Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Ο authenticator δημιουργεί OTP, δε χρειάζεται αριθμό τηλεφώνου.
    Για να κάνεις sign in στο mobile app, πρέπει να λάβεις ένα otp. Μετά η συσκευή αν το επιλέξεις μπορεί να παίξει τον ρόλο του otp

    Αν μπορούσες να μπεις στην εφαρμογή χωρίς otp και μετά να παίξει αυτή το ρόλο του otp τότε ουσιαστικά κανείς την ύπαρξη του περιττή

  2. #32
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.770
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνεις sign in στο mobile app, πρέπει να λάβεις ένα otp. Μετά η συσκευή αν το επιλέξεις μπορεί να παίξει τον ρόλο του otp

    Αν μπορούσες να μπεις στην εφαρμογή χωρίς otp και μετά να παίξει αυτή το ρόλο του otp τότε ουσιαστικά κανείς την ύπαρξη του περιττή
    Κάνεις login στο web interface, ενεργοποιείς το 2FA σκανάροντας ένα QRcode, επιβεβαιώνεις με τον κωδικό που βλέπεις στην οθόνη σου και με e-mail σε αυτό που έχεις δηλωμένο, και τέλος. Το έκανα σήμερα, χωρίς πλάκα (όχι σε τράπεζα). Δεν μεσολάβησε SMS. Που είναι το διάτρητο της διαδικασίας;

  3. #33
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις login στο web interface, ενεργοποιείς το 2FA σκανάροντας ένα QRcode, επιβεβαιώνεις με τον κωδικό που βλέπεις στην οθόνη σου και με e-mail σε αυτό που έχεις δηλωμένο, και τέλος. Το έκανα σήμερα, χωρίς πλάκα (όχι σε τράπεζα). Δεν μεσολάβησε SMS. Που είναι το διάτρητο της διαδικασίας;
    Σε ποια τράπεζα;
    Με αυτό που περιγράφω αν προσέξεις δεν έχουμε κοινά στοιχεία. Δεν λέω ότι μόνο με otp είναι ασφαλές. Και κάθε άλλο με τα sms.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 17-05-23 στις 09:02.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.598
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις login στο web interface, ενεργοποιείς το 2FA σκανάροντας ένα QRcode, επιβεβαιώνεις με τον κωδικό που βλέπεις στην οθόνη σου και με e-mail σε αυτό που έχεις δηλωμένο, και τέλος. Το έκανα σήμερα, χωρίς πλάκα (όχι σε τράπεζα). Δεν μεσολάβησε SMS. Που είναι το διάτρητο της διαδικασίας;
    Ναι αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται συνήθως σε ενεργοποίηση 2FA.
    Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ για να σε ζητήσει επιβεβαίωση μέσω sms
    είναι αν δεν έχεις επιβεβαιωμένο email αλλά μόνο τηλ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #35
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται συνήθως σε ενεργοποίηση 2FA.
    Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ για να σε ζητήσει επιβεβαίωση μέσω sms
    είναι αν δεν έχεις επιβεβαιωμένο email αλλά μόνο τηλ.
    Εγώ πάντως είχα credentials και απλά στο login πήγε να στείλει sms μήνυμα στο παλιό Ελληνικό που είχα δηλωμένο. Το μέιλ το γνώριζαν αλλά αυτή έκανε κάτι σε αυτό επιβεβαίωση.

    Το qr code ουσιαστικά λειτουργεί σαν κάποιας μορφής token. Αν κατάλαβα δηλαδή την διαδικασία όπως την περιγράφετε.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.598
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως είχα credentials και απλά στο login πήγε να στείλει sms μήνυμα στο παλιό Ελληνικό που είχα δηλωμένο. Το μέιλ το γνώριζαν αλλά αυτή έκανε κάτι σε αυτό επιβεβαίωση.
    Δεν ξέρω σε ποια υπηρεσία το έκανες.
    Οι τράπεζες απ όσο ξέρω δουλεύουν με sms για επιβεβαίωση του οτιδήποτε και όχι μέσω email.
    Οι υπηρεσίες gov.gr συνήθως κάνουν επιβεβαίωση και με sms και με email παράλληλα.
    Στην google επιλέγεις πώς θέλεις να ταυτοποιηθείς. Αν έχεις δηλωμένα και τα δύο και πχ το ένα από τα δύο είναι λάθος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το qr code ουσιαστικά λειτουργεί σαν κάποιας μορφής token. Αν κατάλαβα δηλαδή την διαδικασία όπως την περιγράφετε.
    Το qr code περιέχει το κλειδί για να μπορεί ο authenticator να παράγει τα otp.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω σε ποια υπηρεσία το έκανες.
    Οι τράπεζες απ όσο ξέρω δουλεύουν με sms για επιβεβαίωση του οτιδήποτε και όχι μέσω email.
    Οι υπηρεσίες gov.gr συνήθως κάνουν επιβεβαίωση και με sms και με email παράλληλα.
    Στην google επιλέγεις πώς θέλεις να ταυτοποιηθείς. Αν έχεις δηλωμένα και τα δύο και πχ το ένα από τα δύο είναι λάθος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το άλλο.



    Το qr code περιέχει το κλειδί για να μπορεί ο authenticator να παράγει τα otp.
    Στις eurobank το app που έχει ίδια συμπεριφορά με το web. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε.

    Εγώ καπως δεν κατάλαβα πως θα μπορούσα ποτέ να έχω λύση χωρίς sms otp. Νομίζω κάποια παρανοηση θα έγινε.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.598
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις eurobank το app που έχει ίδια συμπεριφορά με το web. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε.

    Εγώ καπως δεν κατάλαβα πως θα μπορούσα ποτέ να έχω λύση χωρίς sms otp. Νομίζω κάποια παρανοηση θα έγινε.
    Σε τραπεζικές εφαρμογές δεν ξέρω αν παίζει κάποια με otp από authentication εφαρμογή.
    Η Πειραιώς που είμαι δεν το κάνει.
    Μόνο με sms ή viber.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #39
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τραπεζικές εφαρμογές δεν ξέρω αν παίζει κάποια με otp από authentication εφαρμογή.
    Η Πειραιώς που είμαι δεν το κάνει.
    Μόνο με sms ή viber.
    Η eurobank έχει μια επιλογή που ουσιαστικά δουλεύει όπως το Google και Microsoft authenticator με push notification

  10. #40
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    ~ 20/20
    ISP
    (κ)ΟΤΕ 4G
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    να το κάνουν με u2f ή TOTP να το αποσυνδεσουν απο τους αριθμους κινητής (ασφαλεια απο sim swapping/πλαστογραφίες).

    Για να πάρω αντίγραφο κλήσεων απο 3 (που θα χει διεύθυνση και και τον αριθμό) πρέπει να κάνω data request με ταυτοποιητικό έγγραφο που να χει διεύθυνση Αγγλίας, όπως μου διαβεβαίωσε ο εκπρόσωπος στο τσατ. Αλλιώς πρεπει να ανανεωσω διαβατηριο (που δεν έχει διεύθυνση).


    Παντως έχω πετυχει καταστημα ERBK Θεσσαλονίκη που μου δεχονται την αλλαγή με ξενο. Βεβαια ακομα δεν μπορώ να πάρω τη βεβαίωση (βλ την προηγούμενη πρόταση)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η eurobank έχει μια επιλογή που ουσιαστικά δουλεύει όπως το Google και Microsoft authenticator με push notification
    Και αυτό προς το παρόν ειναι δεμένο με τον δηλωμένο αριθμό κινητής!

    Αυτό που πε ο admin για ενα ευρώ το δίμηνο είναι ανανεωση ενός ευρώ ή πακετο ενός ευρώ; είχα δει κατι παρομοιο μέσω paypal. Εχω ενα q και θα ηταν καλή ιδέα αλλα βλεπω ελαχιστη ανανέωση 8

  11. #41
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για να αλλάξω πρέπει να έρθω ελλάδα και να έχω ελληνικό αριθμό για να κάνω την μετάβαση.
    Οι τράπεζες μου έχουν πρήξει τον έρωτα όμως. Το εκαθαριστικό λέει κάτοικος εξωτερικου και μου ζητάνε μεταφρασμένα σε ελληνικά λογαριασμούς ΔΕΚΟ.
    Στο μεταξύ η καθε μια το δικό της αν και πιστεύω ότι η eurobank τηρεί την νομοθεσία περισσότερο. Δηλαδή αντε γεια με την ελληνική νομοθεσία. Μιλάμε το έχουν κάνει πολύ δύσκολο για όσους έφυγαν.
    Πάλι καλά που στο ΕΜΕΚ μπορείς να ταυτοποιήσεις το ξένο κινητό, αν όμως πας από εκεί
    Εγω κατι αλλο θα ηθελα να ρωτησω για το ΕΜΕΚ. Εχω διεθυνση στην Ελλαδα για να στελνει τα στοιχει στις τραπεζες ωστε να περνω τις καρτες αλλα η μητερα μου αλλαξε
    σπιτι και θελω να αλλαξω την διεθυνση χωρις να παω στις τραπεζες.
    Η διευθηνση μου ειναι Ελλαδα αλλα γραφη χωρα ΚΑΝΑΔΑΣ. Εαν αλλαξω διεθυνση θα αλλαξη και η ΔΟΥ αυτοματα?
    Φυσικα δεν θελω κατι τετοιο αλλα φοβαμαι να αλλαξω γιατι εαν αλλαξω ΔΟΥ θελει μεγαλη διαδικασια να την αλλαξω παλι

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας