Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Καλησπερα σε ολους.. Ανοιγω αυτο το θεμα για να ζητησω συμβουλες σχετικα με την διαταξη του χωρου μου και την αξιοποιηση της 200αρας οπτικης που μολις εγκατεστησα. Εχουμε και λεμε.. Μου δωσανε το νοκια g-2425g-a, μου εδωσαν φιλοι του forum και τους admin κωδικους αλλα δεν ξερω τι να αλλαξω ωστε να παω λιγο καλυτερα...

    Για να καταλαβετε τι εννοω το ρουτερ ειναι στο διαδρομο, καλωδιο δεν ξερω πως να περασει στο δωματιο που εχω το λαπτοπ και εχω παρει ενα tp link450 extender συνδεδεμενο με ethernet στα 5ghz με το λαπτοπ, νομιζω πως σε gaming τυπου dota τρωει ελαφρια spikes..

    Εχω κατεβασει tcp optimizer και το εχω βαλει στο optimal (δεν ξερω κατα ποσο εκανε κατι αυτο), τι προτεινετε να κανω? με κοβει σιγουρα ενας τοιχος ταχυτητα, πρεπει να βαλω καποιο router διπλα απο το νοκια μπας και εχει καλυτερη καλυψη και μπορει να διαμοιρασει την ταχυτητα στο extender? και να κλεισω τελειως το wifi του nokia?

    Στην τελευταια λυση του να τραβηξω καλωδιο με καναλακια επειδη δεν περισσευουν χρηματα για μαστορες, εχω καποια εργαλεια οπως τρυπανι κλπ, πως θα μπορουσα χωρις να τρυπησω τοιχο να περασω απο το σοβατεπι? εχω διαβασει σε αλλα θεματα να το αναφερουν αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορει να γινει στην πραξη... θα με βοηθουσε καποια φωτο αν υπαρχει η ενα diy βιντεο.. Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα μπορουσα χωρις να τρυπησω τοιχο να περασω απο το σοβατεπι?
    Aν μεσολαβεί τοίχος, πως να περάσεις χωρίς τρύπημα??
    εκτός αν βάλεις flat ethernet που να χωράει??? κάτω από την πόρτα και το πας γύρω-γύρω αλλά και πάλι υπάρχει περιορισμός μήκους.

    Μια πρόχειρη κάτοψη θα βοηθούσε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Βάλε ένα ping να τρέχει στο 1.1.1.1 και άφησε το ένα μισάωρο χωρίς να τρέχει κάτι άλλο βαρύ στο δίκτυο.
    Μέτα από μισή ώρα δες αν παρουσιάστηκαν κάποια μαγάλα peak στο time.
    Αν το time είναι σταθερό και δεν πηγαίνει από το 20ms στο 900ms τότε το δίκτυο σου είναι οκ και τα spikes προκαλούνται από παράγοντες έξω από αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Κατοψη δεν εχω ιδεα πως γινεται.. στο διαδρομο ειναι τοποθετημενο το nokia και ακριβως απεναντι στο 1.5 μετρο ειναι ο τοιχος και η πορτα του γραφειου οπου με ενδιαφει να εχω το laptop.. ο διαδρομος ειναι στενος σε πλατος 1.50 μετρο πανω κατω... αυτο που προτεινεις με το flat ειναι καλη ιδεα αλλα θα πρεπει να βρω ενα πολυ λεπτο ωστε να χωρεσει κατω απο την πορτα..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ένα ping να τρέχει στο 1.1.1.1 και άφησε το ένα μισάωρο χωρίς να τρέχει κάτι άλλο βαρύ στο δίκτυο.
    Μέτα από μισή ώρα δες αν παρουσιάστηκαν κάποια μαγάλα peak στο time.
    Αν το time είναι σταθερό και δεν πηγαίνει από το 20ms στο 900ms τότε το δίκτυο σου είναι οκ και τα spikes προκαλούνται από παράγοντες έξω από αυτό.
    Το κανω τωρα ειμαι στο 15λεπτο και παει απο 11-16ms σταθερα

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατοψη δεν εχω ιδεα πως γινεται..
    Κάτοψη(στο spoiler) από συμφορουμίτη, κάτι τέτοιο λέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ακριβως απεναντι στο 1.5 μετρο ειναι ο τοιχος και η πορτα του γραφειου
    To πως θα το πας απέναντι είναι το θέμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτοψη(στο spoiler) από συμφορουμίτη, κάτι τέτοιο λέμε.



    To πως θα το πας απέναντι είναι το θέμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  20,7 KB 
ID: 247975

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λέω πιο πάνω,
    To πως θα το πας απέναντι είναι το θέμα.
    και αυτό δεν υπάρχει στην κάτοψη,
    υπάρχει πόρτα?? τοίχος?? άνοιγμα??
    Αυτό είναι το πιο βασικό, το πως θα μπορέσει να περάσει το καλώδιο απέναντι και αν περάσει πόσα μέτρα είναι αν θα πάει γύρω-γύρω από πόρτες, ανοίγματα, κ.λ.π.
    Αν δεν χωράει το flat κάτω από την πόρτα(αφού σε πρώτη φάση δεν θέλεις να ανοίγεις τρύπα) ανοίγεις μια τρύπα των 6mm πάνω από το σοβατεπί και το πας στο Laptop.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 247976
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  26,6 KB 
ID: 247977

    εκει που εχεις τα ερωτηματικα παει σε αλλο χωρο, ανοιχτο που δεν εχει καμια σχεση με το δωματιο εκανα ενα αλλο σχεδιο, υπαρχει μια καμαρα που ενωνει τους 2 τοιχους σε ενα σημειο αν περασει η μονη πιθανοτητα ειναι απο εκει.. αυτο με την τρυπα δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως σε ποιο σημειο εννοεις, εχω τρυπανι αλλα δεν ξερω και πολλα

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με την τρυπα δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως σε ποιο σημειο εννοεις,
    Αφού λες ότι μπορείς να το περάσεις από την καμάρα μετά θα κατέβει δίπλα στο κούφωμα της πόρτας.
    Ανοίγεις μια τρύπα πάνω από το σοβατεπί του διαδρόμου δίπλα στο κούφωμα και βγαίνεις ακριβώς από πίσω μέσα στο δωμάτιο, μετά το πας γύρω-γύρω πάνω από το σοβατεπί.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pic.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 247982
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macuser32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με την τρυπα δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως σε ποιο σημειο εννοεις, εχω τρυπανι αλλα δεν ξερω και πολλα
    Βασικά σου λένε να ανοίξεις μία τρύπα διαμπερή από τον διάδρομο στο δωμάτιο που έχεις τον υπολογιστή, κοντά στην πόρτα και στο κάτω μέρος της όσο πιο κοντά γίνεται στο σοβατεπί. Αυτό γιατί εκεί κατά 99,9% δεν περνάει κανένα καλώδιο οπότε δεν ρισκάρεις να χτυπήσεις κάτι (που θα μπορούσες να χτυπήσεις για παράδειγμα αν έκανες τρύπα πάνω από την πόρτα. (όπως για παράδειγμα έχει κάνει ο φίλος ΕΔΩ)

    Δηλαδή στην γωνία (το L) που κάνει χαμηλά το κούφωμα της πόρτας με το σοβατεπί, απλά σιγουρέψου ότι αν τρυπήσεις ευθεία δεν θα πιάσεις κούφωμα ή σοβατεπί στον άλλο χώρο (πίσω) γιατί θα στο πετάξει. Για ασφάλεια άσε ένα με δυο δάχτυλα από πόρτα και σοβατεπί (2-4 εκατοστά) και άνοιξε διαμπερή τρύπα εκεί. Δεν είναι τρομερό, ούτε δύσκολο, βρες ένα τρυπάνι λεπτό (να χωράει το καλώδιο άνετα) αλλά αρκετά μακρύ να φτάσει όλο το πάχος του τοίχου (20 εκατ. το λιγότερο για εσωτερικό μονό τοίχο), αν δεν έχεις πουλάνε φθηνά τα μαγαζιά με αντίστοιχο εξοπλισμό πάρε ένα πάντα είναι χρήσιμο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dba1f63b9811041b12bf5f246f5ae9cc.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  77,2 KB 
ID: 248002

    Υ.Γ.: τώρα που είδα καλά, γράφεις για οπτική. Λογικά κάτι αντίστοιχο πρέπει να έκανε το συνεργείο για να περάσει την οπτική από τα κοινόχρηστα στο διαμέρισμα σου (αν μένεις σε πολυκατοικία αυτό)

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά σου λένε να ανοίξεις μία τρύπα διαμπερή από τον διάδρομο στο δωμάτιο που έχεις τον υπολογιστή, κοντά στην πόρτα και στο κάτω μέρος της όσο πιο κοντά γίνεται στο σοβατεπί. Αυτό γιατί εκεί κατά 99,9% δεν περνάει κανένα καλώδιο οπότε δεν ρισκάρεις να χτυπήσεις κάτι (που θα μπορούσες να χτυπήσεις για παράδειγμα αν έκανες τρύπα πάνω από την πόρτα. (όπως για παράδειγμα έχει κάνει ο φίλος ΕΔΩ)

    Δηλαδή στην γωνία (το L) που κάνει χαμηλά το κούφωμα της πόρτας με το σοβατεπί, απλά σιγουρέψου ότι αν τρυπήσεις ευθεία δεν θα πιάσεις κούφωμα ή σοβατεπί στον άλλο χώρο (πίσω) γιατί θα στο πετάξει. Για ασφάλεια άσε ένα με δυο δάχτυλα από πόρτα και σοβατεπί (2-4 εκατοστά) και άνοιξε διαμπερή τρύπα εκεί. Δεν είναι τρομερό, ούτε δύσκολο, βρες ένα τρυπάνι λεπτό (να χωράει το καλώδιο άνετα) αλλά αρκετά μακρύ να φτάσει όλο το πάχος του τοίχου (20 εκατ. το λιγότερο για εσωτερικό μονό τοίχο), αν δεν έχεις πουλάνε φθηνά τα μαγαζιά με αντίστοιχο εξοπλισμό πάρε ένα πάντα είναι χρήσιμο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dba1f63b9811041b12bf5f246f5ae9cc.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  77,2 KB 
ID: 248002

    Υ.Γ.: τώρα που είδα καλά, γράφεις για οπτική. Λογικά κάτι αντίστοιχο πρέπει να έκανε το συνεργείο για να περάσει την οπτική από τα κοινόχρηστα στο διαμέρισμα σου (αν μένεις σε πολυκατοικία αυτό)
    Πολυ κατατοπιστικο το σχολιο σου, θα ειναι η τελευταια μου λυση αν δεν καταφερω να χωρεσω καποιο flat καλωδιο απο πορτα. Και για την οπτικη αυτο κανανε αλλα ηταν πολυ μικρη τρυπα ισα ισα για το καλωδιακι. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας θα το παλεψω και θα σας ενημερωσω με τα αποτελεσματα!

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2009
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Τελικα αγορασα ενα flat ethernet 20 μετρο, το περασα με flat ροκες και χωρεσε στη γωνια απο το επανω μερος της πορτας του γραφειου, μετα πισω απο επιπλα, και μου περισσεψε λιγο το οποιο συμμαζεψα σε μια μικρη κουλουρα και εφτασε στο λαπτοπ, η ολη διαδικασια πηρε κανενα μισαωρο, απεφυγα το τρυπημα ομως οι πληροφοριες σας ηταν πολυ χρησιμες και τωρα γνωριζω πως να το κανω αν μου χρειαστει καπου μελλοντικα! Ευχαριστω τους φιλους που ασχοληθηκαν

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας