Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    καλησπέρα

    εκεί που λες μετακόμιση = μανίκι [δυσκολία κτλ κτλ] και σκέφτεσαι το πως θα μεταφέρεις οικοσυσκευές, που να βρεις σπίτι, πότε θα προλάβεις , θα χωράει στο ασανσέρ τίποτα ή όλα με τα πόδια και γενικά όλα τα συνήθη προβλήματα, ξαφνικά έχεις και την cosmote.


    αίτηση για μετακόμιση τηλεφωνικά το 13888 στις 18/5 , όλα καλά σου λέει ο εκπρόσωπος , 5 με έξι μέρες, αύριο θα κοπεί στο παλιό σπίτι, πρώτο διαθέσιμο ραντεβού με τεχνικό να γίνει η μεταφορά 22/5.
    Οκ λες εσυ μια χαρά, αλλά επειδή είμαστε Τρίπολη και 22/5 είναι τοπική εορτή, κάντο μου 23/5 να μην κάτσει καμιά αναποδιά.

    όλα οκ , κλείνεις, έρχεται και email με το αίτημα και τα σχετικά. [κάνεις και κάτι κλικ σε ενα site που σου έρχεται με μνμ για να υπογράψεις δικαιολογητικά .έγγραφα ]

    την επόμενη 19/5 όντως βλέπεις τα λαμπάκια στο ρουτερ off και λές μπράβο στον ΟΤΕ.

    22/5 20 και 25 το βράδυ μνμ " σας ενημερώνουμε οτι εκτάκτως ......" πάπαλα το ραντεβού.

    από τότε οχλήσεις στο 13888 στα social media του ομίλου, email σε διάφορες διυεθήνσεις που βρίσκω, αλλά το μόνο που έχω είναι η σταθερή απάντηση "συστημικό πρόβλημα" και το πρόβλημα σας κλιμακώνεται.

    σήμερα μου έρχεται μια φλασία και τους λέω ΟΚ να ακυρώσουμε το αίτημα [αφού δεν με καίει ο αριθμός] και να κάνω αίτημα για νέα γραμμή [αρκεί να μην φάω στο κεφάλι το penalty αποχώρησης πριν το 24μήνο]

    όχι μου λένε, αυτό θα πάρει μέρες και δεν σας συμφέρει. [κουβέντα για το θέμα του πρόστιμου πρόωρης αποχώρησης]




    καμία βοήθεια χριστιανοί; τι είναι αυτό το συστημικο;



    υ.γ. πριν κλείσω με την κοπέλα σήμερα στο 13888 μου λέει. όταν συνδεθείτε, να μας κάνετε αίτημα , και εμείς θα σας αποχρεώσουμε τις μέρες που δεν έχετε υπηρεσία.

    ΟΚ της λέω, αλλά τόσο άχρηστο πληροφοριακό σύστημα έχετε που δεν το βλέπει μόνο του οτι δεν έχω τηλέφωνο; αν δεν κάνω αίτημα θα πληρώνω για κάτι που δεν μου παρέχετε λόγο υπαιτιότητας σας; τα 30 ευρώ για την μεταφορά πως τα βλέπει;

    ε μου λέει [αφού άρχισα να υψώνω την φωνή μου, όχι ότι μου έφταιγε η κάθε τηλεφωνήτρια] να σας δώσω MB στο κινητό.
    τι να τα κάνω της λέω; νέο κινητό να το αφήνω στο σπίτι όταν λείπω για δουλεύουν οι αυτοματισμοί που έχω και ο συναγερμός, μπορείτε να μου δώσετε;



    σορρυ για το άσχετο ,αλλά να τα πώ και εδώ μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα τι είναι το συστημικό λάθος που έχει μια εβδομάδα και παραπάνω και τρέχουμε και πόσο κάνει να το δουν....




  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμία βοήθεια χριστιανοί; τι είναι αυτό το συστημικο;
    Θα φανταζόμουν ότι απλώς δεν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μπααα ουτε καν. Αυτο θα εβγαζε αδυναμια υλοποιησης.

    Εχουν φτιαξει διαφορους αυτοματισμους, ενας απο αυτους θα ειναι και η μετακομιση. Ομως επειδη ολο αυτο ειναι λιγο "ευθραυστο" για να το πω κομψα, αν κατι στραβωσει (πχ αρρωστησε ο τεχνικος στο rdv) δεν εχει τροπο να το διαχειριστει, οπότε το αίτημα κολαει και παει σε ένα κουβα ωστε να λυθεί χειροκίνητα.
    Αναλογα με το κουβα, τις ορέξεις και το πηξιμο του κουβαδαρχη μπορει να λυθει σε 2-3 μερες, το εχω δει να κανει και 3 μηνο.
    Μη σου τυχει βασικα. Προφανως αιτημα για νεα γραμμη είναι ασχετο τασκ και θεωρητικα μπορει να τρεξει πιο φυσιολογικα.
    Και μετα βγαλε ακρη να ακυρωσεις την προηγουμενη χωρις πεναλτυ.

    Ειναι ομως ενας πρακτκα συντομος τροπος. Ολα τα αλλα ειναι θεμα τυχης

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    ευχαριστώ για τα info

    ξέρω ότι υπήρχε γραμμή/ζευγος από τον προηγούμενο ένοικο [στην vodafone αν κρίνω απο ένα κόκκινο σημάδι στην πρίζα] άρα δύσκολο αυτό με το ζεύγος

    η απορία είναι, αξίζει να ρίξω την αξιοπρέπεια μου και να πάρω τον τοπικό τεχνικό του οτε ή χωρίς εντολή από το σύστημα δεν μπορεί να κάνει κάτι ; γενικά δεν είμαι υπέρ " του γνωστού" και γιαυτό προτίμησα και το 13888 από τον παλιό τοπικό οτε για να κάνω όλη την διαδικασία .

    [




  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις ορέξεις και το πηξιμο του κουβαδαρχη
    "κουβαδάρχη" ? lol
    νάσαι καλά, μ'έκανες και γέλασα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ για τα info

    ξέρω ότι υπήρχε γραμμή/ζευγος από τον προηγούμενο ένοικο [στην vodafone αν κρίνω απο ένα κόκκινο σημάδι στην πρίζα] άρα δύσκολο αυτό με το ζεύγος

    η απορία είναι, αξίζει να ρίξω την αξιοπρέπεια μου και να πάρω τον τοπικό τεχνικό του οτε ή χωρίς εντολή από το σύστημα δεν μπορεί να κάνει κάτι ; γενικά δεν είμαι υπέρ " του γνωστού" και γιαυτό προτίμησα και το 13888 από τον παλιό τοπικό οτε για να κάνω όλη την διαδικασία .

    [
    Ζεύγος στην πολυκατοικία ή στο σπίτι μπορεί να υπάρχει. Ζεύγος όμως στο ΚΑΦΑΟ(Καμπίνα)? Αυτό μπορεί να είναι ένα πρόβλημα!
    Eπιτελους VDSL

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    καλημέρα

    νέο επεισόδιο

    χθεσινή επαφή με 13888 , όλα καλά κύριε, ραντεβού για αύριο....

    [ρε μπας λέω;]

    βραδάκι 20:30 sms , εκτάκτως μπλα μπλα παπαλα ραντεβού....

    σήμερα πρωί επίσκεψη στο τοπικό cosmote, αφού δεν βγάζω άκρη με το 13888 και είχα ήδη πάρει άδεια από την δουλεία για να περιμένω τον τεχνικό.

    "έχετε ραντεβού VIP" αλλά δεν μας αφήνει το σύστημα, το βλέπω ότι έχετε 22 επισπεύσεις [αν θυμάμαι καλά την ορολογία] , και μισό να έρθει ο προϊστάμενος, που ήρθε ο άνθρωπος αμέσως, να πάρει το τεχνικό τμήμα της πόλης , να του πουν οτι όντως το ξέρουν αλλά αν δεν λυθεί από το σύστημα δεν μπορούν ....


    λύση; να μου δώσουν κάποια συσκευή με sim κάρτα για wifi μέχρι να φτιάξουν πρόβλημα, που όμως δεν την είχαν εκεί και θα πρέπει να περάσω να την πάρω άλλη στιγμή [από ότι κατάλαβα ήταν λύση του προϊσταμένου δικιάς του καλής θέλησης και όχι από την καλοσύνη της cosmote].

    η απορία μου είναι η εξής.

    Στα ποσά αποτυχημένα ραντεβού - κλιμακώσεις δικαιούμαι να ζητήσω ακύρωση μεταφοράς- συμβολαίου και ποινής πρόωρης διακοπής , ώστε να ζητήσω νέα γραμμή με άλλο νούμερο και να τελειώνω; υπάρχει καμιά ιδέα;

    υ.γ. για την αδιαφορία να με πάρει κάποιος πίσω μετά από τόση φασαρία έστω να μου πει οτι είναι άχρηστοι στον όμιλο δεν το κουβεντιάζω




  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    Ακόμα εδώ με συστημικό πρόβλημα

    σημερινή επαφή με 13888

    αφμ όνομα για ποιον αριθμό αφορά οκ

    διεύθυνση; δεν ξέρω απαντάω εσύ θα μου πεις.

    τεσπα τις λέω την παλιά διεύθυνση, οκ μου λέει θέλω και ταυτότητα αφού δεν θυμάστε την διεύθυνση, οκ αλλά έχω αλλάξει τις λέω ποια θες την παλιά ή την νέα; λίγο αμηχανία, και τελικά οκ μου λέει αφού αναφέρατε την παλιά διεύθυνση θεωρώ ότι έχει τελειώσει η ταυτοποίηση.

    πάμε στην γραμμή. οκ βλέπω αίτημα 18/5 , βλέπω προσπάθεια ανάθεσης στους τεχνικούς και συστημικό πρόβλημα.... μπλα μπλα...

    να δω τι μπορώ να κάνω μου λέει, και πριν προλάβει να τελειώσει τις λέω, δες αν μπορούμε να προχωρήσουμε σε λύση του συμβολαίου χωρίς ποινή.

    μισό λεπτό μου λέει, οκ μετά από λίγο σημειώνω ότι δικαιούστε να φύγετε χωρίς ποινή.

    οκ της λέω να φύγω.

    ε ναι να φύγετε, αλλά αν σας αφήσει το σύστημα.....

    τεσπα είμαστε σε φάση που έχει κάνει αίτημα να ακυρωθεί η μεταφορά και να διακοπή και η γραμμή και βλέπουμε.


    σε 3 εργάσιμες από την στιγμή που θα φτάσει το αίτημα κάπου σε κάποιο τμήμα που δεν θυμάμαι [άρα όχι από σήμερα ] θα πάρω οδηγίες τι να επιστρέψω και που και κτλ κτλ....

    ευχαριστώ και συγνώμη αν ο τρόπος γραφής μου είναι λίγο κουραστικός.


    επειδή έχω διάθεση για περιπέτεια, λέτε να πάω στον ΟΤΕ να ζητήσω νέα γραμμή/νούμερο στο νέο διαμέρισμα όσο τρέχει το αίτημα για ακύρωση της μεταφοράς του παλιού νούμερου ή θα νομίσουν ότι τους τρολάρω;




Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας