Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ίσως για κάποιους.. μακάβριο στην πρώτη ανάγνωση του τίτλου...

    Θα σας πώ κάτι,
    Πρόσφατα ένας φίλος, μου ζήτησε να πάμε μαζί στην (δυστυχώς) "διαδικασία" εκταφής συγγενικού του προσώπου λόγω - επιτρέψτε μου την έκφραση, "Έξωσης" του από το Δημοτικό Κοιμητήριο...

    Πραγματικά οι εικόνες ΔΕΝ περιγράφονται...
    Μακάβριες ...
    Αν κλείσω τα μάτια, αυτομάτως, βλέπω μπροστά μου το άψυχο "κουφάρι" του νεκρού.. σε μια θλιβερή κατάσταση Σήψης...
    Αποκαρδιωτικό...
    Αλήθεια αποκαρδιωτική η εικόνα ενός κουφαριού, "φαγωμένου" τόσο "άτακτα" από τον Χρόνο και την Φύση...
    Σάρκα.. οστά.. σε όλα τα επίπεδα φυσικής φθοράς, μαζί με τα ρούχα του νεκρού σχεδόν αναλλοίωτα !!

    Συγχωρήστε με για το νοερό αυτό θέαμα.
    Αλλά μετά από την έμπρακτη αυτή εμπειρία, προσωπικά και υποκειμενικά πάντα, νιώθω ότι θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά τις δύο αυτές "καταλήξεις" του τίτλου...

    Πάνω απ'όλα,
    Να είμαστε καλά.. και να ΝΙΩΘΟΥΜΕ ακόμα καλύτερα...
    Όσο είμαστε εν Ζωή!!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Συμφωνώ, αυτή η τελετουργία πέρα απο μακάβρια ειναι απάνθρωπη και πρωτόγονη σε τόσα επίπεδα που δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω.

    Νομίζω πως μια αξιοπρεπής επιλογή είναι δωρεά ζωτικών και λειτουργικών οργάνων πριν την αποτέφρωση ώστε να σωθούν άλλες ζωές (πόσο υπέροχο είναι αυτό!!)
    Και την στάχτη ας την κρατήσουν όσοι θέλουν να έχουν το αγαπημένο τους πρόσωπο κοντά τους για πάντα διαφορετικά υπάρχουν οικολογικές κι ανθρώπινες εναλλακτικές για το πως να τις αξιοποιήσεις εαν δεν έχει προβλεφτεί απο τον θανόντα.

    Βέβαια για να συμβεί αποτέφρωση χρειάζεται υπογραφή απο συγγενικό πρόσωπο διαφορετικά (με επιφύλαξη αυτό, ας το επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει) δρομολογείται για ταφή (!!!) ακόμα κι αν δεν ειναι επιθυμία του νεκρού.
    FiLiPPos {
    location: Volos,
    website: lokalize.gr,
    ISP: Cosmote,
    modem: Speedport Plus 2,
    router: ubiquiti amplifi
    }

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Οι μεγαλουπολεις δεν χωρανε αλλους. Ούτε ζωντανους , ούτε νεκρούς. Αφού οι ζωντανοι παραμενουμε εδώ και δεν λέμε να βαλουμε μυαλο να σηκωθούμε να φυγουμε, ας διωχνουμε τουλαχιστον τους νεκρούς στα χωρια τους.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας