Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 89
  1. #31
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.644
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    Odido
    Το θέμα είναι να καλυφθεί όλη η Καλλιθέα με οπτική ίνα από τη Nova και σύντομα, όχι μόνο εκεί που πάει η Inalan. Καθυστέρηση στην καθυστέρηση και έχουν μείνει στα 8-10 Mbps ολόκληρες γειτονιές. Μου είχε πει η ΕΕΤΤ δεύτερο τρίμηνο του 2024 θα αναβάθμιζαν τα "ξεχασμένα" ΚΑΦΑΟ, αλλά μάλλον πάει πάλι για παράταση.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να καλυφθεί όλη η Καλλιθέα με οπτική ίνα από τη Nova και σύντομα, όχι μόνο εκεί που πάει η Inalan.
    Αφού έγινε η αρχή αργά ή γρήγορα θα συμβεί.
    Ήταν να πάει η inalan εκεί που ξεκίνησε η κάλυψη;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #33
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έγινε η αρχή αργά ή γρήγορα θα συμβεί.
    Ήταν να πάει η inalan εκεί που ξεκίνησε η κάλυψη;
    Συμφωνα με αυτον το χαρτη ναι...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inalankallithea.JPG 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  137,3 KB 
ID: 256308
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #34
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με αυτον το χαρτη ναι...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inalankallithea.JPG 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  137,3 KB 
ID: 256308
    Δεν είναι στην ίδια περιοχή από ότι φαίνεται, αλλά έστω και έτσι ενεργοποιηθήκανε.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #35
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Βάλανε σήμανση για έργα οπτικών από γωνία Δοιράνης και Δημητρακοπούλου, επακόλουθο των φρεατίων που είχανε ανοίξει πριν κανα 2μηνο.
    Εγώ είμαι ένα στενό παράλληλο πριν τη Δημητρακοπούλου στο ίδιο τετράγωνο.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #36
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλανε σήμανση για έργα οπτικών από γωνία Δοιράνης και Δημητρακοπούλου, επακόλουθο των φρεατίων που είχανε ανοίξει πριν κανα 2μηνο.
    Εγώ είμαι ένα στενό παράλληλο πριν τη Δημητρακοπούλου στο ίδιο τετράγωνο.

    Καλήμερα φίλε.Είχαμε τίποτα νεότερο;

  7. #37
    Καλημέρα. Ξεκίνησαν από Δημητρακοπούλου στο ύψος της Δοιράνης και έχουν φτάσει μέχρι την Ηρακλέους. Η United fiber είναι δλδ Nova. Πέρασα πριν λίγο γιατί μένω κοντά.

  8. #38
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdendrin84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ξεκίνησαν από Δημητρακοπούλου στο ύψος της Δοιράνης και έχουν φτάσει μέχρι την Ηρακλέους. Η United fiber είναι δλδ Nova. Πέρασα πριν λίγο γιατί μένω κοντά.
    Διόρθωση έχουν πιάσει από τον παράδρομο της Συγγρού στην Alpha Bank Δημητρακοπούλου και περάσανε απέναντι σε όλο το μήκος μήκος της (στη δεξιά πλευρά της οδού όπως κοιτάζουμε την Συγγρού).
    Σήμερα μάλιστα τις περάσανε και ταπώσανε και το αυλάκι.
    Καθημερινά βγαίνω βόλτα με τον σκύλο και τα παρακολουθώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdendrin84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η United fiber είναι δλδ Nova
    Άσχετο με το θέμα μας αλλά τον Αύγουστο που λήγει η συνδρομή μου στην Cosmote θα προλάβουν τις οπτικές στη Nova να μεταβώ εκεί;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #39
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    984
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    Καλησπέρα. Μένω Σωκράτους, δίπλα στη Δημητρακοπούλου. Από το μεσημέρι σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί η τηλεφωνία και το ίντερνετ. Πήρα τηλέφωνο τις βλάβες της Nova και μου είπαν ότι, εφόσον γίνονται εργασίες για οπτικές ίνες, το πιο σύνηθες είναι να χαλάσει η τηλεφωνία/ίντερνετ για κάποιο διάστημα...
    Εσες έχετε αντίστοιχο πρόβλημα με τηλεφωνία και ίντερνετ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rick_641 : 01-06-24 στις 00:09.

  10. #40
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άμα είναι να χαλάνε όλα έτσι βράστα..

    Εγώ είχα πάρει από τους πρώτους VDSL σύνδεση OTE στο δίκτυο της Nova..
    αλλά όσο συνεχίστηκαν τα έργα δεν είδα γενικά προβλήματα στην γραμμή μου.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  11. #41
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο με το θέμα μας αλλά τον Αύγουστο που λήγει η συνδρομή μου στην Cosmote θα προλάβουν τις οπτικές στη Nova να μεταβώ εκεί;
    Όλες οι εταιρίες θα χρησιμοποιούν τις οπτικές που εγκατέστησε η United Fiber (Nova). Θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός. Κι εμένα η VDSL στη Nova λήγει τέλη Σεπτέμβρη και η Inalan που είναι η μεγάλη μου καψούρα δεν θα προλάβει οπότε με βλέπω αλλά 2 χρόνια στη Nova.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rick_641 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μένω Σωκράτους, δίπλα στη Δημητρακοπούλου. Από το μεσημέρι σήμερα σταμάτησε να λειτουργεί η τηλεφωνία και το ίντερνετ. Πήρα τηλέφωνο τις βλάβες της Nova και μου είπαν ότι, εφόσον γίνονται εργασίες για οπτικές ίνες, το πιο σύνηθες είναι να χαλάσει η τηλεφωνία/ίντερνετ για κάποιο διάστημα...
    Εσες έχετε αντίστοιχο πρόβλημα με τηλεφωνία και ίντερνετ;
    Ρώτησες και τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία να δεις αν κόπηκε και σ'αυτούς;
    Εμένα δεν μου φαίνεται λογικό αφού περνάνε οπτική που θα συνδέει το καφάο με τα κτίρια, να επηρεάσει τον χαλκό που συνδέει το καφαο με τα κτίρια.
    Δεν πρέπει να τον πειράξουν και όπως φαίνεται, έγινε κάπου στον χαλκό βλάβη λογικά και θα πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ να την φτιάξει.
    Εννοείται ότι το αίτημα για βλάβη θα πρέπει να γίνει από την Nova, που ανήκεις, στον ΟΤΕ, οπότε θα πρέπει να ξανακάλεσεις στο support της Nova και να τους ρωτήσεις όλα τα παραπάνω.

  12. #42
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Αλήθεια οι οπτικές θα συνδεθούν στα παλιά καφάο που είναι με χαλκό;
    Λογικά δεν θα τοποθετήσουνε καινούργια με τις οπτικές;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #43
    Εγγραφή
    27-03-2022
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια οι οπτικές θα συνδεθούν στα παλιά καφάο που είναι με χαλκό;
    Λογικά δεν θα τοποθετήσουνε καινούργια με τις οπτικές;
    ειχα ρωτησει μια φορα τεχνικο πεδιου και ειχε πει οτι θα γινει χρηση των vdsl καμπινων για ftth πως θα χωρεσουν μονο ο θεος ξερει παντως για την αδεια οπου αναγρεφουν που θα τοποθετηθει η καθε νεα καμπινα φενεται οτι ειναι μονο κοντα στο ακ καλλιθεας για οσους εχουν μονο adsl

  14. #44
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.660
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Markos9999334 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα ρωτησει μια φορα τεχνικο πεδιου και ειχε πει οτι θα γινει χρηση των vdsl καμπινων για ftth πως θα χωρεσουν μονο ο θεος ξερει παντως για την αδεια οπου αναγρεφουν που θα τοποθετηθει η καθε νεα καμπινα φενεται οτι ειναι μονο κοντα στο ακ καλλιθεας για οσους εχουν μονο adsl
    Και από τα καφαο προς τα υπόλοιπα στενά θα φεύγει με απλωμένες νέες οπτικές ή θα χρησιμοποιούν τον ήδη υπάρχοντα χαλκό (αυτό δεν είναι FTTH).
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #45
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    984
    Downloads
    93
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    15000/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    TD5136v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είναι να χαλάνε όλα έτσι βράστα..

    Εγώ είχα πάρει από τους πρώτους VDSL σύνδεση OTE στο δίκτυο της Nova..
    αλλά όσο συνεχίστηκαν τα έργα δεν είδα γενικά προβλήματα στην γραμμή μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdendrin84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησες και τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία να δεις αν κόπηκε και σ'αυτούς;
    Εμένα δεν μου φαίνεται λογικό αφού περνάνε οπτική που θα συνδέει το καφάο με τα κτίρια, να επηρεάσει τον χαλκό που συνδέει το καφαο με τα κτίρια.
    Δεν πρέπει να τον πειράξουν και όπως φαίνεται, έγινε κάπου στον χαλκό βλάβη λογικά και θα πρέπει να έρθει ο ΟΤΕ να την φτιάξει.
    Εννοείται ότι το αίτημα για βλάβη θα πρέπει να γίνει από την Nova, που ανήκεις, στον ΟΤΕ, οπότε θα πρέπει να ξανακάλεσεις στο support της Nova και να τους ρωτήσεις όλα τα παραπάνω.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λοιπόν: καταρχας μιλησα με το συνεργείο που έκαναν τα έργα και απέκλεισαν ότι θα μπορούσε να έγινε απο αυτούς, καθώς αφενος δεν επηρεάζουν το δικτυο χαλκου, αφετέρου απλώς έσκαψαν, δεν αρχισαν συνδέσεις ακόμη.
    Έτσι το έδωσα το Σάββατο 1/6 ως βλαβη στο support της Nova. Χθες Δευτέρα 3/6 με ειδοποίησαν με sms ότι σήμερα Τρίτη 4/6 θα ερχόταν στο σπίτι τεχνικός της Nova.. Αργότερα χθες έλαβα νέο sms απο το support ότι:
    ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ______, ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ.
    Η ΝΕΑ ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 12/06/2024
    ότι δηλ. τελικά είναι γενικευμένη βλάβη, και ότι αναμένεται να διορθωθεί έως Τετάρτη 12/6... Τόσες μέρες μετά και αν, γμτ...
    Χθες πάντως μιλησα με γειτονα, κατα σύμπτωση επίσης με Nova, και έχει και το ίδιο προβλημα με τηλεφωνία+internet και το έχει δώσει επίσης ως βλάβη στο support. Τουλάχιστον το επιβεβαίωσα ότι συμβαίνει και σε άλλους.
    Άντε να δούμε πότε θα φτιαχτεί.
    Hash Bang Slash
    Bin Slash Bash

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας