Συνδρομητής Nova που την συνδρομή την είχα κάνει όσο ήταν ακόμα Wind.
Δηλαδή σε λίγο λήγει η 24άμηνη σύμβαση και φυσικά δεν θα την συνεχίσω.

Έχω συνεχώς αποσυνδέσεις αλλά αυτό, δεν το είχα από την αρχή!

Δηλαδή για κάπου 15-16 μήνες από την έναρξη της συνδρομής δεν είχα κανένα θέμα.

Δεν είχα θέμα ούτε τον πρώτο καιρό που άλλαξε σε Nova.

Εδώ και 4-5 μήνες περίπου παρατηρώ συνεχώς αποσυνδέσεις!

Η επικοινωνία με την Nova είναι παραπάνω από άθλια!

Το ότι λένε ότι φταίει ο χαλκός, προσωπικά το θεωρώ την απόλυτη μπούρδα και για όσους το συμμερίζονται, θα παρακαλούσα να μην απαντήσουν στην δική μου ανάρτηση.

Γιατί δεν είχε ο χαλκός πρόβλημα τους 15-16 μήνες και έχει τώρα;

Το λογίδριο περί χαλκού είναι μάλλον, λόγω της τάσης που υπάρχει να πάνε όλη στην οπτική ίνα. Να αλλαχτούν δηλαδή παντού τα καλώδια και να μπουν τα συνθετικά της οπτικής ίνας που έχουν μόνο 10-15 χρόνια ζωής... Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.


Όταν λοιπόν αντέκρουσα τις μπούρδες περί χαλκού με επιστημονική τεκμηρίωση μου είπαν ότι ίσως να φταίει το ρούτερ μου. Άλλαξα όχι μόνο ένα, άλλα δύο ρούτερ πάλι είχα τακτικές αποσυνδέσεις! (Τις οποίες έβλεπαν και αυτοί από την μεριά τους, αλλά έκαναν την πάπια. Μόνο κάποια στιγμή του ξέφυγε προφανώς του τεχνικού που μιλούσα.)

Άρχισαν μετά να λένε ότι ίσως φταίει το splitερακι άλλαξα πέντε σπλιτεράκια. Σε κάθε ένα από αυτά παρατηρούσα αποσυνδέσεις και μετά δοκίμαζα το επόμενο!

Ε, από λογική άποψη και μόνο δεν μπορεί όλα τα σπλιτεράκια, όλα τα ρούτερ να είναι χαλασμένα και από την δική τους μεριά να είναι όλα εντάξει...

Κυρίως για τον λόγο ότι οι απαντήσεις τους έδειχναν αδιαφορία, αλαζονεία αλλά και υπεροπτισμό, (για να μην προσθέσω και ασχετοσύνη) και από μια τεχνική υποστήριξη θα περίμενα τουλάχιστον ενσυναίσθηση αν δεν είναι σε θέση να δώσει μια αποδεκτή λύση, θα τους χαιρετίσω μια για πάντα!

Το γεγονός ότι γράφω εδώ αυτήν την εμπειρία μου είναι για να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο tool πέραν του ping, το οποίο θα μπορούσα να βάλω να τρέχει μόνιμα και να μου βγάζει στατιστικά (π.χ.να μου ματσάρει τις αποσυνδέσεις),
πότε δεν έχω internet.

Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι, θα του ήμουν ευγνώμων!