Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστευω οτι αφορα VF Ελλαδος στο μεσομακροπροθεσμο οριζοντα.
    Και ναι οντως σε συγκριση με Wind/Nova ειναι ετη φωτος μπροστα.
    Cosmote ισως να ειναι καλυτερη ποιοτικα σε καποια σημεια αλλα ειναι σημαντικα ακριβοτερη οποτε αν βαλεις και τα κουκια κατω και το ποιοτικο οφελος δεν υπερκαλυπτει το οικονομικο καθεσαι VF.
    Nova δεν πας ουτε να σε πληρωνουν στην παρουσα φαση και για καποια χρονακια ακομα. Αν ποτέ (ποτέ) αποφασίσουν να γινουν σοβαρη εταιρεια σε παροχη υπηρεσιων και after sales τα ξαναλεμε. Και σε σταθερη/ιντερνετ και σε κινητο γιατι και η Wind ειναι τρια βουγια δυο μοσχαρια τα ζα μου αργα, απο δημοσιο υπαλληλο θα πετυχεις καλυτερη εξυπηρετηση και αντιληψη.
    Δεν αλλάζω εύκολα τη νοβα.

    Τα χρήματα που έχω γλιτώσει, είναι απίστευτα πολλά σε σχέση με ΟΤΕ. Σαν εφιάλτης μου φαίνεται να γυρίσω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Νοβα δεν είχα ποτέ, παρά μόνο 56Κ επί εποχής φορθνετ, οπότε δεν ξέρω τι εστί νοβα..
    Νόβα έβαλα τώρα με την οπτική... Ναι.. Έχουν τα θεματακια τους αλλά μέχρι τώρα πάει σχετικά καλά...
    Wind είχα adsl στο εξοχικό και πήγαινε σχετικά οκ... Ομαλά.. Αν εξαιρέσουμε τη περίοδο που ήμασταν μέσα με το covid... Τότε που είχε μπουκώσει λίγο... Γενικά ήταν οκ μπορώ να πω..
    Ούτε από βοντα με το σταθερό στο σπίτι adsl είχα θέμα... Μόνο με ξίνισε όταν ενεργοποίησε το dynamic line management μάλλον για να μειώσει τις βλάβες και τις αστάθειες, που δεν είχα, σε κάποιες γραμμές... Τότε ήταν που τις γραμμές τις κυρίευσε κάτι.... Και άρχισαν να κάνουν ότι ήθελαν.... Ευτυχώς γλίτωσα....
    Τώρα ότι αφορά τα δίκτυα κινητής εγώ τα βάζω με την εξής σειρά... Κοτε, νοβα, βοντα....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τύποι σαν εσένα είναι ο κύριος λόγος που οι εταιρείες bloatάρουν. Δεν υπάρχει διαφυγή από αυτό, είναι με μαθηματική ακρίβεια προδιαγεγραμμένο το bloating όταν αρχίζουν και υπάρχουν τέτοιοι εργαζόμενοι ανά ομάδα.

    Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να κάνεις πολύ καλό quality control στο hiring κάτι τρομερά δύσκολο, αφού μιλάμε για ποιοτικές μετρήσεις χαρακτήρα και όχι νούμερα.

    Ελάχιστες εταιρείες έχουν καταφέρει να κρατήσουν σε περιορισμένη έκταση αυτό το πρόβλημα. Μία από αυτές είναι η Apple, και μία άλλη που προσπαθεί όσο είναι νωρίς να το καθιερώσει είναι η OpenAI. Στην συνέντευξη του Sam Altman στον Lex Fridman, δίνει αρκετά hints για το πόσο σημαντικό είναι αυτό σε έναν οργανισμό που γιγαντώνεται.
    Τυποι σαν εσενα ειναι αυτοι που εχουν την εντυπωση οτι αυτα που λενε ειναι σοβαρα και οτι αυτο που λενε ειναι σωστο.

    Κανε μας την χαρη παλικαρι μου σε παρακαλω πολυ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νοβα δεν είχα ποτέ, παρά μόνο 56Κ επί εποχής φορθνετ, οπότε δεν ξέρω τι εστί νοβα..
    Νόβα έβαλα τώρα με την οπτική... Ναι.. Έχουν τα θεματακια τους αλλά μέχρι τώρα πάει σχετικά καλά...
    Wind είχα adsl στο εξοχικό και πήγαινε σχετικά οκ... Ομαλά.. Αν εξαιρέσουμε τη περίοδο που ήμασταν μέσα με το covid... Τότε που είχε μπουκώσει λίγο... Γενικά ήταν οκ μπορώ να πω..
    Ούτε από βοντα με το σταθερό στο σπίτι adsl είχα θέμα... Μόνο με ξίνισε όταν ενεργοποίησε το dynamic line management μάλλον για να μειώσει τις βλάβες και τις αστάθειες, που δεν είχα, σε κάποιες γραμμές... Τότε ήταν που τις γραμμές τις κυρίευσε κάτι.... Και άρχισαν να κάνουν ότι ήθελαν.... Ευτυχώς γλίτωσα....
    Τώρα ότι αφορά τα δίκτυα κινητής εγώ τα βάζω με την εξής σειρά... Κοτε, νοβα, βοντα....
    Τα δικτυα κινητης εξαρτατε που εισαι. Οι γενικοτητες της σειρας ειναι σχετικα με το πιες περιοχες επισκεπτεσαι και με την προσωπικη εμπειρια. Το κοσμοτε στην επαρχια εχει νοημα μεσα στις πολεις εξαρτατε που εισαι δρομο δρομο.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ σε όλα με μια 2η διαφορά υπέρ Cosmote το δίκτυο κινητής στο 5G. Εκεί υπάρχει χαοδης διαφορά αλλά γενικά για χρήση κινητού το ίντερνετ των άλλων είναι οκ.
    Δεν εχω 5g κινητο οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης και δεν μπορω να εκφερω αποψη για αυτο ως υπηρεσια.
    Σε 4g παντως τα τελευταια 4,5 χρονια σε VF δεν συναντησα καπου καποιο θεμα ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο, με εξαιρεση ισως ενα καλοκαιρι Λευκαδα και ενα Παρο αλλα και οι υπολοιποι με Cosmote ζοριζοντουσαν σε σημα 4g επισης αν και σε μικροτερο βαθμο, οποτε ισως ηταν θεμα γενικοτερης καλυψης ή αδυναμιας υποδομης να σηκωσει τοσους τουριστες/κοσμο.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.167
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω 5g κινητο οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης και δεν μπορω να εκφερω αποψη για αυτο ως υπηρεσια.
    Σε 4g παντως τα τελευταια 4,5 χρονια σε VF δεν συναντησα καπου καποιο θεμα ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο, με εξαιρεση ισως ενα καλοκαιρι Λευκαδα και ενα Παρο αλλα και οι υπολοιποι με Cosmote ζοριζοντουσαν σε σημα 4g επισης αν και σε μικροτερο βαθμο, οποτε ισως ηταν θεμα γενικοτερης καλυψης ή αδυναμιας υποδομης να σηκωσει τοσους τουριστες/κοσμο.
    Σε κάλυψη μπορεί να είναι και καλύτερη η VF δεν ξέρω... για ταχύτητες μιλάω εγώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #36
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ σε όλα με μια 2η διαφορά υπέρ Cosmote το δίκτυο κινητής στο 5G. Εκεί υπάρχει χαοδης διαφορά αλλά γενικά για χρήση κινητού το ίντερνετ των άλλων είναι οκ.
    Ποιο δίκτυο 5G... Cosmote έχω στο κινητό και στη ΒΙΠΕΘ ψάχνεις -γενικά- σήμα σαν να είσαι σε ταινία που χάνονται στα όρη τα άγρια βουνά και γυρνάνε με το κινητό ψηλά. Ενώ για να πάρω τον κουμπάρο που μένει Σίνδο του στέλνω μήνυμα στον Messenger να βγει έξω από το σπίτι.
    Όλες τους έχουν πολλά αρνητικά, απλά η πλειοψηφία καταλήγει σε εκείνη της οποίας τα μείον τον επηρεάζουν λιγότερο.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  7. #37
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξέρω ότι θα ακουστώ πράξενος αλλα μέχρι στιγμής η vodafone μου αρέσει, τα έχω όλα σε vodafone και δε βλέπω εύκολα εναλλακτική λύση

    δηλαδή που να πάω nova εκεί γίνεται το χάος

    cosmote ok αλλά ακριβότερα

    έχω τη γραμμή μου, έχω ένα εταιρικό workflow από πίσω με τα όποια προβλήματα από μια τόσο μεγάλη εταιρεία και έχω κουμπώσει τον δικό μου εξοπλισμό που με άλλους δύσκολα το κάνω...

    σκέφτομαι λάθος; έχετε βρει κάτι καλύτερο; θα λυπηθώ αν τα κάνει χειρότερα...
    Οχι, δεν σκεφτεσαι λαθος, ετσι σκεφτομουνα κι εγω περυσι τετοια εποχη.

    Σε εταιρικη συνδεση του καταστηματος, δες εδω (μολις γνωμοδοτησει η ΕΕΤΤ θα τους κανω μηνυση για διαφυγοντα κερδη).
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B7%CE%BC%CE%B1

    Αυτα σαν ελευθερος επαγγελματιας.

    Παραλληλα ειμαι και μισθωτος, η εταιρια μου μας δινει εταιρικα κινητα Vodafone.
    Εκει ξεκινησαν αλλα κολπα, και περα απο τα γνωστα θεματα (bottlenecks, προβληματικη καλυψη, αργες ταχυτητες) ειχαμε προσφατα και κατι κουλο.

    Ξαφνικα τρωει φραγη η εταιρικη μου συνδεση τον Ιανουαριο. Εεε λεω κι εγω τωρα "τελειωσαν για την ωρα τα projects και τα ταξιδια οποτε η εταιρια μου θα μου το εκοψε προσωρινα". Παιρνω τη Vodafone και μου ειπε οτι οντως μπηκε φραγη κατ' απαιτηση της εταιριας.
    Ξεκιναω ξανα τον Απριλιο projects και ταξιδια, μιλαω με το IT και τους λεω να μου επαναφερουν τη γραμμη "μα ειναι ηδη ενεργη" - εν τελει το IT δεν ειχε ζητησει ποτε τη φραγη της γραμμης.

    Τα συμπερασματα δικα σας, εγω παντως λαμβανωντας υποψη ολες μου τις προσωπικες εμπειριες με τη Vodafone ηδη εισιγουμαι στο IT και στο τμημα προμηθειων να τις διωξουμε ολες τις εταιρικες (πανω απο 100+), ουτως η αλλως οι ταχυτητες ηταν, ειναι και θα ειναι τραγικες. Αλλα πλεον αρχισε τα κουλα κι η εξυπηρετηση, που στελνουν την εμπειρια χρησης στον πατο.

  8. #38
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Προσωπικα σε επιπεδο εταιρικης χρησης VF δεν ειχα ποτέ κανένα παράπονο, αντιθετα οποτε τους χρειαστηκα για απλα θεματα λχ Roaming εξωτερικο ηταν απικο κ γρηγοροι και μαλιστα βοηθησαν να βοηθησω και ενα πατριωτη (αγνωστο) που πετυχα τυχαια Σερβια και ειχε ξεμεινει απο μοναδες και ειχε αγχωθει, καλεσα την εταιρικη εξυπηρετηση τους εξηγησα το θεμα και ρωτησα αν μπορουν να βοηθησουν και οντως ασχοληθηκαν σαν να ηταν εταιρικο το θεμα/γραμμη και ανοιξαν στον ανθρωπο το roaming και τον βοηθησαν να επικοινωνησει ανευ κοστους με συγγενεις για να του βαλουν μοναδες/λεφτα στην καρτα να μπορει να κανει δουλεια.
    Ομοιως λογω της εταιρικης συνδεσης οποτε ειχα θεματακια στο σταθερο/ιντερνετ σπιτι που ειναι ατομικο/προσωπικο και επαιρνα τηλεφωνο την εξυπηρετηση οικιακων και εκανε 20-30 λεπτα αναμονη, εκλεινα και επαιρνε τους εταιρικους που δεν προβλεπεται κανονικα, απαντουσαν στο 2-3λεπτο και ενω τονιζω δεν επιτρεπεται τελικα με συνεδεαν οι ιδιοι απευθειας με τεχνικο της οικιακης.

    Εχει δικιο λοιπον ο συμφορουμιτης που λεει οτι ειναι θεμα αν τα μειον που εχεις αντιμετωπισει ειναι πολυ λιγοτερα των συν και σε συγκριση και με αλλους αν εχεις εικονα.

    Λχ Wind που ειχα εταιρικο 1,5 χρονο για τα πανηγυρια, για κλωτσιες απλα και σαν συνδεση και σαν εξυπηρετηση.
    Cosmote 1,5 χρονο εταιρικο ισως λιγο πιο σταθερη συνδεση εντος καποιων κτιριων και οριακα ισως ελαχιστα καλυτερη επαρχια καλοκαιρι διακοπες αλλα αυτη η εξυπηρετηση για τα μπαζα ειχα βαρεθει να ακουω δεν βλεπουμε το ενα στο Ζιμπελ δεν βλεπουμε το αλλο στο Ζιμπελ δεν φαινεται το τριτο στο Ζιμπελ, θυμιζε πολυ δημοσιο η νοοτροπια εξυπηρετησης του τυπου αφου δεν βλεπω το Α εκει που μου εχουν πει οτι πρεπει να φαινεται, σηκωνω τα χερια ψηλα και δυστυχως δεν μπορω να εξυπηρετησω. Δεν υπηρχε η λογικη μισο λεπτο να ρωτησω καποιο προισταμενο ή δωστε μου 5 λεπτα να το ψαξω/ερευνησω και θα επανελθω.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας