Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Lightbulb
    Καλησπερα παιδες!

    Σε περιπτωση που εχω το post σε λαθος μερος πειτε μου να το σβησω και να ποσταρω στο σωστο.

    Μετα απο 3 χρονια που τρεχω unraid server με *arr stack, Plex, Wireguard Server και πολλα αλλα Containers θελω τα φωτα σε καποιες αλλαγες που θελω να κανω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_1728.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  434,5 KB 
ID: 248211

    Για αρχη να σας πω τι εχω.

    1)Fritzbox 7530
    2)Synology DS218+ 4TB SHR1
    3)Unraid Server i7 6700 - 16GB RAM - 240GB SSD - 5 * 14TB EXOS - CASE Silverstone CS380
    4)Mikrotik crs326-24g-2s+rm
    5)APC Back-UPS Line-Interactive 950VA

    Τι Θελω να κανω
    Κανονας 1 LOW NOISE (δεν σκοπευω να βαλω Hardware που θα ζεσταινει παραπανω απο Normal PC έτσι και αλλιως)
    1)Να παρω ενα καλου μεγέθους Rack να μπει στην θέση που ειναι τα πραγματα που βλεπετε στην φωτο.

    2)Θέλω να Περασω τον Unraid Server μου σε ενα Rackmounted Server Case. Θα ηθελα κατι που θα έχει αρκετες θέσεις για HDD/SSD.
    Εχω σκεφτει την περιπτωση να εχω ενα Disk Shelve (το εχω αχτι βρε γμτ) που να συνδεθει με LSI controler (IT mode φυσικα) στον σερβερ τυπου NetApp DS4243 ή HP d2600-700.
    Δεν ειμαι σίγουρος ακομα για αυτο αν καποιος εμπειρος έχει να προτεινει κατι θα χαρω να το τσεκαρω.

    3)Καποια στιγμη θελω να κανω phase out το synology που εχω και να περασω ειτε σε ενα RS422+ ή να ανεβασω ενα nextcloud instance στο unraid.

    4)Δεν με καιει να εχω failover PSU καθως κανουν πολυ θορυβο λογο fans για τον λιγο χωρο που πιανουν αρα θα προτιμουσα να περασω σε ενα tescom 2kva και να σεταρω SNMP

    5)Ενα blank patchpannel που θα το γεμισω σιγα σιγα αναλογα με την αναγκη μου οσο βαζω πραγματα στο σπιτι (εχω ηδη 4 PC 2 σερβερ και θελω να προσθεσω μερικα access points)

    6)Να ξεκινησω να δουλευω επιτελους αυτο το Switch με SWos (για την ωρα)

    Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μου προβλημα αυτη την στιγμη ειναι η Ελληνικη αγορα. Δεν βρησκω τιποτα καθως Online Ebay κλπ αλλα πλεον ολα εχουν πολλα εξτρα για να ερθουν με τους νεους νομους.
    Εχω συνεργασια με Alphanet αρα αμα ξερετε εκει καποιο item που μπορω να παρω με βολευει.
    Σκρουτζ εχω δει μερικα cases απο την inter-tech.de Γερμανοι ειναι και μου βγαζει μια ασφαλεια το θεμα ειναι η αληθεια

    Ξέρω μεγαλο το ask αλλα ας ξεκινήσουμε για αρχη με το disk shelve καθως το έχω αχτι οπως ειπα.

    Ότι Info παραπανω χρειαζεστε θα απανταω όσο πιο γρηγορα μπορω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarishark : 05-05-23 στις 01:19. Αιτία: image upload

  2. #2
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Έχω εδώ και 2 μήνες περίπου αυτό:
    https://www.inter-tech.de/produktdetails/4U-40248.html
    ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο "κοντό" https://www.inter-tech.de/produktdet.../4U-40240.html

    Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τις διαστάσεις του rack σου, ή αν δεν έχεις θέμα χώρου τότε πας ανάποδα (παίρνεις rack αφού καταλήξεις στο τι θα βάλεις μέσα και μετά κοιτάς τι rack σου κάνει).

    Το συγκεκριμένο case (αλλά και το κοντό) έχει (για μένα) ένα φοβερό πλεονέκτημα: μπορείς να βάλεις 2 cages μεγέθους μέχρι 3x5.25" για δίσκους (hot swap κιολας) δεξιά και αριστερά (max 10 δίσκοι 3.5"). Εκεί σκοπεύω να βάλω 2 τέτοια: https://icybox.de/product.php?id=336

    Στο κέντρο (κάτω από το μικρό panel) έχει άλλες 3 θέσεις 5.25" που μπορείς να βάλεις επίσης cage.
    Σ΄αυτές έχω βάλει 3 τέτοια: https://www.icydock.de/goods.php?id=317

    Η διαθεσιμότητα και τα μεταφορικά είναι ίσως θέμα για Ελλάδα, εγώ είμαι στη Γερμανία και δεν είχα προβλήματα.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!box 7530
    Δεν εχω θεμα χωρου καθως εχω μεγαλο ανοιγμα για να βαλω rack (95cm depth) αρα μαλον θα παρω καποιο 32 U rack αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος αμα θα ειναι cabinet Η θα ειναι open rack. Αν εχεις να προτεινες κατι απο σκροτζ κλπ θα χαρω να το δω.

    Τα ιδια με εσενα σκεφτηκα αλλα εγω λεω να παω σε αυτο το κουτι https://www.inter-tech.de/productdet...U-4416_EN.html

    και στα 5.25 να βαλω οτι και εσυ!

    βλεπω οτι βγαζει 8087 το backplane. Τι HBA εχεις εσυ? αμα παρω για SSD pool το Dock για 2.5" τοτε θα χρειαστω και breakout cable. αρα θελω μια καρτα να εχει σιγουρα 2 Internal plugs (1 για το backplane και αλλο ενα για breakout)

    Το μονο που με χαλαει ειναι οτι ειχα στο μυαλο μου γιατι γουσταρω να παρω ενα εντελως ξεχωριστο Disk Shelf και να μην εχω και το PC μεσα εκει αλλα δεν μπορω να βρω κατι που μπορει να γινει quiet η να παιρνει πχ ATX psu (καθως τα psu εχουν enterprise fans) Εσυ κρατησες τα δικα του Fans η εβαλες αλλα?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Τότε σε συμβουλεύω να κοιτάξεις για 80άρι (βάθος) rack. Εγώ ενώ τώρα θα μπορούσα να πάρω 80αρι, πήρα 60άρι (κατόπιν μελέτης βέβαια) γιατί εδώ είμαστε προσωρινά και δεν
    ξέρω σε 1,2 ή 5 χρόνια που θα είμαι

    Στο συγκεκριμένο server έχω μια LSI 9300-i16. Τα καλώδια πάνε κατευθείαν στους δίσκους οπότε δεν μπλέκω με backplanes κλπ.

    Δεν μπορώ να σου συστήσω κάτι από Skroutz, δεν είμαι Ελλάδα

    Προς το παρόν έχω τα δύο fans που έχει το κουτί πίσω, ακόμα το "χτίζω" και δεν έχει δίσκους. Ούτως ή άλλως όμως δεν έχεις περιθώριο να βάλεις ανεμιστήρες.
    Ή βάζεις "χύμα" δίσκους στις προκαθορισμένες θέσεις (που έχουν ήδη ανεμιστήρα μπροστά) ή βασίζεσαι στα ανεμιστηράκια που έχουν τα cages (άν βάλεις).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 05-05-23 στις 17:41.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας