Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-03-2009
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Έβαλαν οπτικές προσφάτως στη γειτονιά μου και θέλω να σας ρωτήσω για μια συνδεσμολογία που σκέφτηκα για το σπίτι μου, αν στέκει ή θα μου δημιουργήσει προβλήματα.
    Έχω στο κλειστό γκαράζ της πολυκατοικίας κάμερες σε δίκτυο gigabit ethernet που συνδέεται με το διαμέρισμα που βρίσκομαι στον τρίτο όροφο. Περνάω το καλώδιο από λεπτή μεταλλική σωλήνα που φτιάχτηκε για άλλο λόγο αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε και είναι ο μόνος τρόπος για να φέρω καλώδιο χωρίς ανορθόδοξες παρεμβάσεις.
    Αν ζητήσω να φέρουμε την οπτική ίνα στο γκαράζ όπου εκεί θα βάλω μόνο το τερματικό το οποίο θα συνδεθεί με το router μέσω καλωδίου ethernet cat6 30 μέτρων μέχρι το διαμέρισμα, θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ίσως εξαιτίας του μεγάλου καλωδίου; Το ξέρω πως πιθανά είναι χαζή ερώτηση αλλά με προβληματίζει. Γενικώς σκέφτομαι πως έχοντας ethernet από το γκαράζ μέχρι το διαμέρισμα, θα έχω τον έλεγχο για μελλοντικές παρεμβάσεις καθώς μπορώ να δουλέψω το καλώδιο μόνος μου. Το δίκτυο το έχω δοκιμάσει (υπολογιστής στο γκαράζ και cat6 μέχρι υπολογιστή στο διαμέρισμα) και δουλεύει απροβλημάτιστα στα 900+Mbps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elektron : 25-05-23 στις 23:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-10-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Other
    Το μήκος 30μ σίγουρα δεν είναι πρόβλημα. Αλλά γιατί να έχεις το ONT σου σε κοινόχρηστο χώρο; Ίσως να θες να βάλεις και UPS (ξεχωριστό από ότι το μόντεμ σου φυσικά), θα μπορείς; Θα σου έλεγα στο συνεργείο να τους ζητήσεις να περάσουν και στο γκαράζ και στο διαμέρισμά σου αναμονή...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2009
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από than0s_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μήκος 30μ σίγουρα δεν είναι πρόβλημα. Αλλά γιατί να έχεις το ONT σου σε κοινόχρηστο χώρο; Ίσως να θες να βάλεις και UPS (ξεχωριστό από ότι το μόντεμ σου φυσικά), θα μπορείς; Θα σου έλεγα στο συνεργείο να τους ζητήσεις να περάσουν και στο γκαράζ και στο διαμέρισμά σου αναμονή...
    Ξέχασα να αναφέρω πως το γκαράζ είναι ατομικό και κλειστό, δεν είναι κοινόχρηστο. Αλλά αυτό που προτείνεις είναι καλή ιδέα.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Έχε υπόψη ότι το ont χρειάζεται ρεύμα για να λειτουργήσει, το οποίο σημαίνει πρίζα και πιθανώς ups για να είσαι καλυμμένος.

    Επιπλέον, δεν θα έχεις άμεση οπτική επαφή μαζί του για να ελέγχεις την κατάσταση του. Για οτιδήποτε χρειαστεί θα τρέχεις στο υπόγειο.

    Τέλος, η οπτική ίνα και κυρίως το οπτικό patchcord είναι ο καλύτερος "μεζές" για πάσης φύσεως "ζωντανά" (π.χ. ποντίκια). Το οπτικό patchcord γενικώς είναι ευαίσθητο.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά νομίζω ότι το πρώτο και βασικό πρόβλημά σου είναι το αν θα δεχτεί η εταιρία να τοποθετήσει το ΟΝΤ στο γκαράζ, το οποίο δεν το νομίζω.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν μιλαμε για τους μεγαλους παροχους .... ΟΧΙ δεν θα το δεχτουν .
    Πρεπει να μπει στο σπιτι .
    και θα πρεπει να τερματιστει και αργοτερα δοκιμαστει στον χωρο του πελατη ( σπιτι - γραφειο )

    Αν γινει αιτηση για τον πρωτο πελατη FTTH , τοτε βγαινει ολοκληρη μελετη και εγκατασταση για ολη την πολυκατοικια .
    Οποτε και παροχο να αλλαξει μετα , ειναι ολα "ετοιμα" ( αν μου επιτρεπεται η εκφραση ) .
    Ο 2ος που θα κανει αιτηση , πολυ ευκολα και γρηγορα θα συνδεθει στην υπαρχουσα πλεον εγκατασταση .


    Αν μιλας για inalan η κατι αλλο .... αυτο το κανονιζεις καθως δεν ακολουθουν κανενα προτυπο οπως οι αλλοι αφου δεν συνεργαζεται μαζι τους.

    Δεν ξερω αν εχεις δει φωτο απο αλλους χρηστες που εχουν ανεβασει .... αλλα ειναι τυποποιημενη διαδικασια και δεν τη αλλαζουν , καθως πλεον πρεπει να περασει απο εγκριση .
    και καλα κανουν , μπας και ξεφυγουμε απο τους αρπακολατζηδες εγκαταστατες .
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σε άλλο φόρουμ κάποιος έχει ανοίξει θέμα όπου όλα τα ONT της πολυκατοικίας (της Cosmote) είναι σε (πιθανώς υπόγειο) κοινόχρηστο χώρο και από εκεί υπάρχει καλωδίωση UTP προς κάθε όροφο αντίστοιχα.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλο φόρουμ κάποιος έχει ανοίξει θέμα όπου όλα τα ONT της πολυκατοικίας (της Cosmote) είναι σε (πιθανώς υπόγειο) κοινόχρηστο χώρο και από εκεί υπάρχει καλωδίωση UTP προς κάθε όροφο αντίστοιχα.
    Για πες .... ακουγεται ενδιαφερον . Εχεις καποιο λινκ ?
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²

  10. #10
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Περιοχή
    Ath.
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις απο το μηχανικό που θα κάνει την αυτοψία να δηλώσει οτι υπάρχει διαμέρισμα στο υπόγειο κ να βάλει floor box να το πάρεις απο εκεί.βαζεις κατω το ont και παίρνεις με utp στο σπίτι σου για το ρουτερ

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάποια πολυκατοικία που κατά την κατασκευή εχει προβλεφθεί καποιο "communications room " όπως εχει σε μεγάλα συγκροτήματα στο εξωτερικό, να το καταλάβω..
    Αλλά στην Ελλάδα που δεν κάνουμε τέτοια και ειδικά να γίνει κάτι τέτοιο σε γκαράζ, ακομη και να γίνεται, λιγο ανούσιο μου φαίνεται..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #12
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Βρίσκομαι στην Άνω Γλυφάδα με 200αρα απροβλημάτιστη γραμμή. Σήμερα με κάλεσαν από την Cosmote για μια προσφορά οπτικών ινών στο 1Gbps. Αφού μου εξήγησαν τα τυπικά από το τηλ, μου έστειλαν να συμπληρώσω και το συμβόλαιο ώστε να ξεκινήσουν λέει οι διαδικασίες. Η τιμή για 24 μήνες είναι 49,90€ τον μήνα. Μετά τους 24 μήνες προβληματίζομαι που θα έχουν φτάσει οι τιμές. Εγώ βέβαια πριν προχωρήσω στην αποδοχή του συμβολαίου θα ήθελα να έρθει πρώτα ένας τεχνικός να ελέγξει αν μπορεί να περάσει η οπτική ίνα μέσα από μια πολύ συγκεκριμένη αθέατη διαδρομή, κοινόχρηστους υπόγειους χώρους, και μετά εσωτερικά του φρεατίου του ανελκυστήρα (υπάρχει χώρος) και πολύ εύκολα μετά μέσα σε κάθε οροφοδιαμέρισμα. Δεν θέλω να τρέχουν πλαστικά καναλάκια στις σκάλες της πολυκατοικίας. Υπάρχει τεχνικός που μπορεί να κάνει γνωμάτευση ώστε να δω αν θα το προχωρήσω;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Να μην σε προβληματιζουν οι τιμες . σε 2 χρονια η θα ειναι οι ιδιες .... ή πιο φτηνες .

    Σχετικα με την οδευση της οπτικης ... αν ειναι πολυκατοικια , τοτε εχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες που κανουν την εγκατασταση .
    ΘΑ γινει εγκατασταση σε ολο το κλιμακοστασιο και θα ειναι ετοιμες οι αναμονες και για τους υπολοιπους .
    Ισα ισα που ανεβαζει και την αξια της πολυκατοικιας η εγκατασταση οπτικης .
    Οπως αν εχεις ηδη συνδεση φυσικου αεριου .

    Το φρεατιο του ανσανσερ το ξεχνας για διαφορους λογους .
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    13-07-2017
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σε ευχαριστω!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας