Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Καλησπέρα παιδιά.
    Ηθελα την γνωμη σας και την εξειδικευμένη βοήθεια σας για το ακόλουθο θέμα.

    Εχω στησει στο σπίτι το κάτωθι δίκτυο.

    Έχω μια 100αρα σύνδεση απο vodafone (με το γνωστό ρουτερ ZXHN H268Q).
    Εχω ενα 5G router στο οποίο έχω βάλει sim κάρτα cosmote gigamax (το ρουτερ ειναι το ΖΤΕ mc801a).

    Εχω συνδέσει αυτες τις 2 WAN σε ενα load balancer της tplink (ER605) και απο εκεί βγαζω μια LAN την οποία την δίνω σε ενα DECO για να εχω ασυρματο ιντερνετ στο σπιτι).


    Ποιες είναι οι ενδεδειγμένες ρυθμίσεις για να εχω συνδιαστικό ιντερνετ και να παιρνω σιγουρα το σύνολο του bandwidth (δλδ πχ 100mbps απο vodafone + 500mbps απο cosmote5g = 600mbps).

    Δεν θέλω failover. Θέλω bonding (ή aggregate?).


    Ερωτήσεις:

    1. Πρεπει οπωσδήποτε να βαλω τις WAN σε PPPoE? (αν ναι, ποια ειναι τα username/password?).
    2. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω τα ρουτερ σε bridge mode? (αν ναι, μπορεί να μπει σε bridge mode το Η268q?).


    Αυτη τη στιγμη τα ρουτερ απλα εχουν κλειστά wifi (εφόσον δινουν το ιντερνετ μεσω ethernet), δεν είναι σε bridge mode και οι WAN ειναι σε DHCP mode (τις εχω δοκιμασει και με static IP).

    To ΕR605 εχει ενεργοποιημένο το load balancing (εχω απενεργοποιήσει τα optimised routing και based balance routing).


    Δείχνει να δουλεύει σωστά. Απλά ό,τι οδηγό βλέπω στο ιντερνετ λέει για PPPoE, για bridge modes κτλπ).

    Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τις συμβουλές και τη βοήθεια σας. Αν χρειαστείτε κάποια διευκρίνιση, μου λέτε.

    Γενικά θα ήθελα να μάθω πως θα βελτιωνόταν το ανωτέρω δικτυο.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω failover. Θέλω bonding (ή aggregate?).
    Το er605, δεν κάνει bonding, κάνει load-balancing.

    load balancing != bonding.

    Bonding: 1 public ip = 1 connection/session lan-side μπορεί να πιάσει το σύνολο των wan_1 + wan_2 (θεωρητικά... και -overhead).

    Load-balancing: το σύνολο των wan_1 + wan_2 είναι διαθέσιμο στους x hosts στο lan μεν,
    έκαστο connection/session που θα βγεί από την wan_x θα έχει διαθέσιμο το bandwidth του wan_x.

    Οπότε bonding *δεν* θα κάνεις με το tp-link, δεν γίνεται.

    Για να κάνεις bonding θα ήθελες είτε
    α) σχετική υποστήριξη από τον isp + τον εξοπλισμό που θα σου χορηγούσε αυτός, είτε
    β) να έχεις χώρο σε ένα dc που να στήσεις ένα μηχάνημα (ή ένα vm) με public ip να κάνει bonding
    και το αντίστοιχο μηχάνημα σπίτι σου να συνδέεται στο dc upstream με 2 vpn tunnels.

    To α) δεν το προσφέρει ο isp σου (και *αν* το προσέφερε, δεν γίνεται μεταξύ 2 διαφορετικών isp),
    το β) γίνεται αν είσαι αποφασισμένος (όχι με το tp-link ομως...), δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα για το σπίτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Πρεπει οπωσδήποτε να βαλω τις WAN σε PPPoE?
    Συνηθίζεται/προτείνεται (για να μην έχεις double-nat).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αν ναι, ποια ειναι τα username/password?)
    Όσον αφορά την xdsl = τα credentials της xdsl (που αν δεν τα έχεις/ξέρεις ρωτάς τον isp).

    Το LTE δεν έχει user/pass, τυπικά δεν παίζει με pppoe,
    οπότε το κάνεις passthrough στο router που κάνει loadbalancing και ορίζεις το interface του ως dhcp client.
    Αν το mc801 δεν υποστηρίζει passthrough βρίσκεις ένα 5G modem να υποστηρίζει τα σχετικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω τα ρουτερ σε bridge mode?
    Δες παραπάνω, προτείνεται για να μην έχεις double-nat.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ναι, μπορεί να μπει σε bridge mode το Η268q?
    Δεν το ξέρω, δες τα σχετικά threads.
    Και *αν* μπαίνει, δεν ξέρω αν θα παίζει το voip του μετά.

    Plz note:
    Κάνε μια αναζήτηση για παρόμοια παλαιότερα threads, ναι?
    Έχουν συζητηθεί τα ίδια και παλαιότερα, μόνο εγώ πρέπει να τα έχω γράψει 3-4 φορές τα τελευταία χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 03-05-23 στις 18:34. Αιτία: fixed typo
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γενικοτερα για οικιακη χρηση, ξεχνα το. Καλο ειναι οπως ειναι, οτι κανει, με load balancing (και failover). Δεν βλεπω να λες οτι εχεις καποιο ιδιαιτερο θεμα, οποτε το να ασχοληθεις με το double nat κλπ ειναι απλα για εκπαιδευτικους λογους.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά.

    Εχω κάνει κάτι παρόμοιο στο γραφείο με ενα R480Τ+ της Tplink. Εχουμε 4 γραμμες τηλεφωνου, με 24αρα mbps Cosmote η κάθε μία, και σιγουρα κάτι έχει συνδιάσει γιατι σε κατι αρχεια που κατεβαζουμε πιάνει πολλές φορες και 10mb/s. (ενω παλια που ειχαμε μονο το ενα ρουτερ έπιανε 2.5 mb/s. (Και εκει απλα load balancing εχω κανει, χωρις bridge ή PPPoE κτλπ.)


    Τεσπα, για να καταλήξουμε, να μη σας κουράζω άλλο άδικα, θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά σε σταθεροτητα ή ταχύτητα κτλπ αν τα βαλω σε PPPoE και bridge, ή το μονο κέρδος ειναι να μην έχω double NAT?



    P.S.: K1m0n ζηταω συγνωμη. Εψαξα πριν ποσταρω αλλά δυστυχως δεν εβγαλα πολλή άκρη (έχω καποιες γνωσεις αλλα περιορισμένες σε αυτα τα θέματα) γι' αυτο αποφασισα να φτιαξω νεο ποστ.

    Σας ευχαριστω πολύ πάντως. Ξεκαθαρισα στο μυαλό μου κάποια πραγματα απο τις απαντησεις σας.


    Αυτο βλέπω τωρα οπως τα εχω συνδιάσει (όχι πάντα βεβαια συνηθως ειναι 300+ ως 400+):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20230502_065245_Speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  107,1 KB 
ID: 248183
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madvinegar : 03-05-23 στις 20:45.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σταθεροτητα και ταχυτητα μαλλον οχι σε γενικες γραμμες. Αυτο που βλεπεις στο speedtest ειναι πολλαπλες συνδεσεις.
    Αν το αλλαξεις σε single connection θα δεις τη μια
    Παντως το κατεβασμα ενος αρχειου χρειαζεται ειδικο client για να εκμεταλευτει load balancer.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά σε σταθεροτητα ή ταχύτητα κτλπ αν τα βαλω σε PPPoE και bridge, ή το μονο κέρδος ειναι να μην έχω double NAT?
    Αν υποθέσουμε ότι τα cpe/modems που χρησιμοποιείς είναι σταθερά κάνοντας routing,
    όχι, το βασικό κέρδος είναι ότι θα έχεις -1 nat layer και τις public(?) ip πάνω στο load-balancer.
    Συνεπεία του παραπάνω:
    1. θα ήταν ίσως εφικτό να περάσεις το ipv6 στο lan
    (που δεν ξέρω τι υποστηρίζει το tp-link απο ipv6, αν κάνει loadbalancing στο v6 αναγκαστικά με nat το κάνει),
    και 2. θα έπαιζε και το upnp για να κάνει αυτόματα ο x host @lanside ότι port forwards θέλει (αν είναι επιθυμητό κάτι τέτοιο),
    και 3. αν θες να κάνεις ένα port-forward στο lan δεν θα χρειαζόταν να το κάνεις και στο modem του isp και στο balancer,
    και 4 αν θες να στήσεις έναν vpn server στο tp-link δεν χρειάζεται να κάνεις port forward τα σχετικά στο modem/router
    που είναι "εμπρός" από το balancer.

    Αν είναι εφικτό, προτιμηταίο θα ήταν να έχεις -1 nat, αν όχι, ok παίζει και έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο βλέπω τωρα οπως τα εχω συνδιάσει:
    Load balancing κάνεις.
    Multi connection μπορεί να δεις κάτι κοντά στο άθροισμα wan_1 + wan_2 + wan_n.
    Single connection θα δεις ότι ταχύτητα μπορεί να πιάσει το wan_x αναλόγως απο ποιά wan βγήκε η κίνηση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Σας ευχαριστω πολύ παιδιά.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. θα ήταν ίσως εφικτό να περάσεις το ipv6 στο lan
    (που δεν ξέρω τι υποστηρίζει το tp-link απο ipv6, αν κάνει loadbalancing στο v6 αναγκαστικά με nat το κάνει),
    .
    ipv6... no no no...
    Μη συμβατο με load balancers, και δεν γινεται και nat..

    Για να κανεις τετοια θες τη βοηθεια του παροχου. i.e. καληνυχτα.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ipv6... no no no...
    Μη συμβατο με load balancers, και δεν γινεται και nat..
    Σε επίπεδο soho/small-business γίνεται μεν,
    θες static prefix (άρα μάλλον με tunnel?),
    και δεν είναι ιδανικό καθότι αναγκαστικά θα κάνεις Nat6/NPt @lanside,
    που απο μόνο του είναι πρόβλημα στον κόσμο του v6 καθότι σκίζει τα περί end-to-end conectivity κλπ,
    αλλά τι να κάνεις.
    Αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν τα tp-link, και γενικά είναι πονεμένη ιστορία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    tunnel απο hurricane και να βγανεις απο κει με bandwdith οτι ναναι? Καλα νταξ...

    Γενικα το ipv6 το κομματι του load balancing σε μικροτερεςεγκαταστασεις απλα το χασε

  11. #11
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Επειδή ακόμα μαθαίνω, θα μπορούσα να ζητήσω άλλες μια-δυο διευκρινήσεις?

    1. Θέλω να καταλήξω αν ειναι καλύτερο να αφησω τις WAN σε Dynamic ή να τις βάλω static.
    2. Γινεται κάπως να βάλω μια από τις δυο ως default gateway?

    Εξηγούμαι:

    Τα δεδομενα ειναι τα εξης.

    Το ER605 είναι στην 192.168.0.1
    Η wan1 (cosmote) ειναι και αυτη στην 192.168.0.1
    Η wan2 (vodafone) ειναι στην 192.168.2.1

    Για να μην εχω conflict μεταξυ ER605 και wan1 άλλαξα την gateway του ER605 σε 192.168.5.1

    Τις wan1 και wan2 τις εχω αφησει σε Dynamic και δεν τις εχω πειραξει καθολου. Ουτε άλλο DNS δεν εχω βαλει. (Να αλλάξω το DNS πχ σε 1.1.1.1)?.

    Οταν παω να κανω speedtest, βλέπω μια να δειχνει vodafone και μια cosmote. Μπορω καπως να επηλέξω να παιρνει πάντα απο cosmote? Να αλλάξω την IP της voda στο ER605 σε 192.168.0.χ?
    Γενικά πως θα ηταν καλυτερο να σεταρω τις IP?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  balance.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  194,3 KB 
ID: 248222


    Bonus ερωτηση.
    Επειδη δεν βλέπω να εχει κάπου ξεκαθαρη επιλογη το ER605 για να διαλέξω ratio αναμεσα στις WAN, το έχω κάνει μονος μου κάπως έμμεσα διαλέγοντας το bandwidth της καθε wan.
    Δλδ πχ επειδή το cosmote 5g μπορει να πιασει περιπου 500mbps και η vodafone 100mbps, η αναλογία ειναι περίπου 5 προς 1. Οπότε στις ρυθμίσεις των wan αφησα αυτο της cosmote στο 1gbps και αυτο της vodafone το περιόρισα στο 200/20 (δλδ 10:2 ή 5:1).
    Καλά έκανα ή εχω κανει μπούρδες?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wan1.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  188,2 KB 
ID: 248223 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wan2.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  186,1 KB 
ID: 248224


    Ευχαριστω και πάλι και συγνώμη αν σας πρήζω...

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να καταλήξω αν ειναι καλύτερο να αφησω τις WAN σε Dynamic ή να τις βάλω static.
    Τυπικά θα τις έβαζα static και θα έκλεινα το dhcp στα cpe.
    Και dynamic θα παίζει, απλώς προσπαθεί κανείς να ελαχιστοποιεί τα πιθανά προβλήματα,
    και να τρέχει όσο το δυνατόν λιγότερα services στο x cpe.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται κάπως να βάλω μια από τις δυο ως default gateway?
    gateway σε ότι είναι @lan-side του balancer, είναι η ip του balancer.
    Για το ίδιο το balancer λογικά βάζεις default gateway την ip του cpe x όταν κάνεις failover,
    *αλλά* δεν ξέρω τι έχει κάνει η tp-link (και δεν θέλω και να ξέρω) οπότε δες τα docs τους.
    Αν κάνεις load-balancing και τα 2 cpe είναι gateways του balancer,
    και με κάποιο τρόπο αποφασίζει πότε θα στείλει την κίνηση από το wan_1 και πότε από το wan_2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν παω να κανω speedtest, βλέπω μια να δειχνει vodafone και μια cosmote.
    λογικό, στην πρώτη περίπτωση βγαίνει το connection από το wan της wodafon,
    στην άλλη από την cosmote.
    Loadbalancing κάνεις, με ποιόν αλγόριθμο/κριτήρια αποφασίζει πότε θα βγεί από την wan_1 και πότε από την wan_2 δεν το ξέρω (δες τα docs του...),
    αλλά ενίοτε θα βγαίνει απο την μία ενίοτε απο την άλλη...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω καπως να επηλέξω να παιρνει πάντα απο cosmote?
    Ναι αμέ, αφαιρείς το wan της vodafon και δεν κάνεις load-balance,
    ή βάζεις την vodafon μόνο ως failover.
    Τι να κάνουμε και να κάνεις loadbalancing με 2 isp, και να βγαίνει η κίνηση μόνο απ'τον έναν, δεν γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά πως θα ηταν καλυτερο να σεταρω τις IP?
    Το ζητούμενο είναι οι 2 ip που είναι στις 2 wans του balancer,
    και ή 3ή ip που είναι στο lan του balancer να είναι σε διαφορετικά subnets.
    Ότι θες βάζεις όσο είσαι σε private (non-routable) ranges.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε άλλο DNS δεν εχω βαλει. (Να αλλάξω το DNS πχ σε 1.1.1.1)?
    Άμα θες... ή άμα έχεις προβλήματα με τους dns των isp.
    Πάντως, δεδομένου ότι έχεις loadbalancing σε 2 διαφορετικούς isp,
    μπορείς να δεις διαφορετικές απαντήσεις σε ότι είναι πίσω απο cdn,
    οπότε ίσως έχει νόημα να αλλάξεις με κάτι πιο ουδέτερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madvinegar Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή το cosmote 5g μπορει να πιασει περιπου 500mbps και η vodafone 100mbps, η αναλογία ειναι περίπου 5 προς 1. Οπότε στις ρυθμίσεις των wan αφησα αυτο της cosmote στο 1gbps και αυτο της vodafone το περιόρισα στο 200/20 (δλδ 10:2 ή 5:1).
    Καλά έκανα ή εχω κανει μπούρδες?
    Θα βάλεις ότι είναι τα πραγματικά νούμερα down/up (γιατί δεν ξέρω αν το tp-link κοιτάει μόνο ratio και όχι και throughput, δες τα docs του),
    αλλά καθότι εγγενώς το τι ταχύτητα πιάνει το 5G ανα πάσα στιγμή δεν το ξέρεις ποτέ,
    ο όποιος προγραμματισμός για ratio wan 1/2 πάει περίπατο μόλις αλάξει το πραγματικό capacity του ασύρματου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστω πολύ!

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Το ER605 hardware version = or > του 2 κάνει μια χαρά τη δουλειά του, είτε ανεξάρτητα είτε σε omada controller (hardware ή sofware). Αν μάλιστα περάσεις το τελευταίο firmware, υποστηρίζει και επιπλέον υπηρεσίες.
    Το load balance επίσης δουλεύει σωστά και απλά σε σχέση με άλλα πολύ ακριβότερα router της αγοράς.
    Στα WAN interface Πρέπει να βάλεις static ip αν το έχεις πίσω από cpe παρόχου. (Γνώμη μου...)
    ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να κάνεις σωστό load balance πρέπει να έχεις τις σωστές τιμές upload and download της κάθε σύνδεσης. Το βλέπεις από το κάθε cpe.
    Παράδειγμα : αν έχεις δυο wan, μια 100 και μια 200mbps, για την πρώτη το up θα πρέπει να είναι 10.000kbps το down 100.000kbps και για τη δεύτερη 20.000 και 200.000 αντίστοιχα...
    Επίσης καλό θα είναι να βρεις το σωστό MTU.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    H268Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ER605 hardware version = or > του 2 κάνει μια χαρά τη δουλειά του, είτε ανεξάρτητα είτε σε omada controller (hardware ή sofware). Αν μάλιστα περάσεις το τελευταίο firmware, υποστηρίζει και επιπλέον υπηρεσίες.
    Το load balance επίσης δουλεύει σωστά και απλά σε σχέση με άλλα πολύ ακριβότερα router της αγοράς.
    Στα WAN interface Πρέπει να βάλεις static ip αν το έχεις πίσω από cpe παρόχου. (Γνώμη μου...)
    ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να κάνεις σωστό load balance πρέπει να έχεις τις σωστές τιμές upload and download της κάθε σύνδεσης. Το βλέπεις από το κάθε cpe.
    Παράδειγμα : αν έχεις δυο wan, μια 100 και μια 200mbps, για την πρώτη το up θα πρέπει να είναι 10.000kbps το down 100.000kbps και για τη δεύτερη 20.000 και 200.000 αντίστοιχα...
    Επίσης καλό θα είναι να βρεις το σωστό MTU.
    Καλησπέρα. Ευχαριστω για την απαντηση.

    1. Αρα εσυ λες να βαλω τις wan σε static ip και οχι PPPoE, σωστα?

    Μια διευκρινηση. Το 5g router το εχω απευθείας με εθερνετ πανω στο ER605 στη WAN1. Στης vodafone το router ομως επειδη ειναι μακρια, εχω βάλει ενα wifi repeater διπλα στο ER605, το οποίο παίρνει το σημα μεσω wifi απο το ρουτερ της vodafone και το δίνει μέσω ethernet στο ER605 στη WAN2. Πρέπει να κανω καμιά παραπάνω ρύθμιση για να παίξει η WAN2 καλύτερα? Να το βαλω και αυτο σε static IP?


    2. Τις τιμες upload/download απο την vodafone μπορω να τις βαλω ακριβως. Δες το screenshot. (Να βαλω το actual rate ή το attainable rate?)
    Για το 5g ομως τι τιμες να βαλω που αυξομειωνεται ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vodafone.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  157,7 KB 
ID: 248376


    3. To MTU πως το βρισκω και πως/που το χρησιμοποιώ?



    ΥΓ.: Το firmware που εχω ειναι το 2.1.2 Build 20230210 Rel.62992. Νομιζω ειναι το τελευταίο. Εχει βγάλει πιο πρόσφατο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος madvinegar : 11-05-23 στις 15:11.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας