Σελ. 3 από 26 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 388
  1. #31
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.621
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο αν προλάβω θα σου στείλω σε PM τα prints από τις εντολές, γιατί δεν ξέρω τί αναγνωριστικό μπορεί να έχουν για να τα ανεβάσω εδώ και επειδή λειτουργεί δεν θέλω να το χαλάσω.
    Πάντως απ' ότι φαίνεται στην περίπτωση μου μόνο το Serial # χρειαζόταν.

    Πρέπει να πω ότι αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα είναι πολύ χρήσιμα και για άλλους που μπορούν να περάσουν έξτρα εντολές στο στικάκι για πιο απαιτητικά OLT, αλλά και για εμένα σε περίπτωση που αλλάξει το δικό μου. Θέλω να πιστεύω ότι με κατάλληλο configuration το ONT της FS θα κάνει ό,τι spoofing χρειάζεται για να λειτουργεί παντού. Αρκεί να μην πέσουμε σε τίποτα fields που είναι encoded και δεν μπορούμε να τα αντιγράψουμε μέσω του Fritz.
    Καλό είναι να δοκιμαστούν και σε περιοχές όπου είναι στην αρμοδιότητα του ΟΤΕ οι καμπίνες μήπως και υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κλείδωμα εκεί.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #32
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα αν στο Mikrotik βάλω ταχύτητα χωρίς auto negotiation 1Gbps ή 2.5Gbps παίζει. Με 10Gbps όχι. Αν σε αφήνει το Zyxel να βάλεις manually 1Gbps λογικά θα παίξει.
    Σε 1 gbps ναι θα παίξει αλλά δε κερδίζω κάτι τότε (μόνο το ότι φεύγει μία συσκευή με χωριστό τροφοδοτικό από το rack). Θα ανοίξω ticket στη Zyxel για να βάλουν επιλογή 2,5g στο speed του sfp.
    ---
    mp

  3. #33
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.270
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    If I recall correctly, MSA specifies classic SFPs to go up to 4.25 giga baud equivalent of 2E7-1 NRZ PRBS pattern, which translates to 4 Gbps.

    For data rates higher than 4Gbps, you will need SFP+ (also called Enhanced or ESFP) which supports up to 16 giga baud. 10GigE would use SFP+ -- you will not be able to light a 10GbE port with classic SFP.

    For data rates up to 25 Gbps, we now have new 28 gigabaud SFP known as SFP28. This is used for 25GbE applications.

    For practical purposes, MSA SFPs using NRZ are purely electro-optical adapters (transceiver) that pulse and photo-detect analog patterns on the fiber as commanded by voltage from the host device PCS. So in order to achieve a 1G or 10G link, you first need a router/server/networking device that can modulate the desired speed in the first place (GigE or 10GE NIC), and then you need to match the right type of transceiver (SFP or SFP+) that can support the desired blink on/off rate (baud rate) for analog pattern being pushed out to the fiber.

    Fun fact: you can turn up an OC-3 (155 Mbps) or equivalent NRZ modulated link (such as OSC) using a Gigabit Ethernet single-mode SFP, as long as receiver sensitivity is within your optical budget. Likewise, you can technically turn up a GigE with FiberChannel 4G SFP -- because modulated NRZ baud rate is within the maximum baud limits of the SFP; the only other factor that will prevent you from doing so, is if the host device's manufacturer software performs vendor-locking check of SFP EEPROM and refuses to turn on the transceiver.


    Οποτε μπορει και να παιξει σε 2.5g ακομα και χωρις firmware, αν εχεις τροπο να το τεσταρεις, τουλαχιστον στο receive. Στο transmit ισως οχι :P

  4. #34
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Σήμερα παρέλαβα το «GPON SFP ONU Stick with Mac» από την fs.com

    Το κούμπωσα στο Ubiquiti USW-Pro-24-PoE, έβαλα στον router μου μία IP από το 192.168.1.0/24 range, και μπήκα με SSH στο SFP module στην IP 192.168.1.10.
    Τα ξαναγράφω εδώ για ευκολία για όποιον τα χρειαστεί:

    Username: ONTUSER
    Password: 7sp!lwUBz1

    Έτρεξα:

    set_serial_number AVMGXXXXXXXX
    sfp_i2c -i7 -s "F!box5530"

    Και έδωσα reboot.

    Μετά στον router μου έφτιαξα ένα VLAN interface με id 835 και αμέσως πήρα PPPoE.
    Στο switch έφτιαξα απλά το port που κουμπώνει το SFP να έχει native vlan το LAN μου (ίσα ίσα για να βλέπω το 192.168.1.10) και πέρασα tagged το VLAN 835 το οποίο καταλήγει αντίστοιχα στον router μου για να κάνει το PPPoE.
    Επίσης το δήλωσα καρφωτά στα 2.5Gbit γιατί από μόνο του κλείδωνε στο 1Gbit (ή τουλάχιστον έτσι το έβλεπε το USW)

    Αυτό ήταν όλο!
    Δούλεψε με την μία, δεν χρειάστηκε να ψάξω τίποτα άλλο.
    Είμαι με Cosmote σε Nokia OLT και πριν είχα Fritz 5530.

    Δυστυχώς το USW βλέπει άκυρα stats από το SFP
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  gpon-onu-unifi.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  7,0 KB 
ID: 249674

    Αλλά το ίδιο το SFP τρέχει OpenWRT, οπότε λογικά θα μπορέσω κάπως να τα τραβήξω από εκεί τα όποια stats χρειάζομαι.

    Εκ πρώτης βλέπω καλύτερη συμπεριφορά στα VPN (έφτασα τώρα το όριο του production router μου - πρέπει να σηκώσω πάλι το lab με τα μεγαλύτερα μηχανάκια να δω αν θα τερματίσω την γραμμή) και το σημαντικότερο δεν lagάρει τίποτα.
    Ενδεικτικά πριν με το Fritz, τα VPNs τερμάτιζαν πριν φτάσουν τα όρια του router και lagαρε μέχρι και η LAN IP του ίδιου του Fritz.
    Βλ. https://www.adslgr.com/forum/threads...t=#post7350524

    Και βλέπω και μία αμελητέα βελτίωση στο latency (μετά το κόκκινο - μόλις έκανα την αλλαγή)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote-gw-latency.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  42,1 KB 
ID: 249675

    Επίσης δούλεψε το RFC4638 και κάνω PPPoE στα 1500bytes MTU.


    Αναμένω και το ODI DFP-34X-2C2 από Κίνα να πω εντυπώσεις και για αυτό (αν κάποιος ενδιαφέρεται για αυτό αντί για της FS)

    Θα συνεχίσω δοκιμές μέσα στο ΣΚ που θα έχω χρόνο και θα επανέλθω.

    ΥΓ: Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχουν ποστάρει σε αυτό το thread! Χωρίς αυτές αντί για 5 λεπτά να το στήσω θα έτρωγα 5 ώρες στο ψάξιμο

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.621
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    H όλη διαδικασία που περιγράφετε αφορά όσους έχουν fritz χωρίς ΟΝΤ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Ναι εγώ δεν είχα ONT, είχα το Fritz απευθείας.

    Θεωρητικά όμως δεν είναι showstopper αυτό για όσους έχουν ONT.
    Ειδικά αφού έπαιξε σε Nokia OLT του OTE που φαίνεται πως ήταν το πιο ιδιότροπο μέχρι στιγμής (απόσα έχω διαβάσει).

    Δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχουν τα ONT που δίνουν σε μικρότερες γραμμές, αλλά το Fritz ήταν για τα σκουπίδια. Η διαφορά είναι νύχτα με την μέρα στις λίγες δοκιμές που έχω προλάβει να κάνω.
    Η AVM κάνει μαλακισμένο QoS στην διερχόμενη κίνηση και της αλλάζει τα φώτα αν δεν είναι TCP/UDP (που και ακόμα και εκεί δεν είναι consistent η απόδοση).

    Θα πάει όπως είναι στο κουτί του το Fritz αν ποτέ χρειαστεί να το επιστρέψω, και θα βάλω το 7530 που είχα πριν στην VDSL, πίσω από τον router μου, ίσα ίσα για να παίξει η τηλεφωνία (μιας και το 7530 έχει proper WAN port και USB για να αποθηκεύω μηνύματα του τηλεφωνητή κλπ - όχι ότι χρησιμοποιώ το σταθερό αλλά λέμε τώρα..).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s : 13-07-23 στις 16:53.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.621
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Απ ότι βλέπω οι μόνες πληροφορίες που χρειάζονται να περαστούν στο module είναι:
    set_serial_number AVMGXXXXXXXX
    sfp_i2c -i7 -s "F!box5530"

    Τον σειριακό τον έχουμε από το κουτί της συσκευασίας αλλά και κάτω από το ίδιο το ΟΝΤ.
    Δεν ξέρω αν θα πρέπει να περαστεί με κάποιον άλλον τρόπο.
    Στο από κάτω όμως τι δηλώνουμε;

    + ότι στα ΟΝΤ nokia του ΟΤΕ δεν μπορούμε να έχουμε πλέον πρόσβαση στο ui.
    Επιτρέπουν την πρόσβαση στο μενού μόνο από την πλευρά της οπτικής
    αν και όλες οι υπηρεσίες της συσκευές φαίνονται ανοιχτές και από την πλευρά του χρήστη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Δες στην 2η σελίδα, τα εξηγεί αναλυτικά ο dpap76 που έχει κάνει και όλη την έρευνα, μαζί με τον cb_papi.

    Απότι έχω καταλάβει το vendor ID των Nokia ONT είναι ALCL

    Οπότε τρέχεις: sfp_i2c -i7 -s "ALCL"

  9. #39
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.621
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    To hw version με απασχολεί περισσότερο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #40
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.087
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Πολύ ευχάριστα νέα Cha0s, thanks for sharing

    ένα τεστ που θα έκανα εγώ θα ήταν να αλλάξω αρχικά μόνο το SN και τίποτε άλλο και να δώ αν θα συνδεθεί μόνο με αλλαγή SN ή όχι.

    Στην περίπτωση του cb_papi, είδαμε τελικά ότι το -i7 (change Vendor ID) δεν είχε καμία σχέση/επιπλοκή και για την ακρίβεια το γύρισε ξανά σε "AVMG" για να μην δίνει στόχο στην κονσόλα του ONT

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι, αφού το σωστό είναι AVMG, άλλαξα το Vendor ID σε αυτό και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα (όπως λες και εσύ μην το δει κανένας operator το F!Bo και αρχίσουν να ψάχνουν ). Το equipment ID θα ήθελα να βάλω το σωστό αλλά δεν το πείραξα ακόμη γιατί δεν είμαι σίγουρος τί πρέπει να μπει εκεί (F!Box5530 σκέτο ή αν πρέπει να βάλω και το null char/pad που λες).
    Άρα αφού με Nokia OLT δουλεύει το spoofing με το ONU της FS τι έχουν τα έρμα τα 5590 και δεν μπαίνουν με απλό SN spoofing δεν έχω καταλάβει ακόμα/είναι μυστήριο

    Denis: τα αντίστοιχα Strings για το Nokia ONT -συγκεκριμένα για το Vendor ID- είναι ALCL.
    έχω κρατήσει το Nokia G-010G-R και το έχω ανοίξει με UART κονσόλα, θα μπω κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο να δώ και να αναφέρω πλήρως όλα τα σχετικά strings (πχ το Hardware Version ή Equipment ID του ME 257) μήπως φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θέλει να αντικαταστήσει το Nokia ONT με άλλο ONT/ONU πχ της FS ή άλλου κατασκευαστή αλλά απ' ότι φαίνεται δεν έχει και πολύ σημασία

    - - - Updated - - -

    Επίσης: γράφεις ότι κλείδωσε με το μαμα-device στα 2.5Gbit/s ? ενδιαφέρον! άρα μετά το δώρο του overhead από τον οτε, πιάνεις σε speedtest ολο το διαθέσιμο bandwidth σε download? (~1100 Μbit/s?) ή κάπου στα 850 τερματίζει? (το ότι σου βγάζει RX fault κάτι μου λέει ότι κάτι δεν έχει γίνει καλά στο συμφωνημένο baud rate μεταξύ SFP <-> μητρικού Device.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ευχάριστα νέα Cha0s, thanks for sharing

    ένα τεστ που θα έκανα εγώ θα ήταν να αλλάξω αρχικά μόνο το SN και τίποτε άλλο και να δώ αν θα συνδεθεί μόνο με αλλαγή SN ή όχι.

    Στην περίπτωση του cb_papi, είδαμε τελικά ότι το -i7 (change Vendor ID) δεν είχε καμία σχέση/επιπλοκή και για την ακρίβεια το γύρισε ξανά σε "AVMG" για να μην δίνει στόχο στην κονσόλα του ONT
    Το γύρισα σε PMAC που ήταν το μαμίσιο vendor ID και συνδέθηκε και πάλι κανονικά.
    Και το ξαναγύρισα σε AVMG να μην δίνει στόχο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα αφού με Nokia OLT δουλεύει το spoofing με το ONU της FS τι έχουν τα έρμα τα 5590 και δεν μπαίνουν με απλό SN spoofing δεν έχω καταλάβει ακόμα/είναι μυστήριο
    Όντως περίεργο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης: γράφεις ότι κλείδωσε με το μαμα-device στα 2.5Gbit/s ? ενδιαφέρον! άρα μετά το δώρο του overhead από τον οτε, πιάνεις σε speedtest ολο το διαθέσιμο bandwidth σε download? (~1100 Μbit/s?) ή κάπου στα 850 τερματίζει? (το ότι σου βγάζει RX fault κάτι μου λέει ότι κάτι δεν έχει γίνει καλά στο συμφωνημένο baud rate μεταξύ SFP <-> μητρικού Device.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς.
    Το GPON SFP είναι πάνω σε ένα SFP+ port του switch (@2.5G) και σε ένα 2ο SFP+ port (@10G) έχω τον router (router on a stick) που περνάω τα διάφορα VLANs.
    Οι clients είναι στα υπόλοιπα 1G ports του switch.

    Δεν έχω κάποια συσκευή που να υποστηρίζει 2.5G για να κάνω speedtest.

    Από τον ίδιο τον router κάνοντας bandwidth test (όχι ότι καλύτερο) πιάνω τα παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  btest.png 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  16,5 KB 
ID: 249678Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  btest2.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 249679

  12. #42
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.069
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Μια χαρά το speedtest! Πιάνει φουλ χιλιάρα.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    498
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά το speedtest! Πιάνει φουλ χιλιάρα.
    Δεν είναι ενδεικτικό όμως πραγματικού traffic γιατί είναι UDP το test.

    Αλλά ναι, μια χαρά είναι δεν παραπονιέμαι και για τα 930-950 που βγάζει καθαρά μέσα από L2TP/IPsec (επιτέλους).
    Με το Fritz πάτωνε άσχημα το IPsec...

    - - - Updated - - -

    Αν γνωρίζει κανείς από που μπορώ να δω τα stats του SFP της FS ας δώσει ένα μπούσουλα. Ψάχνω πόση ώρα ότι εντολή βρίσκω και ότι έχει μέσα στο /proc/driver/optic και onu αλλά είτε κοιτάω σε λάθος μέρος είτε είναι μπροστά μου και δεν το βλέπω...

  14. #44
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.621
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Denis: τα αντίστοιχα Strings για το Nokia ONT -συγκεκριμένα για το Vendor ID- είναι ALCL.
    έχω κρατήσει το Nokia G-010G-R και το έχω ανοίξει με UART κονσόλα, θα μπω κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο να δώ και να αναφέρω πλήρως όλα τα σχετικά strings (πχ το Hardware Version ή Equipment ID του ME 257) μήπως φανούν χρήσιμα σε κάποιον που θέλει να αντικαταστήσει το Nokia ONT με άλλο ONT/ONU πχ της FS ή άλλου κατασκευαστή αλλά απ' ότι φαίνεται δεν έχει και πολύ σημασία
    Ευχαριστώ.

    Είδα στις απαντήσεις που δίνουν για το συγκεκριμένο μοντέλο module που προτείνετε
    και μου έκανε εντύπωση ότι αναφέρει ότι το RB4011 δεν υποστηρίζει gpon modules.

    Will this ONU be compatible with Mikrotik equipment, specifically RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN?

    by D***c on 05/01/2022
    A:

    After confirmation, I'm sorry to tell you that this ONU is not compatible with Mikrotik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN. As you can see from the datasheet, it said that the RB4011 does not support GPON modules. https://dustinimages.azureedge.net/m...acq2hnd-in.pdf
    Στην ΜΤ δεν είδα κάπου στα χαρακτηριστικά να αναφέρεται κάτι ανάλογο.

    Λίγο παραπάνω έγραφαν:
    Does anyone know how well these modules would work with the Mikrotik product line?

    by J***e on 29/06/2022
    A:

    This GPON module is special, we don't have compatibility test equipment at this moment. Therefore, we cannot fully guarantee the compatibility. Therefore, it is recommended that you place a trial order to check if it can work with your Mikrotik device.
    Και λίγο μετά αναφέρει για το RB260GS:
    Q:

    Is this product compatible with MikroTik RB260GS & MikroTik RB960PGS

    by S***i on 02/06/2022
    A:

    Thanks for your question. Yes, the #133619 can be compatible with MikroTik RB260GS & MikroTik RB960PGS.
    Μάλλον έχει σχέση με συμβατότητα πόρτας sfp+ με sfp που υποστηρίζει το συγκεκριμένο gpon
    γιατί κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #45
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.087
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς.
    Το GPON SFP είναι πάνω σε ένα SFP+ port του switch (@2.5G) και σε ένα 2ο SFP+ port (@10G) έχω τον router (router on a stick) που περνάω τα διάφορα VLANs.
    Οι clients είναι στα υπόλοιπα 1G ports του switch.
    Nevermind! τώρα κατάλαβα ότι α) το host device είναι switch και οχι router οπως αρχικά νόμιζα και β) το host switch έχει πόρτες SFP+ (νόμιζα ήταν απλά SFP -> 1Gbit/s max).

    Άρα αφού και το speedtest δείχνει 1070/107 είσαι μια χαρά, το negotiated speed μεταξύ stick και switch (σύμφωνα με το switch) είναι 2.5 Gbit/s σε full duplex (FDX)
    Να πω βέβαια, οτι μια απορία πώς κανει Link με το host switch στα 2.5Gbit την έχω καθώς ήξερα ότι τα SFP modules δίνουν μέχρι 1Gbit στο ηλεκτρικό τους κομμάτι με τον host και τα SFP+ μέχρι 10Gbit αλλά τέσπα, ίσως είναι κάποιο addendum/annex το οποίο δεν γνωρίζω.

    Εκείνο το Rx fault ίσως να θέλει λίγο διερεύνηση αλλά άμα δεν έχεις packet loss πιστεύω δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο <- famous last words

    Επίσης, για όποιον μας διαβάζει και να μην μπερδευτεί καθώς η FS.com βγάζει διάφορα SFP, o cha0s πήρε αυτό με κωδικό #133619 και P/N: GPON-ONU-34-20BI και ονομασία "GPON SFP ONU Stick with Mac". Έχει SC/APC connector (πράσινο τετράγωνο όπως ακριβώς είναι και οι οπτικές πρίζες μας και το Nokia ONT). Το πλήρες datasheet του είναι εδώ ενώ το πλήρες portfolio της FS για *PON (GPON, EPON, XGS-PON, OLT, ONT) είναι εδώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωρίζει κανείς από που μπορώ να δω τα stats του SFP της FS ας δώσει ένα μπούσουλα. Ψάχνω πόση ώρα ότι εντολή βρίσκω και ότι έχει μέσα στο /proc/driver/optic και onu αλλά είτε κοιτάω σε λάθος μέρος είτε είναι μπροστά μου και δεν το βλέπω...
    εννοείς θέλεις τα PON stats/info πχ ONU ID, Rx/Tx levels στην οπτική, operational state κλπ όπως τα δίνει πχ το fiber info του fritz. Δοκίμασε να στείλεις ένα Email στo support της FS και σίγουρα θα σου απαντήσουν, φημίζονται για την pre/after-sales υποστήριξη τους.

Σελ. 3 από 26 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας