Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με την γραμμή μου γιατί σύμφωνα με τον πάροχο μου (Νova) ή τουλάχιστον από την κοπέλα στην τεχνική υπηρεσία που προσπαθούσε να καταλάβει τι είναι τα CRC όλα φαιβονται μια χαρά και δέν ήθελε να προωθήσει το θέμα περαιτέρω ώστε να μεριμνήσει τεχνικός στο χώρο μου και η λύση είναι το restart στο ρούτερ.

    Συνοπτικά ειμαι πελατης της Forthnet/Nova από το 2008 και το τελευταίο διαστήμα έχω αρκετά CRC error και τα FEC μου φαίνονται κάπως πολλά από ότι συνήθως.
    Έχω δοκιμάσει και άλλα modem router (fritzbox 7530) και έχω αλλάξει και όλα τα φίλτρα αλλα τα errors επιμένουν.
    Έχω στείλει δύο φορές screenshots από το δικό τους (ΖΤΕ288Α) και την φόρμα επικοινωνίας δέν έχω πάρει απάντηση.

    Ήδη μια φορά μια άλλη κοπέλα πριν μερικές μέρες (αφου είδα ότι με την φόρμα επικοινωνίας δεν γίνεται δουλειά) μου έιπε θα το προωθησει στο Level 2 σε πρώτη φάση και όντως φαινεται από το συστημά τους ότι το είδαν και επιλύθηκε σύμφωνα με αυτούς. Δεν βλέπω αισθητή διαφορά και στην δεύτερη επικοινωνία ή άλλη κοπέλα πατούσε πάνω σε αυτό και δέν το προχωρουσε στο να έρθει κάποιος τεχνικός.

    Δέν ξέρω άν το προβλημά έιναι απο εμένα αλλά έιμαι σοβαρά στο δίλημμα αλλαγής παρόχου αφού μου δένουν τα χέρια και δέν βρίσκω λύση.

    EDIT : To firmware του ZTE H288A έναι το V1.1.0_GR5.1T17

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nova5.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  23,7 KB 
ID: 248421

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Τα fec δεν πρέπει να σε απασχολούν.
    2. Τα crc αν δεν σου ρίχνουν την γραμμή δεν αποτελεί πρόβλημα γι αυτούς.
    3. Εκτός από ΟΤΕ όλοι οι υπόλοιποι θεωρούν φυσιολογικό να έχεις πτώση γραμμής 4-5 φορές στην εβδομάδα.
    4. Τα παραπάνω δεν είναι θέμα ρούτερ αλλά γραμμής.
    Υπάρχει οδηγός μέσα στο φόρουμ για το πώς να ελέγξεις την εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Αν δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα τότε είναι στην πλευρά του παρόχου (στο τμήμα από τον κατανεμητή έως την καμπίνα σου).
    Το τμήμα αυτό δεν αλλάζει εκτός σοβαρών προβλημάτων πχ να κοπεί το ζεύγος κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Σήμερα με πήραν 2 φορές τηλέφωνο απο την τεχνική υποστήριξη άλλα δέν μπόρεσα να το απαντήσω.
    Αυτό που παρατήρησα έναι ότι πλέον δέν έχω CRC errors. Προφανώς με πέρνανε για να με ενημερώσουν.
    Φαντάζομαι θα ξαναπάρουν και αύριο. Είμαι πολύ περίεργος να δώ τι ηταν.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας