Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2012
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Είχα αγοράσει τον 3770κ με σκοπό μετά από 5 χρόνια να τον αλλάξω. Ωστόσο όταν πέρασε ο καιρός, συνέχισε να είναι κτήνος και σκέφτηκα να τον κρατήσω ακόμα αλλα 3-4 χρόνια.
    Μετά ήρθε ο COVID που αύξησε τη ζήτηση σε Η/Υ άρα και τις τιμές και είπα να το τρενάρω λίγο ακόμα.
    Πλέον νομίζω είναι καλή εποχή για αναβάθμιση, αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί ειμαι μπερδεμένος.

    Αυτό που σκέφτομαι είναι να κάνω κάτι παρόμοιο με τον νέο επεξεργαστή, να τον κρατήσω δηλαδή πάλι μια δεκαετία πάνω/κάτω.
    Σκέφτομαι να κάνω skip την DDR4 και να πάω σε DDR5. Ομοίως θα κάνω skip την DDR6 και θα πάω DDR7.
    Είμαι ανάμεσα σε ι7-13700k και 7900x. Με ενδιαφέρει περισσότερο το production και όχι τόσο το gaming.
    Απ'όσο έψαξα καθε μια πλατφόρμα έχει ένα θετικό το οποιο όμως δεν φαίνεται να με καλύπτει.
    Το θετικό του ι7-13700k είναι ότι δέχεται DDR4, αλλά εμένα μου είναι αδιάφορο γιατί θα πάω σε DDR5.
    Το θετικό του 7900x είναι ότι είναι νέο socket, άρα για 3-4 χρόνια μπορεί να γίνει αλλαγή cpu με ίδια mobo, αλλά μου είναι αδιάφορο γιατί θέλω να κρατήσω την ίδια CPU για χρόνια.

    Προσπάθησα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους να βγάλω άκρη.
    Αν έχω καταλάβει σωστά φαίνεται οι επεξεργαστές τις intel να κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης και να μπορούν να υποστηρίξουν μεγαλύτερες ταχύτητες.
    Απ'την άλλη φαίνεται να μπορεί η amd να υποστηρίξει m.2 pcie5 αν χρειαστεί να αλλάξω δίσκο μελλοντικά, ενώ η intel δεν φαίνεται να έχει αρκετά pci lanes, με αποτέλεσμα αν μπει m.2 pcie5 δεν μένουν αρκετά lanes για την GPU, άρα θα πρέπει να τρέχει σε x8 αντί για x16.

    Να πω ότι τον Η/Υ τον έχω 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό, άρα περνάει αρκετές ώρες σε idle.
    Άρα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει χαμηλή κατανάλωση, καλές θερμοκρασίες, καλές επιδόσεις και το πιο σημαντικό να μπορεί να αντέξει αρκετά χρόνια.

    Από την εμπειρία σας ποιον από τους 2 επεξεργαστές μου προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.013
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεδομένου του πόσο καινούργιες είναι οι πλατφόρμες για ddr-5,
    και ότι ακόμα βγάζουν δοντάκια, εγώ θα περίμενα την επόμενη γενιά.
    Αν έπρεπε να ψωνίσω τώρα θα κοίταγα κατά amd μεριά λόγω < power draw.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastorass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει χαμηλή κατανάλωση, καλές θερμοκρασίες, καλές επιδόσεις και το πιο σημαντικό να μπορεί να αντέξει αρκετά χρόνια.
    Εντελώς φιλικά, πολύ αντιφατική αυτή η πρόταση, συγκεκριμένα τα 2 πρώτα σκέλη με τα 2 τελευταία.
    Είναι σαν να λες, θέλω να πάρω μια Ferrari, αλλά να μην καίει τίποτα. Ε δε γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!

    Πάντως προσωπικά, θα έλεγα ότι μάλλον είμαι biased προς AMD, μιας και ο τελευταίος Intel επεξεργαστής που πήρα, ήταν εποχής skylake. Ωστόσο, θα σου πρότεινα μην απορρίπτεις έτσι εύκολα τη σειρά 5000 της AMD, καθώς έχει μερικούς εξαιρετικούς επεξεργαστές και αρκετά οικονομικά συνοδευτικά (mobo & DDR-4).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #4
    Εγγραφή
    12-09-2012
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς φιλικά, πολύ αντιφατική αυτή η πρόταση, συγκεκριμένα τα 2 πρώτα σκέλη με τα 2 τελευταία.
    Είναι σαν να λες, θέλω να πάρω μια Ferrari, αλλά να μην καίει τίποτα. Ε δε γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!
    Γιατί να είναι αντιφατικά; Η μεγάλη κατανάλωση ανεβάζει τη θερμοκρασία στο σύστημα. Η μεγάλη θερμοκρασία αρχίζει και προκαλεί ζημιές στο τσιπάκι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως προσωπικά, θα έλεγα ότι μάλλον είμαι biased προς AMD, μιας και ο τελευταίος Intel επεξεργαστής που πήρα, ήταν εποχής skylake. Ωστόσο, θα σου πρότεινα μην απορρίπτεις έτσι εύκολα τη σειρά 5000 της AMD, καθώς έχει μερικούς εξαιρετικούς επεξεργαστές και αρκετά οικονομικά συνοδευτικά (mobo & DDR-4).
    Το πρόβλημα είναι ότι η 5000X σειρά βγήκε το 2020, άρα αν πάρω ένα επεξεργαστή της σειράς 5000 θα είμαι ήδη με 3 ετών επεξεργαστή.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Η χαμηλή κατανάλωση και θερμοκρασία που ζητάς, προϋποθέτει χαμηλό TDP. Οι υψηλές επιδόσεις όμως, που επίσης ζητάς, συνεπάγονται μεγάλο TDP. Βλέπεις την αντίφαση λοιπόν;

    Τέσπα, η πρόταση μου παραμένει. Αν θες ότι πιο bleeding edge υπάρχει και είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις το τίμημα (ακριβή mobo & ram), πήγαινε σε AMD της σειράς 7000.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας