Σελ. 33 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 548
  1. #481
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.907
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Δες το manual της μητρικής, αν περνάει αναλογικό σήμα από το dvi, αν περνάει κάνει ο adaptor, αν όχι δεν θα πάρεις εικόνα. Βρες μητρική που να βγαζει VGA, δεν είναι και τόσο δύσκολο στο ΑΜ4. Αν προκειται να αγοράσεις τα πράγματα, πήγαινε για 5600G... μη το συζητάς, VFM τη παρουσα στιγμή.

  2. #482
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οχι δ εχω τιποτα για αγορα απλα με 4600g ερχεται ακομα ποιο οικονομικα.Αλλα για το dell optiplex 3000( ετοιμο κουτι με μικρο μεγεθος που βολευει) με iris xe graphics ποια η γνωμη σου;; αλλα αυτο με τη μητρικη που μ ειπες το χα stadar οτι θα περναει εικονα αναλογικη και αυτες που κοιταγα ηταν ολες με dvi d ( που ειχα ξεχωρισει) Τελοσπαντων θα δειξει αν θα το φτοιαξω η οχι. Ευχαριστω.

  3. #483
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.907
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    To optiflex είναι ακριβό για να το πάρεις καινούργιο, αν θέλεις compact σετάπ, γιατί δεν κοιτάς το barebone Asrock Deskmini 300X, βαζεις τον 5600G, μνημη και σκληρό, υπάρχουν πολλά βιντεο στο youtube γι αυτό.... πολύ ωραίο για compact στησιμο.
    (μη σε ξεγελάει η εικόνα, δεν είναι tower, είναι πολύ μικρό)
    https://youtu.be/3571I-qBFJI

  4. #484
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφω με επιφύλαξη τα παρακάτω γιατί ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά με DELL είναι πολύ πιο βατά τα πράγματα από HP.

    * Παλαιότερα σε HP δεν μπορούσες να κατεβάσεις αναβαθμίσεις firmware (εκτός από αυτές που θεωρούνται critical), εκτός και αν είχες συνδρομή support, οπότε ήταν δύσκολο να αναβαθμίσεις τα διάφορα συστατικά. Ίσως να μην ισχύει πια αυτό.
    * Όπως ανέφερε και ο megahead13, κάποια μοντέλα HP δεν δέχονταν άλλους δίσκους (αν θυμάμαι καλά έπρεπε να γεφυρώσεις κάποια pins ή μήπως να ξύσεις κάποια pins για να μην υφίστανται) για να τους δει και μετά δεν είχες εγγύηση.
    * Οι ελεγκτές της, όπως ο P410 που έχει το συγκεκριμένο, δεν ήταν εύκολο να φλασαριστούν σε IT mode. Υπήρχαν 2 διαφορετικά firmwares και 3 - 4 σχετικά μανούρες διαδικασίες με διαφορετικά αποτελέσματα. Σε κάποιους συνδυασμούς έπαιζε τζάμι, σε κάποιους έπαιζε τζάμι αλλά μόνο για data (δεν μπορούσες να εκκινήσεις από εκεί οπότε ήθελες usb / sd) και σε κάποιους δεν έπαιζε καθόλου και εμφάνιζε τους δίσκους σαν ένα "σκληρό" με ολόκληρη τη χωρητικότητα (σαν να τους ένωνες με lvm δηλαδή) οπότε έχανες smart δεδομένα. Όπως ανέφερες και εσύ, οι PERC της DELL φλασάρονται πάρα πολύ εύκολα.
    * Ίσως να μην είναι πρόβλημα το παρακάτω για πολλούς αλλά η HP άργησε να δώσει UEFI. Δεν το έψαξα αλλά νομίζω το συγκεκριμένο δεν έχει UEFI ενώ τα αντίστοιχης γενιάς DELL έχουν.
    Ακόμα σχεδόν ίδια είναι!

    Σε ProLiant DL360 Gen9 με P840 Controller για firmware θέλει να πληρώνεις support αλλιώς σου περιορίζει και άλλες δυνατότητες από το iLO. Πχ σε remote έχεις 30sec αφού μπει στο λειτουργικό και μετά σε πετάει έξω, θέλεις 15-20 session για να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό.

    Για το IT mode ήταν σχετικά εύκολο, απλή επιλογή από το bios/storage αλλά δεν το έλεγε και IT, είχε δική του ονομασία που δεν καταλάβαινες αμέσως τι είναι.

    Οι δίσκοι εκτός HP δουλεύουν αλλά δείχνει συνέχεια alert και το storage ως degraded, οπότε αν δεν έχεις δικούς τους δίσκους, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα alert του iLO και τα λαμπάκια μπροστά για να δεις γρήγορα ότι υπάρχει πρόβλημα.

    Γενικά το iLO, χωρίς συνδρομή, μου φάνηκε πολύ υποδεέστερο του iDRAC της DELL. Σε iDRAC θυμάμαι είχες πολλές επιλογές για να αλλάξεις ρυθμίσεις (πχ BIOS), ενώ στο iLO ο μόνος λόγος που μπαίνω είναι για να έχω remote όταν υπάρχει πρόβλημα στο λειτουργικό.

    Αλλά για home use είναι πολύ σπάνιο να χρειαστείς κάποιο από τα feature των iLO/iDRAC. Θα σε ζορίσουν στην εγκατάσταση και μετά θα ξεχάσεις και ότι υπάρχουν!

  5. #485
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Supermicro IPMI for the win!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #486
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.538
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εβαλα νωριτερα το megatools (1.10) στο debian 11 arm64 που εχω στο rpi3b και σκαει με segfault σε ολες τις εφαρμογες που εχει.
    Αντιθετα, βαζοντας τα ετοιμα binaries απο τη σελιδα του megatools (την 1.11 εκδοση δινει μονο) ολα δουλευουν κανονικα. Αν το κανω bug report ποιος θα ασχοληθει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 16-04-24 στις 12:16.
    ديميتريس

  7. #487
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.907
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Βάλε το έτοιμα binaries στο ~/bin ή στο ~/.local/bin (δεν θυμαμαι πιο έχει ενεργοποιημένο το debian, μπορεί και τα 2) και ασε τον maintainer να........... ..... .... κουρεύεται.....

  8. #488
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.538
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο εκανα τελικα αλλα αλλο ρωταω. Χρησιμοποιω το megatools εδω και αρκετα χρονια στο pc (amd64) για να κατεβαζω απο το mega και δεν εχω συναντησει καποιο θεμα. Ας πουμε οτι το προβλημα του εινια μονο για την arm64 και το αναφερω. Θα ασχοληθει κανεις για μια εκδοση της εφαρμογης που πλεον εινια παλια και βρισκεται σε μια ακομα πιο παλια εκδοση της διανομης? Δεν νομιζω.

    Να πω εδω πως το debian δινει ολες τις μικροεφαρμογες του megatools σαν ετοιμα εκτελεσιμα, ενω η σελιδα του δινει το ιδιο το megatools που πρεπει να τρεχει με καποια παραμετρο για να κανει οτι η εκαστοτε μικροεφαρμογη, πχ το megadl εινια για να κατεβαζει κατι και δουλευει ακριβως οπως το megatools download, δηλαδη megadl (url) = megatools dl (url).
    ديميتريس

  9. #489
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω εδω πως το debian δινει ολες τις μικροεφαρμογες του megatools σαν ετοιμα εκτελεσιμα, ενω η σελιδα του δινει το ιδιο το megatools που πρεπει να τρεχει με καποια παραμετρο για να κανει οτι η εκαστοτε μικροεφαρμογη, πχ το megadl εινια για να κατεβαζει κατι και δουλευει ακριβως οπως το megatools download, δηλαδη megadl (url) = megatools dl (url).
    Μήπως δουλεύει σαν το busybox και άλλες εφαρμογές; Πολλές εφαρμογές, για μείωση όγκου, υλοποιούν σε ένα binary όλες τις λειτουργίες και μετά έχουν πρόνοια, ανάλογα με το argv[0], με το όνομα του αρχείου να τρέχουν την εκάστοτε λειτουργία. Αν τρέξεις ls -ali megadl megatools μήπως έχουν ίδια inode οπότε είναι hardlinked το ένα με το άλλο στο debian; Αν ναι, δοκίμασε να το κάνεις και σε αυτό που κατέβασες από το site και λογικά θα παίξει και εκεί.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #490
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.538
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τωρα με εκαψες! Το πακετο* στο debian 11 δεν περιλαμβανει το megatools σαν εκτελεσιμο και ολα τα αλλα ειναι κανονικα binary εκτελεσιμα. Τα νεοτερα του το εχουν σαν εκτελεσιμο και ολα τα αλλα ειναι symlinks σε αυτο.
    Κώδικας:
    $ file /usr/bin/megadl 
    /usr/bin/megadl: symbolic link to megatools
    * https://packages.debian.org/bullseye...tools/filelist
    ديميتريس

  11. #491
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το manual της μητρικής, αν περνάει αναλογικό σήμα από το dvi, αν περνάει κάνει ο adaptor, αν όχι δεν θα πάρεις εικόνα. Βρες μητρική που να βγαζει VGA, δεν είναι και τόσο δύσκολο στο ΑΜ4. Αν προκειται να αγοράσεις τα πράγματα, πήγαινε για 5600G... μη το συζητάς, VFM τη παρουσα στιγμή.
    Τον διαφημίσαμε φουλ τον 5600G κ γίνεται χαμός από αγγελίες ζήτησης. Το αξίζει όμως. Χτύπησα έναν αμέσως μόλις βγήκε για πώληση, αν κ ήθελα 5700G ίσως κ overkill για τη χρήση που θέλω, κ με τη μαμά κ με μία aftermarker ψύκτρα DEEPCOOL-GAMMAXX-200T. Να βάλω την after ή πάνω κάτω τα ίδια? Την έχει κανείς?

  12. #492
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.907
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Aυτη τη Deepcool-Gammaxx-200T (2 heatpipes, 120mm fan), την εχω σε ένα μηχάνημα μου, μια χαρά είναι, πιο πολύ θα κερδίσεις από θόρυβο αφού έχει μεγάλο ανεμιστήρα που πάει αργά. Η θερμοκρασία δεν θα ανέβει, ετσι κι αλλιώς ο 5600G είναι πολύ άνετος.... θα το δείς, ακόμα κι αν ζοριστεί δεν ανεβάζει θερμοκρασία.Εγω χαλαρά ξεκούμπωσα και τους ανεμιστήρες του κουτιού (εναν μπροστά και εναν πίσω) και το εχω αφήσει μονο με του τροφοδοτικού... οι θερμοκρασίες είναι πολύ φυσιολογικές και δεν ακούγεται τιποτα.

  13. #493
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jojos170304 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον διαφημίσαμε φουλ τον 5600G κ γίνεται χαμός από αγγελίες ζήτησης. Το αξίζει όμως. Χτύπησα έναν αμέσως μόλις βγήκε για πώληση,
    Σε ποια μητρική τον τοποθέτησες ;

  14. #494
    Εγγραφή
    14-12-2005
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια μητρική τον τοποθέτησες ;
    Πήρα μία ASUS Prime X470-Pro αλλά ακόμα δεν τα έχω συναρμολογήσει. Ακύρωσα και τον σκληρό από τον πιγκουΐνο γτ ήταν ασυνεπείς, ενώ αρχικά όταν τον παρήγγειλα έλεγε παράδοση 4-10 μέρες, το πήγαν 15-30 κ βάλαν στις 4-10 παράδοση τον ίδιο με +15€ κ θα τον πάρω από έναν που τον έχει ετοιμοπαράδοτο, μαζεύω κ κάτι τελευταία καλώδια HDMI 2 Display κλπ κ θα τα βάλω όλα μαζί να δούμε τι φαγητό θα φτιάξουμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτη τη Deepcool-Gammaxx-200T (2 heatpipes, 120mm fan), την εχω σε ένα μηχάνημα μου, μια χαρά είναι, πιο πολύ θα κερδίσεις από θόρυβο αφού έχει μεγάλο ανεμιστήρα που πάει αργά. Η θερμοκρασία δεν θα ανέβει, ετσι κι αλλιώς ο 5600G είναι πολύ άνετος.... θα το δείς, ακόμα κι αν ζοριστεί δεν ανεβάζει θερμοκρασία.Εγω χαλαρά ξεκούμπωσα και τους ανεμιστήρες του κουτιού (εναν μπροστά και εναν πίσω) και το εχω αφήσει μονο με του τροφοδοτικού... οι θερμοκρασίες είναι πολύ φυσιολογικές και δεν ακούγεται τιποτα.
    Ωραίος! Από drivers για τα γραφικά ο 5600G θέλει κάτι συγκεκριμένο?

    Εκείνο που σκέφτομαι είναι όταν συναρμολογήσω το νέο συστηματάκι, ξεκινάω από live usb, έχοντας κουμπωμένο τον NVMe και τον SSD που είχα το προηγούμενο σύστημα, παίρνω dd όλο το σκληρό από τον SSD στον NVMe, φτιάχνω το fstab μου, δίνω στο BIOS να ξεκινήσει από τον NVMe και μπουτάρω κ ξεκινάω κανονικά?

  15. #495
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Με γεια! Ενημέρωσε την με το τελευταίο bios και ενεργοποίησε το curve optimizer (negative all core) από το bios.


Σελ. 33 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας