Εμφάνιση 1-6 από 6

Θέμα: AETHRA BG8542EWAC

  1. #1
    Καλησπέρα σας,

    Μου έστειλε αυτο το router η vodafone που ενώ ειναι αρκετα γρήγορο και διορθώνει τα προβλήματα που ειχα στην γραμμή αλλα και στην ταχύτητα του ασυρματου, πλέον έχω άλλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο, το πρόβλημα ειναι οτι συνδέεις κάποιες συσκευές και κάποιες ενω συνδέονται δεν έχουν internet και πρέπει να κάνεις reboot τον router. Έχει ασχοληθει κάποιος με αυτόν τον router;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    To Router αυτό το δίνει στα OneNet (Επαγγελματικά πακέτα) h Vodafone. Το έχω αρκετά χρόνια 4+ και στην αρχή χρησιμοποιούσα και το WiFi αρκετά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Πλέον του έχω αλλάξει θέση και και χρησιμοποιώ το WiFi περιστασιακά χωρίς πάλι να έχει εμφανίσει κάποιο θέμα.
    Βέβαια στο μεταξύ έχει πάρει 2-3 firmware updates. Συνήθως κάτι τέτοια θέματα είναι λόγω IPv6 που ανάλογα την περιοχή και το ΚΑΦΑΟ σε μερικούς το υποστηρίζει και σε άλλους όχι .....(π.χ. Εμένα δεν παίζει το IPv6, παρόλο που υπάρχουν ρυθμίσεις στα menu).

    Ρίξε μια ματιά μπας και στο έχουν ενεργό και πρέπει να το απενεργοποιήσεις.

  3. #3
    Καλημέρα,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εμενα είναι απο την vodafone. θεωρώ γενικά οτι δεν δοκιμασμένο σε wifi και εχει προβλήματα με το firmware γιατι είναι περισσότερο για επαγκελματική χρήση που δεν κανεις use το wifi. θα το κοιτάξω και βλέπουμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grgfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, εμένα είναι από την vodafone. θεωρώ γενικά ότι δεν δοκιμασμένο σε wifi και έχει προβλήματα με το firmware γιατί είναι περισσότερο για επαγγελματική χρήση που δεν κανεις use το wifi. θα το κοιτάξω και βλέπουμε.

    Το συγκεκριμένο Router δίνετε αποκλειστικά μόνο από παρόχους και δεν υπάρχει αλλού. Συγκεκριμένα την συγκεκριμένη εταιρεία AETHRA ξεκίνησε να την δίνει η Forthnet (νυν NOVA αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζει να το δίνει) και η Vodafone.
    Της Forthnet δεν είχε GUI και οι ρυθμίσεις γινόταν από CLI μόνο από τους τεχνικούς της (έπρεπε να πάρεις το τεχνικό για την παραμικρή ρύθμιση - γιατί δεν είχαν πληρώσει τότε για το GUI), της Vodafone έχει Custom firmware της Vodafone με το σήμα της επάνω όπου έχουν κόψει αρκετές ρυθμίσεις.

    Όπως σου ανέφερα έχει πάρει ήδη 3 firmware update (της Vodafone) και από όσο ξέρω το δίνουν στα επαγγελματικά πακέτα OneNet.
    Γενικά επειδή είχα χρόνια Oxygen με άπειρα προβλήματα, μου έδωσαν αυτό που είναι πού σταθερό ειδικά στην σύνδεση VDSL.

    To WiFi πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω βάλει ξεχωριστό AP, μιας και το WiFi των Router πάντα είναι υποδεέστερο από τα ξεχωριστά AP.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ξέρει κάποιος πως κάνεις DMZ σε συγκεκριμένο IP στο ρουτερ της vodafone ;

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κάποιος πως κάνεις DMZ σε συγκεκριμένο IP στο ρουτερ της vodafone ;
    Μόνο ΝΑΤ κάνει. Έχει αρκετά θέματα το συγκεκριμένο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας