Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Καλησπερα,

    Θελω να αγορασω και να συνδεσω ενα ασυρματο ρουτερ πανω στο DSL.

    Εχω ενα παλιουτσικο archer c20 και μετα απο καμποσα χρονια εχει αποκτησει θεμα range, σtο υπνοδωματιο δεν φτανει πλεον αν και αρχικα ήταν ΟΚ. Εχω δοκιμασει διαφορες συνταγες, ρυθμισεις του λειτουργικου του οσο και των κεραιων, αλλα καμια βελτιωση, στο δωματιο, σε 1 λεπτο θα ξεκινησουν οι αποσυνδεσεις. Τοπ δωμάτιο δεν εχει καμία ηλεκτρονικη συσκευή και στα δωμάτια ενδιαμεσα απο το ρουτερ με το υπνοδωματιο μονο ενα ψυγειο. Το λεω για να αποκλεισω οσο γινεται τις εντυπωσεις παρεμβολων. Και ετσι ηταν παντα αλλωστε και το c20 δουλευε μια χαρα μεχρι πριν κανα 2-3 μηνες

    Ετσι θελω να βρω ενα καινουργιο που συνιστάται, μου ειπαν Tenda αλλα δεν βλεπω ποιο, tp-link εχει απειρα που ειναι σε end of life και εχω δυο ηδη ακυρωσεις παραγγελιων απο τα καταστηματα σε αγορα του TP-LINK TL-WR940N . OK μπορω να παω σε ετοιμοπαραδοτο , αν επικοινωνησω και το επιβεβαιωσω , αλλα το end of life που ειδα στο επισημο σάιτ με εβαλε σε αλλες σκεψεις, ετσι περιμενω προτάσεις .
    Το Budget ειναι στα ~30-50 ευρω, λιγο πανω λιγο κατω δε θα τα χαλασουμε.
    σημ. Το σπιτι ειναι 90 τμ , δεν ειναι μεζονετα , αλλα παρ ολα αυτα δυο δωματια περα μου βγαζουν προβλημα στο μαμα ρουτερ του παροχου -το οποιο δε δουλευει σε κανεναν αλωστε- αλλα και ο δεινοσαυρος το C20, ολο κι ολο δυο κινητα θελω να παιζουν στο δωματιο και ισως κι ενα ταμπλετ που ειναι στα σκαρια



    *Aν ειναι ευκολο, καποιο που να υπαρχει και στο skroutz, μια που εχω κουπονι εκπτωσης

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή ουσιαστικά θέλεις ένα access point?? δεν χρησιμοποιείς το modem-router του παρόχου σαν router??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Στο archer c20 δοκίμασες να φτιάξεις ένα SSID που να λειτουργεί αποκλειστικά στα 5Ghz και να συνδεθείς σε αυτό;
    Ρωτάω επειδή το πρόβλημα σου ίσως είναι οι παρεμβολές στα 2.4Ghz και αυτό δε θα λυθεί με νέο access point αλλά με τη λύση που πρότεινα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο sweet dreams, αυτό που χρειάζεσαι είναι ACCESS POINT, με ταυτόχρονη απενεργοποίηση του wifi του παρόχου
    https://www.skroutz.gr/s/36570395/TP...-2-4-5GHz.html

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Παρα τaύτα , αγόρασα ένα TP-LINK AX10
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AX10.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  116,3 KB 
ID: 249312
    Ολο το Σ/Κ δουλευε μια χαρα, το ΑΧ10 σε ρουτερ mode πανω στο H300 της vodafone και με Dynamic IP στημενο και το C20 σαν extender για να δινει στα 5 μετρα στον υπολογιστη αλλα και σε αλλες συσκευες, κινητα κι ακινητα
    Σήμερα το ΑΧ δε θελει με τιποτα να συνδεθει στο internet, συνεχεια το αναλογο led ειναι πορτοκαλι.
    Εχω συνδεσει τη WAN ΤΟΥ AX-BAX10 σε μια LAN του H300 και εχω κοψει το wi-fi του που ειναι ρημαδι ουτως ή αλλως.
    Εχετε καποιες προτάσεις;

    - - - Updated - - -

    Εφαγα 3 ωρες με reset και διαφορες διαμορφώσεις , συνδεση σαν ρουτερ, σαν ΑΡ, απο tehter app, απο web page κλπ
    Τελικα αποφάσισα να κανω και την συνδεση οπως λεει το μανιουαλ, δηλαδη κλειστα και τα δυο , εκκινηση του Η300 πρώτα και αφου παρει ΙΡ τοτε εκκινηση και του ΑΧ-ΒΑΧ10
    Ολα ΟΚ
    Αν εχετε παρατηρησεις και τυχον ρυθμισεις για εαπλουστερη ή ορθότερη συνδεση , παρακαλω πολυ να τις διατυπωσετε, ουτε στον εχθρο μου (λεμε τωρα) να παελυει με reset και καλωδια και wan θυρες στα καπακια 138994 φορες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 71makis : 26-06-23 στις 17:06.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας