικτύου και στα άλλα δωμάτια, αν περάσω καλώδιο..
    Αλλά.... Που να ανοίξω τέτοια δουλειά.. Με τρυπάνια, σφυριά και ιστορίες....
    Δε θα μου ήταν τίποτα να πάω να πάρω καλώδιο κανα 50αρι+ μέτρα να το έχω να κάνω τη δουλειά μου.... Είναι και η πιο φθηνή λύση.. Αλλά....
    Ότι έγραψα επάνω πριν... Βαβούρα... Μπόλικη...
    Πρέπει να τρυπάω από το σαλόνι να βγω στο ταβάνι του μπαλκονιού και να στείλω το καλώδιο Η τα καλώδια αν βάλω αναμονές στα άλλα δωμάτια και πάλι να τρυπάω να μπω μέσα...
    Γιατί εσωτερικά δεν.... Όχι ακατόρθωτο.. Αλλά πάλι δύσκολο.. Πρέπει να μετακινηθούν πράγματα και να γίνουν ωραία η εγκατάσταση για να μη με φάνε οι άλλοι...
    Για να πω την αλήθεια πάντως, όσο και αν θέλω να το κάνω με καλώδιο.... Δεν το βλέπω να συμβαίνει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-04-23 στις 23:27.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες ρουτερ... Μιλάμε να αντικαταστήσει το κυρίως ρουτερ;
    Ναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά για powerline σκεφτόμουν και εγώ... Ασύρματο powerline όμως... Αλλά θα κάνουν δουλειά της προκοπής;
    Τα devolo είναι εγγύηση. Αλλά είναι ακριβά.
    Στα θετικά των power lines είναι ότι αν δεν σου κάνει σε μια θέση
    το τοποθετείς σε άλλη πρίζα όπως μια απλή συσκευή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ασύρματο πως θα απλωθεί; Από ποια συσκευή;
    Το ασύρματο σε καλύπτει ανάλογα με τον χώρο και τα εμπόδια.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ακριβής τρόπος ώστε να σου πει κάποιος εδώ ή εκεί είναι καλύτερα.
    Απλά εικασίες κάνουμε ανάλογα με τα εμπόδια και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη.
    Η μόνη λύση είναι η δοκιμή.
    Με τα power lines αυτό γίνεται εύκολα.
    Ποτέ δεν μπορείς να καλύψεις πλήρως έναν χώρο.
    Εκτός και αν είναι ένας ενιαίος.
    Οπότε πάμε για 2-3 συσκευές.
    Για τα τετραγωνικά που αναφέρεις με τρεις συσκευές θα είσαι οκ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταζα και για mesh
    Η τεχνολογία mesh το μόνο που θα σε βοηθήσει είναι στο να κάνει γρηγορότερες τις εναλλαγές από ΑΡ σε ΑΡ.
    Δεν θα σου δώσει καλύτερη εμβέλεια στο σήμα.
    Επίσης όλες οι συσκευές πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας μιας και τα μέχρι τώρα mesh δεν είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να είμαι ειλικρινής η πιο οικονομική λύση θα ήταν να βάλω το Η1600 στη μέση να δω τι θα κάνει, αλλά δεν ξέρω μη το στήσω άδικα και μου το ζητήσουν πίσω μετά... Η να βάλω και ένα οικονομικό powerline για το υπνοδωμάτιο.... Η να μην κάνω τίποτα από αυτά και να δω κάτι οικονομικό σε mesh deco/xiaomi..
    Κάθε συσκευή έχει τα δικά της χαρακτηριστικά στην εμβέλεια του σήματος
    οπότε δεν πρόκειται να βγάλεις σαφή συμπεράσματα.
    Καλύτερα μην μπεις σε αυτόν τον κόπο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω γενικότερα οικονομικές λύσεις μέχρι τα 50-100-150πχ μαξ.
    Σε αυτά τα χρήματα είναι τα ΑΡ της ΜΤ τύπου cap ac.
    Τα devolo επίσης είναι σε αυτή την τιμή τα διπλά (τα τριπλά είναι παραπάνω).
    Αλλά εξαρτάται το μοντέλο γιατί υπάρχουν μόνο ασύρματα, μόνο ενσύρματα, με ή χωρίς passthrough κλπ
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ας πούμε κάτοψη...
    Σαν το καλώδιο.....τίποτα,
    εγώ στην κάτοψη και σε συνέχεια του άλλου καλωδίου που έχεις μέχρι το desktop βλέπω 3 μπαλκονόπορτες και 3 τρυπήματα των 6 χιλιοστών σε τοίχους και χαμηλά στο σοβατεπί.
    Αν υπάρχει μπαλκόνι απ' έξω το πας απ' έξω, σιγά το πράγμα για κάποιον που ασχολείται στοιχειωδώς μ' αυτά.
    Σου βάζω δυο φωτογραφίες(λίγο σκοτεινές, τις τράβηξα τώρα) με την όδευση του καναλιού στο σοβατεπί και γύρω από την μπαλκονόπορτα, μετράς, κόβεις και κολλάς.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  414,5 KB 
ID: 247808 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  251,6 KB 
ID: 247809
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μωρέ το ξέρω για το καλώδιο... Βάζεις μετά και ένα a.p εκεί και τελείωσες...
    Αλλά...
    Το ποιος ανοίγει τώρα τέτοιες δουλειές είναι το θέμα..
    Πρέπει να τραβάω και έπιπλα, γραφεία, τρυπήματα, κανάλια ιστορίες κλπ κλπ..
    Με τη μια σκέψη σκέφτομαι ότι το ξεκινάω και με την άλλη σκέψη σκέφτομαι όλη τη δουλειά που πρέπει να γίνει..

    Μια λύση προσωρινή θα ήταν να βάλω πχ το Η1600 στη θέση που τώρα έχω το H108L και μετά ασύρματο powerline για το υπνοδωμάτιο..
    H μια λύση τύπου deco με οπτική επαφή 40 μέτρων περίπου στην ευθεία υπνοδωμάτιο εκεί που είναι το repeater με το σαλόνι εκεί που είναι το H108L.. Λένε ότι κάνουν καλή δουλειά ασύρματα τα deco...
    Δεν περιμένω να πάνε και τα 500 μέσα... Τα 100 αν έφταναν οκ θα ήμουν νομίζω.. Τώρα στο υπνοδωμάτιο έχω 10/10 από το κινέζικο repeater και αραιά και που αδύναμο σήμα από το σαλόνι στη 2,4 που δίνει 40/40 περίπου..

    Αν πέρναγα καλώδιο πάντως από έξω θα το έστελνα πιθανότατα... Η παίζει και εσωτερικά γύρω γύρω από τις πόρτες και τρύπημα στους εσωτερικούς τοίχους.. Δλδ σαλόνι-κουζίνα-παιδικό-υπνοδωμάτο... Θα έβαζα και αναμονές σε κάθε δωμάτιο... Και θα έφτανε όλη η ταχύτητα... Απλά θέλει να το πάρω απόφαση...
    Στο παιδικό-υπνοδωμάτιο έχω ήδη περασμένο καλώδιο από παλιά εσωτερικά γιατί είχα υπολογιστές σε εκείνα τα σημεία.. Απλά τώρα το καλώδιο αυτό έχει βγει στην αχρηστία.. Ένα stp cat5 πρέπει να είναι νομίζω... Άκρως δύσκαμπτο λόγω της θωράκισης..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-04-23 στις 22:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κοίτα... αν θέλεις ποιότητα υπηρεσιών θα το κάνεις με τους τρόπους που είπαμε.
    Όλα τα υπόλοιπα θα καταλήξουνε στο ίδιο αποτέλεσμα που έχεις και τώρα (άντε και ελάχιστα καλύτερο)
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κατάλαβα τι λες..
    Με μερικές σημειώσεις όμως..
    Το μαμά ρουτερ δεν ψήνομαι να το αλλάξω..
    Και τα devolo που έβλεπα είναι φαρμακείο στη τιμή..
    Κοίταζα κάτι tplink plc με ασύρματο.. Έχει και με 60κατι και με 120κάτι.. Μετά ανεβαίνει πιο πάνω..
    Πφφφ... Δεν ξέρω.. Θα δούμε..
    Το μικροτικ που έβαλες πιο πάνω για a.p δεν είναι κακό που το έβλεπα..
    Αλλά μαζεύεται η σούμα... Μια το plc μια το a.p...
    Να δω από που θα ξεκινήσω πρώτα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα τι λες..
    Με μερικές σημειώσεις όμως..
    Το μαμά ρουτερ δεν ψήνομαι να το αλλάξω..
    Και τα devolo που έβλεπα είναι φαρμακείο στη τιμή..
    Κοίταζα κάτι tplink plc με ασύρματο.. Έχει και με 60κατι και με 120κάτι.. Μετά ανεβαίνει πιο πάνω..
    Πφφφ... Δεν ξέρω.. Θα δούμε..
    Το μικροτικ που έβαλες πιο πάνω για a.p δεν είναι κακό που το έβλεπα..
    Αλλά μαζεύεται η σούμα... Μια το plc μια το a.p...
    Να δω από που θα ξεκινήσω πρώτα..
    Τα ΜΤ θέλουν γνώσεις από ρούτερ για να τα στήσεις.
    Έχουμε topic με όλες τις ρυθμίσεις που θα χρειαστείς.
    Δεν είναι όμως της λογικής πατάω κουμπάκια και γίνονται αυτόματα.

    Devolo ακριβό αλλά ξέρεις ότι μόνο αυτά θα παίξουν 100%.
    Αν δεν έχεις τριφασικό πίνακα οκ.
    Και πάλι όμως, αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν είναι καλή τότε θα λες γιατί να μην έδινα τα +50/100ε και να πήγαινα κατευθείαν στο devolo.
    Απ αυτή την λογική το λέω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Επειδή για μεγάλα έξοδα αυτή τη περίοδο δεν είμαι, σκεφτόμουν στα 2 δωμάτια (υπνοδωμάτιο & άδειο παιδικό) που με ενδιαφέρουν να κάνω το εξής..

    Από το υπνοδωμάτιο στο παιδικό και αντίστροφα, υπάρχει από παλιά ένα ξεχασμένο stp cat5 αν θυμάμαι καλά... Κάτω / πίσω από τα έπιπλα...
    Δυστυχώς δεν φτάνει έως το σαλόνι που είναι το ρουτερ...

    Κάποια στιγμή ίσως επενδύσω σε κάτι πιο καλό Η μπορεί να περάσω καλώδιο ως πιο οικονομικό και σίγουρο...
    Για τώρα όμως σκέφτομαι το εξής...

    Αν και λένε ουδέν μονιμότερο από του προσωρινού...
    Τι έλεγα; Ναι...

    Να πάρω ένα powerline της σειράς πχ tplink/dlink να στείλω σήμα στο υπνοδωμάτιο.... Και να αξιοποιήσω κάτι ρουτερ παρόχου με 2,4 που έχω ως a.p...
    Το κεντρικό plc θα μπει στο ρουτερ στο σαλόνι προφανώς..

    Στο powerline πάνω στο υπνοδωμάτιο θα βάλω ένα από τα παλιά a.p/router για wifi και από τη μια δικτύου του να στείλω μια 100αρα στο παιδικό... Μέσω του παλιού stp...

    Εκεί στο παιδικό θα βάλω άλλο ένα a.p/router από τα παλιά όχι τόσο για το wifi του αλλά για να έχω ethernet switch εκεί και αυτό θα είναι...

    Τα 2 παλιά a.p θα παίρνουν αν το σκέφτομαι καλά από τον κεντρικό dhcp στο σαλόνι.. Μπάχαλο... Αλλά προχωράω... Να με συμπαθάτε..

    Το υπόλοιπο σπίτι σαλόνι/κουζίνα καλύπτεται σχετικά από την υπάρχουσα υποδομή...

    Και 30-40 να μου δώσουν τα 2,4 a.p/router μέσω του plc καλά θα είμαι.. Ευχαριστημένος εντελώς όχι, αλλά οι χρήστες που θα τα δουλεύουν εκεί δεν θα παραπονεθούν και σαφώς θα είναι λίγο καλύτερα μάλλον από τώρα...

    Τέλος στον desktop στο σαλόνι και στο μεσαίο παλιό a.p εκεί θα τραβήξω νέο καλώδιο ~10μ κατευθείαν από το κεντρικό ρουτερ από μια gigabit παρά από την ενδιάμεση 100αρα που παίρνει τώρα από το παλιό a.p εκεί στη μέση...

    Όλα τα άλλα θα μείνουν παράλληλα ως έχουν...
    Λύση frankenstein αλλά για πιο μεγάλα ανοίγματα δεν, τώρα... Όχι μόνο οικονομικά αλλά και εργατικά για να περάσω τώρα κατευθείαν σε όλα καλώδιο... Και πάλι όμως και με τη λύση full καλώδιο θα χρειαστώ νέα σύγχρονα a.p... Οπότε... Αργότερα...

    Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι το εξής...
    -Να πάρω plc με ενσωματωμένο wifi 4/5 ~ στα 70ε, έτσι γλυτώνω το ένα παλιό a.p στο υπνοδωμάτιο και θα στείλω από τη gigabit του στη 100αρα του a.p/router στο παιδικό...
    -Η να πάρω ένα απλό plc με 40-50ε μαξ και να κάνω αυτό που είπα με τα 2 παλιά 2,4 a.p/router;

    Προσπαθώ να κάνω μια σχετική ανανέωση με το ελάχιστο κόστος για τώρα όπως λέω...

    Ακόμα κάτι που έβλεπα....
    Τα plc με διπολικό φις έχουν διαφορά στη μετάδοση μέσω καλωδίων ρεύματος από αυτά με σουκο;
    Δεν εννοώ το passthrough schuko.. Λέω μήπως χρησιμοποιούν και τη γείωση για μετάδοση...

    Και τέλος....
    Τα καλώδια router/plc & router/router να τα κάνω straight H cross; Η είναι auto-sensing και τα γυρνάνε εσωτερικά;
    Έχει πλέον σημασία τη σήμερον ημέρα;
    Και...
    568Β από τις 2 άκρες Η 568Α Η ότι θέλω και από τις 2 πλευρές αρκεί να είναι το ίδιο πχ κατά προτίμηση 568Β;

    Αυτά...... Ημίμετρα θα κάνω αλλά για τώρα αυτό μπορώ μάλλον μόνο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρω plc με ενσωματωμένο wifi 4/5 ~ στα 70ε
    Όχι, γιατί θα είναι καρφωμένο σε μια πρίζα ρεύματος, ενώ το AP το μετακινείς εκεί που έχεις καλύτερο σήμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα plc με διπολικό φις έχουν διαφορά στη μετάδοση μέσω καλωδίων ρεύματος από αυτά με σουκο;
    Δεν εννοώ το passthrough schuko.. Λέω μήπως χρησιμοποιούν και τη γείωση για μετάδοση...
    Η γείωση χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...66#post6114166

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πλέον σημασία τη σήμερον ημέρα;
    Δεν έχει σημασία, οπότε straight.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι θέλω και από τις 2 πλευρές αρκεί να είναι το ίδιο πχ κατά προτίμηση 568Β;
    Αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, γιατί θα είναι καρφωμένο σε μια πρίζα ρεύματος, ενώ το AP το μετακινείς εκεί που έχεις καλύτερο σήμα.



    Η γείωση χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...66#post6114166



    Δεν έχει σημασία, οπότε straight.



    Αυτό.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές..

    - - - Updated - - -

    A.. Ριξτε και καμιά πρόταση για powerline..
    Μην είναι όμως φαρμακείο σαν το devolo..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A.. Ριξτε και καμιά πρόταση για powerline..
    Αφού τα είπαμε παραπάνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας