Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Question

    ...και ζητάω την γνώμη όλων αλλα λίγο παραπάνω των iphone fans διότι απο android έχω αρκετή εμπειρία και θεωρώ οτι υπερέχουν γενικά σε σχέση με τα apple... Βέβαια δεν έχω καλή εικόνα καθώς τελευταία φορά που είχα iphone ήταν το 7... Ακούω οτι πολλά άλλαξαν και η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα απο το ios...

    Μέχρι πρότινος είχα ένα realme gt 2, άψογο.... πολύ smooth και γρήγορο και πολύ φωτεινή οθόνη (με ενδιαφέρει) , με μέτρια μικρόφωνα , κακή selfie , αρκετά καλή main cam, τεράστια μπαταρία και λογισμικό που δεν την άδειαζε και το σημαντικότερο...φόρτιση 65 Watt... Πήγαινες να πλύνεις δόντια και είχε φορτίσει ! Πολύ σημαντικό και αυτό για εμένα...

    Δυστυχώς έκανε κατάδυση στην θάλασσα στα 5 μέτρα βάθος και δεν τα κατάφερε...



    Πήρα απόφαση λοιπόν να "ανέβω" (θεωρητικά) κατηγορία... κατέληξα να ειμαι ανάμεσα στο iphone 14 pro 256GB το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά (ναι είναι σημαντικός λόγος για εμένα το να μου αρέσει) και στο S23 Ultra... Λίγο μεγάλο και μάλλον δύσχρηστο με ενα χέρι αλλα ο κύβος ερρίφθη... Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο...



    Θέλω την γνώμη σας για τα + και τα - και ειδικά οι iphone fans θέλω να μου πούνε κάποιους λόγους για να επιλέξει κάποιο το iphone... Γιατί πέραν της ομορφιάς πραγματικά δεν βλέπω πλεονεκτήματα...ακόμα και με το ταπεινό realme που είχα των 500 ευρώ, το iphone των χ3 σε τιμή είναι σε πολλά βασικά σημεία κατώτερο...


    Για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε, η δουλειά μου έχει να κάνει με την θάλασσα. Περνάω όλη μου την μέρα και όλο το καλοκαίρι σε ιστιοπλοϊκό σκάφος καθώς είμαι σκίππερ.

    Πολύ σημαντικά για εμένα ειναι: να αντέχει η μπαταρία, να φορτίζει σχετικά γρήγορα (οκ σαν το realme δεν ειναι κανενα απο τα 2 το ξέρω), να έχει πολύ φωτεινή οθόνη καθώς θα χρησιμοποιείται κάτω απο φουλ ηλιοφάνεια, να έχει καλά ηχεία και μικρόφωνα και φυσικά κάμερες και καλές κεραίες. Και για 4G+/5G και κλήσεις , αλλα και wifi και gps! Πολύ σημαντικό το gps καθώς το navionics (κατί αντίστοιχο με google maps αλλά για την θάλασσα) είναι το βασικό μου εργαλείο.


    Φυσικά με ενδιαφέρει να αντέχει στις καιρικές συνθήκες και δεν αναφέρομαι μόνο σε πιθανή επαφή με το νερό αλλα κυρίως με τον ήλιο και την ζέστη!


    Κατα τα άλλα κλασική χρήση bluetooth για spotify επίσης σημαντικό.



    Μαντεύω οτι οι περισσότεροι θα ψηφίσετε galaxy... θέλω όμως να ακούσω και τα πλεονεκτήματα του iphone γιατι μου έχει κολλήσει... έχω φάει παράξενο σκάλωμα και ψάχνω αφορμή για να το τσιμπήσω...

    Τα φώτα σας παρακαλώ... ????


  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν κάποιος προτιμάει το λειτουργικό της Apple, το iPhone είναι μονόδρομος.
    Αν σου κάνει και το Android, οποιοδήποτε Android σε εξυπηρετεί είναι επίσης εντάξει.
    Εσυ θα πάρεις κινητό βάσει του τι προτίμηση έχει ο καθένας που θα σου απαντήσει σε ένα φόρουμ;

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σχετικά με τo συγκεκριμένο περιβάλλον να πω πως κανένα smartphone δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοιες συνθήκες. Αν το αφήσεις στον ήλιο σίγουρα θα ταλαιπωρήσεις τη μπαταρία και πολύ πιθανό να σου φουσκώσει (2 στα 2 τα έχω χαλάσει έτσι…).


    Και τα 2 που αναφέρεις έχουν την προδιαγραφή IP68 που είναι καλύτερο από το τίποτα, ωστόσο δεν είναι για μακροβούτια και δεν κρατάει για πάντα, μπορεί να το γλιτώσεις μέχρι τα 5m αν κινηθείς γρήγορα μπορεί και όχι…


    Κοίταξε την κατηγορία rugged phones, είναι κάπως πιο ανθεκτικά αλλά κάπως πιο πίσω σε specs, δεν μπορείς να τα έχεις όλα…

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    @John82 δεν μπορώ να κοιτάξω τέτοια τηλέφωνα γιατί πρώτα απ'όλα δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και δεύτερον γιατί δεν θέλω να κάνω εκπτώσεις σε specs και ειδικά καμερες μπαταρία οθόνη κτλ.
    Καταλαβαίνω αυτό που λές για το IP68, θέμα τύχης στην ουσία πράγματι... Απλά ρωτούσα μήπως υπάρχει κάποια εικόνα για το πιο απο τα δύο θεωρητικά θα ήταν έστω και λίγο πιο ανθεκτικό...πχ ίσως καλύτερων υλικών ή σχεδίασης...

    @ariadgr ο λόγος που ρωτάω είναι και ο λόγος που έβαλα αυτόν τον τίτλο. Όπως προείπα έχω χρόνια να δουλέψω ios, πολλά χρόνια. Αντιθέτως απο τότε έχω φουλ και μονο - εμπειρία σε android. Ναι σαν λογισμικό με ικανοποιεί πλήρως. Πλήρως όμως. Ειδικά με το skin της samsung που το έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Δεν έχω όμως άποψη , ούτε γνώμη για το ios.... Δεν ξέρω καν ποια ειναι τα πλεονεκτήματα του και αν έχει , και γι'αυτό ρωτάω και έβαλα αυτό τον τίτλο. Για να με κατατοπίσουν οι fans που είναι ψαγμένοι, μήπως και μπορέσω να έχω κάποια εικόνα.
    Φυσικά δεν μπορώ να αγοράσω κάτι τόσο ακριβό τελείως στα τυφλά και ΑΝ μου αρέσει... Πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς και να έχω μια καποια άποψη απο άτομα που είναι γνώστες, γι'αυτό και το φόρουμ , γι'αυτό και το ποστ μου

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πριν πολλά πολλά χρόνια αποφάσιζα για high-end smartphone και αποφάσισα iPhone. Προφανώς οι τότε λόγοι δεν έχουν σχέση με τη σημερινή αγορά, αλλά γενικά αν πας στα ακριβότερα τηλέφωνα από οποιοδήποτε στρατόπεδο οι διαφορές είναι λίγες, και πιθανότατα να μη μπορείς καν να τις καταλάβεις. Για παράδειγμα, οι κάμερες χρησιμοποιούνται συχνά ως επιχείρημα, αλλά για τους περισσότερους χρήστες είναι ήδη 10 φορές καλύτερες απ' ότι χρειάζονται. Για μένα το λειτουργικό είναι απίστευτα καλύτερο στα προϊόντα Apple απ' ότι στα Android, και η υποστήριξη πολύ καλύτερη στην Apple απ' ότι οπουδήποτε αλλού, άρα ακόμα και σήμερα σε iPhone θα πήγαινα.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το iOS τελικά.

    Πολυ premium συσκευή αλλά υπολείπεται κατά την γνώμη μ σε σχέση με ένα καλό android. Η δε AOD να χαμε να λέγαμε… για γέλια. Ο Safari έφαγε Χ και είμαι με chrome. Το ίδιο και οι χάρτες που αντικαταστάθηκαν με google maps.

    Το πληκτρολόγιο επίσης χρόνια πίσω από το gboars. Απορώ πραγματικά με την φρενίτιδα που υπάρχει για τα iPhone

    Μαλλον πιο πολύ εντυπωσιασμένος είμαι από το κάτι διαφορετικο γιατί και από χαρακτηριστικά πχ φόρτιση μπαταρία επίσης υπολειπεται.


    επίσης εγγύηση , 1 χρόνο μόνο ! Σοβαρά ; Όταν η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2;!

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.939
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Σε 3 χρόνια θα δεις τι διαφορά στο iPhone που θα πάρει το πιο πρόσφατο update και θα έχεις μια συσκευή φρέσκια σαν να την αγόρασες μόλις.
    Το s23 σε 3 χρόνια θα είναι όπως σήμερα και θα έχει κολλήσει στο παρελθόν.

    Επίσης η διαφορά στο iOS είναι στο επίπεδο των εφαρμογών του. Αν ασχολείσαι με φωτογραφία, δημιουργία βίντεο, παιχνίδια και οτιδήποτε άλλο εκτός από το να χαζεύεις στα social networks και το youtube, οι εφαρογές του iOS είναι επαγγελματικού επιπέδου ενώ του android είναι σαν να τις έφτιαξαν φοιτητές.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης εγγύηση , 1 χρόνο μόνο ! Σοβαρά ; Όταν η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2;!
    Aν το πήρες από επίσημο μεταπωλητή (στην τιμή που πουλάνε όλοι οι επίσημοι) με απόδειξη λιανικής, έχει 2.
    Δηλαδή όχι από φθηνό σκρουτζομάγαζο που θα κάνει τον κινέζο.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μακάρι άμα ζει σε τρία χρόνια η συσκευή μακάρι να ισχύει ότι θα μοιάζει φρέσκια. Το πιστεύω κιόλας είναι αλήθεια.
    Το κινητό το πήρα από τον Κωτσόβολο με τιμολόγιο και αποφορολόγηση με το άρθρο 39 Α.
    Όπως και το προηγούμενο μου κινητό και είχε δύο χρόνια εγγύηση κανονικά βάση ευρωπαΐκής νομοθεσίας. Μου βρωμάει κάποια παρανομία στον ένα χρόνο και σίγουρα υπάρχει κάποια άκρη άμα το κυνηγήσεις αλλά δεν παύει να είναι απάτη.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έχεις κάνει άλμα σε ένα προϊόν διαφορετικής φιλοσοφίας, θέλει χρόνο να τα δουλέψεις, να τα ανακαλύψεις όλα και να συνηθίσεις τις όποιες διαφορές. Μην απορρίπτεις τόσο εύκολα & γρήγορα.

    Τι συγκρίνεις τώρα… Το Apple Maps έχει 10 χρόνια ζωής ενώ το Google Maps 15 (χωρίς να υπολογίσουμε το Google Earth με 20 χρόνια) με τεράστιο αριθμό χρηστών που ασχολούνται με αποτέλεσμα το Google Maps να έχει περισσότερη πληροφορία (αλλά και πολύ σκουπίδι π.χ. επιχειρήσεις που έχουν κλείσει και αρκετά τέτοια. Έκανα το λάθος να βασιστώ πάνω του σε ταξίδι…)

    Η χαρτογραφία και η συμπεριφορά του Apple Maps όμως μου αρέσει περισσότερο και το routing του μου έχει βγει καλύτερο σε κάποιες περιπτώσεις ενώ είναι πιο ελαφρύ με ότι αυτό συνεπάγεται για τη μπαταρία… Αν είμασταν στις Η.Π.Α. ή κάποια μεγάλη Ευρωπαϊκή πόλη θα έβλεπες περισσότερα και πιο εντυπωσιακά πράγματα.

    https://www.apple.com/maps/

    Το AOD το έκλεισα, δεν το βρίσκω χρήσιμο, αντίθετα πηγή απόσπασης και σπατάλης μπαταρίας, όπως και τα περισσότερα notifications.

    Safari το βρίσκω μια χαρά για τις ανάγκες μου και εκτιμώ πολύ τις privacy δυνατότητες που έχει σε αντίθεση με το Chrome που χρησιμοποιώ μόνο αν δεν μου παίζει κάτι, όπως και το Edge. Θα προτιμούσα το Chromium αντί αυτών των 2.

    Overall, το βρίσκω πιο εύχρηστο.


    Ρίξε μια ματιά…
    https://www.apple.com/ios/ios-16/

    Και σε reviews όπως αυτό… Αν και δεν είναι αρκετό καθώς έχει μόνο τις διαφορές από το προηγούμενο.
    https://arstechnica.com/gadgets/2022...tion-unlocked/

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 3 χρόνια θα δεις τι διαφορά στο iPhone που θα πάρει το πιο πρόσφατο update και θα έχεις μια συσκευή φρέσκια σαν να την αγόρασες μόλις.
    Το s23 σε 3 χρόνια θα είναι όπως σήμερα και θα έχει κολλήσει στο παρελθόν.
    Όχι βέβαια, θα πάρει major updates για 4 χρόνια και security patches για 5.
    https://www.androidauthority.com/sof...y-s23-3275040/

  12. #12
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάνει άλμα σε ένα προϊόν διαφορετικής φιλοσοφίας, θέλει χρόνο να τα δουλέψεις, να τα ανακαλύψεις όλα και να συνηθίσεις τις όποιες διαφορές. Μην απορρίπτεις τόσο εύκολα & γρήγορα.

    Τι συγκρίνεις τώρα… Το Apple Maps έχει 10 χρόνια ζωής ενώ το Google Maps 15 (χωρίς να υπολογίσουμε το Google Earth με 20 χρόνια) με τεράστιο αριθμό χρηστών που ασχολούνται με αποτέλεσμα το Google Maps να έχει περισσότερη πληροφορία (αλλά και πολύ σκουπίδι π.χ. επιχειρήσεις που έχουν κλείσει και αρκετά τέτοια. Έκανα το λάθος να βασιστώ πάνω του σε ταξίδι…)

    Η χαρτογραφία και η συμπεριφορά του Apple Maps όμως μου αρέσει περισσότερο και το routing του μου έχει βγει καλύτερο σε κάποιες περιπτώσεις ενώ είναι πιο ελαφρύ με ότι αυτό συνεπάγεται για τη μπαταρία… Αν είμασταν στις Η.Π.Α. ή κάποια μεγάλη Ευρωπαϊκή πόλη θα έβλεπες περισσότερα και πιο εντυπωσιακά πράγματα.

    https://www.apple.com/maps/

    Το AOD το έκλεισα, δεν το βρίσκω χρήσιμο, αντίθετα πηγή απόσπασης και σπατάλης μπαταρίας, όπως και τα περισσότερα notifications.

    Safari το βρίσκω μια χαρά για τις ανάγκες μου και εκτιμώ πολύ τις privacy δυνατότητες που έχει σε αντίθεση με το Chrome που χρησιμοποιώ μόνο αν δεν μου παίζει κάτι, όπως και το Edge. Θα προτιμούσα το Chromium αντί αυτών των 2.

    Overall, το βρίσκω πιο εύχρηστο.


    Ρίξε μια ματιά…
    https://www.apple.com/ios/ios-16/

    Και σε reviews όπως αυτό… Αν και δεν είναι αρκετό καθώς έχει μόνο τις διαφορές από το προηγούμενο.
    https://arstechnica.com/gadgets/2022...tion-unlocked/

    Πράγματι η συνήθεια είναι δύσκολο να καταπολεμηθεί. Τόσα χρόνια έχω μάθει στο Android το ξέρω με κλειστά μάτια ίσως παίζει ρόλο και αυτό.
    Δεν μπορώ να πω,καλό κινητό ωραια συσκευή ,έχει πολύ ενδιαφέρον. Σίγουρα θα δώσω λίγο χρόνο γιατί αν και με στραβώνουν κάποια πράγματα ίσως λόγω συνήθειας όπως είπαμε κάποια άλλα με ελκύουν πάρα πολύ.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλους

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας