Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα αντιμετωπίζω εδώ και λίγες μέρες ένα παράξενο πρόβλημα. Έχω βονταφον voip ενώ έχω σεταρει το τηλέφωνο όπως έλεγαν και οι οδηγίες σε άλλο τοπικ και δουλευε απροβλημάτιστα, έχει αρχίσει εδώ και μια εβδομάδα περίπου ίσως και παραπάνω όταν καλούμε σε κάποιον μετά από λίγο να μην τον ακούμε ενώ αυτός εξακολουθεί να μας ακούει. Έχω ένα τηλέφωνο συνδεδεμένο στο ρουτερ 7530 και ένα Fritz Fon και οι δυο συσκευές κάνουν το ίδιο πράγμα. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.
    Υ. Γ έχω σβήσει τον αριθμό μέσα από το ρουτερ και ξανά έκανα τη διαδικασία από την αρχή αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Εάν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω και screen με τις σχετικές ρυθμίσεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τι ver# fritzos τρέχει?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάπου διάβαζα ότι άρχισε να υποστηρίζει αυτόματο σετάρισμα VoIP η Vodafone.. ?

    Μπας και πείραξε κάτι στο ρούτερ αυτή ?
    και κάνει πειράματα με τα συστήματα της ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ver# fritzos τρέχει?
    την τελευταια beta εχω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου διάβαζα ότι άρχισε να υποστηρίζει αυτόματο σετάρισμα VoIP η Vodafone.. ?

    Μπας και πείραξε κάτι στο ρούτερ αυτή ?
    και κάνει πειράματα με τα συστήματα της ?
    Αυτο το ειχα διαβασει και εγω και σε ερωτηση που εκανα στην υποστηριξη μου ειπαν πως δεν παιζει κατι τετοιο παρα μονο με το δικο τους εξοπλισμο.
    Τελικα εκανα factory reset το router και δειχνει να εχει στρωσει θα δω πως θα παει και τις επομενες ημερες και αν το ξανακανει θα ενημερωσω.Ευχαριστω παντως για τις οποιες απαντησεις.
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από txb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το ειχα διαβασει και εγω και σε ερωτηση που εκανα στην υποστηριξη μου ειπαν πως δεν παιζει κατι τετοιο παρα μονο με το δικο τους εξοπλισμο.
    Τελικα εκανα factory reset το router και δειχνει να εχει στρωσει θα δω πως θα παει και τις επομενες ημερες και αν το ξανακανει θα ενημερωσω.Ευχαριστω παντως για τις οποιες απαντησεις.
    Καλού κακού, δεν απενεργοποιείς και τη δυνατότητα να στέλνει ρυθμίσεις ο πάροχος;
    Δεν ξέρω αν έγινε κάτι, αλλά να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έγιναν και τίποτε "πειράματα" από τη Vodafone. Αφού, έτσι και αλλιώς, επισήμως δεν θα σε υποστηρίξουν, να μειώσεις τις πιθανότητες...

    Edit: νομίζω έχει βγει η 7.50 stable για το 7530. Έχεις beta παλιότερη από αυτή;

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από txb Εμφάνιση μηνυμάτων
    την τελευταια beta εχω
    Υπάρχει ένα γνωστό bug στην τελευταία beta που εμφανίζεται όταν γίνεται transcode codec a <-> codec b,
    με αποτέλεσμα να χάνεται η φωνή.
    Προφανώς δεν ξέρω αν όντως πάσχεις απο το συγκεκριμένο (θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο...),
    αλλά τα συμπτώματα ταιριάζουν.
    Η avm είναι ενήμερη, το έχει φτιάξει, το fix λογικά θα ενσωματωθεί σε επόμενο release,
    οπότε (υποθέτωντας ότι όντως πάσχεις απο το συγκεκριμένο...) είτε περιμένεις, είτε γυρνάς στην stable.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλού κακού, δεν απενεργοποιείς και τη δυνατότητα να στέλνει ρυθμίσεις ο πάροχος;
    Δεν ξέρω αν έγινε κάτι, αλλά να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έγιναν και τίποτε "πειράματα" από τη Vodafone. Αφού, έτσι και αλλιώς, επισήμως δεν θα σε υποστηρίξουν, να μειώσεις τις πιθανότητες...

    Edit: νομίζω έχει βγει η 7.50 stable για το 7530. Έχεις beta παλιότερη από αυτή;
    Εχω την 7.51 beta την τελευταια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ένα γνωστό bug στην τελευταία beta που εμφανίζεται όταν γίνεται transcode codec a <-> codec b,
    με αποτέλεσμα να χάνεται η φωνή.
    Προφανώς δεν ξέρω αν όντως πάσχεις απο το συγκεκριμένο (θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο...),
    αλλά τα συμπτώματα ταιριάζουν.
    Η avm είναι ενήμερη, το έχει φτιάξει, το fix λογικά θα ενσωματωθεί σε επόμενο release,
    οπότε (υποθέτωντας ότι όντως πάσχεις απο το συγκεκριμένο...) είτε περιμένεις, είτε γυρνάς στην stable.
    Εαν ειναι αυτο που λες και δω οτι συμβαινει ξανα θα επιστρεψω στην stable ευχαριστω παντως για την ενημερωση
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας