Σελ. 6 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 256
  1. #76
    Το avatar του μέλους Τραχανοπλαγιάς
    Τραχανοπλαγιάς Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω η Cosmote να σου δώσει 500Mbit με 26EUR και 1Gbit με 33EUR, απλά αν κατάλαβα καλά έχουν σαν σκοπό να αναπτύξουν παράλληλο δίκτυο σε κάποιες περιοχές και προς το παρόν το παρουσιάζουν του στυλ "γιατί και η Cosmote να μην σας δώσει 26EUR τα 500Mbit ή 33EUR το 1Gbit όπως εμείς;" κάνοντας την εν λόγω εταιρία να φαίνεται κερδοσκόπος.
    Δεν είπα ότι θα μου δώσει 500 ή 1000 η Cosmote σε αυτές τις ταχύτητες. Αλλά και να ήθελα να βάλω τέτοια ταχύτητα δεν υπάρχει FTTH ούτε έχει σκάψει κανείς στην περιοχή μας, που καλύπτεται από καμπίνα της Nova. Και εφόσον δεν θέλει να μου δώσει 200Mbps (η γραμμή μου έχει attainable γύρω στα 240) θα πάω στην Cosmote που δίνει κανονικά στην περιοχή μου, ακόμα και από καμπίνες της Nova. Γείτονας στον 3ο (ακριβώς από πάνω μου) έχει βάλει και κλειδώνει στα 220. Και αυτός ήταν στην Nova, αλλά αγανάκτησε και έφυγε (και κάλά έκανε). Όταν και αν μπει FTTH (που μάλλον θα αργήσει αφού η Nova είναι τα "τα ζα μου αργά" όπως λένε και εδώ) βλέπουμε.

    Υ.Γ. Μάλλον δεν κατάλαβες ότι στο "δική τους καμπίνα" αναφερόμουν σε καμπίνα της Nova και όχι της Cosmote... Και λογικό αφού υπήρχε και μια ασάφεια στα γραφόμενα μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να δώσει! Ο ΟΤΕ έχει βάλει παντού FTTH και δεν βαζει ούτε ένας στους 10 οπτική ίνα!!Πρέπει οι τιμές να πέσουν στα επίπεδα τις nova!!
    Έτσι και το κάνει αυτό, έχουν να κλαίνε με μαύρο δάκρυ Nova & Vodafone...

  2. #77
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως, ακόμα, η εν λόγω εφαρμογή του gov, θέλει δουλειά, καθώς σε αρκετές περιοχές, που επρόκειτο, να καλυφθούν στο άμεσο προσεχές διάστημα, από δίκτυο FTTH, δεν τις απεικονίζει καθόλου. Προσωπικά, περιοχή μου, έχει ήδη συμπεριληφθεί, στο ευρυζωνικό σχέδιο UFBB, για έναρξη εργασιών, φέτος ή του χρόνου -με τελευταία πληροφόρησή μου, σε ερώτημα, που είχα θέσει προς ΕΕΤΤ, το 2021-, ότι "θα αναπτυχθούν οι αντίστοιχες υποδομές στην περιοχή, από τον ανάδοχο, που θα ανακηρυχθεί". Παρόλα αυτά, η εφαρμογή αυτή δεν έχει καμία πληροφορία για τη συγκεκριμένη περιοχή (Εικάζω για αρκετές ακόμα, ανά την επικράτεια). Μάλλον, θα αφορά, περιοχές που έχει ήδη, εγκατασταθεί η υποδομή FTTH και θα εκκρεμεί μόνο, η ενεργοποίησή της, τι να πω..

    Υ.Γ. Στο μεταξύ, από μια γρήγορη περιήγηση σε αυτή, διαπιστώνω, πως από τι στιγμή, που θα αναγράψει κάποιος την πλήρη διεύθυνση, θα του βγάλει απευθείας τις συντεταγμένες, ακόμα και αν το εικονίδιο θέσης, δε βρίσκεται στη σωστή θέση (Α/Κ, υπάρχουσα Καμπίνα περιοχής -εντός ή ακόμα και λίγο εκτός ορίων, εκάστοτε περιοχής-), καθώς φαίνεται ότι δεν υπάρχει δυνατότητα μετακύλησής του, σε άλλο σημείο του χάρτη -ακόμα και αν κάποιος μπορεί να εντοπίσει, το ακριβές σημείο, των τρέχουσων υποδομών-, για την αποτελεσματικότερη στόχευση-στόχου, τυχόν σχολίων, που θέλει να στείλει κάποιος (Δεν ξέρω, αν κάποιος έχει βρει τρόπο, να θέσει την πινέζα, εκτός του προκαθορισμένου, βάσει περιοχής, σημείου στο χάρτη).

    Επίσης, δεν καταλαβαίνω, των λόγο ύπαρξης του reported speeds button, αφού σε όποια περιοχή, στην Ελλάδα και αν έχω "κλικάρει", δεν αναφέρονται κάπου, στατιστικά ταχυτήτων, ανά σημείο πρόσβασης. Μήπως θα καταγράφονται, μελλοντικά, με τα σχόλιά μας, τύπου "ΥΠΕΡΙΩΝ" (; Μου αρέσει, που στα "Σχόλια/Παρατηρήσεις/Μέτρηση ταχύτητας", ζητούν και το email. Λες και θα μας γράψει κανένας..

  3. #78
    Εγγραφή
    08-05-2023
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ξέρει κανείς γιατί δεν απεικονίζεται καθόλου η Inalan;
    Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι στους "μεγάλους παίκτες" της αγοράς, αλλά σαν κάλυψη ιδιόκτητου δικτύου, έχει ίσως και μεγαλύτερη από Nova/Vodafone σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη!

    Πάντως όντως φαίνεται να λείπουν ή να αστοχούν σε κάποιες διευθύνσεις.
    Ειδικά όταν εμπλέκονται πεζόδρομοι πολύ κοντά σε κανονικούς δρόμους όπως στην περιοχή μου!

  4. #79
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως, ακόμα, η εν λόγω εφαρμογή του gov, θέλει δουλειά, καθώς σε αρκετές περιοχές, που επρόκειτο, να καλυφθούν στο άμεσο προσεχές διάστημα, από δίκτυο FTTH, δεν τις απεικονίζει καθόλου. Προσωπικά, περιοχή μου, έχει ήδη συμπεριληφθεί, στο ευρυζωνικό σχέδιο UFBB, για έναρξη εργασιών, φέτος ή του χρόνου -με τελευταία πληροφόρησή μου, σε ερώτημα, που είχα θέσει προς ΕΕΤΤ, το 2021-, ότι "θα αναπτυχθούν οι αντίστοιχες υποδομές στην περιοχή, από τον ανάδοχο, που θα ανακηρυχθεί". Παρόλα αυτά, η εφαρμογή αυτή δεν έχει καμία πληροφορία για τη συγκεκριμένη περιοχή (Εικάζω για αρκετές ακόμα, ανά την επικράτεια). Μάλλον, θα αφορά, περιοχές που έχει ήδη, εγκατασταθεί η υποδομή FTTH και θα εκκρεμεί μόνο, η ενεργοποίησή της, τι να πω..
    Η εφαρμογή εμφανίζει μόνο περιοχές που έχουν ενεργοποιηθεί ήδη, εμένα έχουν σκάψει εδώ και 1 μήνα στο δρόμο, έχουν βάλει τα καφάο αλλά επειδή ακόμη δεν παρέχεται εμπορικά δεν έχουν τίποτα στο χάρτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, δεν καταλαβαίνω, των λόγο ύπαρξης του reported speeds button, αφού σε όποια περιοχή, στην Ελλάδα και αν έχω "κλικάρει", δεν αναφέρονται κάπου, στατιστικά ταχυτήτων, ανά σημείο πρόσβασης. Μήπως θα καταγράφονται, μελλοντικά, με τα σχόλιά μας, τύπου "ΥΠΕΡΙΩΝ" (; Μου αρέσει, που στα "Σχόλια/Παρατηρήσεις/Μέτρηση ταχύτητας", ζητούν και το email. Λες και θα μας γράψει κανένας..
    Επιλέγοντας το εν λόγω κουμπί το σύστημα σου ζητάει πρόσβαση στην τοποθεσία σου. Μετά ξεκινάει speedtest από το δικό σου σύστημα για να δει εσύ που μένεις εκεί τι πραγματική ταχύτητα έχεις.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  5. #80
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εφαρμογή εμφανίζει μόνο περιοχές που έχουν ενεργοποιηθεί ήδη
    Αναφέρει όμως, ότι είναι και για προς ενεργοποίηση περιοχών με FTTH..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλέγοντας το εν λόγω κουμπί το σύστημα σου ζητάει πρόσβαση στην τοποθεσία σου. Μετά ξεκινάει speedtest από το δικό σου σύστημα για να δει εσύ που μένεις εκεί τι πραγματική ταχύτητα έχεις.
    Και πάλι, δεν είναι σίγουρο, αν "παίρνει" τις ακριβής συντεταγμένες-θέση, αφού δεν υπάρχει καθόλου, η δυνατότητα τροποποίησής τους, ούτε στην καρτέλα των σχολίων, στο πρώτο πεδίο. Καλό θα ήταν επίσης, να υπήρχε και κάποιου είδους δημόσια καταγραφή, στο χάρτη, των μετρήσεων συνδρομητών, ανεξαρτήτως εμπορικής ταχύτητας ή τύπου σύνδεσης, τύπου ΥΠΕΡΙΩΝ.

  6. #81
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρει όμως, ότι είναι και για προς ενεργοποίηση περιοχών με FTTH..
    Αυτό δεν το αναφέρει πουθενά η σελίδα, μόνο η προσωπική γνώμη του @mixalis1981 στο 1ο μήνυμα. Το είδες κάπου αλλού;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι, δεν είναι σίγουρο, αν "παίρνει" τις ακριβής συντεταγμένες-θέση, αφού δεν υπάρχει καθόλου, η δυνατότητα τροποποίησής τους, ούτε στην καρτέλα των σχολίων, στο πρώτο πεδίο. Καλό θα ήταν επίσης, να υπήρχε και κάποιου είδους δημόσια καταγραφή, στο χάρτη, των μετρήσεων συνδρομητών, ανεξαρτήτως εμπορικής ταχύτητας ή τύπου σύνδεσης, τύπου ΥΠΕΡΙΩΝ.
    Εδώ συμφωνώ στο 1ο μέρος, στο 2ο μέρος υποτίθεται πως αν κάνεις μέτρηση θα σε εμφανίσει στον χάρτη αν τύχει και είναι σωστές οι συντεταγμένες. Εμένα μου έδωσε για συντεταγμένες 21.82431, 39.07421 οι οποίες είναι στη Τζέντα (Σαουδική Αραβία) ενώ αν τις βάλω ανάποδα (39.07421 21.82431) τότε εμφανίζει κέντρο Ελλάδα (Φουρνάς). Φαντάζομαι πως αν εκεί είχε διαθεσιμότητα FTTH θα εμφάνιζε και χιλιάδες μετρήσεις
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  7. #82
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το αναφέρει πουθενά η σελίδα, μόνο η προσωπική γνώμη του @mixalis1981 στο 1ο μήνυμα. Το είδες κάπου αλλού;

    Το έχει στον τίτλο του άρθρου, "Εύρεση ήδη ενεργοποιημένων και προς ενεργοποίηση περιοχών FTTH". Παρόλα αυτά, τώρα αντιλήφθηκα, ότι αναφέρεται σε περιοχές, που έχει ήδη "στηθεί" το νέο δίκτυο, που απλώς αναμένεται η ενεργοποίησή του και πως δεν συμπεριλαμβάνει, άμεσα σχέδια ανάπτυξης, αντίστοιχης υποδομής, στην εκάστοτε (x, y) περιοχή (Κακώς για εμένα).

    Υποτίθεται πως αν κάνεις μέτρηση θα σε εμφανίσει στον χάρτη αν τύχει και είναι σωστές οι συντεταγμένες.

    Spoiler:
    Ότι να' ναι δηλαδή.. Πάντως, ανατρέχοντας και σε άλλες περιοχές της Χώρας, δεν είδα πουθενά κάποια μέτρηση. Φιλική συμβουλή: Καλό θα ήταν πάντως, να μην δημοσιεύεις προσωπικά δεδομένα, όπως οι συντεταγμένες, σε δημόσιο φόρουμ. Αν δεν έχει παρέλθει το 24ώρο, εξ' όσων γνωρίζω, μπορείς να τροποποιήσεις/διαγράψεις την εν λόγω πληροφορία, αν θες. Αν πάντως, οι συντεταγμένες, που σου έβγαλε (δεύτερες), έχουν σχέση με δικό σου τόπο, τότε είμαστε κοντοχωριανοί! Τι μικρός που είναι ο κόσμος! Υ.Γ. Η απόρροια πάντως, για το γεγονός ότι, υπάρχει στα Σχόλια/Παρατηρήσεις, δυνατότητα επιλογής τύπου σύνδεσης, από τη στιγμή, που δεν υπάρχουν καθόλου δεδομένα, πλην των FTTH συνδέσεων, που αφορά και την εν λόγω εφαρμογή, με ξεπερνά! Ομοίως και για το πεδίο email. Άραγε, απαντάει κανείς πίσω, σε αυτές μας τις καταχωρίσεις ή μόνο για να ελέγχουν, τα "δήθεν", ανώνυμα feedbacks των συνδρομητών..

  8. #83
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Δεν είδες καμία μέτρηση επειδή δεν παίζει σωστά. Από default βάζει τις συντεταγμένες ανάποδα, αν υπήρχε δίκτυο στη Σαουδική Αραβία θα ήταν γεμάτο μετρήσεις

    Σχετικά με τη διεύθυνση που ανέφερα στις συντεταγμένες δεν είναι η δική μου (εγώ είμαι Νότια προάστια Αθήνας, είναι η generic διεύθυνση της Ελλάδας καθώς ο υπολογιστής μου δεν έχει gps module για να δώσει συντεταγμένες.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  9. #84
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved

  10. #85
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Το reported speeds πάντως εξαφανίστηκε. Μαζί με το κουμπί για τα σχόλια.

  11. #86
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το reported speeds πάντως εξαφανίστηκε. Μαζί με το κουμπί για τα σχόλια.
    Θα απηύδησαν από τα πολλά σχόλια μάλλον..

  12. #87
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Είναι δυνατόν σε μια περιοχή που έχουν ήδη σκαψει και περάσει Οπτική Ίνα (νομίζω ΟΤΕ) μόλις πριν 6 μηνες να έρχεται στην ίδια περιοχή και η ΔΕΗ να περναει εναέρια Οπτική??
    Ποιος ο λόγος??
    Μου θυμίζει κατι εποχές που εσκαβαν και πέρναγαν δικό τους χαλκό ο κάθε παροχος!

  13. #88
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν σε μια περιοχή που έχουν ήδη σκαψει και περάσει Οπτική Ίνα (νομίζω ΟΤΕ) μόλις πριν 6 μηνες να έρχεται στην ίδια περιοχή και η ΔΕΗ να περναει εναέρια Οπτική??
    Ποιος ο λόγος??
    Μου θυμίζει κατι εποχές που εσκαβαν και πέρναγαν δικό τους χαλκό ο κάθε παροχος!
    Ναι, αν θέλουν άλλοι πάροχοι θα έχουν χαμηλότερες τιμές χονδρικής.

    Σχεδιάζει να βάλει σε αρκετά προάστια της Αττικής η ΔΕΗ, αρκεί να έχουν εναέριο δίκτυο ΔΕΔΔΗΕ. Πχ η Πεντέλη αν κι έχει, επειδή υπογειοποιείται τους τελευταίους μήνες, δεν την έχουν επιλέξει.

  14. #89
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Γνωρίζουμε πόσο παλιά είναι η ενημέρωση της σελίδας, καθώς και κάθε πότε ανανεώνεται;

  15. #90
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζουμε πόσο παλιά είναι η ενημέρωση της σελίδας, καθώς και κάθε πότε ανανεώνεται;
    Κρίνοντας από περιοχή που γνωρίζω, έχει πληροφορίες 1-2 μηνών. Δεν ξέρω για άλλες...

Σελ. 6 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας