Μερικές πληροφορίες. Έχω (εδώ και λίγες μέρες) ένα τηλεφωνικό κέντρο (cloud epbx) από την Intertelecom.
Έχω μια συσκευή συνδεδεμένη (για την ώρα) και πρόσβαση στο web interface του epbx. Εγώ ζήτησα να μην μου το φτιάξουν αυτοί, μπας και μάθω να το φτιάχνω μόνος μου χωρίς να τους ενοχλώ συνέχεια.

Πάμε τώρα σε αυτό που δεν καταλαβαίνω.

Μέσω από το web interface ορίζονται τα extensions, και όντως έχουν οριστεί. Κάθε device έχει UserDevice και Password.
Στο τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο (και το έφτιαξαν αυτοί) βλέπω οτι σαν sip server έχουν το cloud.epbx.gr και σαν username kai pass αυτά που έχουν ορίσει μέσα στο web interface.

Πάω να βάλω αυτά στο zopier στο κινητό, αλλά δεν συνδέεται (για άλλο extension).

Στην σελίδα τους, εκεί που λέει οι συσκευές μου, έχουν άλλο sip username kai sipppass και σαν sip server έχουν το sip.intertelecom.gr

Πρέπει κάθε συσκευή να την κάνουν registration αυτοί με άλλο username και password? Αυτά που ορίζω στο web interface του pbx τι ρόλο βαράνε?

Μάλλον τα έκανα σαλάτα στην περιγραφή, αλλά αν κάποιος έχει περάσει το ίδιο, ίσως καταλάβει γιατί πράγμα μιλάω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.