Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    Η LG τηλεόραση, δεν έχει ήχο από τα ηχεία της. Θέλω να συνδέσω δύο στερεοφωνικά ηχεία που έχω.
    Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο, ήθελα σίγουρα να πάρω και τη γνώμη σας.

    Πρέπει να διαβάσω το manual. Αλλά, επειδή δεν το 'χω ξανακάνει, νομίζω πως, πριν το manual, κάποια-κάποιες συμβουλές & κατεύθυνση, θα ήταν απαραίτητο.

    Τι θα ήταν το πιό οικονομικό που θα έπρεπε να προμηθευτώ, για να έχω τον ήχο από τα ηχεία; Τον πιό απλό ήχο. Δεν θέλω extreme.

    LG 47LE5500

    MODEL: 47LE5500-ZA

    PRODUCT CODE: 47LE5500-ZA.AEUWLJG

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα ήταν το πιό οικονομικό που θα έπρεπε να προμηθευτώ, για να έχω τον ήχο από τα ηχεία; Τον πιό απλό ήχο. Δεν θέλω extreme.
    Υποθέτωντας ότι η tv έχει audio/headphone-out jack (και δουλεύει...), το πιο φτηνό θα ήταν ένα ζευγάρι ηχεία για pc,
    με την έννοια ότι είναι active (έχουν έναν υποτυπώδη ενισχυτή πάνω) και τυπικά είναι φτηνά,
    και θα βρείς και μοντέλα με remote.
    Μην περιμένεις πχιότητα.

    Η επόμενη καλύτερη λύση, θα ήταν ένα ζευγάρι ηχεία-proper (τυπικά θάναι passive),
    οπότε θα χρειαστείς και έναν ενισχυτή να τα οδηγήσεις:

    [tv]---audio-out--->[amplifier]--->[speakers L/R]

    Εδώ μπορείς να έχεις όσο πχιότητα βαστάει η τσέπη σου (όχι ότι έχει νόημα στην tv αλλά λέμε τώρα...).
    Αν έχεις ένα ζευγάρι ηχεία και έναν ενισχυτή από παλιό ηχοσύστημα θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις.

    Εναλλακτικά, έχει ηχεία που παίζουν με bluetooth, αλλά περισσότερο μπελάς είναι imho,
    και ενίοτε αργούν και ο ήχος είναι out-of-sync, και ενίοτε θα χάνουν το pairing με την tv.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτωντας ότι η tv έχει audio/headphone-out jack (και δουλεύει...), το πιο φτηνό θα ήταν ένα ζευγάρι ηχεία για pc,
    με την έννοια ότι είναι active (έχουν έναν υποτυπώδη ενισχυτή πάνω) και τυπικά είναι φτηνά,
    και θα βρείς και μοντέλα με remote.
    Στη συγκεκριμένη λύση, αλλά και γενικότερα, το volume up/down θα ρυθμίζεται με το control τής τηλεόρασης;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη συγκεκριμένη λύση, αλλά και γενικότερα, το volume up/down θα ρυθμίζεται με το control τής τηλεόρασης;
    Όχι, σε καμία περίπτωση, ιδέα δεν θα έχει ο ενισχυτής επί των ηχείων τι κάνει το remote της tv.
    Best-case: κάποια ηχεία έχουν δικό τους remote με vol. +/- (αλλά θα έχεις 2ό remote).
    Θα μπορούσες να βάλεις τα ηχεία στο τέρμα και να ανεβάζεις/κατεβάζεις την στάθμη της εξόδου για ακουστικά με το remote της tv,
    αλλά μάλλον θα σου βγάλουν θόρυβο όταν η έξοδος θα είναι χαμηλά και αυτά στο 100%.

    Αν θες volume up/down με το remote της tv,
    είτε α) έχεις προγραμματιζόμενο remote στην tv που θα προγραμματίσεις το vol. +/- να στέλνει τα σωστά σήματα στον ir δέκτη των ηχείων,
    είτε β) συνδέεις έναν proper AV receiver/amp με hdmi (+ 2 κανονικά ηχεία) που θεωρητικά θα παίζει το vol. +/- του remote της tv μέσω hdmi/cec,
    είτε γ) βάζεις μια soundbar (πάλι θα πάει μέσω cec, οπότε πάρε καλύτερα μια της LG γιατί ασυμβατότητες υπάρχουν...).

    Εναλλακτικά, τα bluetooth πρέπει να παίζουν με το remote της tv (*δεν* έχω δοκιμάσει...),
    αλλά ασυμβατότητες υπάρχουν, οπότε κάνε την έρευνα σου.
    Και δεν τα λες και τελείως φτηνά αν θες κάτι επώνυμο και κάπως τις προκοπής.

    Προσωπικά, αν ήθελα το να παίζει ο ήχος με το control της tv, απλώς θα πήγαινα να πάρω μια soundbar.
    Μπορείς να πάρεις ένα 2.1 σύστημα που και φτηνά (σχετικά) είναι, και θα έχεις και extra boom-boom άμα βλέπεις καμιά ταινία.
    Αλλά έχουμε ξεφύγει από τις τελείως φτηνές λύσεις...
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Σε ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας