Εμφάνιση 1-11 από 11

Θέμα: 5G vs VDSL

  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Ειμαι στο κεντρο της Αθηνας (Νεο Κοσμο) εχω 100αρα VDSL (200 πιανει με τιποτα λογο αρχαιολογιας εδω max ειναι τα 140)

    Σημερα πηγα απο vodafone στο κινητο μου (max 120 5g στο σπιτι) σε cosmote ( 650 down 50 up ακριβως διπλα στο router μου το speedtest) και σκεφτομαι:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1723.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  28,4 KB 
ID: 248184

    Γιατι να μην παρω μια δεύτερη ιδια σύνδεση κινητής( Η μια δευτερη SIM αν μπορω να το γλυτώσω κιολας) να παρω και ενα 5g router Και να δουλεύω αυτο σαν κεντρική σύνδεση αφου το landline ειναι 5 φορές χειρότερο?

    Να διευκρινίσω ότι τρέχω καποια services (plex - *arr stack - wireguard vpn) αρα πραγματι το χρειαζομαι το bandwidth.
    Δεν μιλαω φυσικα για την υπηρεσια double play SIM που εχει η κοσμοτε για το σπιτι με 400GB/M limit αλλα για το κινητό GIGAMAX UNL που απo όσο καταλαβα ειναι κυριολεκτικα το ίδιο πραγμα απλα πρεπει να παρω εγώ το gear αλλα δεν εχει καθολου ορθή χρηση στα GB η στην ταχυτητα ( το επιβεβαιωσα απο το support της Cosmote).

    Σε βγαζουν απο CGNAT αμα ζητήσεις στην κινητή (αν και μπορω να κανω την δουλεια μου μέσω Cloudflare tunnels και για το plex να δουλεψω το Relay τους)?
    Υπαρχει καποιο negative που ειναι καμπανα γνωστό και απλα δεν γνωρίζω εγω.?

    Στο θεμα του εξωπλισμου αμα εχετε να προτεινετε κατι θα χαρω να το δω. Εχω στο μυαλο μου μηπως παω σε καποια εξωτερικη 5g Antenna. Εχω κοιταξει και το FRITZ!Box 6850 5G. αμα μπορω να τρεξω σε Docker ενα PF senser και να κανω intergrade το router μεσα στον σερβερ(VM) μου η καποιο micropc ακομα καλυτερα.

    Μιληστε μου σοφοι!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για το thread. Εχεις να μου προτεινεις καποια σελιδα να αρχησω για να μην διαβαζω τα posts απο το 2021? Υπαρχει καποιο thread αλα 23 για εξωπλησμο Κλπ?

    θα κατσω να το διαβασω και αμα εχω καποια ερωτηση θα ποσταρω παλι. Και παλι ευχαριστω

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Το 6850 θα πιάσει όσο πιάνει και το κινητό σου. Οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται εξωτερική κεραία. Είσαι πίσω από cgnat και για να βγεις με public ip θα σε κλειδώσουν σε 150/50 ταχύτητα. Οπότε αν μπορείς να δουλέψεις με cgnat το αφήνεις έτσι για να πιάσεις τα 650 ατόφια. Και εγώ βολεύομαι έτσι και πιάνω 500/600..

  5. #5
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 6850 θα πιάσει όσο πιάνει και το κινητό σου. Οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται εξωτερική κεραία. Είσαι πίσω από cgnat και για να βγεις με public ip θα σε κλειδώσουν σε 150/50 ταχύτητα. Οπότε αν μπορείς να δουλέψεις με cgnat το αφήνεις έτσι για να πιάσεις τα 650 ατόφια. Και εγώ βολεύομαι έτσι και πιάνω 500/600..
    Φανταζομαι το να βαλουν cap αφου με βγαλουν απο το CGnat ειναι ο τροπος τους να φιλτραρουν εμας που θελουμε να κανουμε τα κολπα μας ετσι?
    Γνωριζω λιγα πραγματα απο το 5G spec αλλα αποσο καταλαβα πιανω MID band σωστα?
    Καθως εγω εχω ηδη ενα 7530 της AMV θα μου αρεσε η Ιδεα να μεινω στην ιδια brand διοτι ξερω πλεον το webUI τους και κανω γρηγορα την δουλεια μου η ερωτηση μου ομως ειναι οπως βελτιωνει η cosmote το network θα ειμαι καθολου future proofed ως προς το spec του 5G(πχ high band οταν ερθει με το καλο κλπ?) αμα θελω να παω σε κατι πιο high end τι θα μου προτεινες?

    Θα ειχα επισης και στην Vodafone αυτα τα θεματα?

    Edit: Επειδη η συζητηση που εγινε Link πιο πανω ειναι 40+ σελίδες και δεν βγαζω ακρη θα κανω τις ερωτησεις μου εδω καθως φανερα χρειαζομαστε ενα sticky megathread για την καθε εταιρια με edits gia updates στο OP.

    1) Ειδα οτι το fritz δεν εχει για mmWave κεραια να παω σε κατι αλλο η οτι υπαρχει που μπορω να αγορασω στην Ελλαδα σε αυτες τις τιμες ειναι σε αυτα τα Bands?
    βλεπω κατι ατομα να πιανουν 1.3GB+ αλλα τα lan connections ειναι στο 1GB τι φαση που δεν εχουν εν ετη 2023 2.5gb ethernet ports αυτα τα ρουτερ?
    (Το Wifi δεν με ενδιαφερει καθολου καθος θα παω σε καποιο Unifi AP συντομα λογο του wireless VR που ετσι και αλλιως εχω.)

    2)Σε σχεση με ολα τα αλλα πως ειναι το Fritz? βλέπω τα 5G routers ειναι λιγα στο Σκρουτζ και δυο 3 εχουν μονο reviews.

    3)Στην Cosmote το second APN για την δευτερη SIM πως θα το μαθω θα τους παρω τηλ η ειναι κατι ιδιο που βαζουμε ολοι?

    4)Εχω αποδεχτει οτι θα ειμαι πισω απο CGNAT και εκανα δοκιμη στο tailscale με το iphone και το Home network μου και διχνει οτι εχω κανονικα direct connection αρα το nat traversal γινεται κανονικα. Θα εχω καποιο θεμα μεσω του Fritz οσο αφορα αυτο το θεμα η τα ιδια πραγματα ειναι και εκει.

    5)Φανταζομαι για να εχω φουλ σταθεροτητα θα πρεπει να το βαλω manual να μην περναει σε αλλα bands? υπαρχουν καποια που προτεινονται εδω στο forum γενικα η μπορω να το τσεκαρω και να επιλεξω τα πιο αδεια ( αν υπαρχουν main bands δεν το γνωριζω ακομα γιατι ειμαι εντελως καινουργιος στο 5g spec)

    Μεσα σε ολα αυτα η κεντρικη μου απορια ειναι τι πρεπει να κανω για να ξεχωρισω την δευτερη SIM απο την κεντρικη esim που εχω στο Iphone (APN etc).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarishark : 04-05-23 στις 03:15.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1)Δεν παίζει mmWave ακόμα στην Ελλάδα. Τα 1300+Mbps βγαίνουν με την n78-3500MHz που εννοείται την υποστηρίζει το Fritz. Κακώς που δεν έχουν 2.5G αλλά τι να κάνουμε τώρα.
    2)Δεν ξέρω για τα άλλα, αλλά από όσα διαβάζω κατά καιρούς κάνουν όλα σωστά τη δουλειά τους. Εννοείται και το Fritz, ίσως καλύτερο από άλλα τύπου ZTE MU5001.
    3)Το ζητάς και στο ενεργοποιούν. Δεν ξέρω τον τρόπο-δεν έχω ασχοληθεί, ξέρω ότι το APN είναι vpn-internet και έχει cap στα 150/50 όπως προείπαν.
    4)Τα ίδια πράγματα θα βλέπεις πιστεύω.
    5)Καλύτερα να το τσεκάρεις ο ίδιος γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δες σε ποιες μπάντες συνδέεται το iPhone (από το δαιδαλώδες field test mode, *3001#12345#* copy paste στον dialer). Αν συνδέεται στην n78, προτίμησε αυτή, αλλιώς ή άστο αυτόματο ή κάνε πειράματα. Έχει κορυφαίο modem και κεραιοσύστημα το iPhone σου, οπότε ίσως δείς χειρότερα νούμερα με το Fritz. Όχι πολύ βέβαια.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    To VPN-Internet απο οσο καταλαβα μου δινει καθαρη Ip αλλα παιρνω CAP 150-50 πραγμα που δεν θελω καθως αναζητω το 500+ Που πιανω στο Iphone μου. Βρηκα το Thread για το router και λενε απλα Internet να βαλω για APN στην δευτερη SIM.
    ΤΟ Iphone που εχω εχει Snapdragon X60 Modem και το Fritz αποσο ειδα εχει X55. Με το Iphone πιανω ωρες τωρα που το δοκιμαζω 550-650 ευχομαι να μην ειναι πολυ χειροτερα με το Fritz

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν θα είναι χειρότερα. Πιθανότατα, πάντα υπάρχει η επιφύλαξη. Ναι για APN βάζεις internet (με μικρό i).

  9. #9
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Απο οσο βλεπω στο Field Test mode Μπορω να δω μονο του LTE το band και στο 5G NR δεν δειχνει το band. Κατι δεν καταλαβαινω φανερα και πρεπει να κοιταω καποιο λαθος cell. Θα το ψαξω και θα κανω report back.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2018
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Router
    Huawei HA35-10, Vigor2862
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarishark Εμφάνιση μηνυμάτων
    To VPN-Internet απο οσο καταλαβα μου δινει καθαρη Ip αλλα παιρνω CAP 150-50 πραγμα που δεν θελω καθως αναζητω το 500+ Που πιανω στο Iphone μου. Βρηκα το Thread για το router και λενε απλα Internet να βαλω για APN στην δευτερη SIM.
    ΤΟ Iphone που εχω εχει Snapdragon X60 Modem και το Fritz αποσο ειδα εχει X55. Με το Iphone πιανω ωρες τωρα που το δοκιμαζω 550-650 ευχομαι να μην ειναι πολυ χειροτερα με το Fritz
    Παρε modem/router που να υποστιριζει πολλαπλα APN για να εχεις και τα δυο ταυτοχρονα στο δικτυο σου (με κοφτη αλλα public ip - χωρις κοφτη αλλα CGNAT).

  11. #11
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε modem/router που να υποστιριζει πολλαπλα APN για να εχεις και τα δυο ταυτοχρονα στο δικτυο σου (με κοφτη αλλα public ip - χωρις κοφτη αλλα CGNAT).
    αναμεσα στο AVM και το MikroTik Chateau 5G ax ειμαι αλλα δεν εχω διαβασει καποιο thread να πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει. Εχω ηδη ενα CloudRouter Switch crs326-24g-2s+rm και σκεφτομαι αμα με συμφερει να το δουλεψω για load balancing αναμεσα σε 5g και VDSL καθος ειναι Layer 2 managed switch

    - - - Updated - - -

    Δεν υπάρχει το microtik διαθέσιμο πουθενά σε λιγότερο από μήνες άρα δεν έχει νόημα για εμένα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας