Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-34 από 34
  1. #31
    Εγγραφή
    06-06-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Είναι γεγονός ότι η vodafone υπερτερεί στην ειδοποίηση κλήσεων όταν είναι κατειλημμένο το τηλέφωνο σε σχέση με την cosmote. Και έχει και πολύ εύκολη ρύθμιση με την κλήση σε 4ψήφιο.
    Εκεί που στην cosmote χάνεις κλήσεις, αν δεν έχεις τον τηλεφωνητή ενεργοποιημένο και δεν έχει αναφερθεί, είναι όταν προσπαθείς να πάρεις τηλέφωνο και δεν το έχει σηκώσει ακόμη ο άλλος και την ίδια στιγμή παίρνει άλλο νούμερο αυτό δεν το βλέπεις ποτέ αν δεν έχεις τηλεφωνητή. Το ίδιο όταν δέχεσαι 2 εισερχόμενες κλήσεις. Θα σου δείξει τη μία που χτυπάει και η άλλη δεν θα ξέρεις ούτε ότι χτύπησε ούτε ότι ποιος ήταν.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albert Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν προσπαθείς να πάρεις τηλέφωνο και δεν το έχει σηκώσει ακόμη ο άλλος και την ίδια στιγμή παίρνει άλλο νούμερο αυτό δεν το βλέπεις ποτέ αν δεν έχεις τηλεφωνητή.
    Μπορείς να την δεις αν έχεις ενεργοποιημένη την αναμονή κλήσεων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albert Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο όταν δέχεσαι 2 εισερχόμενες κλήσεις. Θα σου δείξει τη μία που χτυπάει και η άλλη δεν θα ξέρεις ούτε ότι χτύπησε ούτε ότι ποιος ήταν.
    Αυτό δεν μου έχει τύχει.
    Δεν ξέρω τι γίνεται με την αναμονή κλήσεων αν υπάρχουν περισσότερες από μία ταυτόχρονες εισερχόμενες στην αναμονή.
    Λογικά θα δείχνει μόνο την μία.
    Αν έχεις τον τηλεφωνητή για τις χαμένες κλήσεις θα πρέπει να σου στείλει μήνυμα για όλες.
    Αλλά και πάλι δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #33
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    1) Αρση όλων των προωθήσεων (περιλαμβάνει τηλεφωνητή ) με πληκτρολόγηση ##002# και κλήση.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    ISP
    Ουδείς
    Router
    Mikropsit
    Είναι άθλος να βρει κανείς οδηγίες για όλα αυτά και όχι μόνο. Ακόμη και μηχ/κοί της COSMOTE δεν τα γνωρίζουν καλά όλα αυτά και κάθε φορά που έπαιρνα τηλ άκουγα κι εντελώς άλλα και μάλιστα μερικές φορές εντελώς άσχετα όπως πρέπει να απενεργοποιήσετε την αναμονή κλήσεων!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

    Με τα πολλά πάντως μίλησα με κάποιον μηχ/κό πλέον που μου εξήγησε αρκετά πράγματα. Θα περιγράψω αυτά που γνωρίζω εγώ μέχρι τώρα γιατί μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον

    Για να διαγράψετε τα πάντα μαζί και τον τηλεφωνητή είναι το ##002#

    Για να διαγράψετε όλες τις προωθήσεις κλήσεων μόνο είναι το ##21#

    Μετά από την ολική άρση θα πρέπει ή να κλείσετε και να ανοίξετε πάλι το κινητό σας ή πολύ πιο γρήγορα να βάλετε το κιν σε λειτουργία πτήσης και να το βγάλετε αμέσως μετά έτσι ώστε να αποσυνδεθεί και να συνδεθεί και πάλι στο δίκτυο. Καλό είναι να το κάνετε πάντα αυτό μετά από κάποια αλλαγή, θα το έλεγα πολύ βασικό γιατί υπάρχουν και δύο διαφορετικοί servers για αυτές τις δουλειές. Ένας όταν είναι το WiFi calling ενεργοποιημένο, και άλλος όταν το WiFi Calling είναι εκτός, όχι από το κινητό σας αλλά σαν υπηρεσία στην COSMOTE. Μπερδέματα και πολύ καλά μάλιστα για όσους δεν έχουν καλές τεχνικές γνώσεις.

    Για να δείτε τις προωθήσεις ανά κατηγορία πατάτε τα εξής

    *#61# για αναπάντητες (unanswered)
    *#62# για εκτός δικτύου (unreachable)
    *#67# για όταν μιλάει (busy)

    Για να διαγράψετε τις προωθήσεις ανά κατηγορία αντίστοιχα

    ##61# για αναπάντητες (unanswered)
    ##62# για εκτός δικτύου (unreachable)
    ##67# για όταν μιλάει (busy)

    Για να ενεργοποιήσετε τις ειδοποιήσεις αλλά με τηλεφωνητή για τον καλούντα αλλά και εσάς υπάρχουν κάποιες οδηγίες εδώ αλλά δεν τις δοκίμασα και δεν ξέρω αν δουλεύουν, καλή τύχη

    https://www.cosmote.gr/pdf/voice_mail_instructions.pdf

    Αυτό που δε θα βρείτε πουθενά και δεν το γνωρίζει και σχεδόν κανένας είναι το πως θα ενεργοποιήσετε την ειδοποίηση κλήσεων ΧΩΡΙΣ τηλεφωνητή.

    Το δικό μου τηλ είναι με περιαγωγή και υπάρχει πιθανότητα να είναι διαφορετικό από κάποιο της COSMOTE

    Για να ενεργοποιήσω την ειδοποίηση κλήσεων του καλούντα ΧΩΡΙΣ τηλεφωνητή επίσης με WiFi calling εγώ το κάνω με

    **62*697539ΧΧΧΧΧΧΧ# Όπου ΧΧΧΧΧΧΧ είναι τα τελευταία 7 μόνο ψηφία του κινητού μου. Τονίζω ότι το 697 πρέπει να μείνει το ίδιο ακόμη κι αν το κινητό σας έχει άλλο τριψήφιο. Το δεύτερο τριψήφιο (539) είναι που καθορίζει το τι γίνεται και μάλιστα μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το αν έχετε ενεργό το WiFi calling ή όχι ή αν το κινητό σας είναι κανονικό ή με περιαγωγή.

    Εν ολίγοις ΜΠΑΧΑΛΟ και καλή σας τύχη και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει καμία απολύτως τεκμηρίωση πουθενά από τον υποτίθεται καλύτερο πάροχο κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα.

    Το θεωρώ πάντως πολύ μεγάλη γυφτιά να σου λένε ότι πρέπει να τους πάρεις τηλ έτσι ώστε να το κάνουν αυτοί για εσένα κι ότι εσύ δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου και το άκουσα αυτό πάρα πολλές φορές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefty : 19-01-24 στις 14:02.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας