Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 60
  1. #31
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΡΘΡΟ 5 ΠΔ 343/2002
    Ποινικές και Διοικητικές κυρώσεις
    (άρθρο 5 της Οδηγίας 98/84/ΕΚ)

    1. Οποιος ασκεί μία ή περισσότερες από τις δραστηριότητες που αναφέρονται στο άρθρο 4, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός (1) μηνός και χρηματική ποινή από πεντακόσια (500) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.

    Σε περίπτωση καταδίκης για τις δραστηριότητες που αναφέρονται υπό στοιχ. α), β) και γ) του άρθρου 4 διατάσσεται η δήμευση της παράνομης συσκευής και κάθε επιβοηθητικού εξοπλισμού.

    2. Με απόφαση του Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης, η οποία εκδίδεται ύστερα από καταγγελία παντός έχοντος έννομο συμφέρον, μπορεί να επιβάλλεται στο φυσικό ή νομικό πρόσωπο που ασκεί μία ή περισσότερες από τις δραστηριότητες που αναφέρονται στο άρθρο 4, η διοικητική κύρωση του προστίμου μέχρι του ποσού των τριακοσίων χιλιάδων (300.000) ευρώ. Σε περίπτωση που οι παράνομες δραστηριότητες αφορούν σε υπηρεσία της κοινωνίας των πληροφοριών κατά την έννοια της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του ΠΔ 39/2001, η οποία δεν αποτελεί υπηρεσία ραδιοφωνικής ή τηλεοπτικής μετάδοσης, η ανωτέρω διοικητική κύρωση επιβάλλεται από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων. Για την επιβολή καθώς και για την επιμέτρηση του προστίμου, λαμβάνονται ιδιαίτερα υπ όψιν η γνώση του παρανόμου της σχετικής δραστηριότητας, το οικονομικό όφελος που αποκομίσθηκε από τη δραστηριότητα αυτή καθώς και η τυχόν ύπαρξη υποτροπών.

    Πριν από την έκδοση της πράξης επιβολής της ανωτέρω διοικητικής κυρώσεως το πρόσωπο που καταγγέλλεται καλείται να εκθέσει εγγράφως ή με κάθε άλλο πρόσφορο τρόπο τις απόψεις του, σύμφωνα με την ειδικότερη διαδικασία που προβλέπουν οι οικείες για κάθε αρχή διατάξεις.

    Η διοικητική κύρωση της παρούσας παραγράφου αποτελεί εκτελεστό τίτλο και εισπράπεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Εισπράξεως Δημοσίων Εσόδων.

    3. Κατά την εφαρμογή των παραγράφων 1 και 2, η δραστηριότητα των περ. α) και β) του άρθρου 4 συνιστά αυτοτελή παράβαση για κάθε παράνομη συσκευή.

    ***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 23 του Ν.3166/2003 (ΦΕΚ Α
    178)ορίσθηκαν τα ακόλουθα:
    "Για την ιδιωτική χρήση παράνομων συσκευών, όπως αυτές ορίζονται στο άρθρο 2 του π.δ. 343/2002 (ΦΕΚ 284 Α), εφαρμόζoνται αναλόγως οι διατάξεις των άρθρων 5 και 6 του ανωτέρω διατάγματος, εφόσον ο χρήστης γνώριζε ή είχε τη δυνατότητα να γνωρίζει, σύμφωνα με τα διδάγματα της κοινής πείρας, ότι η ανωτέρω χρήση ή κατοχή αποτελεί παράνομη δραστηριότητα. Ως ιδιωτική χρήση για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου θεωρείται και η πρόσβαση στις συνδρομητικές υπηρεσίες μέσω παράνομων συσκευών, που δεν βρίσκονται στην κατοχή του χρήστη, καθώς και η χρήση για οποιονδήποτε σκοπό νόμιμων συσκευών ή η πρόσβαση στις συνδρομητικές υπηρεσίες μέσω νόμιμων συσκευών που δεν βρίσκονται στην κατοχή ή χρήση του αποκτώντος την πρόσβαση προσώπου, καθ` υπέρβαση του περιεχομένου της έγκρισης του φορέα της προστατευόμενης συνδρομητικής υπηρεσίας."


    Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Αν σε πιάσουν με μηχανάκι (πέρα από το όνομα σε λίστα μπορεί πιθανόν να ταυτοποιηθεί ακόμη και ΙΡ από τους servers του πειρατή) την πάτησες.
    Επίσης με αυτά που διαβάζω ακόμη και ο διαμοιρασμός κωδικών (πχ NETFLIX) είναι ομοίως παράνομος
    Εδώ βρήκες γιατί δεν θα κινδυνεύσει ποτέ κανένας.

    Δεν γνωρίζα κύριε δικαστά ότι είναι παράνομο το περιεχόμενο, πήγα εγώ στον τάδε και μου είπε ότι έχει γνωστό στη Nova και τη Cosmote και τα δίνει και τα 2 σε καλύτερη τιμή. Από που να καταλάβω ότι δεν είναι νόμιμο, αυτός μου έλεγε πως όλα ειναι νόμιμα.

    Παράλληλα θα εκδοθεί ένταλμα για έλεγχο στο σπίτι ενός πολίτη πως; Θα πούνε στον εισαγγελέα βγάλε ένταλμα γιατί αυτός βλέπει μπάλα;

    Μιλάμε για περίπου 1.000.000 κόσμο με τέτοια μηχανάκια. Θα γεμίσουν οι φυλακές μιλάμε.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  2. #32
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ βρήκες γιατί δεν θα κινδυνεύσει ποτέ κανένας.

    Δεν γνωρίζα κύριε δικαστά ότι είναι παράνομο το περιεχόμενο, πήγα εγώ στον τάδε και μου είπε ότι έχει γνωστό στη Nova και τη Cosmote και τα δίνει και τα 2 σε καλύτερη τιμή. Από που να καταλάβω ότι δεν είναι νόμιμο, αυτός μου έλεγε πως όλα ειναι νόμιμα.
    Ναι καλά... και ο δικαστής θα πει αχ καημένε μου πως την πάτησες....
    Ελπίζεις να μην φτάσεις σε δικαστή για να του το πεις αυτό.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καλά... και ο δικαστής θα πει αχ καημένε μου πως την πάτησες....
    Ελπίζεις να μην φτάσεις σε δικαστή για να του το πεις αυτό.
    Ο δικαστής θα γελάσει με το που δεί την υπόθεση, αν ποτε φτάσει τέτοια υπόθεση σε δικαστική αίθουσα.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  4. #34
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Αμα δεν εχεις MAG και εχεις android tv box με περασμενους απλα κωδικους IPTV ειμαι παρανομος ή οχι ?
    Εαν τους περασω σε boxακι που εχω και ηταν παλιο της WIND Vision ? Εχω και ενα Cosmote
    Εαν εχω Τηλεοραση με android ?
    Ειναι ολα αυτα παρανομος εξοπλισμος ?
    Θα μου κατασχουν την 65' ?
    Κατι τετοια θα ακουσει κανενας δικαστης και θα πεταξει την υποθεση στα σκουπιδια...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  5. #35
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τετοια συνδρομη δινεις το πραγματικο σου ονομο ?
    Ενα Κυριακος Σκορδοπουτσογλου ειναι αρκετο πιστευω...
    Μην ξαφνιαστείς εάν δεις κόσμο να πληρώνει με πιστωτική ή έμβασμα με τα πραγματικά του στοιχεία

  6. #36
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξαφνιαστείς εάν δεις κόσμο να πληρώνει με πιστωτική ή έμβασμα με τα πραγματικά του στοιχεία
    Παιζει να εχουν βαλει και παγια εντολη....
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  7. #37
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αριστούργημα το The Guard

    Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία; Από ποιο σημείο και μετά μια τέτοια δραστηριότητα θεωρείται κακούργημα ή εγκληματική δραστηριότητα;
    120000 euros
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  8. #38
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    120000 euros
    Α, υπάρχει συγκεκριμένο όριο.
    Ευχαριστώ!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #39
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλληλα θα εκδοθεί ένταλμα για έλεγχο στο σπίτι ενός πολίτη πως; Θα πούνε στον εισαγγελέα βγάλε ένταλμα γιατί αυτός βλέπει μπάλα;
    Δεν έχουμε ένταλμα στην Ελλάδα, έχουμε έρευνα παρουσία εισαγγελικού λειτουργού.

  10. #40
    Εγγραφή
    03-02-2023
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Cosmote
    Router
    HUAWEI DN9245X6
    Όσοι αγοράζουν "σπασμένη" συνδρομητική τηλεόραση, το κάνουν γιατί οι τιμές είναι αυξημένες. Όταν μειωθούν οι τιμές, οι πελάτες στις νόμιμες υπηρεσίες θα αυξηθούν.


    Αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν υποστηρίζω ούτε τη μία πλευρά ούτε την άλλη

  11. #41
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilesanast1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι αγοράζουν "σπασμένη" συνδρομητική τηλεόραση, το κάνουν γιατί οι τιμές είναι αυξημένες. Όταν μειωθούν οι τιμές, οι πελάτες στις νόμιμες υπηρεσίες θα αυξηθούν.


    Αυτή είναι η γνώμη μου. Δεν υποστηρίζω ούτε τη μία πλευρά ούτε την άλλη
    Η να βγάλουν πιο ευέλικτα μοντέλα, όπως να πληρώνεις με τη μέρα ή το περιεχόμενο που βλέπεις. Κάποιος που έχει χρόνο να δει τηλεόραση μόνο τα σκ ή του αρέσει μόνο μια σειρά γιατί να πληρώνει με το μήνα;

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, μπορούν να διωχθούν.
    Ναι μπορούν αλλά θα πρέπει να ανοίξουν 1600 υποθέσεις για κάτι που τελικά θα καταλήξει μετά απο χρόνια σε κάποιο πρόστιμο.

  13. #43
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Με μια ελάχιστη εμπειρία που έχω απο δικαστήρια (ως μάρτυρας), εδώ δε τιμωρούνται πιο σοβαρές περιπτώσεις οι πελάτες που πλήρωναν δεκα ευρώ θα βρουν μπελά;
    Και έστω ότι γίνεται.. ναι οκ μετά από 5 χρόνια θα του βάλουν ποινή ενός μήνα με αναστολή και πρόστιμο 500 ευρώ. Ουτε καν υποχρεωμένος να πάει στο δικαστήριο είναι. Αν θέλει μετά θα βάλει ένα δικηγόρο και μετά από 15 χρόνια που θα τελεσιδικίσει η ποινή θα είναι ελάχιστη.

    Όλα αυτά φυσικά πιθανώς να μη γίνουν και ποτέ γιατί ως συνήθως λόγω συνωστισμου στα δικαστήρια θα βγει ένας νόμος (π.χ. 4689/2020) και θα πει διαγράφω όλα τα αδικήματα με ποινη φυλάκισης έως ενα ετος.. οπότε όλοι είστε καθαροί. Τωρα αν η εταιρία Χ κάνει αγωγή για αποζημίωση κατά πελατών τότε οκ, χωρίς ποινική ευθύνη, μπορεί οι πελάτες να χρειαστεί να πληρώσουν κάποιο μικρο ποσο ανάλογο με το πόσα λεφτά έχασε η εκάστοτε εταιρία (και αν καταφέρει να τα εισπράξει η εταιρία κάποτε).
    Αν τώρα το δικαστικό σύστημα σε αυτή τη χώρα αλλάξει κάποτε προς το καλύτερο το ξανασυζηταμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 10-06-23 στις 08:30.

  14. #44
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Εαν βγαλουν ενα pay per view για τους αγωνες θα εξαφανιστουν σε χρονο DT τα Boxακια.
    Οι τιμες να ειναι αναλογες και της εμπορικοτητας των ομαδων.
    Πχ θελω να δω το ΠΑΟ-ΠΑΟΚ μπαινω στο site πληρωνω πχ 2€ και βλεπω τον αγωνα.
    Για το Τσου-Λου 3€ για το Ταταυλα-Τράχωνες πληρωνω 0,5€
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  15. #45
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν βγαλουν ενα pay per view για τους αγωνες θα εξαφανιστουν σε χρονο DT τα Boxακια.
    Οι τιμες να ειναι αναλογες και της εμπορικοτητας των ομαδων.
    Πχ θελω να δω το ΠΑΟ-ΠΑΟΚ μπαινω στο site πληρωνω πχ 2€ και βλεπω τον αγωνα.
    Για το Τσου-Λου 3€ για το Ταταυλα-Τράχωνες πληρωνω 0,5€
    Ο ΑΝΤ1+ έκανε μια ανάλογη κίνηση, πολύ καλή για εμένα,
    όπου έβγαλε πακέτο για f1.
    Θα μπορούσαν έτσι να έχουν πακέτα μόνο για ταινίες, μόνο για αθλητικά κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας